Dzisiaj jest 28 mar 2024, 18:31

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1263 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80 ... 85  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 02 lis 2010, 8:58 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 cze 2007, 9:27
Posty: 109
Lokalizacja: zgorzelec
W dniu 31.10.2010 r. odbyło się zebranie założycielskie Stowarzyszenia Greków w Polsce "DELTA" z siedzibą w Zgorzelcu. Uczestnicy zebrania postanowili powołać do życia stowarzyszenie, które zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa będzie realizować cele statutowe m.in. współorganizować imprezy kulturalne. prowadzić działalność wydawniczą, organizować spotkania.Jednym z celów stowarzyszenia będzie prezentowanie historii Greków i ich pobytu w naszym mieście w XX wieku. Stowarzyszenie ma formułę otwartą, członkiem stowarzyszenia mogą być także Polacy. Na spotkaniu zaprezentowano najnowsze wydawnictwo poświęcone Grekom z okresu ich pobytu w latach 1916-1919. Jest to publikacja wydana w Niemczech, autorem jest Grek mieszkający w Goerlitz. Wartym odnotowania jest fakt, że spotkanie założycielskie miało miejsce w dniu dla Greków szczególnym , albowiem w dniu 28 października obchodzą swoje święto państwowe. W 1940 r. w tym właśnie dniu upływał termin ultimatum Mussoliniego. Premier Metaxas wygłosił najsłynniejsze zdanie w nowożytnej Grecji - brzmiało ono :" OCHI", czyli po prostu "NIE". Prezesem Stowarzyszenia został wybrany N.Rusketos.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 lis 2010, 16:00 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 28 lis 2006, 18:57
Posty: 247
Witam
Dziękuję wszystkim którzy ponownie wybrali mnie na funkcję prezesa którą pełnię od 1991 roku.W tych latach udało się harmonijnie współpracować z mieszkańcami Zgorzelca i innych miastach Polski.Nowa nazwa stowarzyszenia w którym znalazło się słowo " DELTA" to nie tylko nazwa Spółdzielni Inwalidów którą stworzyli i pracowali nasi rodzice od 1950 roku, ale to też oczywiste że to litera z greckiego alfabetu .Dla naszych rodziców była to również nazwa symbolicznego wyróżnienia, przed przyjazdem do nowej ojczyzny Polski.
W Polsce w tej chwili mieszka około 2000 greków.
Jest zarejestrowanych na terenie Polski, 10 Stowarzyszeń Greków.

“ODYSSEAS” Stowarzyszenie Greków w Polsce
Wrocław
Piankewicza 1/4
51-639 Wrocław
Polska
Tel.: (+48 71) 347 65 68
E-mail: grecy@vp.pl
Stowarzyszenie Greków w Polsce zajmuje się przede wszystkim działalnością kulturalną oraz sprawami dotyczącymi repatriacji (emerytury, pomoc rodzinom itd.). Czasami występuje także jako „naturalny” reprezentant Greków mieszkających w Polsce przed rządem greckim. Prezesem jest Christos Zarkadas. We Wrocławiu działa klub grecki oraz szkółka języka greckiego dla dzieci. Organizowane są - na miarę możliwości Towarzystwa - imprezy kulturalne.

Stowarzyszenie Greków w Polsce "DELTA" z siedzibą w Zgorzelcu
Zgorzelec
Kościuszki 64 a
59-900 Zgorzelec
Polska
Tel.: (+48 75) 775 68 66
Fax: (+48 75) 771 98 99
Przewodniczącym Towarzystwa Greków w Zgorzelcu - miasta leżącego w południowo-zachodniej Polsce, przy granicy z Niemcami - jest muzyk, Nikolaos Ruskietos. Co rok, od 1999 roku, Towarzystwo organizuje w Zgorzelcu Festiwal Piosenki Greckiej, w którym uczestniczą zespoły z całej Polski, z Grecji i sąsiednich krajów.

Towarzystwo Greków w Polsce
Łódź
Gen. Roweckiego 15 m. 75
93-217 Łódź
Polska
Tel./Fax: (+48 42) 211 45 12
Przewodniczącym Towarzystwa Greków w Łodzi jest artysta malarz, Stathis Jeropulos.

