Dzisiaj jest 28 mar 2024, 19:08

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 26 lut 2010, 12:54 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 paź 2006, 15:00
Posty: 1013
Lokalizacja: STĄD
neandertalski pisze:
z lat osiemdziesiątych dla mnie najbardziej klimatyczną mordownią była LUNA - dziś znana jako bar ALKA. swoją drogą przed wojną w tym samym miejscu funkcjonował lokal pod nazwą "Stadt Breslau".
może raczej Stadt Brno?,
Stadt Breslau był na Wrocławskiej
('U Albercika' :grin:)
http://www.chwila.com/zgorzelec/42.jpgObrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 mar 2010, 8:13 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
póki co będę się upierał przy Stadt Breslau - ale sprawdzę i jeśli nie będę miał racji to oczywiście to odszczekam;)
nazwa Stad Breslau brzmi logicznie zarówno przy tej knajpie ze zdjęcia jak i przy tej, która najbardziej była znana pod nazwą LUNA. obie mieściły się przy wylocie drogi na Wrocław, tyle, że jedna była wylotówką z Goerlitz a druga wylotówką z Moysu. to było dwie osobne miejscowości i np. w związku z tym w pierwszej połowie XX wieku funkcjonowały tu przez jakiś czas dwie ulice Winterfelda. Jedna Winterfeldstrasse to dzisiejsza ul. Reymonta, a druga to dzisiejsza Kościuszki. po przyłączeniu Moysu do Goerlitz Winterfeldstrasse (obecna Kościuszki) zmieniła nazwę na Courbierstrasse.
stąd dwie Stad Breslau mnie nie dziwią, ale sprawdzę to zasobach mojego niemieckiego koleżki, który nawiasem mówiąc pisze teraz jakiś szkic o Stadthalle - kolejna jego publikacja. no i tak przy okazji przeglądania dupeereli w tym wątku, przypomniało mi się, że wspominał swego czasu, ze był za młodu w Stadthalle na koncercie Czesława Niemiena. nie wiem czy Niemen kiedykolwiek wystąpił w Zgorzelcu, ale na to, ze wystąpił w Goerlitz mam naocznego świadka ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 mar 2010, 11:49 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 cze 2007, 9:27
Posty: 109
Lokalizacja: zgorzelec
Odpowiadam, Cz.Niemen występował w Zgorzelcu na początki lat siedemdziesiątych. Koncert miał miejsce w hali sportowej przy ulicy Traugutta. Byłem na tym koncercie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 mar 2010, 20:34 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
Kazimierzu zazdroszczę Ci - a tak z ciekawości, z kim grał? czy to nie był przypadkiem Niemen Group z "maluchami" z SBB? normalnie wierzyć mi się nie chce, że w Polsce w tym czasie grał ktoś taki czad:

http://www.youtube.com/watch?v=5v_EhgopLo4
http://www.youtube.com/watch?v=ZWkKWzl_-sI

fajna jeste też opowieść o tym jak się spotkali:

http://www.youtube.com/watch?v=Yq8Maf3e ... re=related

swoją drogą muzyka peerelu miała się całkiem nieźle... dziś po Niemenie wszyscy płaczą, a nikt nie słuchał, a tak przy okazji - podobno zagramanicą we wstępie do tego utworu

http://www.youtube.com/watch?v=QDe6MZQj ... re=related

Chemical Brothers zsamplowali właśnie w/w "pielgrzyma".


Ostatnio zmieniony 02 mar 2010, 20:46 przez neandertalski, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 mar 2010, 6:34 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 cze 2007, 9:27
Posty: 109
Lokalizacja: zgorzelec
Niestety nie potrafię powiedzieć z kim grał. Pamiętam, że Niemen grał na organach Hammonda w towarzystwie dwóch lub trzech innych muzyków, sala była pełna i bardzo żywiołowo reagowała. Był to koncert, w którym występowali także muzycy z Wrocławia - zespół nazywał się Romuald end Roman / Piasecki i Runowicz/. Jeżeli mnie pamięć nie myli udział w koncercie brali także: Irena Dziedzic i Stanisław Mikulski. To tak dawano było, że nie potrafię sobie wszystkiego spamiętać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 mar 2010, 8:34 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 13 paź 2008, 6:23
Posty: 543
Lokalizacja: Zgorzelec
Kazimierz pisze:
Niestety nie potrafię powiedzieć z kim grał.

