Dzisiaj jest 13 maja 2024, 0:46

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1263 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 85  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 25 sie 2008, 13:59 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Oj, ale poleciało :grin:
Cytuj:
Co do Macedończyków.
Cytuj:
o ile się orientuję, w zgorzelcu mieszkało ok 13 tys.greków
bardzo chciałbym, aby ktoś kompetentny potwierdził, bądź wykluczył informację, że pośród powojennych imigrantów 'greckich' było 80 % Macedończyków, bo pamiętam od moich imigranckich kolegów z klasy podstawowej, że tak się to kształtowało.
Pana Rusketosa przepraszam za mimowolne przekręcenie nazwiska, a Admina będę pilnował :P , bo mu się takie rzeczy też zdarzają i jakoś na 'greków' uwagi nie zwrócił :o
Co do festiwalu, jest to, jakby nie było impreza z tradycją i skoro ma tylu fanów i organizatora z takim samozaparciem, cóż, niech się rozwija, byle na odpowiednim poziomie. Cieszy mnie, że nareszcie piosence zaczynają towarzyszyć także inne kulturalne wydarzenia.
I jeszcze co do nazewnictwa: czy Przedmieście Nyskie pokrywa się z Bulwarem Greckim, czy nie? Nie udało mi się w BIP UM znaleźć uchwały, która to precyzuje. Mało, wydaje się, że Przedmieście Nyskie oficjalnie nie istnieje, bo nie pamiętam, aby, w odróżnieniu do Bulwaru, nazwa ta była uregulowana prawnie. Cóż, tu również widać polski brak zdecydowania i skuteczności w działaniu :smt111


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 sie 2008, 19:58 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo

Rejestracja: 06 kwie 2006, 22:37
Posty: 1428
Lokalizacja: Zgorzelec-Ujazd
Zabieram głos bo wychowałem się w atmosferze "greckiego miasta Zgorzelec" Nadnyska dzielnica Zgorzelca byla iejscem mojej młodosci oraz stek moich geckich kolegów i koleżanek. Naprawde nie pytalismy wtedy czy to grek czy macedon czy też grek cypryjski. utożsamialiśmy z grecja ich my i oni sami tak sie nazywali. Byc moze ich rodzice nieco inaczej.
Cała ta dyskusja i twoja bombas postawa lekko przypomina mi walkę Sld w sprawie równouprawnienie dla pogladów religijnych w Polsce. Zdając sobie sprawe z istnienia w Polsce wielu religii a wśród nich kameralnych religijnych sekt. I przy całym szacunku dla nich za nieupoważnione uważam żadanie dla nich równości z katolikami stanowiacymi sól ludności polskiej.
Dlatego tez bez względu na twoje , moje i innych zdania o Nikosie , jestem całym sercem za jego i innych walka o poszanowanie pamięci Greków w Zgorzelcu.
P.S. Nikos jeżeli tylko mogę sie przydać w tej walce jestem do dyspozycji pisz na priva. Oczywiście myśle o pomocy merytorycznej a nie udziale w poltycznych przepychankach.
Mou aressi i Ellada


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 sie 2008, 21:39 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 cze 2007, 9:27
Posty: 109
Lokalizacja: zgorzelec
Odpowiedź na postawione pytanie można znaleźć w Twoim poście z 11 maja br. nt. Macedończyków. Wynika z niego, iż w połowie 1950 r. w Polsce przebywało około 12500 Greków, z czego 1/2 to MACEDOŃCZYCY. Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 sie 2008, 8:09 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 13 wrz 2006, 19:43
Posty: 148
Sami Grecy mają z tym kłopot. To tak jak w Polsce - czy Ślązak to Polak ? Mogę tylko pogratulować Panu Rusketosowi, że tyle zrobił dla Greków w Zgorzelcu, tym bardziej, że miasto nie jest temu tak bardzo przychylne, jak widać. Liczy się sympatia władzy do osoby a inie idea. Szkoda.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 sie 2008, 10:06 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 cze 2007, 9:27
Posty: 109
Lokalizacja: zgorzelec
W roku bieżącym z racji 60.rocznicy przybycia Greków do Polski odbyła się impreza w dniu 19 lipca w Dziwnowie pn."Dzień Grecki". Dla przypomnienia 59 lat temu w Dziwnowie utworzono tajny szpital 250 dla Greków.
W dniach 11-14 września w Szczecinie odbywa się duża impreza pn."60.rocznica emigracji greckiej".
No i bardzo dobrze się stało, że także u nas będzie impreza poświęcona tym wydarzeniom.To przecież Zgorzelec określany był REPUBLIKĄ GRECKĄ.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 sie 2008, 14:40 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 28 lis 2006, 18:57
Posty: 247
Witam
Niektórzy dyskutanci - krytycy do spraw festiwalu i co Greckie, lub co ze mną związane na tym forum a jest ich na szczęście mało, jeśli by mogli to pisaliby ooooo.
Muszą mieć dużą niestrawność.Dla tych sceptyków znowu informacja ze 8 grudnia 1995r Rada Miejska uchwaliła uchwałę 156/95 w niej czytamy.
&1
Nadaje się terenom zielonym położonym między rzeką Nysa Łużycka a ulicą Daszyńskiego w Zgorzelcu nazwę" Bulwar Grecki "
&2
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta
&3
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