Towarzystwo Greków Pomorza Zachodniego w Polsce
Szczecin
Budzyszyńska 25a/m.5
70-023 Szczecin
Polska
Tel./Fax: (+48 91) 482 07 36
Przewodniczącym Towarzystwa Greków w Szczecinie jest Konstantinos Christou.

Towarzystwo Greków w Polsce
Gdynia
Potasowa 6
81-154 Gdynia
Polska
Tel: (+48 58) 782 10 10
Fax: (+48 58) 782 10 50
Przewodniczącym Towarzystwa Greków w Gdyni jest Georgios Orfanos.

Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej - Ognisko “Olimpos”
Poznańska 38/2
00-689 Warszawa
Polska
Tel./Fax: (+48 22) 835 29 84
Ponadto w Warszawie od wielu lat działa ognisko TKKF “Olimpos”, którego prezesem jest Elefterios Cirmirakis. Ognisko prowadzi między innymi kursy języka nowogreckiego dla Polaków. Absolwenci kursów wykorzystują znajomość języka w różnych dziedzinach.

Towarzystwo Greków w Polsce
Warszawa
Orląt Lwowskich 54
02-495 Warszawa
Tel (+48 22) 667 43 91
Fax: (004822) 4358649
Przewodniczącym Towarzystwa Greków w Warszawie jest Pawlos Akritidis.

Towarzystwo Greków w Polsce
Wałbrzych
Duracza 4/13
58-309 Wałbrzych
Tel. (+48 74) 840 08 01
Przewodniczącym Towarzystwa Greków w Wałbrzych jest Pawlos Kechagias.

Stowarzyszenie Greków w Krakowie
Rydygiera 9/18
30-695 Kraków
Fax: (+48 12) 651 10 60)
Przewodniczącym Stowarzyszenia Greków w Krakowie jest Theodoros Siakas.

Stowarzyszenie Greckich Przedsiębiorców w Polsce «HERMES»
Górczewska 179 A
01-459 Warszawa
Tel. (+48 22) 837 83 53
Fax: (+48 22) 837 81 44
Przewodniczącym Stowarzyszenia Greckich Przedsiębiorców w Polsce “HERMES” jest Antonis Sotiriou.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 gru 2010, 20:04 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 cze 2007, 9:27
Posty: 109
Lokalizacja: zgorzelec
W imieniu własnym i wszystkich tych, dla których Zgorzeleccy Grecy są przyjaciółmi, chciałem bardzo serdecznie pogratulować Nikosowi Rusketosowi objęcia mandatu radnego Rady Miasta Zgorzelec. Jest to bardzo symboliczne albowiem dowodzi, że mieszkańcy Zgorzelca /wyborcy, którzy głosowali na Nikosa/ są za kultywowaniem "związków serdecznych" pomiędzy naszymi narodami /posłużyłem się określeniem M.Wojeckiego/. Ja i nie tylko ja,uważam, że temat "Grecy w XX wieku w Zgorzelcu" są atutem naszego miasta i należy to właściwie wykorzystać. Myślę, że będąc radnym i Prezesem Stowarzyszenia Greków w Polsce "Delta' Nikos będzie skutecznie zabiegał o właściwe prezentowanie tej tematyki
i znajdzie zrozumienie u nowych władz Zgorzelca. Pozdrawiam