I wtedy milicja lała pałami.
Mnie to ominęło, bo za młody byłem aby Niemen mne zainteresował, ale moi starsi koledzy nie bez dumy pokazywali sińce po milicyjnej pałce otrzymane w trakcie próby wejścia na koncert.

P
G


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 mar 2010, 8:46 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 cze 2007, 9:27
Posty: 109
Lokalizacja: zgorzelec
Zapewniam Cię, że nikt nikogo nie bił. Był to wspaniały koncert i tak to zapamiętałem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 mar 2010, 8:56 
Offline
gaduła
gaduła

Rejestracja: 27 paź 2005, 22:45
Posty: 383
Kazimierz pisze:
Odpowiadam, Cz.Niemen występował w Zgorzelcu na początki lat siedemdziesiątych. Koncert miał miejsce w hali sportowej przy ulicy Traugutta. Byłem na tym koncercie.

Też byłam...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 mar 2010, 19:00 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
Kazimierz pisze:
zespół nazywał się Romuald end Roman / Piasecki i Runowicz/.


ładnych parę lat temu pracowałem jako opiekun w schronisku dla bezdomnych w szczodrem pod wrocławiem i jednym z częstych miezkańców tego schroniska był niejaki Harry - Horoszczuk, nie pamiętam jak rzeczywiście miał na imię - może Tadek?, ale wspominał, że grywał m.in. w kapeli Romuald i Roman na harmonijce, harmonijkarzem był/jest bez wątpienia nietuzinkowym, no i miał swój styl, odstawał zresztą od reszty mieszkańców, choć z trzeciej strony to kawał było z niego cwaniaka z trudnym charakterem.
z tamtego czasu z Wrocławia nie pochodził też przypadkiem taki zespół NURT?

P.S.y
wpisałem Harrego w googla i wyszło mi, że już nie żyje... zmarł krótko po tym jak zakończyłem pracę w Szczodrem...
http://gitara-serwis.com/remembering/ta ... zczuk.html
jego popisowym numerem był kawałek Niemena/Asnyka "jednego serca", tylko Harry przetykał solówki na harmonijce słowami i śpiewał go:

jednego bełta
i rąk białych dwoje
co by mi wino podały moje
trzeba mi
na ziemi

umarł tak jak żył, prawdziwy bluesman - znad odry


Ostatnio zmieniony 03 mar 2010, 19:05 przez neandertalski, łącznie zmieniany 2 razy

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 mar 2010, 23:04 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 28 sty 2006, 9:06
Posty: 87
No tak. Czasy to były siermiężne, ale koncerty fajne. Byłam na wielu, wprawdzie nie w Zgorzelcu, ale nie pamiętam, żeby tam milicja kogoś biła.
Dzięki neandertalski za linki, naprawdę niezła ta muzyka i chyba ponadczasowa.
Pozdrawiam
Hanna I.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 mar 2010, 23:38 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
ja urodziłem się w latach siedemdziesiątych i to są lata mojego dzieciństwa na podwórku bloku przy ul. Tuwima, czasy kopania piłki na łące gdzie dziś stoi kaufland i inne takie - nie mam złych wspomnień z tego okresu. czasy pewnie były siermiężne, ale czy ludzie byli wtedy rzeczywiście gorsi? - nie wiem.
muzyka z tego czasu jest wg mnie po prostu dobra - nie ujmuje jej nic to, że powstałą za komuny, podobnie jak Szopenowi niczego nie ujmuje to, że komponował w czasach gdy Polski w ogóle nie było na mapie.
dziś często pierwszy raz w życiu słyszę niektóre utwory i naprawdę jestem pod wrażeniem. nigdy nie przekonałem się do tych najpopularniejszych piosenek Niemena, ale takie utwory jak te grane z SBB albo jak Bema pamięci żałobny rapsod:

http://www.youtube.com/watch?v=OAeOMVJ4 ... re=related

po prostu mnie zmuszają do szacunku ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 mar 2010, 7:50 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 cze 2007, 9:27
Posty: 109
Lokalizacja: zgorzelec
Potwierdzam, zespół NURT był z Wrocławia i współpracował z nim Grek urodzony w Zgorzelcu Jorgos Skolias - bardzo znany aktualnie muzyk.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 mar 2010, 15:07 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 13 paź 2008, 6:23
Posty: 543
Lokalizacja: Zgorzelec
I.Hanna pisze:
nie pamiętam, żeby tam milicja kogoś biła.

Taaaaaa?
Kiedyś był koncert, na który dostałem pieniądze i zostałem wpuszczony główną bramą wraz ze wszystkimi innymi.
Grał wtedy Romuald i Roman (skład zespołu zmieniał się wielokrotnie - poznałem w internecie dwóch członków tego zespołu, obaj mieszkają w USA).
Następnym było SBB.
Skrzek grał prześliczny utwór, jakąś suitę, i z tłumu co raz słychać było gwizdy, więc najpierw powiedział, aby nie brać brudnych paluszków do buzi, a gdy to nie pomogło, zaprzestał grać utwory ambitne i zapodał sieczke i łomot, po czym podziękował i tele go było.
Ostatnich punktem to był Lokomotiv GT.
Tutaj normalnie .. wszystko zrozumiałe.

Ja w przeciwieństwie do Hanny bacznie rozglądałem się po hali na Traugutta i zobaczyłem, że milicja za oknem gania tych, co nie mieli biletów a chcieli posłuchać koncertu.
Kiedy następbym razem nie dostałem pieniędzy na bilet, poszedłem z tyłu hali i tam próbowałem oglądać. Zobaczyłem nawet coś i usłyszałem. Trwało to do czasu, kiedy nie padło hasło MILICJA !!!i cełe stado podobnych mnie rzuciło się do ucieczki. Biegałem szybko, więc mnie żadna pała nie dosięgła natomiast kolegę złapali i chyba raz dostał. Nie pamiętam tylko czy najpierw dostał a potem go złapali, czy najpierw go złapali a potem dostał. W każdym bądź razie dostał.
Haniu naprawdę była milicja na koncertach i od czasu do czasu używała narzędzi, zwłaszcza wobec ludzi chcących oglądnąć z drugiej strony koncert bez biletu.

ahaaaa i kiedyś na koncerty chodził ksiadz Kozak ..... kto to pamięta?

P
G


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 mar 2010, 16:16 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 paź 2006, 15:00
Posty: 1013
Lokalizacja: STĄD
Brawo Grzegorz :smt023 :grin:

[ Dodano: Sob Mar 06, 2010 4:19 pm ]
neandertalski pisze:
póki co będę się upierał przy Stadt Breslau - ale sprawdzę i jeśli nie będę miał racji to oczywiście to odszczekam;)
no i co?
bo mnie to też ciekawi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 cze 2011, 8:23 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
Chuck Norris jr pisze:
Brawo Grzegorz :smt023 :grin:

[ Dodano: Sob Mar 06, 2010 4:19 pm ]
neandertalski pisze:
póki co będę się upierał przy Stadt Breslau - ale sprawdzę i jeśli nie będę miał racji to oczywiście to odszczekam;)
no i co?
bo mnie to też ciekawi


hau! hau! hau! - LUNA przed wojną to nie było jednak Stadt Breslau, tylko Stadt Goerlitz. tak więc pokręciłem...
a tak przy okazji ukazało się podwójne CD w serii "z archiwum polskiego radia" z nagraniami grupy Romuald & Roman, warto nabyć, bo nagrania unikalne. niektóre są nawet w dwóch wersjach, jak choćby "Towarowy Rusza do Indii", utwór który był niejako polskim odpowiednikiem beatelsowskiej "Lucy in the Sky with Diamond" ;-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 21 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..