No i tyle .
Może i w tej uchwale znajdzie się jakiś żle postawiony przecinek czy nie aktualna podstawa prawna .
Jeśli chodzi o festiwal znależli się ludzie którzy pomogli i żadne tu naciski nie pomogą.Są to ludzie bez interesowni którzy pamiętają swoje dzieciństwo jeśli nawet ktoś od kogoś dostał po zębach.To jest nasza wspólna historia greków i naszych
Polskich Braci Polaków.Jeśli byśmy dziś zapytali na Zgorzeleckiej ulicy o festiwalu i o grekach jestem więcej niż pewny ze był by to miażdzący nokaut.Dlatego tez zachowanie Pana Burmistrza będzie rozliczone przez wyborców wcześniej czy póżniej.Niebawem podam do publicznej wiadomości nazwiska radnych którzy uchylili uchwałę o festiwalu.Mieszkańcy Zgorzelca muszą wiedzieć o nich jak postąpili ich wyborcy z naszą wspólną tradycją .Niech Burmistrz się nie warzy jechać na wizytę do partnerskiej Naoussy.Jak będzie grekom patrzył w oczy.Tam tez mieszkają byli mieszkańcy Zgorzelca. Jest to hipokryzja.W moich pismach nawoływałem do ugody w sprawie festiwalu.Fo Pa Burmistrza pamiętamy również z ubiegłego roku przy wizycie Ambasadora Republiki Grecji który nie został zaproszony na obiad,sam wszedł w towarzystwie kierowcy do Amfiteatru no i nie został przez Burmistrza przedstawiony.Nie wręczono mu nawet pod obeliskami kwiatów.Tym samym nie został realizowany protokół dyplomatyczny.To jest nic innego jak amatorszczyzna.Do dziś w kręgach greckich się drwi kiedy to Burmistrz zwrócił się do ambasadora jego eminencjo zamiast ekscelencjo.
Wracając do festiwalu mieszkańcy muszą tez wiedzieć że jeden z kandydujących po stronie PO w swoim programie wyborczym miał w swojej ulotce wyborczej
"Likwidacja Festiwalu Piosenki Greckiej i Ograniczenie środków na jego realizację".

Więc dobrze zapytał jeden z radnych czyżby jest w realizacji program PO.
Co najmniej uchwała o festiwalu obowiązuje w stosunku do budżetu na 2008.Już są dwie interpretacje prawne.Gronicz tę sprawę z pewnością przegra i budżet miasta zasili wówczas XII Festiwal w 2009 roku.Myślę że żle został pokierowany i z teraz z tego bagna trudno jest wyjść .A szkoda
zapraszam wszystkich na festiwal i imprezy towarzyszaące.
Nikos


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 sie 2008, 14:53 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Cytuj:
&1
Nadaje się terenom zielonym położonym między rzeką Nysa Łużycka a ulicą Daszyńskiego w Zgorzelcu nazwę" Bulwar Grecki "
&2
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta
&3
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
bardzo dziękuję za wyjaśnienie tej kwestii.
Cytuj:
Niech Burmistrz się nie warzy jechać na wizytę do partnerskiej Naoussy
niech się nie waży!
Cytuj:
To jest nasza wspólna historia greków i naszych
Polskich Braci Polaków
a kto to są Polscy Bracia Polacy? :o wpisałem w Google i czyżby to: :shock:
http://www.naszawitryna.pl/jedwabne_263.html
myślę, że to jakaś pomyłka dyplomatyczna :grin:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 sie 2008, 15:11 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 28 lis 2006, 18:57
Posty: 247
Witam
Starczy tego popisywania się przez wiele lat..Jesteś znawcą języka polskiego i historii to ok.
Ja mam o wiele mniejszą wiedzę od ciebie i na pewno nigdy cię nie dogonię.
Ale do tematu .
Nikos


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 sie 2008, 16:58 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 sie 2005, 12:18
Posty: 1387
Lokalizacja: z mieszkania obok
bombas3 pisze:
I jeszcze co do nazewnictwa: czy Przedmieście Nyskie pokrywa się z Bulwarem Greckim, czy nie?


Przedmieście Nyskie to ul. Wrocławka, Daszyńskiego, Nowomiejska no i ów Bulwar Grecki. Nazwa chyba bardziej zwyczajowa, podobnie jak osiedle Centralne czy Zachód. Jednak w programie "Rewitalizacji części obszaru miasta Zgorzelec" pojawia się "Przedmieście Nyskie" Podsumowując mówimy o wąskim pasie zieleni Bulwaru Greckiego wchodzącym w skład szerszego Przedmieścia Nyskiego składającego się z kilku ulic.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 sie 2008, 21:23 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 sie 2005, 10:11
Posty: 1840
Lokalizacja: Zgorzelec
...


