Dzisiaj jest 28 mar 2024, 22:25

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 15 mar 2006, 1:30 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 03 sty 2005, 0:32
Posty: 3636
Lokalizacja: Warszawska 15
Kilka miesięcy temu Janusz Pawul w Gazecie Wrocławskiej napisał taki oto artykuł:
Cytuj:
Prawo księdza

Środa, 8 czerwca 2005r.

ZGORZELEC Bezradna matka zapowiada, że będzie szukała pomocy u biskupa

Edyta Piotrowska i jej mama Janina Jasińska są przekonane, że kłopoty z komunią chłopców to efekt ich podwójnego, polsko-izraelskiego obywatelstwa. fot. Janusz Pawul

– Proboszcz dyskryminuje moje dzieci, bo mają podwójne obywatelstwo – twierdzi Edyta Piotrowska i oskarża księdza
o antysemityzm. – To jakaś bzdura – kwituje oskarżenia ks. Jan Kułyna

Starszy syn Edyty Piotrowskiej miał pójść do pierwszej komunii 3 lata temu. Dziecko chodziło do kościoła, uczyło się modlitw, zbierało specjalne obrazki – ziarenka. Ale kiedy termin przyjęcia sakramentu zbliżył się, ksiądz proboszcz Jan Kułyna z parafii św. Jadwigi stwierdził, że Igor do komunii nie pójdzie, bo jego rodzice są w Izraelu i nie płacą na kościół.
– Chodziłam do prałata, ale nie pomogło. Zadziałała dopiero interwencja u biskupa – opowiada Janina Jasińska, babcia Igora. Chłopiec przyjął komunię, ale w kościele p.w. św. Bonifacego. W tym roku do sakramentu miał przystąpić jego młodszy brat Kolin. Chodził na nauki, zdawał egzaminy. Pierwsza komunia miała się odbyć na początku maja. Tydzień wcześniej ksiądz wyczytywał w kościele wszystkie dzieci i wręczał im obrazki do pierwszej spowiedzi. Kolin dostał obrazek, ale po mszy ksiądz poprosił go do siebie i kazał oddać.

Szok dla rodziny
– Wziął syna sam na sam i stwierdził, że nie dopuszcza go do komunii, przeze mnie. Dlatego, że nie chodzę do kościoła i jestem „przewrotna matką”. Czy ktoś może mi wytłumaczyć, co to znaczy „przewrotna”? Dlaczego takie rzeczy opowiada się małemu dziecku? – dziwi się Edyta Piotrowska. Jak mówi, próbowała rozmawiać na ten temat z proboszczem, ale na nic się to zdało. Syn nie przystąpił do sakramentu.
– Obaj chłopcy mają podwójne obywatelstwo: polskie i izraelskie. Księdzu nie raz zdarzało się robić z tego powodu różne uwagi. A przecież dziecko, jeśli jest katolikiem, ma takie samo prawo do sakramentu jak wszyscy – mówi Edyta Piotrowska.

Temat zamknięty
– Ja antysemitą? Bzdura – obrusza się ks. proboszcz Jan Kułyna. – Nigdy tego typu argument nie padł w żadnej rozmowie. Ta pani szuka zwyczajnie różnych środków, żeby wymusić tę komunię – komentuje zarzuty. – Powiedziałem, że jeśli bardzo chce, może dać syna do komunii do kościoła św. Bonifacego.
Na pytanie, dlaczego mały Kolin nie mógł przystąpić do sakramentu we własnym kościele, ksiądz Jan Kułyna odpowiadać nie chce. – To są sprawy między wiernymi i proboszczem. Od ich rozstrzygania jest ksiądz dziekan i biskup. I niech tak zostanie – mówi proboszcz. •

Tylko z biskupem
W legnickiej Kurii Biskupiej, do której zadzwoniliśmy w sprawie syna Edyty Piotrowskiej usłyszeliśmy, że jeśli dziecko nie otrzymało sakramentu, sprawę należy załatwiać osobiście z biskupem. Jego Eminencji jednak nie zastaliśmy. Do sprawy wrócimy.


