Dzisiaj jest 16 kwie 2024, 5:51

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 14 wrz 2006, 2:34 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 05 cze 2006, 10:13
Posty: 834
Lokalizacja: Zgorzelec
Czytałem z uwagą wypowiedzi na temat samorządu. Padły ogólne przemyślenia i skończyło się oczywiście na ataku. Ten styl na forum jest mi już znany od dawna. Nie będę się do niego ustosunkowywał, bo swoje w tym zakresie już powiedziałem.

Dla mnie samorząd to współodpowiedzialność za miasta, powiat czy województwo. To miejsce, gdzie trzeba potrafić wyzbyć się krytykanctwa i nauczyć się kompromisu zakończonego wspólnym działaniem. W samorządzie trzeba działać słuchając ludzi i patrząc ponad podziałami na kierunki rozwoju i oczekiwania mieszkańców naszej małej ojczyzny. To również umiejętność podejmowania trudnych decyzji, które nie cieszą się szerokim poparciem, lecz są niezbędne dla zabezpieczenia prawidłowego funkcjonowania miasta. W samorządzie nie widzę miejsca na działania populistyczne i załatwianie prywaty. Na realizacje własnych ambicji i brak aktywności.

Samorząd terytorialny a ściślej radni w momencie zakończenia kampanii wyborczej, ukonstytuowania się rad powinni zakończyć polityczne spory i zająć się pracą na rzecz rozwoju swojej gminy. Tylko te samorządy osiągają dobre efekty pracy, w których radni tak podchodzą do swojej misji.

Inną sprawą jest fakt czy poszczególne osoby są odpowiednio przygotowane do pełnienia swojej funkcji reprezentanta mieszkańców. To właśnie oceniają w kolejnych wyborach wyborcy a następni kandydaci wykorzystują w swojej kampanii wyborczej często stosując uogólnienia i tradycyjnie narzekając na wszystko. Przygotowanie jest potrzebne i przydatne, choć spontaniczność też często wnosi wiele nowego.
Radny ma do dyspozycji cały sztab fachowców, prawników i doradców, musi jednak wiedzieć, czego chce. Wtedy jest aktywny i merytoryczny.
Jak ocenić tych, którzy przez cztery lata tylko słuchają, nie zabierając nigdy głosu w sprawach merytorycznych, ograniczając swoją aktywność do informowania o przepalonej lampie, czy przewróconym koszu. Jak traktować tych, którzy do rady dostają się dzięki kupionym głosom ocenić musicie sami.?

Krótka informacja dla judyty
Nie ma w Zgorzelcu komisji zdrowia jest natomiast Komisja do spraw Rodziny, Zdrowia, Pomocy Społecznej i Ochrony Środowiska
Radny - nauczyciel, o którym mówisz jest dodatkowo instruktorem ratownictwa medycznego, szefem i założycielem grupy ratowniczej PCK w Zgorzelcu, posiada wykształcenie pedagogiczne i bardzo dobre rozeznanie w kwestiach socjalnych i środowiskowych.
To tylko informacja ogólna, żeby mówić o faktach bez politycznych wędrówek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 wrz 2006, 6:57 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 12 lut 2006, 16:53
Posty: 89
marko, pięknie mówić a przyzwoicie działać w samorządzie to są całkiem różne rzeczy. na forum wypowiadaja sie bardzo różni ludzie i mają prawo mówić tak, jak myślą. Wiele ludzi wie, co mówi. Mnie bardziej sie nie podoba, że jeżeli jest tak, że radni, których nazwiska pojawiaja się na forum( a nie wierzę, ze nie czytają albo o tym nie słyszą ) lekcewazy to i się nie odzywa. To, wg mnie, jest lekceważeniem ze strony osoby publicznej ( bo chyba radny jest taką osobą).
Jeżeli chodzi o załozyciela grupy ratowniczej, nie będę się wypowiadała na temat kompetencji. Bo w zaden sposób nie moge porównać kompetencji lekarza rodzinnego z nauczycielem wf, chociaz wielu nauczycieli tak by chciało. Chyba nie tylko ja mam takie zdanie na ten temat.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 wrz 2006, 7:29 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 05 cze 2006, 10:13
Posty: 834
Lokalizacja: Zgorzelec
Zwróć uwagę, że ja pokazałem Ci zakres tematyczny działania komisji. Zdrowie jest jednym z tematów i wcale nie wiodącym. Przypominam, że opieka zdrowotna nie jest zadaniem własnym gminy lecz powiatu. Miasto włącza się tu głównie w zakresie profilaktyki i pomocy w zakupie sprzętu medycznego i uruchomienia przez ZOZ dodatkowych oddziałów i poradni.

