Dzisiaj jest 28 mar 2024, 21:06

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 01 sie 2008, 9:07 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
dziś 1 sierpnia, ciekaw jestem jakie są Wasze odczucia, czy dzisiejszy dzień jest Waszym zdaniem smutną zadumą w żałobny dzień czy jednak świętowaniem?
a tak przy okazji czy Waszym zdaniem rocznicę powstania sierpniowego i tzw powstania w getcie obchodzi się tak samo? a jeżeli nie to dlaczego? pytam bo nie ukrywam, ze jednak było dla mnie pewnym szokiem uświadomienie sobie tego o czym wyczytałem u Edelmana, ze w czasie powstania w getcie, nad płonącymi domami powiewały biało czerwone flagi, powstańcy między sobą też mówili po polsku, dlaczego więc w naszej świadomości sa to jendak jacyć ONI, ŻYDZI itd... dlaczego powstanie w getcie nie jest tak samo pełnoprawnym kawałkiem historii Polski jak to powstanie którego rocznica wybuchu dziś mija - przecież wyrodne antysemickie polskie jednostki były tylko marginesem w czasie wojny, naród Polski wspierał i ratował społeczność żydowską z całych sił - czemu więc powstanie w getcie to nie jest NASZA historia?

P.S.y
no i pytanie za 10 punktów, ktorego powstania dotyczy piosenka "warszawo ma"?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 sie 2008, 16:55 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 sty 2005, 23:14
Posty: 440
Lokalizacja: Queensbridge
Obrazek



http://pl.youtube.com/watch?v=eqGN3jjLBvY


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 lip 2013, 21:43 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 wrz 2006, 21:12
Posty: 531
Lokalizacja: ZGORZELEC
Pamięć za ich chęci .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 sie 2013, 10:55 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 lis 2006, 1:03
Posty: 53
Lokalizacja: Zgorzelec
Piosenka "Warszawo ma" dotyczyła powstania w Getcie. :smt020


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 sie 2013, 12:01 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
no właśnie też mi się tak wydawało, stąd nie bardzo rozumiem czemu znalazła się na płycie Dzieci z Brodą "Czuwaj Wiaro!" opatrzonej dopiskiem: Piosenki z powstania warszawskiego 1944.
http://www.youtube.com/watch?v=x3usEiptcxA
tak czy siak ocenzurowano ją i wynanano zwrotkę:
Cytuj:

Warszawo ma, o Warszawo ma
Wciąż płaczę gdy ciebie zobaczę,
Warszawo, Warszawo ma!

Tam w getcie głód, i nędza, i chłód,
I gorsza od głodu, od chłodu,
Tęsknota, Warszawo ma!

Przez mur przekradam się
I biegnę tu jak zgoniony pies!
Choć tropi mnie pan władza,
Żandarm, Gestapo i SS.


Warszawo ma!, tak w oku mym łza,
Bo nie wiem, czy jeszcze zobaczę
Cię jutro Warszawo ma!

Przez mur przekradam się
I biegnę tu jak zgoniony pies!
Choć tropi mnie pan władza,
Żandarm, Gestapo i SS.


Warszawo ma!, tak w oku mym łza,
Bo nie wiem, czy jeszcze zobaczę
Cię jutro Warszawo ma!

i już mamy gotową piosenkę do powstania z 1944... nawet Natalia Kukulska w swojej interpretacji na podobny pomysł nie wpadła...
http://www.youtube.com/watch?v=_pNBtXYytXE
W dodatku na płycie tej zdaje się uznano autora jej słów za nieznanego, a mnie się wydawało, że napisał ją nie kto inny tylko Andrzej Włast, twórca wielu tzw. szlagierów tamtych lat, takich jak Rebeka, Jesienne róże, Już nigdy, Całuję Twoją dłoń Madame czy Tango Milonga, nawet współcześni wykonawcy czasami je jeszcze wykonują - najlepszy przykład, Dzieci z Brodą;) Zresztą autor melodii wziętej z piosenki "Mayn Sztetele Belz" też nie był anonimowy.
Bardzo ciekawa i tragiczna postać ten Włast, zginął w gettcie w strasznie głupi sposób...
Cytuj:
Marian Hemar wspominał: „Przed wojną w Warszawie było tak, że Tuwim i ja pisywaliśmy podobno najlepsze piosenki. Ale szlagiery, które prosto ze sceny szły na ulice Warszawy, Łodzi, Radomia, które ryczały radiowe i gramofonowe głośniki – te umiał pisać tylko Andrzej Włast”.Można wymienić takie: „Czy pani mieszka sama?”, „Już nigdy!”, „Ja nie mam co na siebie włożyć”, „Kochaj mnie, a będę twoją...”, „Przytul, uściskaj, pocałuj”, „Jesienne róże”.
I on, podobnie jak Białostocki, znalazł się podczas wojny w warszawskim getcie. Po wielkich sukcesach sprzed wojny, Włast w getcie całkowicie się pogubił. Pomogła mu śpiewaczka Wiera Gran, która występowała w teatrze w getcie. Gran znalazła Własta „zabiedzonego i zachudzonego.” Z jej polecenia recytował wiersze w kawiarni Sztuka na Lesznie. Robił to bez przekonania i źle, „ponurym głosem, okropną dykcją. Publiczność z litości wytrzymywała to do końca, bardzo słabo oklaskując”.
Wielu przyjaciół spoza getta próbowało mu pomóc. W wyprowadzenie go poza mury zaangażowały się Ola Obarska i Loda Halama. Prawie się udało, gdy wychodził już z bramy getta, na widok gestapowca nie wytrzymał nerwowo i zaczął uciekać. Został zastrzelony. Data nie jest znana, było to po 1 czerwca 1943 roku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 sie 2013, 12:26 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 gru 2005, 13:13
Posty: 1704
Lokalizacja: Daszyńskiego
że tak pozwolę sobie wrzucić link do konkurencyjnego portalu na temat powstania :
http://www.zinfo.pl/artykuly/12552


