Dzisiaj jest 18 kwie 2024, 14:00

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 22 sie 2006, 13:06 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 01 sty 2006, 23:20
Posty: 632
Lokalizacja: Slumsy :o
zubek pisze:
co w tym niezłego?

Moim zdaniem -nic. Po prostu-porażka.
I tyle, albo- AŻ tyle.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 gru 2006, 10:13 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 28 gru 2006, 15:15
Posty: 60
Lokalizacja: Zgorzelec
„Polska nie ma ani prawnego, ani historycznego, ani moralnego czy też politycznego roszczenia do tego kraju od stuleci należącego do Niemiec i przez Niemców zamieszkałego. Od 1945 trwająca integracja z obszarem państwa polskiego jest sprzeczna z prawem międzynarodowym. Wypędzenie Niemców z ich zasiedziałej Ojczyzny i wywłaszczenie niemieckiej ludności naruszają ogólnie uznane podstawowe zasady prawa międzynarodowego
Tenfragment najbardziej mi się spodobał, czyżby nie wiedzieli że do 1850 roku większośc mieszkańców śląska stanowili Polacy, a co ciekawe np. na takim śląsku cieszyńskim lub tez dolnym Polak kojarzył się nie jako katolik lecz jako protestant


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 gru 2006, 12:59 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sty 2005, 20:10
Posty: 1379
Lokalizacja: Zgorzelec
wszechpoglodzio pisze:
czyżby nie wiedzieli że do 1850 roku większośc mieszkańców śląska stanowili Polacy, a co ciekawe np. na takim śląsku cieszyńskim lub tez dolnym Polak kojarzył się nie jako katolik lecz jako protestant

a skąd takie dane??? jeśli można wiedzieć...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 gru 2006, 15:04 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Mam takie nieodparte wrażenie, że podstawową Twoją metodą wszechpoglodzio jest prowokowanie. W tym momencie prowokujesz nie kontrowersyjnymi poglądami własnymi, tylko cytujesz nie wiadomo /mnie i zubkowi nie wiadomo/ co i próbujesz tym epatować czytelnika, dodatkowo stosujesz niedopowiedzenia, jak widać z dobrym skutkiem :),
Jednakowoż, jeśli dyskusja ma być na temat i konstruktywna, przeczytaj wpierw regulamin forum, bo widziałem, że Cię już Admin napomniał po raz pierwszy. Nie należy podjudzać, grać na emocjach i chociaż ostatnio staje się modne stosowanie różnych sposobów socjotechnicznich, można stąd za niestosowanie przyjętych reguł, z hukiem wylecieć, a nie po to przecież tutaj chyba przybyłeś? :roll:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 gru 2006, 15:20 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 28 gru 2006, 15:15
Posty: 60
Lokalizacja: Zgorzelec
Do 1850 roku większość mieszkańców górnego śląska była Polakami a jak wynika z niemieckich spisów było to 61,2 procenta na dolnym śląsku polacy utrzymali się jedynie do obszarów podwrocławskich ale nie dalej gdyż luteranie na dolnym ślasku ulegali szybkiej germanizacji z powodu wprowadzenia obowiązku odprawiania nabożeństw po niemiecku, zaś śląsk cieszyński nawet austryjaką kojarzył się z luteranizmem i dziś jest ich tam właśnie najwększe skupisko w Polsce a to kilka linków :
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Al%C4%85sk#Historia
http://pl.wikipedia.org/wiki/Gwara_%C5%9Bl%C4%85ska
http://zobacz.slask.pl/
i literatura : historia ślaska - wydawnictwo ostoja
lub zobacz do zwukłej encyklopedi historii powszechnej


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 gru 2006, 15:45 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 gru 2006, 10:54
Posty: 534
Lokalizacja: Zgorzelec/ krakus
A w 1908 roku niemiecka komisja do spraw kolonizacji zadecydowała o wysiedleniu/wywłaszczeniu ze śląska 70 tys. polaków


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 gru 2006, 16:08 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Pewnie będę musiał trochę poczytać o tym Śląsku, choć do tej pory nie miałem potrzeby wgłębiania się szczegółowo w jego historię. Jakoś nie czuję się ślązakiem, mimo, że urodziłem się w Zgorzelcu, wg niektórych leżącym na Śląsku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 gru 2006, 16:11 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 gru 2006, 10:54
Posty: 534
Lokalizacja: Zgorzelec/ krakus
według niektórych zgorzelec leży na śląsku choć tak naprawdę leży na łużycach, choć ja też urodziłem się w zgorzelcu bardziej czuje się związany ( kulturowo) z małopolską ( tatry,ziemia krakowska) choć nie ukrywam ślązakiem poniekąd takim się czuje z racji urodzenia