Widzę często jak grupa ratownicza działa na organizowanych imprezach. Sam byłem świadkiem akcji reanimacji starszego człowieka, który miał rozległy zawał. Oczywiście nikt nie porównuje umiejętności lekarza z ratownikiem. Bo to nie ten zakres udzielania pomocy.

Posiadasz także nieprawdziwe informacje dotyczące zastępcy przewodniczącego komisji. Jest nim lekarz a nie nauczyciel.

Prostuję temat bo myślę, że często na forum pojawiają się informacje niesprawdzone jeśli mam możliwość i wiedzę to staram sie je prostować. Moim zdaniem o to też chodzi w naszych dyskusjach.
.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 wrz 2006, 11:09 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Cytuj:
skończyło się oczywiście na ataku. Ten styl na forum jest mi już znany od dawna. Nie będę się do niego ustosunkowywał
i słusznie, mamy rozmawiać merytorycznie, co nie znaczy, że złośliwców mamy stąd powyganiać na cztery wiatry :wink:
Cytuj:
W samorządzie nie widzę miejsca na działania populistyczne i załatwianie prywaty. Na realizacje własnych ambicji i brak aktywności.
nie wydaje mi się, abyśmy jednakowo rozumieli pojęcie "ambicji". "Własne ambicje" nie są dla mnie jednoznaczne z "prywatnymi ambicjami". Z resztą sie zgadzam.
Cytuj:
Radny ma do dyspozycji cały sztab fachowców, prawników i doradców, musi jednak wiedzieć, czego chce. Wtedy jest aktywny i merytoryczny.
Jak ocenić tych, którzy przez cztery lata tylko słuchają, nie zabierając nigdy głosu w sprawach merytorycznych, ograniczając swoją aktywność do informowania o przepalonej lampie, czy przewróconym koszu
jak ocenić aktywność i wkład pracy tych, którzy do Rady kandydują po raz kolejny :?: przyglądanie się obradom Rady na bieżąco jest niewykonalne (godziny poranne na ogół, sala nie na taką ilość "przyglądaczy")
Cytuj:
opieka zdrowotna nie jest zadaniem własnym gminy lecz powiatu.
ilu obywateli o tym wie :?: dlaczego zaś nie wie, to już całkiem inny temat (może należałoby przeprowadzić jakąś niewielką edukację w tym zakresie :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 wrz 2006, 19:25 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 sie 2005, 12:18
Posty: 1387
Lokalizacja: z mieszkania obok
z_drw pisze:
a co tu sie wypowiadac.
Niech inicjator watku zrobi ankiete, i otrzyma odpowiedzi na swe pytania.
Rzucił pytania w przestrzen, i czeka na efekty?
Spodziewa sie bulgotania niczym w kraterze wulkanu? może zagai dyskusję?


Cały z_drw. Niewiele konkretnego do powiedzenia i byle tylko szpileczkę wbić. Cóż. Różne hobby są , niektórzy zbierają znaczki inni nabijają licznik postów. Po za tym z_drw za słownikiem języka polskiego :

Cytuj:
#
zagaić — zagajać
1. «rozpocząć zebranie, obrady itp. wygłoszeniem mowy lub odpowiedniej formuły»
2. «rozpocząć rozmowę»


Zadanie pytania jest jak najbardziej rozpoczęciem rozmowy. Nie wykluczam jednak, że Ty wszelkie dyskusje zagajasz przydługawą i nudnawą tyradą mająca na celu udowodnienia Twoich racji. Wtedy oczywiście proste zadania pytania rozpoczęciem dyskusji nie jest, jednak zaryzykuje stwierdzenie że jesteś w takim pojmowaniu słowa "zagaić" odosobniony.

To tyle z serii "krytyczny dokłada z_drw a z_drw krytycznemu". Następny odcinek zapewne wkrótce. Byle nam się z tego "Moda na sukces" nie zrobiła bo przy trzytysięcznym odcinku publika się znudzi.

Co do samorządu. Tak poczytałem sobie wszystkie wypowiedzi i przebija jedno się jedno : personalia. Znikają w zasadzie takie sprawy jak zadania samorządu, jego autonomia w stosunku do administracji państwowej, sens jego istnienia wogóle. Moje pytania były natury ogólnej, bardziej systemowej. Być może zbyt mało to podkreśliłem, więc bije się w swe wątłe piersi i przyznaje do błędu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 wrz 2006, 19:50 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 01 sty 2006, 23:20
Posty: 632
Lokalizacja: Slumsy :o
Edit: .
po namysle ( a przed przeczytaniem całości elaboratu bita - jeno se okiem mrygnąłem.


