Dzisiaj jest 28 kwie 2024, 0:04

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 14 lut 2010, 20:49 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
AdrianMarkowski pisze:
)o technice najazdów podczas "akcji" sportowych co jest trudniejsze niż sam najazd na stojącą postać, czy stojące auto, etc.


Odezwę się choć całego wątku i linków nie obejrzałem. Więc jak coś to kogoś powtórzę ;)

Taki najazd to tylko szybka zmiana ogniskowej podczas wyzwolenia migawki. I dlatego czas musi być nieco dłuższy niż przy zamrożeniu ruchu. "Operacja" raczej robiona ze statywu. Ostrość jest wtedy tylko w centrum kadru - dlatego zawodnik (w tym wypadku) musi być tam , a nie gdzieś z boku. Jak często nakazywałaby kompozycja fotki...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 lut 2010, 21:14 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 23 sie 2009, 20:33
Posty: 134
Lokalizacja: Zgorzelec
YELLO_35 pisze:
"Operacja" raczej robiona ze statywu.

Nie koniecznie, chyba że ktoś dużo pije :lol: , a czasami lepiej bez (choć pewnie zależy od techniki, bo jak zakładasz, że złapiesz obiekt, w danym momencie i danym punkcie nad poprzeczką, to może statyw być lepszy, ale jaki refleks musi być ? )
YELLO_35 pisze:
Ostrość jest wtedy tylko w centrum kadru - dlatego zawodnik (w tym wypadku) musi być tam , a nie gdzieś z boku. Jak często nakazywałaby kompozycja fotki...
Fakt, to oczywiste inaczej być nie może.
YELLO_35 pisze:
Taki najazd to tylko szybka zmiana ogniskowej podczas wyzwolenia migawki. I dlatego czas musi być nieco dłuższy niż przy zamrożeniu ruchu.

Uwzględniłeś, że obiekt w wypadku tego skoczka jest w ruchu ?, raczej nie można mówić o zawieszeniu obiektu nad poprzeczką ( choć coś w tym stylu może przez chwilę nastąpić, ale bez przesady ) Czyli o jakim czasie mówisz, nieco dłuższy niż przy zamrożeniu ruchu, czyli jaki tak mniej więcej oczywiście. W takim przypadku, zakładasz strzał czy serię ? Jak byś ostrzył ? (byś bo rozumiem że teoretyzujemy?).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 lut 2010, 21:34 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
AdrianMarkowski pisze:
zakładasz strzał czy serię ?


Wg mnie to nie jest seria. Ogólnie z serią mam złe doświadczenia i nie ufam jej. Ale to moje doświadczenia ;)

AdrianMarkowski pisze:
Jak byś ostrzył ?


W sensie jakim? Na pewno nie manualnym ani ciągłym.

AdrianMarkowski pisze:
rozumiem że teoretyzujemy?).


Trochę sportu fociłem - ale przyjmijmy , że teoretyzujemy ;)

AdrianMarkowski pisze:
Nie koniecznie, chyba że ktoś dużo pije


Nie wiem czy utrzymasz aparat przy czasie 1/20 ; 1/10 sekundy...
Niekiedy monopod (tu bardziej poręczny) pomaga w takich wypadkach.

AdrianMarkowski pisze:
złapiesz obiekt, w danym momencie i danym punkcie nad poprzeczką, to może statyw być lepszy, ale jaki refleks musi być ? )


Nie tylko refleks ale i doświadzenie - podążasz aparatem za obiektem. Naciskasz spust migawki i nadal bez przerwy "jedziesz" za obiektem. W tym czasie "skręcasz" pierścieniem ogniskową. Tyle teorii mojej ;)

AdrianMarkowski pisze:
Fakt, to oczywiste inaczej być nie może.


Inaczej bywa gdy zastosujesz obróbkę na kompie - efekt podobny ale dojście do celu inne ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 lut 2010, 22:08 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 sie 2005, 10:11
Posty: 1840
Lokalizacja: Zgorzelec
...


Ostatnio zmieniony 20 lis 2012, 23:48 przez turek, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 lut 2010, 22:14 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 23 sie 2009, 20:33
Posty: 134
Lokalizacja: Zgorzelec
YELLO_35 pisze:
Wg mnie to nie jest seria. Ogólnie z serią mam złe doświadczenia i nie ufam jej. Ale to moje doświadczenia ;)

Ja bym musiał chyba prosić skoczków o kilkukrotne powtórzenie konkursu, gdyby nie uwzględniać serii.

YELLO_35 pisze:
Trochę sportu fociłem - ale przyjmijmy , że teoretyzujemy ;)

Ale z najazdem/zoomingiem ? Rzuć jakiś link jak możesz.