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 sty 2014, 6:45 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 13 sty 2014, 6:42
Posty: 1
świadomości sa to jendak jacyć ONI, ŻYDZI itd... dlaczego powstanie w getcie nie jest tak samo pełnoprawnym kawałkiem historii Polski jak to powstanie którego rocznica wybuchu dziś mija - przecież wyrodne antysemickie polskie jednostki były tylko marginesem w czasie wojny, naród Polski wspierał i ratował społeczność żydowską z całych sił - czemu więc powstanie w getcie to nie jest NASZA historia?
:smt028


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 lut 2014, 7:30 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 paź 2006, 10:17
Posty: 762
Lokalizacja: Zgorzelec
Jaka nasza? Ty nawet po polsku pisać nie umiesz?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 lut 2014, 7:51 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
Marcopollo pisze:
Jaka nasza? Ty nawet po polsku pisać nie umiesz?


Wyciąłem ten post - to spamer :smt075


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lip 2014, 13:24 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
wygląda, że jakaś lokalna grup rekonstrukcyjna przed nadchodzącą rocznicą szykuje się do szturmu na starówkę ;)
https://picasaweb.google.com/lh/photo/g ... Niln_B0Ulk


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lip 2014, 15:43 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 mar 2011, 10:59
Posty: 3406
Lokalizacja: Zgorzelec
Żenada - złapać wandali i powyrywać im z pupki nogi, a raczej ręce z tułowia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 sie 2014, 8:28 
Offline
gaduła
gaduła
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 lut 2012, 15:20
Posty: 369
Lokalizacja: Z-c
manzir pisze:
Żenada - złapać wandali i powyrywać im z pupki nogi, a raczej ręce z tułowia.

Komu ty chcesz robić krzywdę??? Żaden Niemiec nigdy nie odpowiedział za masakry dokonane w 44 w Warszawie, tak naprawdę to należało by zrównać z ziemią 4-takie miasta jak Goerlitz i wyciąć w pień ich mieszkańców (łącznie z kobietami i dziećmi) i dopiero byśmy byli kwita i mogli prosić o wybaczenie... Akurat wróciłem z W-wy tam było czuć wczoraj klimat tamtych dni, zapewne w PrOletariackim Zgorzelcu nikt nawet nie przystanął, żeby oddać hołd powstańcom z wyjątkiem tych co musieli stać na czerwonych światłach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 sie 2014, 16:59 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 mar 2011, 10:59
Posty: 3406
Lokalizacja: Zgorzelec
Uzupełnię swój wpis, ponieważ kolego źle go odebrał:

Żenada -> malowanie farbą znaków, napisów na murach, budynkach itp. - głupie niszczenie i nie zmieni to faktu, że zostało to zrobione po stronie niemieckiej. Można było namalować na dykcie i przypiąć/przywiązać do barierek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 sie 2014, 9:39 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
manzir pisze:
Można było namalować na dykcie i przypiąć/przywiązać do barierek.

aha - czyli znaki Polski Walczącej jak będą malowane na dykcie i wieszane w Goerlitz, będzie wszystko w porządku?
SeaBlade pisze:
Akurat wróciłem z W-wy tam było czuć wczoraj klimat tamtych dni

znaczy się co czuć było nad Wolą swąd palonych trupów z pierwszych dni powstania?
SeaBlade pisze:
byśmy byli kwita i mogli prosić o wybaczenie...

może Ci umknęło, ale po zakończeniu II wojny Niemcy musieli nam oddać i wynieść się z dzisiejszego Pomorza, Mazur i obu Śląsków - jak dla mnie jesteśmy kwita.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 sie 2014, 9:50 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 mar 2011, 10:59
Posty: 3406
Lokalizacja: Zgorzelec
neandertalski pisze:
aha - czyli znaki Polski Walczącej jak będą malowane na dykcie i wieszane w Goerlitz, będzie wszystko w porządku?


Pod względem nie niszczenia obiektów, to jak najbardziej - a jak ktoś chce się "bawić" w rozprzestrzenianie tych znaków to jego sprawa.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..