[ Dodano: Sro Gru 01, 2010 8:09 pm ]
W imieniu własnym i wszystkich tych, dla których Zgorzeleccy Grecy są przyjaciółmi, chciałem bardzo serdecznie pogratulować Nikosowi Rusketosowi objęcia mandatu radnego Rady Miasta Zgorzelec. Jest to bardzo symboliczne albowiem dowodzi, że mieszkańcy Zgorzelca /wyborcy, którzy głosowali na Nikosa/ są za kultywowaniem "związków serdecznych" pomiędzy naszymi narodami /posłużyłem się określeniem M.Wojeckiego/. Ja i nie tylko ja,uważam, że temat "Grecy w XX wieku w Zgorzelcu" są atutem naszego miasta i należy to właściwie wykorzystać. Myślę, że będąc radnym i Prezesem Stowarzyszenia Greków w Polsce "Delta' Nikos będzie skutecznie zabiegał o właściwe prezentowanie tej tematyki
i znajdzie zrozumienie u nowych władz Zgorzelca. Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 gru 2010, 21:11 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 sie 2005, 10:11
Posty: 1840
Lokalizacja: Zgorzelec
Kazimierz pisze:
znajdzie zrozumienie u nowych władz Zgorzelca
cóż... ktokolwiek by nie wygrał w drugiej turze, to raczej nie zanosi się na nową władze w mieście, jedni i drudzy już tu byli ;) A w przypadku wygrania Gronicza, spodziewam się widowiskowych sesji RM :twisted:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 gru 2010, 13:23 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
turek pisze:
...jedni i drudzy już tu byli...


Swego czasu to Lepper tak mawiał? 8) :-?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 sty 2011, 11:00 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 cze 2007, 9:27
Posty: 109
Lokalizacja: zgorzelec
W dniu dzisiejszym uzyskałem bardzo przykrą informację. Zmarł nagle G.IKONOMU Współzałożyciel wielu znanych zespołów greckich w Polsce, od ponad 45 lat aktywnie uczestniczący w życiu kulturalnym Zgorzelca. Był bardem i ikoną greckich muzyków ze Zgorzelca. Jego wykonanie Zorby i przeboju Cz.Niemena " Sen o Warszawie" na zawsze pozostanie w mojej pamięci. Cześć Jego pamięci!!!!

[ Dodano: Pon Sty 03, 2011 11:00 am ]
W dniu dzisiejszym uzyskałem bardzo przykrą informację. Zmarł nagle G.IKONOMU Współzałożyciel wielu znanych zespołów greckich w Polsce, od ponad 45 lat aktywnie uczestniczący w życiu kulturalnym Zgorzelca. Był bardem i ikoną greckich muzyków ze Zgorzelca. Jego wykonanie Zorby i przeboju Cz.Niemena " Sen o Warszawie" na zawsze pozostanie w mojej pamięci. Cześć Jego pamięci!!!!

[ Dodano: Wto Sty 04, 2011 9:35 am ]
Uroczystości pogrzebowe G.IKONOMU będą miały miejsce na cmentarzu komunalnym w Zgorzelcu o godz.14,00 w dniu 5 stycznia 2011 r.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 sty 2011, 8:57 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 28 lis 2006, 18:57
Posty: 247
Witam
Był to dla nas,dla wszystkich greków i przyjaciół polskich, wielki cios stracić naszego Gorisa
.
Wielkie wrażenie zrobiło na wszystkich grekach z wielu miast polski, uczestnictwo na pogrzebie Pana Burmistrza i jego zastępcy jak i Panią przewodniczącą Rady i radnych miasta Zgorzelec.

Te słowa zdołałem wykrztusić na pożegnanie.

Szanowni Państwo
Dziękuję wszystkim w imieniu rodziny za przybycie na dzisiejszy pogrzeb.Są wśród nas również władze samorządowe na czele z burmistrzem Rafałem Groniczem.