Ostatnio zmieniony 26 lis 2012, 11:06 przez turek, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 sie 2008, 23:37 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 05 cze 2006, 10:13
Posty: 834
Lokalizacja: Zgorzelec
Szkoda, ze niektórzy podejmują próby mieszania w temacie festiwalu kierując swoje wypowiedzi na inne mniej znaczące tematy. To nie jest szkoła i nikt tutaj nie stawia oceny niedostatecznej za ortografię i styl.
Ja odnoszę wrażenie, że mimo uchybień wszyscy potrafią zrozumieć wypowiedzi Nikosa i o to tu chodzi.
Ciągle uważam, ze festiwal jest już elementem współczesnej historii Zgorzelca. Podobnie jest z Grekami, których w Zgorzelcu było tak wielu. Pamiętam, że ze mną do klasy w szkole podstawowej chodziło 6-ciu Greków. Zdecydowana większość z nich mieszka dzisiaj w Grecji.
Twierdzenie, że Nikos organizuje dzisiaj festiwal dla Greków w Zgorzelcu to totalna pomyłka. Gdyby tak było to w poprzednich edycjach mieszkańcy naszego grodu nie uczestniczyli by w nim tak masowo. Zawsze festiwal dawał - lepsze lub słabsze - możliwość poznanie kultury Greckiej, wczucia się w dzisiejszą atmosferę życia tych, którzy z nami obcowali w przeszłości. Osobiście cieszę się że dojdzie do organizacji festiwalu w br. i to dzięki konsekwencji Nikosa, wsparciu przez ludzi, którzy inaczej postrzegają potrzeby wielu mieszkańców Zgorzelca. Ja ze swojej strony, będę dalej Ci Nikos pomagał na każdym możliwym odcinku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 sie 2008, 5:56 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 sie 2005, 10:11
Posty: 1840
Lokalizacja: Zgorzelec
...


Ostatnio zmieniony 26 lis 2012, 11:07 przez turek, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 sie 2008, 6:39 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Nie podnoszę kwestii istnienia Festiwalu. Był, jest i być może będzie.
Podobnie ze związkami polsko-grecko-zgorzeleckimi. Nikt nie kwestionuje, że istniały i istnieją. To więc jest poza dyskusją. Rozbieżności są w ocenie wartości artystycznej festiwalu, osobowości jego twórcy Rusketosa oraz metod jego działania.
Zauważam również, że sprawa festiwalu bardziej emocjonuje politycznie, niż artystycznie. Obserwuję, że kto jest przeciw Groniczowi, jest za Rusketosem, czyżby kontrkandydat na burmistrza? Podejrzewam, że na tej zasadzie festiwalem emocjonują się nawet pozbawieni całkowicie słuchu muzycznego mieszkańcy Zgorzelca. Co do wartości festiwalu, była ona dotąd nienajwyższa, co mogło być skutkiem albo słabej kasy, albo słabości organizacyjnej. Albo jednego i drugiego. Osobowość Rusketosa. Jest skuteczny w działaniu, bez kompleksów, ale też kłótliwy, megalomański i upierdliwy. Sprytny jak grecki wieśniak. Mający rzeszę zwolenników, ale jeszcze więcej przeciwników. Nie poddał się po ograniczeniu kasy na festiwal przez Radę Miasta, czym okazał swoją nieustępliwość i charakter. Stąd może liczba jego zwolenników wzrosła. Nawet Aleks bierze go pod swoją obronę i stara mu się przypodchlebić. Nie mówiąc o Marko.
OK, rób Nikos ten swój festiwal, na forum raczej się nie wymądrzaj, bo tracisz przynajmniej część tego, co gdzie indziej zyskujesz. Albo przynajmniej weź sobie kogoś do pisania. Język polski to część kultury, także Twojej, więc miej do niej więcej szacunku. I jeżeli potrafisz wyśmiewać innych, to bądź przygotowany, że u Ciebie także znajdą śmieszne rzeczy.
pozdrawiam ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 sie 2008, 6:42 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 23 maja 2008, 6:53
Posty: 521
Lokalizacja: Ujazd
turek pisze:
Dlaczego Nikos nie dostaje od Ciebie ostrzeżeń za ortografię jak INNI?????

Może dlatego, że Alek w jednym artykule potrafi napisać "firma Confort" i "firma Konfort" :grin:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 sie 2008, 16:19 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 01 sie 2007, 17:50
Posty: 163
Lokalizacja: Zgorzelec
PiTeK pisze:
turek pisze:
Dlaczego Nikos nie dostaje od Ciebie ostrzeżeń za ortografię jak INNI?????

Może dlatego, że Alek w jednym artykule potrafi napisać "firma Confort" i "firma Konfort" :grin:

A tak naprawdę to powinno być : COMFORT :o


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1263 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 85  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 47 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..