Dzisiaj jest 18 kwie 2024, 6:03

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 29 wrz 2009, 10:20 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 mar 2005, 19:54
Posty: 192
Tak, w Bieśnicach jest "na rzeczy", jeśli czytasz nazwę Biesnitz stosując zasady polskiej pisowni i fonetyki. Przypominam jednak, że nazwy miejscowe zostały przejęte ze słuchu, a nie z czytania!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lut 2013, 20:21 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
Wpadła mi w ręce ciekawa pocztówka z tą górą w Görlitz ;)
Jest o tyle ciekawa, że przez młody drzewostan widać jej kształt oraz "krater". Zastanawia mnie, kiedy to zdjęcie mogło być zrobione. Pocztówka jest niechodzona więc nie ma daty na stemplu. Jakieś sugestie?

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lut 2013, 8:31 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sty 2005, 20:10
Posty: 1379
Lokalizacja: Zgorzelec
stawiam na lata 30 - ste XX w.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lut 2013, 20:51 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
tadam pisze:
Jakieś sugestie?

zubek ma rację :) mam tę kartkę przechodzoną i ostemplowaną na początku lat trzydziestych, czyli zdjęcie musiało być zrobione gdzieś w tych okolicach czasowych.
a propo ciekawostek z landeskrone, udało mi się nabyć dwie fajne rycinki jakiś czas temu. widać na nich scenki rodzajowe związane z festiwalem śpiewających facetów z 5 sierpnia 1850 roku. musiał to być chyba jakiś "jarocin" tamtych czasów ;)
z rycinki też wynika, ze w tych czasach góra była pozbawiona jeszcze drzew - ledwie kilka zasadzeń wzdłuż drogi na szczyt i wg mnie musiała wyglądać jeszcze bardziej imponująco.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lut 2013, 8:39 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sty 2005, 20:10
Posty: 1379
Lokalizacja: Zgorzelec
na drzeworycie Metzkera i Scharfenbergka z 1565 jest kilka drzew, ale jakoś łysawo. widać drewno było pozyskiwane przez mieszkańców miasta jak z normalnego lasu. być może na zdjęciu Tadama widać górę po wycince?
Obrazek
neo - festiwal śpiewających facetów :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lut 2013, 11:55 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
zubek pisze:
festiwal śpiewających facetów


w pełnym brzmieniu było to Das Oberlausitzer Männergesangsfest, czyli chyba coś w rodzaju Górnołużyckiego Święta Męskiego Śpiewu? jakkolwiek by się do tej nazwy nie dobrać będzie brzmiała rozweselająco :)
"Męskie granie" w naszym kraju to już uznana marka, my z kolei moglibyśmy się chwalić, że plenerowe "Męskie śpiewanie" w naszej okolicy spędzało na szczyt łysej podówczas góry, tłumy ludzi już ponad 160 lat temu...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lut 2013, 13:32 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
zubek pisze:
być może na zdjęciu Tadama widać górę po wycince?

Ta góra bez drzew musiała wyglądać jak kot wyciągnięty z wody. Obecny jej kształt jest dość mocno powiększony o stare – prawie stuletnie drzewa, co dodaje jej jakieś 10 – 20 metrów z każdej strony in plus.

neandertalski pisze:
w pełnym brzmieniu było to Das Oberlausitzer Männergesangsfest, czyli chyba coś w rodzaju Górnołużyckiego Święta Męskiego Śpiewu? jakkolwiek by się do tej nazwy nie dobrać będzie brzmiała rozweselająco :)

Männergesangvereinene czyli męskie chóry to nowa moda na zrzeszenia w Niemczech w XIX w. Jak grzyby po deszczu powstawały stowarzyszenia gimnastyczne, polityczne i właśnie te skupione wokół pieśni ludowych – w tamtym czasie masowo odszukiwano stare ludowe utwory i je zapisywano. Wiele takich męskich chórów było również mocno zaangażowanych politycznie i często skupiały ludzi aspirujących do średniej klasy mieszczan, co było mocno widoczne podczas rewolucji 1848 roku. Dlatego chóry były pod baczną obserwacją władz. Jednak głównym zadaniem takiego stowarzyszenia było popularyzowanie dawnej muzyki sakralnej i nieprofesjonalne wykonywanie utworów muzycznych.
Szybko jednak lokalne chórki połączyły się w duże regionalne i ponadregionalne organizacje i wspólnie organizowały własne festiwale takie jak ten na Landeskrone.
Pod koniec XIX w. męskie-stowarzyszenia-śpiewacze zaczęły się przemianowywać na robotnicze-stowarzyszenia-śpiewacze (Arbeitergesangvereinen) i w latach 20. ubiegłego wieku chóry te osiągnęły apogeum swojej popularności. Po przejęciu władzy przez narodowych socjalistów chóry zaczęto instrumentalnie używać (z resztą bez oporu ze strony samych chórów) do doraźnych celów politycznych.
Stowarzyszenia śpiewacze ponownie stały się popularne w latach 70 ale już bez tego animuszu jak kiedyś.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 lut 2013, 7:55 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
tadam pisze:
Ta góra bez drzew musiała wyglądać jak kot wyciągnięty z wody. Obecny jej kształt jest dość mocno powiększony o stare – prawie stuletnie drzewa, co dodaje jej jakieś 10 – 20 metrów z każdej strony in plus.