Decyzja dojrzała wiele minut wczesniej ;)


Ostatnio zmieniony 14 wrz 2006, 21:19 przez z_drw, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 wrz 2006, 20:16 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 paź 2005, 20:03
Posty: 999
Lokalizacja: Zgorzelec
z_drw pisze:
Prosimy uprzejmie o "zagajenie", znaczy- wyrażenie SWEGO zdania, wygłoszenie swej mowy.


Uprzejmie proszę o porzucenie liczby mnogiej. Prosisz. Nikomu innemu nie przeszkadzał brak ankiety (która i tak nie miałaby bez sensu) czy brak wyrażenia własnych poglądów przez krytycznego. Jesteś uprzejmy się czepiać, wielce bezzasadnie.

z_drw pisze:
Pytanie nie jest rozpoczęciem DYSKUSJI. Jest dopiero przyczynkiem Do dyskusji.
no, chyba,ze to JA rozumiem język polski -inaczej.


Jest to wielce prawdopodobne wyjaśnienie (definicja przyczynku)

Przykład: temat, który zaczął się od jednego pytania i rozwinął w piękną dyskusję (klik). Gdzie byłeś, Zbigniewie, gdzie twa czujność była?

z_drw pisze:
Co do moich pogladów na samorządnośc, wyraże je , ale dopiero wtedy, gdy ty sie ze swymi przemysleniami odkryjesz.


Oryginalne podejście do dyskusji.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 wrz 2006, 20:33 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 05 cze 2006, 10:13
Posty: 834
Lokalizacja: Zgorzelec
Mówicie o samorządności czy samorządzie?
Mówicie o jednostce czy relacjach zespołowych?
Mówicie o zasadach czy zwykłym populizmie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 wrz 2006, 6:13 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 paź 2005, 20:03
Posty: 999
Lokalizacja: Zgorzelec
z_drw pisze:
Edit: .
po namysle ( a przed przeczytaniem całości elaboratu bita


Bardzo proszę nie dzielić mnie przez osiem :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 wrz 2006, 11:37 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Cytuj:
Mówicie o samorządności czy samorządzie?
Mówicie o jednostce czy relacjach zespołowych?
Mówicie o zasadach czy zwykłym populizmie?
Mówimy o samorządzie i wszystkich jego pochodnych, bo taki jest, jak rozumiem, temat tego wątku. Jeśli zaś chcesz drogi Marko zaprezentować bardziej analityczne i naukowe podejście do tematu, bardzo proszę. Jako długoletni praktyk, z pewnościa masz doświadczenie, którego nie ma (jak myślę), żaden z forumowiczów. Dawaj więc ten wykład, lub prelekcję, ja chętnie poczytam :) . Jak będzie z pozostałymi, nie wiem, ale też czytają dłuższe kwestie (vide: z-drw :D ), więc może ktoś coś wyniesie a zyskać może samorząd zgorzelecki :?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 wrz 2006, 6:43 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 13 wrz 2006, 19:43
Posty: 148
to bardzo ciekawe podejście do dyskusji. marko pisze, ze zastępca komisji do spraw rodziny...... jest lekarz. Teraz tak jest. Ale jak formowała się rada miasta szefem tej komisji był nauczyciel i jego zastępcą też. Trzeba było pokazać siłe ? mało fajne podejście w samorządzie. No więc teraz zobacz sam, jak kombinujesz z informacją. Nie dać pełnej - to twoja metoda.
i nie gadaj tu o atakach, bo nikt ciebie pewnie nie chce atakować. To, że ludzie więcej wiedzą, niż ci się zdaje, nie znaczy , że szykują na ciebie atak czy spisek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 wrz 2006, 12:51 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 05 cze 2006, 10:13
Posty: 834
Lokalizacja: Zgorzelec
bonzo ja wypowiadam się w czasie teraźniejszym i w mojej wypowiedzi nie ma żadnej kombinacji. Jeśli chodzi o atak, to mówiąc o nim mam na myśli sposób prowadzenia dyskusji a nie indywidualne wycieczki.