Żegnamy dziś naszego brata przyjaciela i kolegę GORISA IKONOMU dla wielu Grzesia...
Grigoris Ikonomu urodził się w Zgorzelcu.Od najmłodszych lat grał na gitarze i śpiewał w zespole greckim MICKIDES, który działał przy Powiatowym Domu Kultury w Zgorzelcu.
Od 1966 w raz z zespołem i jako jego lider reprezentował Powiatowy Dom Kultury na wielu festiwalach w Polsce zajmując pierwsze miejsca.Został zauważony i doszedł do nowo powstałego pod koniec lat sześćdziesiątych greckiego zespołu HELLEN. Występował również ze znaną piosenkarką ELENI, która ubolewa ale nie mogła dziś przybyć na pożegnanie naszego Gorisa. Jako mieszkaniec Zgorzelca w latach 70 tych nagrywał płyty,występował w Polskiej telewizji i radiu.Dawał setki koncertów w całym kraju i za granicą. Pod koniec lat 70 tych w raz siostrą i rodzicami wyjeżdżają tak jak inni grecy do upragnionej ojczyzny.
Tam również z wielkim powodzeniem kontynuował swoje życie artystyczne.Z Grecji wyjeżdża na tournee do Kanady i Cypru aż do 1996 roku kiedy zaprosiłem go po latach na koncert do Zgorzelca.
I tak się zaczęło jego drugie życie w Zgorzelcu.Grigoris dziesiątki razy zapraszany był do udziału w koncertach Zgorzeleckiej Orkiestry Mandolinistów,jak również był zawsze oczekiwany na kolejnych edycjach Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Greckiej.
Był niepowtarzalnym kompozytorem i autorem tekstów.Jego charyzmatyczny mocny głos intrygował widza.Jego imię zasłużyło się dla Polskiej kultury,a przede wszystkim dla Zgorzelca.Jego brawurowe wykonanie wielu piosenek greckich jak i jego standardowe piosenki polskie "Dziwny jest ten świat",czy ""Sen o Warszawie"dawały nam wiele do myślenia.
Grigoris bardzo sobie chwalił ostatnie lata wspólnego życia z jego towarzyszką Anią,która jak mi mówił była wspaniałą partnerką ,opiekuńcza troskliwa i jak podkreślał bardzo ją kochał.Parę miesięcy temu zmarła mu ukochana mama.
Została tylko siostra Lila,obecna na dzisiejszej uroczystości.
Proszę Państwa
Na wniosek Stowarzyszenia Greków w Polsce s siedzibą w Zgorzelcu i Miejskiego Domu Kultury na wczorajszym posiedzeniu radnych i Burmistrza Miasta Zgorzelec
NADANO - Grigorisowi Ikonomu Medal Miasta Zgorzelec.

Żegnamy cię drogi przyjacielu.Szczęśliwej drogi.
Grigori kalo taksidi na his.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 sty 2011, 12:00 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 cze 2007, 9:27
Posty: 109
Lokalizacja: zgorzelec
To bardzo piękny i wymowny gest ze strony Rady Miasta - przyznanie Grigorisowi Ikonomu - "Medalu Miasta Zgorzelec". W mojej i nie tylko mojej ocenie, w pełni na to zasłużył. To on był prekursorem powstawania greckich zespołów muzycznych w Polsce. Pierwszy był powstały w 1966 r. zespół Micky-Des. Niestety, trzech członków zespołu już nie żyje. Przez wiele lat G.Ikonomu grał w innych bardzo znanych w kraju zespołach muzycznych. Występował razem ze znaną piosenkarką grecką Elenii. Grał wspólnie z naszą orkiestrą mandolinistów. Był fenomenem gry na buzuki, bardzo muzykalny. Chyba nie spełniony do końca talent muzyczny. W dniu pogrzebu otrzymałem od Nikosa płytę z 19 piosenkami greckimi wykonywanymi przez G.Ikonomu. Nagranie pochodzi sprzed kilkunastu dni przed śmiercią. Jest to swoisty Jego testament muzyczny. Będzie nam Go bardzo brakowało.

