Dzisiaj jest 27 kwie 2024, 20:06

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 13 lut 2010, 13:36 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 sie 2005, 10:11
Posty: 1840
Lokalizacja: Zgorzelec
...


Ostatnio zmieniony 20 lis 2012, 23:33 przez turek, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 lut 2010, 14:47 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 23 sie 2009, 20:33
Posty: 134
Lokalizacja: Zgorzelec
Po co te uszczypliwości. Ale ja twierdze, że robie knioty co zaznaczyłem pokazując zdjęcia 1 i 2 i 3 . i wiem że to knioty, raz bo z ręki bez statywu, daw ja się nie znam, trzy niepraktykujący.



Wiesz to tak jak na forum sportowe przychodzi ktoś, kto czasem ćwiczy, ma pojęcie 5/10, wie że gdzieś biją dzwony, tylko nie wie w którym kościele. Zadaje pytanie, z prośbą o pomoc w ułożeniu/poprawieniu jego treningu. Nagle odzywa się super-znawca-pros i pyta grubym donośnym głosem, chłopcze ale jaki masz numer kołnierzyka, jakie nosisz buty, jaki masz poziom tkanki tłuszczowej. Chłopak myśli, kombinuje, zbiera się przelicza, w końcu podaje szczegóły licząc na podpowiedź, a tu gruby donośny głos „prosa” odpowiada: chłopcze, wydać żeś ze wsi i się nie znasz, numer kołnierzyka podałeś w % , a to bf podaje się w %. Chłopak przeprosił, stwierdził że faktycznie się pomylił, ale upierdliwy „pros” dalej ciągnie temat … hehe skoro wszystko wiesz to po co pytasz, itd. Pros nie udzielił merytorycznej odpowiedzi mimo że mówił o bardzo dla niego ważnych szczegółach.

Turek zapytałem dość jasno jakie ~ używacie ustawienia i sposób robienia tego typu zdjęć(najazd ). Ty powiedziałeś, że wszystko zależy od światła itp., ja starałem się przybliżyć mniej lub bardziej dokładnie warunki oświetlenia, Ty odburknąłeś „pooglądaj siebie”, w międzyczasie wymieniliśmy uszczypliwości. Ale odpowiedzi nie uzyskałem, a jak pewnie we wszystkim są określone zasady, tak jak w panoramowaniu czyli kniotach 1 i 2, określa się wartość migawki 1/Xs na podstawie prędkości obiektu, np. obiekt rusza się 100km/h migawka ~ 1/100s 1/150s, bo z migawką 1/30s nie dasz rady szczególnie z ręki, może przy super statywie i porostej drodze tak, ale może, nie wiem.
I właśnie liczyłem na bardziej merytoryczną podpowiedź z Twojej strony, określającą zasady najazdu. Ale Ty tylko krytykujesz, proszę Ciebie bardzo, udostępnij jakiś fajne foto w dyskutowanym temacie, i powiedz co i jak. Ja chcę się nauczyć, i nie chcę żeby mnie pouczyć 10razy ( pamiętaj nie myl przesłony z migawką ) mimo że widziałeś, że w tych kniotach jakoś dobrałem wartość migawki, ba 1/20s może tylko mówić o czasie migawki, kontekst też na to wskazywał, to Ty się uczepiłeś jak rzep … Trudno, nie ma to jak merytoryczne nie uszczypliwa fachowa pomoc ;)


Ostatnio zmieniony 13 lut 2010, 14:50 przez AdrianMarkowski, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 lut 2010, 20:59 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 sty 2008, 18:21
Posty: 1551
Lokalizacja: Zgorzelec
Czytam watek i czytam i w koncu zdecydowalem sie odezwac.

AdrianMarkowski pisze:
a jak pewnie we wszystkim są określone zasady, tak jak w panoramowaniu czyli kniotach 1 i 2, określa się wartość migawki 1/Xs na podstawie prędkości obiektu, np. obiekt rusza się 100km/h migawka ~ 1/100s 1/150s, bo z migawką 1/30s nie dasz rady szczególnie z ręki, może przy super statywie i porostej drodze tak, ale może, nie wiem.


Tutaj masz moja fote. Predkosc szacuje na okolo 80-90km/h. Dane do foty w EXIfie. Bez statywu. Cwiczyc, cwiczyc, cwiczyc bo da sie ektremalne panoramowania robic. Przy podobnej predkosci mozna i ta 1/80 co pasuje do Twojego wzoru ale efekt slabszy. Mniejsze poruszenie. Dalej ciagnac 1/80 i mniejsza predkosc auta otrzymamy jeszcze mniejsze poruszenie.