W kwestii funkcjonowania samorządu z chęcią dodam jeszcze kilka słów. Nie będą to jednak naukowe wywody, lecz własne przemyślenia.
Całość traktuję dalej jako dyskusję o samorządzie w aspekcie Zgorzelca, choć nie tylko.
Zawsze przy takiej rozmowie nasuwa mi się pytanie jak działać, by decyzje były bardziej zrozumiałe, jak pobudzić zainteresowanie mieszkańców sprawami samorządu w trakcie kadencji - pomijając okres przed i krótko po wyborach. To właśnie w tym czasie podejmowanych jest szereg kluczowych decyzji i dzieją się zdarzenie nieraz decydujące o przyszłości miasta.
Jedni twierdzą, że dobrą metodą jest funkcjonowanie głośne, utrzymywanie emocji politycznych przez całą kadencję, ciągłe zmiany funkcji, referenda, wzajemne opluwanie itd. Ja jestem temu przeciwny. Bo przykład naszego samorządu wyraźnie pokazuje jak duże straty poniosło miasto w okresie takiego funkcjonowania. Pisałem już o tym, dlatego tylko przypomnę dotyczy to m. in.: strefy ekonomicznej, przejścia granicznego, rozbudowy infrastruktury usługowo handlowej, tworzenia i utrzymania miejsc pracy.
Jestem zwolennikiem samorządu, w którym dochodzi do merytorycznej dyskusji, gdzie wszystkie strony pracują na rzecz wypracowania najlepszych rozwiązań, gdzie korzysta się z dobrych przykładów i szanuje wzajemne poglądy oraz przekonania. Sprawny samorząd to ten, który rozwiązuje problemy lokalne decyzjami strategicznymi dotyczącymi życia codziennego a nie ten, który uważa, że zmiany personalne są najlepszym lekarstwem na wszelkie nieprawidłowości i bolączki. Sprawny samorząd to miejsce, gdzie przedstawia się propozycje alternatywnych rozwiązań i podchodzi się do dyskusji w sposób partnerski.
Dlatego twierdzę, że dzisiejsza Rada Miasta w Dużym stopniu zmieniła styl funkcjonowania. Działała zgodnie w wielu tematach, bo wcześniejsze etapy przygotowania uchwał dały możliwość wypracowania wspólnego stanowiska. Zaznaczam, że w wielu przypadkach na początku drogi uchwałodawczej pojawiały się niejasności i wątpliwości. Wielokrotnie zmieniano zapisy zawarte w projektach uchwały, często nawet na samej sesji Burmistrz wprowadzał autopoprawki do projektu, bo przyjął racje radnych.
Tyle na dzisiaj, pewnie znowu bombas 3 Będziesz się podśmiewywał z moich długich wypowiedzi. Ale masz tu rację.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 wrz 2006, 12:52 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Kod:
kombinujesz z informacją
coś jest na rzeczy :), nie tylko w sprawie Marko, ale w ogóle lokalnie, może założyć osobny wątek :?
Cytuj:
Jestem zwolennikiem samorządu, w którym dochodzi do merytorycznej dyskusji, gdzie wszystkie strony pracują na rzecz wypracowania najlepszych rozwiązań
nad tym nie ma chyba co dyskutować, to oczywiste: konstrukcja a nie destrukcja.
Cytuj:
pewnie znowu bombas 3 Będziesz się podśmiewywał z moich długich wypowiedzi
informacja powinna być krótka i treściwa, dlatego nie zawsze rozsądne jest przypominanie "wszystkiego od początku". A że się czasem powyśmiewam, to - tyle mojego :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 wrz 2006, 18:15 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 05 cze 2006, 10:13
Posty: 834
Lokalizacja: Zgorzelec
Słusznie sam lubię się pośmiać i pożartować.
Długie gadanie też mnie meczy, ale jak czytam o samorządzie, jak widzę takie duże braki znajomości zasad funkcjonowania samorządu to chcę powiedzieć jak najwięcej. Może to brzmi jak popisywanie się, ale nie takie mam intencje. Nikomu nie chcę ubliżyć. Po prostu piszę, co wiem, by z tym podzielić się z Wami.
Ja często powtarzam, że kłamstwem i brakiem elementarnej wiedzy było stwierdzenie przez jednego z radnych drugiej kadencji (teraz mamy czwartą), że RADA MOŻE WSZYSTKO.
Tak nie jest i nie było ramy działania określają ustawy, rozporządzenia, kodeksy itp.
Dlatego staram się tylko wyjaśnić niektóre sprawy.
Ciągle szwankuje tu system informacji, która powinna docierać do jak największej ilości zainteresowanych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 wrz 2006, 14:37 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Cytuj:
Ciągle szwankuje tu system informacji, która powinna docierać do jak największej ilości zainteresowanych
tu się zgadzam w 100%: edukacja i informacja, tu jest naprawdę wiele do zrobienia. Może ktoś ma jakieś propozycje aby to polepszyć :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..