wg mnie ta góra bez drzew musiała wyglądać dużo bardziej zniewalająco niż teraz, drzewa nasadzone na wypłaszczeniu będącym dawniej polami czy pastwiskami dodające jej metrów wszerz są jak zielona słonina obrastająca ukryte pod nią "bioderka" ;)
tym bardziej, że zgodnie z definicją przyrody jaką odkryłem ze zdumieniem we współczesnej książce z czwartej klasy podstawówki, takie człowiecze nasadzenia nie są za przyrodę nawet uznawane - a żeby było śmieszniej jeszcze za Hitlera uznano ten teren za obszar chroniony.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 lut 2013, 9:14 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
neandertalski pisze:
a żeby było śmieszniej jeszcze za Hitlera uznano ten teren za obszar chroniony.

z tym Hitlerem to śliska sprawa, w papierach góry jest napisane, że obszar chroniony utworzono tam w 1961 roku a Hitler wtedy podobno już nie żył ;)
Ale to prawda, że często spotyka się w sieci 1940 rok za datę rozpoczęcia tam ochrony przyrody, ale ja osobiscie nie spotkałem jakiegoś mocnego dokumentu potwierdzającego ten akt.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lut 2013, 0:13 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
tadam pisze:
w papierach góry jest napisane, że obszar chroniony utworzono tam w 1961

no to będziemy się targować ;) nie wiem jakie papiery masz na myśli, ale wygrzebałem w opisie planu miasta z 1979 roku, wydanego wspólnie przez Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych Warszawa i VEB TOURIST VERLAG Berlin/Leipzig informację przy opisie Landeskrone, że:
Cytuj:
Landeskrone 420 m hoher Basaltkegel am Stadtrand. Seit 1953 Naturschutzgebiet.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lut 2013, 16:31 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 mar 2005, 7:16
Posty: 1929
Lokalizacja: Zgorzelec
Więcej źródeł uznaje rok 1953 za datę utworzenia obszaru chronionego:
http://www.burghotel-landeskrone.de/eng ... krone.html
http://www.goerlitz.de/buergerportal-de ... krone.html
Pozdrawiam!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lut 2013, 19:32 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
gobo007 pisze:
Więcej źródeł uznaje rok 1953

nie liczy się ilość tylko jakość ;)
Niemiecki urząd do spraw ochrony środowiska (Bundesamt für Naturschutz) mówi, że 1961
http://www.geodienste.bfn.de/schutzgebiete/#?centerX=3921152.810?centerY=5678915.749?scale=500000?layers=516
Europejska Agencja ds. Środowiska (The European Environment Agency) także obstaje przy 1961
http://eunis.eea.europa.eu/sites/164334


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lut 2013, 10:43 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
tadam pisze:
nie liczy się ilość tylko jakość ;)

