Dzisiaj jest 18 kwie 2024, 5:25

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 26 wrz 2006, 18:48 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 25 kwie 2006, 22:23
Posty: 95
Lokalizacja: Zgorzelec
mrbyte i namrufy - jestescie tacy uwzniosleni idea wyjazdu do pracy na zachod "by godnie" zyc a za moment piszecie, ze "oni wroca gdy tylko zarobia troche grosza na start".
Wroca i co? kupia mieszkanko w Polsce i pochyla czolo i pojda "ponizac sie" za 1000zl? oo, to fest byl ten ich zryw.... uniesli sie honorem jak cholera. Caly czas mowie o tych co wyjechali "szukac godnosci na Zachodzie". Slyszalem pare historii jak to oni tam szukaja godnosci, spiac w 6 w mieszkaniu, nie dojadajac itd. Tylko przyklasnac.
Bohaterowie. A jak wracaja do kraju to opowiadaja takie cuda, ze tacy jak wy daja sie na to nabrac....

I wracaja bohaterowie do polskiego bagna- "startuja" z paroma ojrasami w kielni i tak kolejni powtarzaja ten rytm....Jakos nie widze tu nic co mialoby byc szukaniem godnosci-czyli ucieczka od tego co was brzydzi w Polsce.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 wrz 2006, 19:33 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sty 2005, 20:10
Posty: 1379
Lokalizacja: Zgorzelec
mieszczuch - czym innym jest zabraniać, czym innym oceniać.ja postawę nanrufa oceniłem, ale nie zabroniłem mu niczego. taka mała róznica.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 wrz 2006, 19:44 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 sie 2005, 12:18
Posty: 1387
Lokalizacja: z mieszkania obok
Najzabawniejsze, że problem nie z tymi co wyjechali a z tymi co zostali.

Nanaruf piszę :

Cytuj:
Skończe studia i wyemigruje, jak większość moich znajomych...


Czyli wybory ma w pupie.

Później pisze :

Cytuj:
Nikt z moich znajomych nie myśli aby zostać na stałe za granicą, tylko popracować kilka lat i wrócić tu z czymś na start!


Tylko po co ? A wlaściwie do czego ? Do moherowej IV RP ? Gorzej nawet, napatrzysz się tam na cuda demokracji a wrócisz do zapyziałej Polski bracia Kaczyńskich i zaraz ze zgrozą natychmiast wyjedziesz. A na to wszystko zapracujesz nie bo nie zagłosujesz. Jak sobie pościelisz tak się wyśpisz.

Więc póki jesteś to głosuj, żebyś mógł wrócic do Polski jakiej oczekujszej, a później sobie wyjeżdżaj.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 wrz 2006, 19:53 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
W całej tej dyskusji oceniającej pobudki i patriotyzm wyjeżdżających, tak naprawdę, 'za chlebem', brak mi jednego: sposobu na spowodowanie odwrócenia tego procesu. Wymyślmy i zastosujmy skuteczny mechanizm, aby wyjazdy stały się mniej atrakcyjne. Spowodujmy, aby nie tylko leniwi i mniej mobilni tu pozostawali. A wielkie słowa pozostawmy na lepsze czasy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 wrz 2006, 20:00 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 28 mar 2006, 18:00
Posty: 106
“Program wyborczy”

Kandydat na sołtysa w nadmorskim Kociewiu
Obiecywał wyborcom gruszki na modrzewiu
Tutaj ludźmi wstrząsnęły ciekawości świerzbie
Przez co wygrał z tym, co mówił, że będą na wierzbie
Recepta na sukces ? – pytali go młodzi i pełni ambicji
Proste – odpowiedział – szczypta ekologii i dużo tradycji


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 wrz 2006, 20:11 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 paź 2005, 20:03
Posty: 999
Lokalizacja: Zgorzelec
zubek pisze:
mrbyte - nie rozumiem, dlaczego próbujesz mnie ożenić z elpeerowskim światopoglądem :?


Nie rozumiem, dlaczego twierdzisz że próbuję Cię ożenić? Wspomniałem o BHiO, bo to taka synteza polskości. To taka przenośnia była, figura stylistyczna.

zubek pisze:
Skoro dałeś ludziom prawo do kapitulanctwa - musisz mi przyznać prawo do krytykowania takiego sposobu myslenia - w granicach tej samej wolnosci, której niezrozumienie zarzucasz mi :)


Czytam, czytam i doczytać się nie mogę, gdzie zarzucałem Ci niezrozumienie jakiejś wolności. Oczywiście, że możesz krytykować, prosiłem tylko o zrozumienie pewnej postawy, życiowej drogi. Próbę zrozumienia. Prosiłem o nie wartościowanie ludzi wedle tego, gdzie chcą mieszkać i pracować. Przykładem Korzeniowski.

zubek pisze:
jesli ktoś widzi dookoła siebie jedynie beznadzieję, szarość, marazm i jedyny sposób na zwalczenie tego stanu rzeczy widzi w emigracji - to jest dla mnie masakra


A co w tym złego? Sposób jak każdy. Nie wiąże się on dodatkowo z oczekiwaniem aż władze nad Wisłą wymyślą w końcu coś sensownego. Bo samorządność ważna rzecz, jasne, ale bez systemowych rozwiązań na górze do niczego nie dojdziemy.

