Dzisiaj jest 28 mar 2024, 20:13

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
Post: 26 lut 2013, 8:28 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
tadam pisze:
pewnie wyjdzie, że ochronę rozpoczęto w 40-stym przyklepano w 53-cim a Naturschutzgebiet w obecnej formie powstał w 61-szym :)

i mnie się wydaje, że to jest słuszna koncepcja :)
Mozart_WA pisze:
Będąc tam w lecie, widziałem wspaniałe wystąpienia tej skały. Prawdopodobnie obszar chroniony utworzono z obawy przed ewentualnym powstaniem kamieniołomu.
Opisał to prof. Jecht w swej książce "Geschichte der Stadt Goerlitz" .

też jestem zdania, ze największą atrakcją tej góry są właśnie owe bazalty a nie stusiedemdziesięcioletnie lipy zasadzone wzdłuż schodów i dlatego uważam, że tymi wszystkimi zasadzeniami zrobiono jej trochę krzywdę, bo porastająca ją zielona słonina raczej skrywa owe bazalty niż uwypukla, obszar chroniony automatycznie powoduje skojarzenie z szanuj zieleń, a ową zieleń należałoby stamtąd właśnie usunąć ;)
ale pewien jesteś, że Jecht o Landeskrone pisał? jego "Geschichte der Stadt Goerlitz" nosi datę wydania "Goerlitz 1927-1934" (chyba że było jeszcze późniejsze, zmienione), czyli było wydane jeszcze przed 1940 rokiem. Mam zresztą wrażenie, ze w swojej książce potraktował Klein Biesnitz dosyć po macoszemu, sama nazwa Landeskrone zaś (wg skorowidzu) pojawia się w niej tylko cztery razy, na stronach 354, 663, 744, 768 i to raczej w kontekście czyjejś własności, bądź lokalizacji Stadtgraben - tak mi się wydaje.


Ostatnio zmieniony 26 lut 2013, 9:43 przez neandertalski, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lut 2013, 9:11 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 wrz 2008, 8:41
Posty: 71
Lokalizacja: Zgorzelec
do neandertalskiego :
Cóż, nie za bardzo pamiętam, książkę Jechta miałem jako dziecko (lata 50/60), trochę kumałem po niemiecku - ale na pewno wspominał o tym stożku wygasłego wulkanu.
Pozdr.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lut 2013, 11:29 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
Mozart_WA pisze:
...ale na pewno wspominał o tym stożku wygasłego wulkanu.


Tak na moje oko to to akurat nie podlega żadnej dyskusji :|

A'propos bazaltów to fajne są w Stolpen przy wejściu na zamek :)
W Jerzmankowych lasach też są wzgórza z bazaltami powulkanicznymi. Koło Sulikowa jedno a konkretne podobno...

Doktorek zna nasze ziemie od podstaw to pewnie coś dopisze :)
Tylko , że to nieco OT...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lut 2013, 13:57 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
YELLO_35 pisze:
Koło Sulikowa jedno a konkretne podobno...

podobno to już z tego wzgórza niewiele zostało...
bardzo ciekawe są też bliżej Leśnej tzw. stożki Perkuna i Światowida.
http://pomniki-przyrody.odskok.pl/?tag= ... swiatowida
http://www.eko.luban.com.pl/index.php?i ... ddzielnosc
w sumie nasza Landeskrone miała dużo szczęścia, że się uchowała i nie skończyła "na bruku", w ramach rozbudowy miasta była pewnie łakomym kąskiem, ale na szczęście Koenigshein dało radę ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lut 2013, 18:24 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
neandertalski pisze:
bardzo ciekawe są też bliżej Leśnej tzw. stożki Perkuna i Światowida.


Prawda - kiedyś szukałem i nie odnalazłem.
Było to dawno temu i o podobnej porze roku - ze względu na warunki drogowe zawróciłem :|


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lut 2013, 10:26 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
YELLO_35 pisze:
Prawda - kiedyś szukałem i nie odnalazłem.