Co do slynnego juz "najazdu". Zawsze uwazalem, ze przy takiej focie sie dopala lampa obiekt w ruchu. Jesli jest to obiekt nieruchomy mozna to zrobic bez lamp bo i tak nie bedzie poruszony. Czemu w pierwszym przypadku lampa? Bo lampa utrwala obiekt mimo iz robisz najazd badz panoramujesz. W Twoim przykladzie najazdu dziwne jest dla mnie, ze bardzo ladnie sie rozmylo tlo bez rozmycia twarzy i ciala. Stad tez wnioskuje, ze fota mogla byc delikatnie PSuta, no chyba, ze ktos wytlumaczy jak sie rozmylo wszystko oprocz glowy, ktora jest w centrum kadru.

Jako potwierdzenie zalaczam fote (pierwsza lepsza ladna pani z neta) zePSuta specjalnie na ten cel.

Pozdro.

P.S. Jesli bedziesz chcial to specjalnie zrobie zdjecie z najazdem i pokaze jak to wychodzi.
Aaaaaa. Wymyslilem. Jest mozliwe zrobienie takiej foty gdzie najazd bedzie dosyc szybki a utrzymanie na obiekcie dluzsze aby to on byl na glownym planie. Ale to nie z zywa osoba bo fota bedzie poruszona a ta na taka nie wyglada. No i obowiazkowo statyw.


Ostatnio zmieniony 13 lut 2010, 21:25 przez yARO_81, łącznie zmieniany 3 razy

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 lut 2010, 21:51 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 23 sie 2009, 20:33
Posty: 134
Lokalizacja: Zgorzelec
yARO_81 pisze:
Tutaj masz moja fote. Predkosc szacuje na okolo 80-90km/h. Dane do foty w EXIfie. Bez statywu.

Już widziałem tą sesje z Barbórki. Fajnie przycięty czas i fajny efekt, to leciało serią ?

yARO_81 pisze:
W Twoim przykladzie najazdu dziwne jest dla mnie, ze bardzo ladnie sie rozmylo tlo bez rozmycia twarzy i ciala. Stad tez wnioskuje, ze fota mogla byc delikatnie PSuta, no chyba, ze ktos wytlumaczy jak sie rozmylo wszystko oprocz glowy, ktora jest w centrum kadru.

Fotki bez żadnej obróbki, w zasadzie samo "testowanie" najazdu. Exif ->
http://i50.tinypic.com/rhj0bt.jpg
http://i46.tinypic.com/21orls7.jpg
yARO_81 pisze:
Ale to nie z zywa osoba bo fota bedzie poruszona a ta na taka nie wyglada. No i obowiazkowo statyw.

Druga już wygląda na poruszoną, bez statywu, aparat słaby szkło kit. Poprostu myślałem że macie jakieś fajne patenty na najazd.
Sory za wielki OT.


Ostatnio zmieniony 13 lut 2010, 22:02 przez AdrianMarkowski, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 lut 2010, 23:34 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 sie 2005, 10:11
Posty: 1840
Lokalizacja: Zgorzelec
...


Ostatnio zmieniony 20 lis 2012, 23:38 przez turek, łącznie zmieniany 2 razy

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 lut 2010, 23:50 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 23 sie 2009, 20:33
Posty: 134
Lokalizacja: Zgorzelec
Turek, po prostu rozmowa przybrała trochę uszczypliwy ton + kilka nieporozumień i tak wyszło. To nie jest tak, że jestem nieusatysfakcjonowany dyskusją i rzeczowymi informacjami - jestem zadowolony. Za OT przeprosiłem z szacunku dla ewentualnie to czytających, a nie z powodu braku merytoryczności.
Jeśli Turku porównujesz to do sportu, to miałem okazję w ubiegłym sezonie udzielić kilku rad rzucającej zawodniczce, i starałem się dokładnie przedstawić, co jak i dlaczego w aspekcie techniki + popierałem przykładami ( tak mi się wydaje :smt082 ), myślę że pomoc instruktora/trenera/etc ... polegająca na "ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć" jest średnia, i zmusza do bycia samoukiem i popełniania błędów innych, czego można by uniknąć przez rzeczową pomoc.


Ostatnio zmieniony 13 lut 2010, 23:58 przez AdrianMarkowski, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 lut 2010, 0:14 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 sie 2005, 10:11
Posty: 1840
Lokalizacja: Zgorzelec
...