Ostatnio zmieniony 30 gru 2006, 16:33 przez Andrus, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 gru 2006, 16:56 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Zastanawiałem się nieraz, jakie tradycje powinny być mi najbliższe, czy mazowieckie a ściślej warszawskie z racji pochodzenia mojego ojca, czy może lubelskie, bo stamtąd była moja matka, a może śląskie, bo przecież przez dziesiątki lat nikt nie kwestionował przynależności Zgorzelca do Śląska, czy w końcu łużyckie? Z żadną z tych tradycji nie mam wiele wspólnego, podobnie jak z którąkolwiek inną. Moje korzenie są tu, bo się tu urodziłem, ale nie potrafię ich nazwać. Jest to ułomność, której nie doświadcza ani ślązak, ani mazowszanin, szczególnie gdy związany jest z ziemią od kilku pokoleń. Nasza tożsamość jest tu w zalążku, miomo że żyjemy tu kilkadziesiąt już lat. Czy jest to prawidłowe? taki przebieg tego procesu /może ktoś mógłby go porównać z innym podobnym/?, czy może przebiega on w sposób bardzo indywidualny i szczególny, bo takie też warunki go kształtują?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 gru 2006, 9:35 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 gru 2006, 10:54
Posty: 534
Lokalizacja: Zgorzelec/ krakus
Ja się czuje bardziej związany z ziemią przodków bo w koncu tam się urodzili moi rodzice, znam obyczaje i krakowskie i góralskie i kieleckie orsaz znam również tamtejsze gwary, jeżeli chodiz o śląk też czuje się związany ale nie aż tak a wiadomo tam troche ciągnie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 gru 2006, 13:13 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Wiedziony linkiem podanym wyżej przez z-drw /co się z człowiekiem stało, że sie przestał udzielać, ktoś wie? ;) /:
http://www.bip.zgorzelec....18/art3484.html
trafiłem na taką wypowiedź byłego radnego Ruskietosa:
Cytuj:
Radny Nikolaos Rusketos - jest jak najbardziej za otwieraniem się na wschód i na zachód. Nadmienił, że na Komisji Oświaty sygnalizował, że zwróci się na sesji z sugestiami co do szerszej współpracy. Nie chodzi mu o to miasto. Dobrze , że p. radna przybliżyła im, że to miasto jest o 1800 km oddalone od Zgorzelca i że jest miastem wspaniałym. Tak samo w 1998r, mówili o greckim mieście Naoussa , kiedy był inicjatorem podpisania współpracy. W dokumencie o partnerskiej współpracy, a także w innych znajdą się te same słowa o zacieśnieniu współpracy między miastami, między społecznością, osobami starszymi , szkołami , różnymi grupami młodzieży. Chodzi mu o to, aby to znowu nie zawisło gdzieś w powietrzu podpisując po raz kolejny tego typu umowę. Chodzi o to , że to co powiedziała p. radna idealnie tak samo rozpoczęli współpracę z greckim miastem. Po siedmiu latach tej współpracy ma wrażanie , że stoją w miejscu i przestrzega radną, żeby ten projekt gdzieś nie utkwił. Nie jest to ich wina, tylko osób które koordynują współpracę z tym miastami.