Są ludzie, którzy po prostu nie chcą czekać, skoro nie muszą. Nadal nie rozumiem dlaczego to potępiasz. Nie wszyscy chcą pracować u podstaw, udzielać się, jeżeli kilkaset kilometrów dalej czeka na nich praca i perspektywa lepszego życia. Nie chcą tracić czasu, dobro narodu mają w poważaniu, bo uważają że naród ma ich w poważaniu także.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 wrz 2006, 20:12 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 paź 2005, 20:03
Posty: 999
Lokalizacja: Zgorzelec
mi-kel pisze:
mrbyte i namrufy - jestescie tacy uwzniosleni idea wyjazdu do pracy na zachod "by godnie" zyc a za moment piszecie, ze "oni wroca gdy tylko zarobia troche grosza na start".


Mała prośba: nie wkładaj mi w usta słów, które nie są moje. Dziękuję.

Wyjazd na Zachód nie ma w sobie nic wzniosłego. Czymś wzniosłym może być pozostanie w kraju, owszem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 wrz 2006, 20:46 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sty 2005, 20:10
Posty: 1379
Lokalizacja: Zgorzelec
mrbyte pisze:
Nie rozumiem, dlaczego twierdzisz że próbuję Cię ożenić? Wspomniałem o BHiO, bo to taka synteza polskości. To taka przenośnia była, figura stylistyczna.


masz rację - chyba jestem zbyt czuły na tym punkcie


mrbyte pisze:
Czytam, czytam i doczytać się nie mogę, gdzie zarzucałem Ci niezrozumienie jakiejś wolności. Oczywiście, że możesz krytykować, prosiłem tylko o zrozumienie pewnej postawy, życiowej drogi.


mozliwośc wyboru życiowej drogi - to dla mnie forma wolnosci właśnie - której ponoć nie rozumiem. :)


mrbyte pisze:
Są ludzie, którzy po prostu nie chcą czekać, skoro nie muszą.


są ludzie, którzy niczego nie stworzą u siebie, tylko wyjadą i korzystają z tego, co zrobili inni. a jak dojdą do wniosku, że już dosyć i mozna wracać - wtedy wracają i dalej korzystają z tego co zrobili inni, gdy ich nie było.

dalej Ci się to podoba?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 wrz 2006, 21:00 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 paź 2005, 20:03
Posty: 999
Lokalizacja: Zgorzelec
zubek pisze:
mozliwośc wyboru życiowej drogi - to dla mnie forma wolnosci właśnie - której ponoć nie rozumiem. :)


No fakt, w takim ujęciu, to niemal wszystko jest wolnością.


zubek pisze:
są ludzie, którzy niczego nie stworzą u siebie, tylko wyjadą i korzystają z tego, co zrobili inni. a jak dojdą do wniosku, że już dosyć i mozna wracać - wtedy wracają i dalej korzystają z tego co zrobili inni, gdy ich nie było.

dalej Ci się to podoba?


Zubek, nie każ mi sobie przypominać fali wielkiej emigracji do USA na przełomie XIX i XX wieku, fali emigracji Irlandczyków w czasach "wielkiego głodu" czy wreszcie fali emigracji z Polski w latach osiemdziesiątych. Jako żywo nie pamiętam żeby ktoś im zarzucał w krajach, do których trafili, że korzystali z tego, co zrobili inni. W drugą stronę też to działa - jeżeli wrócą z tarczą, to z pieniędzmi, które tu zainwestują, jeżeli na tarczy - cóż, chyba mają do tego prawo?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 wrz 2006, 21:12 
Offline
gaduła
gaduła
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 lis 2005, 11:37
Posty: 307
Lokalizacja: z internetu :)
To nie jest tak, że wybory mam gdzieś, odkad jestem pełnoletni głosowałem w każdych wyborach jakie były, bo mam swój światopogląd polityczny, ba jeszcze namawiałem kumpli, którym niezbyt chciało się poświęcić troche czasu w niedzielę, aby poszli głosować. Nie wszyscy ludie sa farciarzami i dostaną czy to mieszkanie, czy cokolwiek innego w prezencie czy w spadku, a perspektywa zarobienia na własny kąt w kilka lat na zachodzie jest kusząca, nawet kosztem pewnych wyrzeczeń na obczyźnie. Poza tym wielu myślących młodych ludzi z pewnością mądrze zainwestuje zarobione pieniądze u nas. Nikt by nie wyjeżdzał z Polski gdyby nasze prawo pracy udoskonalono chociaż do 50% tego jak jest w np. Irlandii ( 7.50 eu/h najniższa dopuszczalna stawka ) Dopiero gdy zaczęło brakować rąk do pracy to pracodawcy powoli zaczynają podnosić pensje....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 wrz 2006, 21:45 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 19 maja 2006, 8:07
Posty: 799
z.