ja tam dojechałem od strony Miłoszowa. jadąc z Leśnej w stronę granicy trzeba skręcić w prawo na drogę do Grabiszyc Górnych kiedy już się wjedzie na samą górę jest się przy stożku Światowida, to chyba najwyższy punkt tego wzniesienia, charakterystyczna kępa drzew.
Do Perkuna prowadzi na północ od tego wzniesienia polna droga - punkt orientacyjny w terenie to czynny kamieniołom, na niego trzeba się kierować, widać go i słychać niestety już z daleka;) no i Perkun jest dosłownie przy tym kamieniołomie po prawej stronie polnej drogi od Światowida. odradzałbym jednaj jazdę samochodem od Światowida do Perkuna, chyba, że masz terenówkę, ja nie mam i o mało na tym polu nie utknąłem - trzeba uważać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lut 2013, 19:39 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
neandertalski - dzięki za info :smt023
Ja tego miejsca szukałem jadąc do Świeradowa - a informacje czerpałem z gazety lub książki widzianej gdzieś przypadkowo. A było to za czasów , gdy nawet komputera nie miałem... :roll:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lut 2013, 19:52 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 wrz 2008, 8:41
Posty: 71
Lokalizacja: Zgorzelec
A wracając do bazaltów, to w naszej okolicy (Lubań-Księginki, Zaręba, Miłoszów, Sulików) jest tzw. płyta bazaltowa, czyli ogromne złoża tej skały. Druga taka płyta jest w okolicach Złotoryi.
Te skały pochodzą z najstarszych okresów w dziejach Ziemi , aż z prekambru. W Polsce nie ma starszych od nich formacji, będących na powierzchni. Stąpając po bazaltach w różnych kamieniołomach, miałem tę świadomość i zawsze byłem tym podekscytowany. Przypominam, że bazalty to doskonały surowiec na grysy, tłucznie kolejowe, na wełnę mineralną oraz budowle wodne. Bazalt nie nadaje się na pomniki ani nagrobki, bowiem szybko wietrzeje. Bardzo dobry jest też na tzw. kocie łby, a drobna kostka z niego jest b. ceniona, z względu na niską ścieralność.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 cze 2013, 6:55 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
tadam pisze:
często spotyka się w sieci 1940 rok za datę rozpoczęcia tam ochrony przyrody, ale ja osobiscie nie spotkałem jakiegoś mocnego dokumentu potwierdzającego ten akt.

byłem kilka dni temu wieczorową porą na Landeskrone i przypomniało mi się, że miałem spojrzeć na stojącą w jej sąsiedztwie tablicę informacyjną, no i stoi na niej 1940.
Jeśli dobrze teraz odczytuję ze zdjęcia to firmuje ją Umweltamt Stadt Görlitz, cokolwiek by to miało znaczyć, bo szukając w internecie takowy urząd jakoś mi nie chce wyskakiwać, jest za to Umweltamt des Landkreises Görlitz, być może zmieniła się siatka urzędów od czasu postawienia tablicy?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 cze 2013, 7:30 
Offline
zinfoman
zinfoman

Rejestracja: 08 sty 2010, 10:27
Posty: 1762
Mozart_WA pisze:
Te skały pochodzą z najstarszych okresów w dziejach Ziemi , aż z prekambru. W Polsce nie ma starszych od nich formacji, będących na powierzchni.
Ktoś Cię okłamał, albo sam to wymyśliłeś. :smt028


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 cze 2013, 15:21 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 wrz 2008, 8:41
Posty: 71
Lokalizacja: Zgorzelec
Do Dr.Dre
Masz rację. Przepraszam za błąd, geologię studiowałem ok 40 lat temu i po sprawdzeniu okazało się, że bazalty sudeckie pochodzą z MIOCENU, a nie z prekambru. Pomyliło mi się z szarogłazami łużyckimi (na nich stoi wiele domów i osiedli w Zgorzelcu), które to nawet są z eokambru, czyli okresu bezpośrednio przed prekambrem.
Skały te często są widoczne w naszych parkach oraz np. w dole ul. Struga.
Podaję za: Poradnik górnika, t.1, wyd."Śląsk" w Katowicach, 1971 r, str.245.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 cze 2013, 16:27 
Offline
zinfoman
zinfoman

Rejestracja: 08 sty 2010, 10:27
Posty: 1762
Dr. Dre pisze:
Pomyliło mi się z szarogłazami łużyckim
Profesor Gunia oszacował ich wiek na podstawie archeocjatów i wyszło Mu że to Kambr. Najstarsze skały najprawdopodobniej to granitognejsy izerskie z których zbudowane są Góry Izerskie. ;) lub wg innych zródeł gnejsy sowiogórskie w Sowich Górach.
Mozart_WA pisze:
bazalty sudeckie pochodzą z MIOCENU, a nie z prekambru
czyli pomyliłeś się o jakieś 500 000 000 lat :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 58 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..