[ Dodano: Nie Sty 23, 2011 7:34 pm ]
W nawiązaniu do wcześniejszej informacji o wydanej w ubiegłym roku publikacji nt. pobytu Greków w latach 1916-1919 w Goerlitz dzięki uprzejmości dr Mieczysława Wojeckiego prezentuję streszczenie tejże publikacji,autor Gerasimos Alexatos "GRECY w GOERLITZ 1916-1919" - "Wydana została na początku kwietnia bardzo ciekawa i długo oczekiwana książka G.Alexatosa o Grekach w Goerlitz. Cenna ta książka, która dokumentuje los IV Korpusu Armii Greckiej podczas I wojny światowej, nie jest produktem wymyślonym przez autora, ale historycznym dokumentem bazującym na żmudnych, wieloletnich badaniach nie tylko w archiwach obu krajów (Niemcy, Grecja), ale na wielu innych dokumentach tamtej epoki, jak również na świadkach, potomkach tych ludzi. Ta książka przedstawia skomplikowane fakty dostania się do niewoli IV Korpusu Armii Greckiej i jej transport pod koniec lata 1916 do Goerlitz na Śląsku należącego wówczas do Niemiec. Przedstawia również bolesne podziały narodu greckiego na dwie zwalczające się strony zwolenników Króla Grecji popierającego Niemcy i premiera Venizelosa popierającego Entantę. Niewątpliwie książka G.Alexatosa stanowi ważny czynnik w historii dzisiejszej Grecji. Unikając ocen, pisarz przedstawił czytelnikom możliwość, aby sami wyrobili zdanie o wydarzeniach, które przedstawia na stronach książki, ożywa polityczna scena, kulisy epoki, dramatyczne warunki transportu pociągami prawie 7.000 tysięcy jeńców z Kavali i Dranii do Niemiec, jak również procedura osiedlania się i życia w obozie. Dowiadujemy się się również o bogatej duchowej działalności i twórczości jeńców "GOŚCI GOERLITZ" greckich żołnierzy. O stosunkach z miejscową społecznością i zaciętych sporach między zwolennikami Króla i Venizelosa. Bardzo ciekawy jest rozdział o dramatycznych powrotach byłych jeńców do Grecji, gdzie potęgował się podział narodowy w wyniku czego wielu powracających oficerów zostało oskarżonych o zdradę Ojczyzny i uwięziono. Niewątpliwie obiektywne i dobrze udokumentowane opracowanie G.Alexatosa stanowi cenny wkład do historii dzisiejszej Grecji i daje pełny obraz "Odyssei" IV Korpusu wojska, ale i greckiej tragedii w okresie międzywojennym. Warto, aby była przeczytana przez nas wszystkich".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 lut 2011, 15:52 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 28 lis 2006, 18:57
Posty: 247
Witam
10 lutego o godzinie 14 tej,w 40 dni od śmierci naszego Gorisa jego ukochana partnerka Ania i ja zapraszamy na jego grób gdzie odbędzie się msza z udziałem księdza Marka Bonifatiuka.
Nikos


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 lut 2011, 8:58 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 paź 2006, 10:17
Posty: 762
Lokalizacja: Zgorzelec
A co to to ma wspólnego z Festiwalem Piosenki Greckiej? Czy to temat pt. Wypominki?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 lut 2011, 15:05 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 lut 2010, 8:17
Posty: 561
Lokalizacja: mam wiedzieć
Marcopollo pisze:
A co to to ma wspólnego z Festiwalem Piosenki Greckiej? Czy to temat pt. Wypominki?


A co Ci to przeszkadza ?? W czym problem ??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 lut 2011, 16:28 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 paź 2006, 10:17
Posty: 762
Lokalizacja: Zgorzelec
Hakeem pisze:
Marcopollo pisze:
A co to to ma wspólnego z Festiwalem Piosenki Greckiej? Czy to temat pt. Wypominki?


A co Ci to przeszkadza ?? W czym problem ??


Widząc nowy wpis w tym temacie spodziewałem się info na temat rozwoju Festiwalu Piosenki Greckiej, przecież można założyć odrębny temat nieprawdaż? Niekiedy upomnieniami traktowano takie wystąpienia nie w temacie.
A ty co obrońca uciśnionych? :roll:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 lut 2011, 22:39 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
Marcopollo pisze:
Widząc nowy wpis w tym temacie spodziewałem się info na temat rozwoju Festiwalu Piosenki Greckiej, przecież można założyć odrębny temat nieprawdaż? Niekiedy upomnieniami traktowano takie wystąpienia nie w temacie.


Daruj sobie... :roll:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 lut 2011, 5:06 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 lip 2006, 14:02
Posty: 675
Lokalizacja: Zgorzelec
Marcopollo pisze:
A co to to ma wspólnego z Festiwalem Piosenki Greckiej? Czy to temat pt. Wypominki?

Beznadziejny jesteś


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 lut 2011, 18:53 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 paź 2006, 10:17
Posty: 762
Lokalizacja: Zgorzelec
qba pisze:
Beznadziejny jesteś


Szczególnie dlatego, że chciałbym aby wpisy były w odpowiednim temacie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1263 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80 ... 85  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 52 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..