Następnie na forum pojawiły się informacje w sprawie chodzenia po kolędzie:
Cytuj:
witam,a jak podoba wam się ten zwyczaj "zaproszenia" księdza do domu na zasadzie zapisów wraz z opłatą w parafii jednego z naszym lokalnych kościołów?
kiedyś to było pukanie do drzwi a teraz zapłać i zapisz się....
link do całego tematu: http://www.forum.zgorzelec.info/viewtop ... 07&start=0


teraz wyszła następna sprawa: opłata za pozwolenie na wzięcie sakramentu małżeństwa w innej parafii kosztuje 100 zł :D A podobno bycie duchownym to powołanie, a nie biznes. - dodam tylko że sprawa dotyczy tego samego księdza, o którym pisze Janusz. :)

Macie jeszcze jakieś podobne przypadki ? Bo jak widać pomysły księży są coraz ciekawsze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 mar 2006, 1:44 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 sie 2005, 22:46
Posty: 1694
Lokalizacja: Kraina Baśni
znam też przypadek jak ksiądz nie chciał udzielić sakramentu chrztu(bo rodzice dziecka nie mieli ślubu) ale jak była odpowiednia suma w kopercie to problem zniknął.Po pewnym czasie pojawił sie inny.Rodzice dziecka chcieli wziąć ślub ale ksiądz stwierdził że jako iż mają dziecko to nie mogą a zaświadczenia o możliwości wzięcia ślubu w innej parafii nie chce wystawić. Podobnie jak niby chrzty, śluby itp. nie są płatne ewentualnie co łaska. Ale ksiądz przy chrzcinach kazał rodzicom podpisać koperty i dać na tacę hehe paranoja jakaś podpisać żeby potem rozliczyć tych rodziców czy co??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 mar 2006, 1:58 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 03 sty 2005, 0:32
Posty: 3636
Lokalizacja: Warszawska 15
A czy w Zgorzelcu takie przypadki też występują ? Jeżeli tak, to czy ktoś potrafi wskazać księdza, który dopuścił się takiego czynu ?[/url]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 mar 2006, 12:44 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 sie 2005, 22:46
Posty: 1694
Lokalizacja: Kraina Baśni
to o czym napisałam to właśnie przypadki ze Zgorzelca hehe:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 mar 2006, 13:55 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 lut 2006, 17:57
Posty: 739
Lokalizacja: Węgliniec
Powiedzmy sobie szczerze . Paranoja to co sie teraz wyprawia . Ksiądz to powołanie i owszem są naprawdę księża , którzy traktują swoją posługę poważnie ale są i tacy , którzy zostali kapłanami bo ,, mamusia tak chciała " i teraz robią kasę na byle czym . No cóż wszędzie trafiają sie czarne owce . Pytanie tylko dlaczego jest ich coraz wiecej .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 mar 2006, 20:14 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 23 cze 2005, 14:00
Posty: 127
Lokalizacja: kiedyś Zgorzelec...
Ja byłbym za wprowadzeniem podatku na kościół od obywateli. Wtedy katolicyzm w Polsce pewnie by zmalał z 95 do ok. 15%, a myślę, że i księża mieliby inne podejście do ludzi, tak jak to jest w innych krajach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 mar 2006, 21:23 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
Ksiądz katolicki powinien być KSIĘDZEM. Wzór do kształtowania swojej duchowości powinien czerpać z życia i postawy Jezusa Chrystusa.
Jaki jednak jest duchowny w kościele katolickim, każdy widzi...
Płakać się chce gdy widzimy jak wiara katolicka w działaniach hierarchów kościoła zatraca sens. Obłuda... Pieniądze... Fałsz...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 mar 2006, 21:24 
Offline
obserwator
obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 sty 2006, 20:29
Posty: 118
Lokalizacja: nad jeziorem
Co ma znaczyć "...od obywateli"?? Mam nadzieję, że masz na myśli tych obywateli, którzy deklarują przynależność do Kościoła Katolickiego. Jakbym miała płacić na kościół będąc osobą niewierzącą, to byłby już absurd. Poza tym obywatel to czasami człowiek biedny, więc pozostawałaby kwestia wysokości tego podatku...co to za czasy nadeszły...nawet wiara kosztuje... :?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 mar 2006, 21:26 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
Tu znajdziecie całą esensję gorzkiej prawdy o polskim (i nie tylko) katolicyźmie:

http://www.faktyimity.pl/

Do nabycia w każdy piątek, w każdym kiosku i innym miejscu gdzie sprzedaje się prasę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 mar 2006, 21:45 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 23 cze 2005, 14:00
Posty: 127
Lokalizacja: kiedyś Zgorzelec...
Kermit pisze:
Co ma znaczyć "...od obywateli"?? Mam nadzieję, że masz na myśli tych obywateli, którzy deklarują przynależność do Kościoła Katolickiego. Jakbym miała płacić na kościół będąc osobą niewierzącą, to byłby już absurd. Poza tym obywatel to czasami człowiek biedny, więc pozostawałaby kwestia wysokości tego podatku...co to za czasy nadeszły...nawet wiara kosztuje... :?


Oczywiście, że deklaracja, kto w co wierzy. Wtedy także zero zbierania na tacę. Myślę, że kwota w wysokości powiedzmy 60-70zł rocznie to nie jest duzy wydatek. Stwierdzasz: że wiara kosztuje. Wcale nie. Byłem w kościele katolickim w Niemczech. Tam ksiądz integruje się z ludźmi, spotyka, organizuje czas dzieciom itp. a u nas musisz wypełniać "zaproszenie na kolędę", aby ksiądz łaskawie Cię odwiedził. Ja kiedyś usłyszałem z ambony: "oddając głos na Kwaśniewskiego ma się grzech ciężki". Fenomen na całą Europę, że kościół w Polsce tak bezczelnie pcha się do polityki, zamiast zająć się wiarą i nauką.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 mar 2006, 21:56 
Offline
obserwator
obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 sty 2006, 20:29
Posty: 118
Lokalizacja: nad jeziorem
No i oczywiście jak zwykle musiał pojawić się cytacik :twisted: Ja mówiłam właśnie o wierze w Polsce. Właśnie o to mi chodzi...mam wrażenie, że kiedy w innych krajach dawno już skończyły się problemy, których zażegnaniem miała być kontrreformacja, to u nas dopiero się one zaczynają...mamy w Polsce proceder, który może nie jest sprzedawaniem odpustów, ale nie jest znów od tego tak odległy. Może to jest jakaś przewrotność historii; skoro Polska nie ucierpiała z powodu wojen religijnych, to może teraz pokutujemy ...(oczywiście żartuję-mówię to tak na wszelki wypadek[bb]jakby znowu ktoś chciał mnie cytować :lol: ).W każdym razie myślę, że każdemu tutaj chodzi właśnie o problem Kościoła w Polsce, bo wątpię, że kogoś z obywateli obchodzi, jak w tej sprawie jest za granicą. Tak więc utrzymuję swoje zdanie: nawet za wiarę trzeba płacić...oczywiście chyba nikt rozsądny nie zapłaci, bo chrześcijanin równie dobrze może znależć Boga wszędzie indziej - niekoniecznie w Kościele.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 mar 2006, 22:41 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 sie 2005, 12:18
Posty: 1387
Lokalizacja: z mieszkania obok
Jako agnostyk, nie będący członkiem żadnego kościoła chciałbym
tylko zauważyć : jakie społeczeństwo taki Kosciół. Duchowni nie
biorą sie z powietrza, są NASZYM wytworem. Amen.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 mar 2006, 20:37 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 16 mar 2006, 18:07
Posty: 5
Cytuj:
Duchowni nie biorą sie z powietrza, są NASZYM wytworem. Amen.


Święte słowa :D

Przykłady możnaby mnożyć w nieskończoność ale czy ktoś ma pomysł jak to zmienić ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 mar 2006, 21:04 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 lut 2006, 17:57
Posty: 739
Lokalizacja: Węgliniec
Tak . Zostanę księdzem . Hehe . Ale chyba w następnym wcieleniu . Myślę , że niewiele można zmienić . Albo ma sie powołanie albo chęć na kase .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 mar 2006, 1:02 
Offline
obserwator
obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 lut 2005, 18:39
Posty: 124
Lokalizacja: Zgorzelec-Orzeszkowej/Batorego
http://www.racjonalista.pl/kk.php/d,10 - polecam poczytać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..