YELLO_35 pisze:
Nie wiem czy utrzymasz aparat przy czasie 1/20 ; 1/10 sekundy...
Niekiedy monopod (tu bardziej poręczny) pomaga w takich wypadkach.

Kilka postów wcześniej dawałem linka z ręki przy 1/16, gdzieś mam i z dłuższych, ale obiekty statyczne.
Zakładam więc, że byś planował "robienie" tego skoczka przy 1/20 1/10 ?

YELLO_35 pisze:
podążasz aparatem za obiektem. Naciskasz spust migawki i nadal bez przerwy "jedziesz" za obiektem. W tym czasie "skręcasz" pierścieniem ogniskową. Tyle teorii mojej ;)


No tak, przy 1/10s przesunięcie obiektu to na moje oko ok ~0,5 - 1m (myle się ? ) Nawet zakładając że gdzies może następować chwilowe zawieszenie obektu nad poprzeczką, spowodowane zmianą o 180st kierunku ruchu, to i tak obiekt przesunie się ok 0,5m, + ruchy dodatkowe ... podczas gdy ręce opadają, nogi idą w górę, w wypadku tego zdjęcia nad poprzeczką. Myślisz że 1/10 czy 1/20 będzie ok ? Ja bym zdecydowanie skrócił (chyba)


YELLO_35 pisze:
Inaczej bywa gdy zastosujesz obróbkę na kompie - efekt podobny ale dojście do celu inne ;)

No tak, ale tego nie rozpatrujemy.

[ Dodano: Nie Lut 14, 2010 10:23 pm ]
turek pisze:
Dziś raczej wolałbym zastosować rozmyte tło, zwłaszcza podczas zawodów, gdzie trybuny wypełnione są, różnokolorowo ubraną publicznością, a sam obiekt zamrozić w pełnej ostrości, jakoś to bardziej do mnie przemawia ;) Choć czasem i ta technika może faktycznie przynieść ciekawy efekt ;)

To większość zdjęć, i na pewno wyglądają o wiele lepiej i przyjemniej się na nie patrzy, ale czasem ten 1% można zrobić coś innego(np omawiany najazd), szczególnie jak nie ma różnokolorowej publiczności na trybunach, a zdjęcie samo w sobie wygląda smutno.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 lut 2010, 5:44 
Offline
gaduła
gaduła
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 lis 2005, 11:37
Posty: 307
Lokalizacja: z internetu :)
A mi się wydaje że zdjęcie skoczka zaserwowane przez Adriana to efekt zabawy photoshopem

przykład jak to zrobić:

http://www.creativepro.com/article/zoom ... -photoshop


pozdrawiam :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 lut 2010, 10:37 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
turek pisze:
raczej nie podążamy za obiektem, a staramy się go utrzymać centralnie w kadrze


Miałem na myśli skoczka - śledzę całą trasę w wizjerze - spust naciskam w odpowiednim momencie. Czyli de facto podążam za nim - czekając w jednym miejscu możesz się rozminąć nieco z zawodnikiem. Centralnie trzymam go to jasne ;)

turek pisze:
Osobiście, jakoś te kadry mnie nie rajcują,


Mnie akurat podobnie...
Ale rozumiem , że to może się podobać :)

AdrianMarkowski pisze:
Ja bym musiał chyba prosić skoczków o kilkukrotne powtórzenie konkursu, gdyby nie uwzględniać serii.


Adrianie - nie obraź się - Ty jesteś amatorem (jak i ja w tej kwestii). Takich fot nie robi się po jednych zawodach. Życie byłoby zbyt piękne ;)
Powtarzam - mnie seryjne focenie nie przekonuje jak na razie - zbyt często nie miałem ostrości tam gdzie tego chciałem. To moje doświadczenia zaznaczam.

AdrianMarkowski pisze:
Ale z najazdem/zoomingiem ?


Nie , z tym nie. Fociłem nieco rajdów samochodowych , kolarstwo , boks , kosza. Głównie panningiem - bo to ciekawy efekt i oddanie dynamiki.

AdrianMarkowski pisze:
Zakładam więc, że byś planował "robienie" tego skoczka przy 1/20 1/10 ?


Nie wiem jakbym robił - to zależy od wielu czynników - m.in. od ilości światła. Musiałbym być i widzieć jaka to szybka akcja i jak to wychodzi. Nie potrafię dac Ci recepty jedynie słusznej.

AdrianMarkowski pisze:
No tak, przy 1/10s przesunięcie obiektu to na moje oko ok ~0,5 - 1m (myle się ? ) Nawet zakładając że gdzies może następować chwilowe zawieszenie obektu nad poprzeczką,


Można dopalić lekko lampą - wtedy zamrozisz ruch skoczka w odpowiednim miejscu. Ale bez lampy faktycznie wyjdzie ruszony zawodnik do bólu ;)

AdrianMarkowski pisze:
Myślisz że 1/10 czy 1/20 będzie ok ? Ja bym zdecydowanie skrócił (chyba)


No widzisz - Ty znasz temat z praktyki. Oczywiście , że bym skrócił czas. Ale powtarzam - musiałbym tam być.