Ostatnio zmieniony 20 lis 2012, 23:40 przez turek, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 lut 2010, 9:22 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 sty 2008, 18:21
Posty: 1551
Lokalizacja: Zgorzelec
"Cwiczyc, cwiczyc, cwiczyc"

Twoje wzory wydaja sie sensowne - ja ich nie znalem tylko cwiczac sam do nich doszedlem. Aczkolwiek staram sie uzywac czasow o wiele dluzszych dla lepszych efektow. Efekty te sa super aczkolwiek za nimi stoi juz o wiele wiecej zepsutych kadrow bo trudniejsza to sztuka :/

Panoramowanie:

Ustawiam tryb Tv (priorytet migawki) a nastepnie wybieram zadany czas (np. 1/80). Ponadto przerzucam AF w tryb ciagly. W ustawieniach wybieram rowniez tryb seryjny zdjec (ja wybieram ten najszybszy 6,5fps) bo w serii latwiej trafic ta ostra i "nieporuszona" fote. Tryb serii rowniez generuje Ci kilka kadrow kiedy auto widzisz jeszcze z przodu, nastepnie z boku, pozniej z tylu. Przy wyzszych predkosciach aut (bo na takich sie skupiam) seria trwa okolo sekundy wiec 2-3fps moze byc czasem malo. Dodatkowo aparaty moga miec bufor 3 zdjec :( (doswiadczenie z hybrydy Fuji S6500).
Kiedy obiekt nadjezdza i juz go widzisz sledzisz go aparatem z docisnietym do polowy przyciskiem migawki (sledzenie AF). Kiedy bedziesz chcial zrobic panoramowanie dociskasz spust i po zabawie :]

Tylko nie pisz mi, ze to wiedziales a ja plodzilem tego tutka niepotrzebnie :smt084


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 lut 2010, 11:01 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 23 sie 2009, 20:33
Posty: 134
Lokalizacja: Zgorzelec
yARO_81 pisze:
Ustawiam tryb Tv (priorytet migawki) a nastepnie wybieram zadany czas (np. 1/80).

Ja ten czas dobierałem na podstawie prędkości obiektu, dla obiektu o prędkości np 10-20 km/h to chyba za szybka migawka ? - zgadza się
Wydawało mi się że założenie 1/Xs gdzie X = prędkość obiektu w km/h , na początku zabawy jest ok, a przy robieniu serii możemy się pokusić o mniejsze wartości Xs w stosunku do prędkości
yARO_81 pisze:
Ponadto przerzucam AF w tryb ciagly. W ustawieniach wybieram rowniez tryb seryjny zdjec (ja wybieram ten najszybszy 6,5fps) bo w serii latwiej trafic ta ostra i "nieporuszona" fote. Tryb serii rowniez generuje Ci kilka kadrow kiedy auto widzisz jeszcze z przodu, nastepnie z boku, pozniej z tylu. Przy wyzszych predkosciach aut (bo na takich sie skupiam) seria trwa okolo sekundy wiec 2-3fps moze byc czasem malo. Dodatkowo aparaty moga miec bufor 3 zdjec :( (doswiadczenie z hybrydy Fuji S6500).
Kiedy obiekt nadjezdza i juz go widzisz sledzisz go aparatem z docisnietym do polowy przyciskiem migawki (sledzenie AF). Kiedy bedziesz chcial zrobic panoramowanie dociskasz spust i po zabawie :]

Tylko nie pisz mi, ze to wiedziales a ja plodzilem tego tutka niepotrzebnie :smt084

Nie, jak najbardziej potrzebnie, wiedziałem 5/10, a jak nie ja to pewnie ktoś inny skorzysta :smt023 Wprawdzie zapytałem o najazd, ale ta forma tutka odnośnie panoramowania, jest naprawdę rzeczowa, myślałem że właśnie napiszecie coś w ten deseń, odnośnie najazdu.

Ja np. przy robieniu najazdu, ustawiam TV na 1/16s 1/8s, w zależności od warunków, zmieniając ogniskową od większej do mniejszej w tempie, np. panoramawania ogniskową biegacza o średniej prędkości z naprzeciwka. Tak wykonuję serie. Fajnie wychodzi auto w zimie na drodze przy lesie. Tu można operować czasem migawki i go wydłużać dla małych obiektów w celu uzyskania większego poruszenia tła. Tak wygląda to z totalnie amatorskiej strony wykonywania najazdu na nieruchome obiekty. BTW to nie tutek, a mniej więcej opis jak ja to robie, nie koniecznie poprawnie.

Co do "ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć" w wypadku fotografii, uważam, że tym samym aparatem przy tych samych ustawieniach w tym samym miejscu/czasie, ten czy inny fotografujący wykona taką samą fotkę, oczywiście trzeba być w tym samym miejscu i mieć takie same ustawienia (w sporcie jest trochę inaczej ;)), oczywiście w niektórych typach zdjęć (jak panoramowanie) dochodzi jakaś drobna sprawność manualna np. w śledzeniu obiektu. Ale wiele zależy od ustawień, a te właśnie przybliżyłeś w tutku. Oczywiście można stwierdzić dojdź do tego sam - bo tak pewnie powinno być. Ale wiele osób nawet nie wie jak się do tego zabrać, a taki tutek ułatwia sprawę, co jak najbardziej nie czyni fotografa z użytkownika tutka, ale pozwoli niedzielnym prstrykaczom - jak ja, dopracować co nieco.