Ostatnio zmieniony 31 sty 2012, 0:55 przez mieszczuch, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 wrz 2006, 23:01 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 sty 2006, 11:44
Posty: 1099
Lokalizacja: Wrocław
po co sie przekomarzac...przeciez ten kraj idzie wielkimi krokami do bankructwa ... ludzie zyja z kredytu do kredytu...a perspektywny zrobienia ze swoim zyciem czegos zeby nie wegetowac sa coraz bardziej nierealne dlatego dzieje sie tak a nie inaczej,spoleczenstwo po prostu ucieka za chlebem...czy naturalne zeby kraj sie wyludnial,bo ludzie w cudzyslowiu nie maja co jesc? to chore ale jakze prawdziwe...ja tez nie mam zamiaru w Polsce za dlugo zabawic.Jak ktos kiedys napisal,kraj opanowaly Kaczki i robi sie niezla wiocha lub bajorko,szambo jak kto woli.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 wrz 2006, 23:15 
Offline
obserwator
obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 wrz 2005, 20:49
Posty: 257
Lokalizacja: stąd
Dość mam tego jojczenia, że "muszę wyjechać bo nic dobrego mnie tu nie spotka". Chcesz wyjechać to wyjedź ale na miłość boską nie stękaj jeden z drugim, że tu tak niedobrze. Od stękania nic się nie zmieni. Chcecie zmian - zacznijcie je wprowadzać. A jeżeli jedyna aktywność ma polegać na podkuleniu ogona i ucieczce to współczuję. Choć, fakt, najłatwiej siedzieć, stękać i nie robić nic. Ewntualnie roztrząsać, czy Ci co wyjeżdżają robią słusznie, czy nie. Oni podejmują ryzyko. Szanuję to. Ale czy nie o wiele więcej wysiłku trzeba włożyć w to by zostać i zmienić zastany porządek rzeczy?
Może jestem idealistą, ale myślę, że społeczna aktywność może wiele zmienić. Że trzeba brać udział w wyborach, bo to dobrze dla społeczeństwa, że trzeba być świadomym obywatelem, myślącym samodzielnie a nie według schematów podsuwanych nam przez media. Nie dać sobą manipulować różnym cwaniakom, którzy najczęściej działają w jedynie słusznym własnym interesie. Mieć na tyle zdrowego rozsądku, żeby nie dać się szczuć na innych. I co najważniejsze działać a nie siedzieć przed telewizorem i wydziwiać, na rząd. Mamy takich reprezentantów na jakich zasługujemy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 wrz 2006, 7:25 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Cytuj:
Nikt z moich znajomych nie myśli aby zostać na stałe za granicą, tylko popracować kilka lat i wrócić tu z czymś na start!
moim zdaniem, każdy, gdy wyjeżdża, tak myśli, bo bardziej go wiąże miejsce, gdzie dotychczas żył. Ale wystarczy pare lat, smak uporządkowanej, logicznej i przewidywalnej rzeczywistości i wtedy już nie każdy myśli o powrocie. Stabilizuje się, zakłada rodzinę, rodzą mu się dzieci, zaczynają naukę w tamtej szkole i pozamiatane. Owszem, przyjeżdża na wakacje, ale nie na stałe. Obserwowałem przez parę ostatnich lat kilka forów polonijnych i niestety, tak to wygląda, co nie znaczy, że nie ma wyjątków.
Dopóki nasza rzeczywistość nie zmieni się tak, aby przynajmniej w części dorównywała tamtej, dopóty sytuacja będzie trwać a ludzi w Polsce i w Zgorzelcu ubywać. Nie spierajmy się więc o detale, tylko skupmy na sprawach głównych i je uporządkujmy. Do tego potrzebna jest wola i chęć uczestnictwa w zmianach, postawa czynna a nie bierna.
oj, ale się nawymadrzałem :) , czy to coś zmieni :?: :?

polecam:
http://www.isp.org.pl/files/36134192104 ... 185561.pdf
http://www.isp.org.pl/index.php?v=forum ... &c=9&ln=pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 wrz 2006, 10:16 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sty 2005, 20:10
Posty: 1379
Lokalizacja: Zgorzelec
mrbyte pisze:
Zubek, nie każ mi sobie przypominać fali wielkiej emigracji do USA na przełomie XIX i XX wieku, fali emigracji Irlandczyków w czasach "wielkiego głodu" czy wreszcie fali emigracji z Polski w latach osiemdziesiątych.


to ja jeszcze raz...
mrbyte - nie chodzi mi o wielkie procesy spoleczno historyczne, o emigracje glodowe czy polityczne.

mam na mysli raczej to, co powoduje tymi ludźmi, a co z glodem i prześladowaniem ma niewiele wspólnego.
chodzi mi o ucieczkę od problemów, unikania trudnych rozwiązań, niezaangażowania w nic i ogólnego "olewatorstwa"
taką postawę sprowadzilismy tutaj jedynie do aspektów emigracji, ale ten sposób myślenia jest coraz bardziej powszechny w życiu codziennym. dowód? frekwencja w nadchodzących wyborach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..