Namruf pisze:
A mi się wydaje że zdjęcie skoczka zaserwowane przez Adriana to efekt zabawy photoshopem


Niekoniecznie - wtedy efekt jest bardziej widoczny jako ten sztuczny. No chyba , że faktycznie spec od PS-a jest...
Ja w programach nie siedzę mocno więc nie wiem :|


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 lut 2010, 11:36 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 23 sie 2009, 20:33
Posty: 134
Lokalizacja: Zgorzelec
YELLO_35 pisze:
śledzę całą trasę w wizjerze - spust naciskam w odpowiednim momencie. Czyli de facto podążam za nim - czekając w jednym miejscu możesz się rozminąć nieco z zawodnikiem

Tu mogło być ułatwione zadanie, bo dobieg odbywa sie po łuku, a pozycja fotografa wskazuje że mógł mieć skoczka prawie cały czas w linii pewnie z drobnymi korektami.


YELLO_35 pisze:
Adrianie - nie obraź się - Ty jesteś amatorem (jak i ja w tej kwestii).

Nie obrażam się, ba do amatora to mi sporo brakuje, raczej jak już wcześniej określiłem, niedzielnym pstrykaczem bym się nazwał. Obrazić mógłbym się za
Cytuj:
użycie "skrótu myślowego"
bo to pogardliwe ;-)

YELLO_35 pisze:
Nie , z tym nie. Fociłem nieco rajdów samochodowych , kolarstwo , boks , kosza. Głównie panningiem - bo to ciekawy efekt i oddanie dynamiki.

Napisz YELLO jakieś faq ułatwiające podejście do zagadnienia, typu im większa odległość od tła tym lepszy efekt poruszenia, im większy "zoom" tym łatwiej dłuższy czas zastosować, ogólnie jak się ustawiać, dobierać kadr itp. Wiadomo że trzeba być i zobaczyć, ale pewne reguły jakieś są. Bo panning fajny jest.

YELLO_35 pisze:
Musiałbym być i widzieć jaka to szybka akcja i jak to wychodzi.

Pewnie coś jak wsad do kosza, co też mogło by być ciekawym efektem, uchwycenie zawodnika w powietrzu tuż przed wsadem i jeszcze z góry. Ale pewnie to już majstersztyk. Co oczywiście można traktować jako ciekawostkę, a nie podstawowe zdjęcia z meczu.


Namruf pisze:
A mi się wydaje że zdjęcie skoczka zaserwowane przez Adriana to efekt zabawy photoshopem

Sporo elementów wskazuje na typowy najazd, właściwie odjazd powinni nazwać, bo ogniskową się zazwyczaj zmniejsza. Ale może ktoś potrafi i chce się bawić w szczegóły w PS.
BTW z panningiem można podobnie http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=78520 a jednak zdjęcia wyglądają inaczej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 lut 2010, 21:43 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
AdrianMarkowski - sorki ale troszkę zapomniałem o tym wątku...

AdrianMarkowski pisze:
Napisz YELLO jakieś faq ułatwiające podejście do zagadnienia


W necie jest pełno tego typu poradników. I to pisanych przez prawdziwych fotografów , a nie amatora ;)

Akurat jeden taki znalazłem:

klik klik

Ja nie fotografuję lustrzanką więc tym bardziej pisałbym czysto teoretycznie 8)

AdrianMarkowski pisze:
mógł mieć skoczka prawie cały czas w linii pewnie z drobnymi korektami.


Dla mnie właśnie te korekty się liczą - chcę trafić z ostrością w punkt.

AdrianMarkowski pisze:
a jednak zdjęcia wyglądają inaczej.


Tak jest najczęściej - dlatego bardziej doceniam warsztat fotografa , a nie grafika ;)
Ale to już kwestia gustu ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 lut 2010, 12:24 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 23 sie 2009, 20:33
Posty: 134
Lokalizacja: Zgorzelec
YELLO_35 pisze:
Ja nie fotografuję lustrzanką więc tym bardziej pisałbym czysto teoretycznie 8)

Teoria pewnie jest podobna w obu wypadkach.
YELLO_35 pisze:
Dla mnie właśnie te korekty się liczą - chcę trafić z ostrością w punkt.