pomijając już formę wypowiedzi, która każe się domyślać niektórych rzeczy - zadaję sobie pytanie: ile jest już tych miast partnerskich Zgorzelcowi? Pamiętam oczywiście grecką Naussę, bo o to zawsze dbał wspomniany radny, francuskie Avion, były z pewnością jeszcze inne, których nie pamietam, a teraz oddalone o 1800 km ukraińskie miasto Mirgorod /'Miasto słynne jest z uzdrowiskowych wód. Jest to kurort złożony z siedmiu ogromnych sanatoriów'. 'miasto jest kurortem i świadczy usługi w bardzo dobrej cenie, to jest usytuowane nad jeziorem, które jest bardzo atrakcyjne pod względem zieleni.'/. Osoby zaangażowane w nawiązanie nowego kontaktu to: Szymon Pacyniak, radna Krystyna Komsta, zgorzeleccy przedsiębiorcy: W. Zoszczuk, F. Wurszt, R. Miler i J. Owsik. Nasuwają się pytania: na czyj koszt odbywają się wizyty związane z nawiązywaniem nowych, przyjacielskich stosunków, jakie kryteria doboru uczestników są stosowane, oraz, co z tego ma Zgorzelec? Oprócz oczywiście kosztownych wycieczek i kupy wrażeń dla wybrańców z prowincji.
Nie mam, żeby było zrozumiałe, nic przeciw kontaktom europejskim a nawet pozaeuropejskim, o ile oczywiście mają szerszy społeczny sens. Ja dotąd takiego nie odczułem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 gru 2006, 15:12 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 gru 2006, 10:54
Posty: 534
Lokalizacja: Zgorzelec/ krakus
Właśnie co da takie partnerstwo zgorzelcowi ?? zapene tylko tyle że władza może jeździć wypoczywać do innych krajów. Np jedno z miast za swojego partnera ma acapulco ?? tylko po co im to ?? co innego Ostrawa ( polska) która współpracuje z ostrawą czeską ( miastem dobitnie przemysłowym)

[ Dodano: Nie Gru 31, 2006 3:17 pm ]
Sorry pomyłka to katowice a nie ostrawa sa partnerem czeskiej ostrawy ale i tak regiony przemysłowe, aa juz mam te miasta to opoczno polskie i opoczno czeskie te dwa miasta współpracują ze soba ze względu na podobne nazwy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 gru 2006, 23:23 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sty 2005, 20:10
Posty: 1379
Lokalizacja: Zgorzelec
wszechpoglodzio pisze:
Do 1850 roku większość mieszkańców górnego śląska była Polakami a jak wynika z niemieckich spisów było to 61,2 procenta na dolnym śląsku polacy utrzymali się jedynie do obszarów podwrocławskich ale nie dalej gdyż luteranie na dolnym ślasku ulegali szybkiej germanizacji z powodu wprowadzenia obowiązku odprawiania nabożeństw po niemiecku, zaś śląsk cieszyński nawet austryjaką kojarzył się z luteranizmem i dziś jest ich tam właśnie najwększe skupisko w Polsce a to kilka linków :
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Al%C4%85sk#Historia
http://pl.wikipedia.org/wiki/Gwara_%C5%9Bl%C4%85ska
http://zobacz.slask.pl/
i literatura : historia ślaska - wydawnictwo ostoja
lub zobacz do zwukłej encyklopedi historii powszechnej


a co na to cytowany przez Ciebie w podpisie Ruch Aútůnůmji Ślůnska?

dokonałeś sporego uproszczenia, jeśli chodzi o śląsk - to nic tu nie jest takie oczywiste, jak to mogłoby wynikać na podstawie statystyk.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 sty 2007, 12:08 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 28 gru 2006, 15:15
Posty: 60
Lokalizacja: Zgorzelec
No proste to napewno nie jest gdyż teraz wielu mieszkańców sląska uważa się za oddzielny naród - ślazaków więc to nie jest proste choć wtedy uznawali się za polaków, co do RAŚ to oni walcza o autonomie a nie o separacje. ja osobiście uważam że slązacy podobnie jak kaszubi narodowo czują się polakami ale etnicznie kaszubami czy ślązakami przecież mamy też inne regionalne społeczności a II podziału na dzielnice nie chcemy, zaś wracając do autonomi to jestem za autonomią tylko dla tej gigantycznej aglomeracj sląskiej w zagłębiu węglowym stanowiło by to kontynuację autonomi slaska z II RP


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 sty 2007, 14:14 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 wrz 2006, 19:29
Posty: 2
Lokalizacja: Zgorzelec
Nazwa „Śląsk” (Schlesien) pochodzi od wandalskiego plemienia Silingów (Silinger), które włada tym krajem przez 500 lat na przełomie naszej ery. ->BZDURA!!!
To jest hipoteza promowana przez niemieckich historyków w XIX i pierwszej połowie XX wieku.

Tak naprawdę nazwa regionu pochodzi od nazwy rzeki Ślęży. Jest to teoria potwierdzona długoletnimi badaniami lingwistycznymi. Obecnie jest ona też uznana przez niemieckich badaczy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..