Ostatnio zmieniony 14 lut 2010, 11:04 przez AdrianMarkowski, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 lut 2010, 12:01 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
AdrianMarkowski - jedna rzecz ode mnie. Abstrahując od Twoich (jednak Twoich) złośliwości. W fotografii nie ma jednej recepty na wszystko. Stąd monotonna porada najczęściej spotykana w temacie:
yARO_81 pisze:
"Cwiczyc, cwiczyc, cwiczyc"


Oglądaj fotki innych , zaglądaj w EXIF-y i sam kombinuj. Z praktyki wiem , że to wciąga i daje wiele frajdy. Nikt z nas nie jest złośliwy tylko stara się pisać/mówić łatwym dla laika językiem. Akurat wczoraj przeprowadzałem malutkie szkolonko więc jestem w temacie ;)

AdrianMarkowski pisze:
jestem zadowolony.


I to najważniejsze :smt026


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 lut 2010, 12:44 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 23 sie 2009, 20:33
Posty: 134
Lokalizacja: Zgorzelec
YELLO_35 pisze:
AdrianMarkowski - jedna rzecz ode mnie. Abstrahując od Twoich (jednak Twoich) złośliwości.

Tu trochę pewnie nastąpiło zakrzywienie postrzegania, z powodu koleżeństwa z Turkiem. i to nie jest w żaden sposób złośliwa uwaga, ale chyba nie warto ciągnąć ...
YELLO_35 pisze:
Oglądaj fotki innych , zaglądaj w EXIF-y i sam kombinuj. Z praktyki wiem , że to wciąga i daje wiele frajdy.

Nie zawsze jest możliwość, i niewielka ilość takich (najazd) zdjęć, dlatego też prosiłem Was o przykłady ( mógłbym wtedy zobaczyć w Exif co i jak )
YELLO_35 pisze:
Nikt z nas nie jest złośliwy tylko stara się pisać/mówić łatwym dla laika językiem. Akurat wczoraj przeprowadzałem malutkie szkolonko więc jestem w temacie ;)

To może małe FAQ na forum ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 lut 2010, 13:10 
Offline
obserwator
obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 sie 2009, 17:34
Posty: 128
Lokalizacja: ZGORZELEC
No koledzy chyba to nie ten temat jaki poruszacie chodziło o ,,Studio Foto w Zgorzelcu -jakie polecacie,, a nie o poradnik fotografa
yARO_81 pisze:
Ustawiam tryb Tv (priorytet migawki) a nastepnie wybieram zadany czas (np. 1/80).
- ]:->fajowe porady ,ale może to przepakujcie do osobnego tematu napewno spotka się to z dużym zainteresowaniem forumowiczów :smt026


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 lut 2010, 13:29 
Offline
gaduła
gaduła
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 lis 2005, 11:37
Posty: 307
Lokalizacja: z internetu :)
Się wtrącę :) Jeśli chodzi o panning to wyłączenie stabilizacji pomaga uzyskać lepsze zdjęcia - wg moich spostrzeżeń (o ile ta jest w korpusie czy w obiektywie) Można też przy pstrykaniu ruchu poziomego i długich czasach zostawić włączoną stabilizację w pionie - zależy co oferuje aparat :) Moderator powinien dyskusję "sprzętową" przenieść do właściwego wątku ;-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 lut 2010, 13:44 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 sie 2005, 10:11
Posty: 1840
Lokalizacja: Zgorzelec
...


Ostatnio zmieniony 20 lis 2012, 23:44 przez turek, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 lut 2010, 17:19 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 23 sie 2009, 20:33
Posty: 134
Lokalizacja: Zgorzelec
Temat i tak będzie wydzielony więc pozwolę sobie ...
Wrócę może Turku jeszcze do samej koncepcji najazdu ( lub zooming'u jak już Namruf wprowadza uniwersalne nazwy ). Mówiłeś, że ciężarowiec wykonuje ruch w górę a nie "prze na Ciebie" i najazd nic nie wyrazi, tak w celu zobrazowania koncepcji, może i błędnej ;) .zobacz skoczka w wzwyż który też w trakcie skoku nie "prze na Ciebie" chodziło o pewną koncepcję uchwycenia jakiegoś momentu i przedstawienie tego w bardziej dynamiczny sposób, niż smutne statyczne zdjęcie.
Ale jak już pisałem, może te koncepcje są nie właściwe ;) co kto uważa , i jak już wspomniano o gustach się nie dyskutuje. Chciałem podyskutować (poradzić się) w kwestii techniki, być może dojść do dyskusji ( prośby o rady, może poparte przykładami - zdjęciami )o technice najazdów podczas "akcji" sportowych co jest trudniejsze niż sam najazd na stojącą postać, czy stojące auto, etc.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 130 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..