to chyba Stalin powiedział, że ilość jest jakością samą w sobie? i wygrał wojnę - zresztą jak powszechnie wiadomo miliony much nie mogą się mylić;)
krótko mówiąc nie mam żadnych argumentów na obalenie roku 1961, za wyjątkiem tego, że mi pasuje zupełnie do niczego - zmuszony będę konfabulować. tak więc przystępuję do wykładania mojej spiskowej teorii wysnutej z głowy, czyli z niczego.
najpierw rok 1940 - z jakiegoś powodu tu i tam pojawia się ta data w odniesieniu do Landeskrone, nic nie dzieje się bez powodu, zwłaszcza u Niemców. moja teoria płynąca z niczego, podpowiada mi, że może chodzi o to, że w tym czasie Landeskrone nie została uznana za Naturschutzgebiet, tylko zgodnie z ustawą z 1935:
http://www.naturschutzrecht.net/Gesetze ... atschg.pdf
za coś co się nazywało trochę inaczej, ale równocześnie jest czymś co można uznać za początek ochrony środowiska na tym terenie? w każdym razie z góry wykluczyć tego nie można. swoją drogą śmiesznie trochę bo jak się czyta o tej ustawie w wikipedii:
http://de.wikipedia.org/wiki/Reichsnaturschutzgesetz
trudno nie odnieść wrażenia, ze zieloni w Niemczech powinni mieć na ścianach gabinetów portrety jeśli nie Hitlera to co najmniej Goeringa - "wielkiego" ojca chrzestnego nowoczesnej, euroniemieckiej ekologii :)
a teraz rok 1953 - jak spojrzeć na daty wyszczególnione jako ważne dla ochrony środowiska w niemieckiej wikipedii, to można ulec wrażeniu, że mniej więcej w tym czasie działy się ważne rzeczy, zresztą po obu stronach niemieckiej granicy:
http://de.wikipedia.org/wiki/Zeittafel_ ... urschutzes
Cytuj:
1953
- In Halle an der Saale wird das Institut für Landesforschung und Naturschutz gegründet, das die wissenschaftlichen Grundlagen des Naturschutzes in der DDR erarbeiten soll.
- In der BRD wird die Bundesanstalt für Naturschutz und Landschaftspflege mit Sitz in Bonn-Bad Godesberg errichtet. Sie ist zusammen mit der Bundesanstalt für Vegetationskartierung in Stolzenau dem Geschäftsbereich dem Bundesministerium für Ernährung, Landwirtschaft und Forsten unterstellt. Beide Institute sollen sich um wissenschaftliche Fachfragen des Naturschutzes kümmern und das Bundeslandwirtschaftsministerium in seiner Arbeit unterstützen.
1954
-In der DDR wird das Gesetz zur Erhaltung und Pflege der Heimatlichen Natur – Naturschutzgesetz als Ersatz des bis dahin geltenden Reichsnaturschutzgesetzes verabschiedet.

podawanie więc daty 1953 roku mogłoby się wiązać z przekształceniem statusu nadanego w 1940 roku na właśnie oficjalny Naturschutzgebiet zgodnie z najnowszymi obowiązującym w enerde standardami.
tyle mojej wymyślnej teorii.
na tym tle 1961 rok jest powiedziałbym wręcz nieuzasadniony ;)
chociaż może były jeszcze jakieś korekty w związku z:
Cytuj:
1959
Der deutsche Naturschutztag 1959 trägt das Motto Ordnung der Landschaft – Ordnung des Raumes. Nicht die Änderung der Entwicklung der Industriegesellschaft, sondern Ordnung dieser Entwicklung durch Ordnung des Landschaftsraumes ist das Zauberwort. Das Zaubermittel heißt Raumordnung, deren zentraler Bestandteil die Landschaftsplanung bzw. Landespflege sein soll.

to kształtowanie krajobrazu pasuje jak ulał do Landeskrone.
z kolei co do linków które podałeś, Europejska Agencja pewnie umieszcza tylko to co dostanie z Bundesamtu, więc jest to źródło raczej wtórne. natomiast skąd 1961 na mapie tych ostatnich? jak to mówią jeżeli fakty nie pasują do teorii tym gorzej dla faktów ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lut 2013, 12:20 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 wrz 2008, 8:41
Posty: 71
Lokalizacja: Zgorzelec
Dla porządku dodam (nikt o tym nie pisał), że góra jest pochodzenia wulkanicznego, i składa się głównie z bazaltów. Będąc tam w lecie, widziałem wspaniałe wystąpienia tej skały. Prawdopodobnie obszar chroniony utworzono z obawy przed ewentualnym powstaniem kamieniołomu.
Opisał to prof. Jecht w swej książce "Geschichte der Stadt Goerlitz" .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lut 2013, 21:29 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
neandertalski pisze:
zmuszony będę konfabulować.
bardzo ciekawa konfabulacja, muszę się przyznać, że uśpiłem swoją czujność Ordnung muss sein-em i bezkrytycznie przyjąłem za pewnik to co w niemieckim urzędzie stoi na niemieckim papierze.
neandertalski pisze:
zieloni w Niemczech powinni mieć na ścianach gabinetów portrety jeśli nie Hitlera to co najmniej Goeringa - "wielkiego" ojca chrzestnego nowoczesnej, euroniemieckiej ekologii :)
:grin: to fakt, facet dbał o porządek i czystość :lol:
neandertalski pisze:
moja teoria płynąca z niczego, podpowiada mi, że może chodzi o to, że w tym czasie Landeskrone nie została uznana za Naturschutzgebiet, tylko zgodnie z ustawą z 1935:
http://www.naturschutzrecht.net/Gesetze ... atschg.pdf
za coś co się nazywało trochę inaczej, ale równocześnie jest czymś co można uznać za początek ochrony środowiska na tym terenie?
pogrzebie w guglu pewnie jest jakiś ślad i pewnie wyjdzie, że ochronę rozpoczęto w 40-stym przyklepano w 53-cim a Naturschutzgebiet w obecnej formie powstał w 61-szym :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 49 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..