YELLO_35, nie utrudniłeś sobie roboty w tej kwestii, tym zaawansowanym kompaktem ?
Teraz wiem czemu to pytanie
YELLO_35 pisze:
Nie wiem czy utrzymasz aparat przy czasie 1/20 ; 1/10 sekundy...
Bo pewnie w Twoim przypadku jest to o wiele trudniejsze.
No i wiem czemu
YELLO_35 pisze:

Ogólnie z serią mam złe doświadczenia i nie ufam jej. Ale to moje doświadczenia

Rzeczywiście może w większości, nawet teoria w oby wypadkach będzie inna.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 lut 2010, 15:35 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 sty 2008, 18:21
Posty: 1551
Lokalizacja: Zgorzelec
Cytuj:
Teoria pewnie jest podobna w obu wypadkach.


Troche tak ale wykonanie juz czasami dziebko inne.

AdrianMarkowski pisze:
YELLO_35 napisał/a:
Nie wiem czy utrzymasz aparat przy czasie 1/20 ; 1/10 sekundy...

Bo pewnie w Twoim przypadku jest to o wiele trudniejsze.


Mysle, ze utrzymanie przez Arka czasu 1/10 czy 1/20 na szerokim kacie z handstrapem nie sprawia mu problemu. Tym bardziej, ze jeszcze ma stabilizacje mechaniczna w "korpusie" :]


Ostatnio zmieniony 18 lut 2010, 15:36 przez yARO_81, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 lut 2010, 20:52 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
AdrianMarkowski pisze:
Bo pewnie w Twoim przypadku jest to o wiele trudniejsze.

yARO_81 pisze:
Mysle, ze utrzymanie przez Arka czasu 1/10 czy 1/20 na szerokim kacie z handstrapem nie sprawia mu problemu. Tym bardziej, ze jeszcze ma stabilizacje mechaniczna w "korpusie" :]


Otóż to. Dodatkowo mam wypracowany bardzo stabilny chwyt aparatu - i to akurat nie moje , a innych spostrzeżenie (analizują EXIF-y i zaskoczeni bywają długimi czasami z ręki).

AdrianMarkowski pisze:
YELLO_35, nie utrudniłeś sobie roboty w tej kwestii, tym zaawansowanym kompaktem ?


Nie - akurat tym aparatem łatwiej chwycić niekiedy ostrość niż lustrem - mam o wiele większą GO i "margines błędu" tym samym również :)

AdrianMarkowski pisze:
nawet teoria w oby wypadkach będzie inna.


Być może - ale ja i tak cenię sobie jedno a dobre zdjęcie niż kilka przypadkowych ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 lut 2010, 22:47 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 23 sie 2009, 20:33
Posty: 134
Lokalizacja: Zgorzelec
YELLO_35 pisze:
Być może - ale ja i tak cenię sobie jedno a dobre zdjęcie niż kilka przypadkowych ;)

Miałem okazję zgrać sobie zdjęcia, z kart zawodowca w kwestii fot sportowych. Po 30 takich samych (podobnych) ujęć na każdym aparacie ;)

[ Dodano: Czw Lut 18, 2010 11:03 pm ]
Fotograf m.in. Przegladu Sportowego, wiec raczej na dobrym krajowym poziomie, domyślam się ;)


Ostatnio zmieniony 18 lut 2010, 23:04 przez AdrianMarkowski, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 lut 2010, 7:59 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
AdrianMarkowski pisze:
Miałem okazję zgrać sobie zdjęcia, z kart zawodowca w kwestii fot sportowych. Po 30 takich samych (podobnych) ujęć na każdym aparacie


No właśnie...po co mu tyle? ;)
A poważniej - oczywiście , że fotograf zawodowy będzie zawsze robił seryjnie i to jak najwięcej. W końcu to nie jego sprzęt ani kasa ;) Oczywiście przy okazji dysponuje sprzętem wartości dobrego auta...więc nie ma co porównywać IMHO.

Co do seryjnych - ja nie twierdzę , że są złe. Tylko , że ja mam z tym złe doświadczenia. Właściwie jedno mam dobre - jak córka skakała do basenu - wtedy byłem zadowolony z efektu :)

A swoją drogą jako niedzielny fotograf to spokojnie szafuj takimi hasłami:
AdrianMarkowski pisze:
nie utrudniłeś sobie roboty w tej kwestii, tym zaawansowanym kompaktem ?

AdrianMarkowski pisze:
pewnie w Twoim przypadku jest to o wiele trudniejsze.


Bo nie sądzę żebyś wiedział jakie możliwości kryje w sobie porządny aparat kompaktowy/hybrydowy (jak go zwał tak zwał). Problem najczęściej dotyczy fotografa i jego wiedzy (a raczej braku) , a nie samego aparatu.

AdrianMarkowski pisze:
Fotograf m.in. Przegladu Sportowego, wiec raczej na dobrym krajowym poziomie, domyślam się


Na forach krajowych są złośliwcy , którym takie hasło tylko podnosi ciśnienie...
Bo wiedzą , że to w zasadzie żaden wyznacznik ;)
Ale ja się nie czepiam :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 150 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..