Dzisiaj jest 28 mar 2024, 15:41

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1092 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 73  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 02 mar 2009, 21:17 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 05 cze 2006, 10:13
Posty: 834
Lokalizacja: Zgorzelec
Skoro zostałem wywołany do tablicy to zabieram głos w sprawie terenu po byłym przejściu granicznym przy ulicy Piłsudskiego.

Pierwsza sprawa, którą chce wyjaśnić to kwestia właściciela terenu. Starostwo powiatowe nie jest właścicielem lecz jedynie jego zarządcą. Właścicielem terenu jest skarb państwa, starostwo jeśli teren sprzeda to uzyska jedynie 25 % kwoty. Pozostałe 75 % zasili skarb państwa. Choćby dlatego o wiele korzystniejsze jest odstąpienie od sprzedaży terenu i przekazanie go miastu. Oczywiście miasto musi o to wystąpić, powalczyć i przedstawić koncepcję zagospodarowania terenu na cele publiczne. Wówczas miasto może otrzymać teren nawet nieodpłatnie. W dniu dzisiejszym kiedy władzę sprawuje w mieście, powiecie, województwie i kraju rządzi PO, przekonanie o potrzebie stworzenia na styku dwóch miast wizytówki Polski i Miasta nie powinno być trudne. Ale trzeba w to uwierzyć i energicznie podziałać. Ogłoszony przez starostwo przetarg na zbycie działek można zawsze unieważnić. Nie wolno Burmistrzowi zmarnować takiej okazji. I uważam, że wszystkie siły gospodarcze i polityczne powinny w tym temacie mówić jednym głosem.
Z początkiem roku 2006 uczestniczyłem w spotkaniu w urzędzie miasta, gdzie rozpatrywano możliwości zagospodarowania tego terenu. Zdecydowana większość uczestników była za połączeniem dwukierunkowego przejazdu przez most z takim samym wariantem komunikacji przez ul. Piłsudskiego. Zwyciężył również wariant wyburzenia pomieszczeń po starym punkcie granicznym i urządzenia tam placu z fontaną, ławeczkami i dobrze zaprojektowana zielenią. Całość miała być połączona z Parkiem Nadnyskim, który obecnie jest na etapie projektowania. Nic nie stoi na przeszkodzie aby całość łączyła się z północną częścią miasta i południowym układem zieleni.

Kolejna rzecz, którą należy wyjaśnić to sprawa wpływy na układ urbanistyczny.
Dzisiaj teren, o którym mówimy nie jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego, kiedyś tereny zarządzane przez wojsko były na mapach białymi planami, dlatego powstawały tam, nigdy niezalegalizowane drogi i inne obiekty, podobnie jest z łącznikiem mostu z ulicą Wolności. Jednak wpływ miasto na układ urbanistyczny ma. To miasto wydaje warunki zabudowania, określa swoje oczekiwania i zasady. Ale przy braku planu prędzej czy później właściciel terenu pozbywa się wszystkich trudności i powstają, często nawet przy protestach społecznych obiekty, które sobie zaplanował właściciel. Patrz na stację paliw przy kościele Bonifacego.
Wówczas mimo naszych marzeń może powstać wszystko, stacja paliw, biurowiec, restauracja, bank lub kolejny sodoma i gomora. Zmieni się lekko rodzaj dachu, zaprojektuje odpowiednią fasadę i cel zostanie osiągnięty. Dlatego jest potrzebne tak pilne działanie BM dotyczące wstrzymania procedury przetargowej i przeprowadzenie poważnych rozmów na szczeblu Urzędu Wojewódzkiego i dalej.
Osobiście uważam, ze należy rozpatrzeć także możliwość zamiany terenów. Może teren po dużym rynku w zamian za działki przy moście, są też inne możliwości, Nie można w tym momencie liczyć złotówek, które chwilowo zasilą kasę samorządu, tu walczymy o historyczny wizerunek miasta.
Jeśli chodzi o plan zagospodarowania przestrzennego, to procedura jest długa i przy sprawnym działaniu to minimum pół roku. Najczęściej trwa to jednak dłużej nawet do roku. Szkoda, że jeszcze tego nie zrobiono. Jest jeszcze jedna ważna sprawa. Jeśli plan zostanie uchwalony po sprzedaży działki i zmniejszy to atrakcyjność terenu, to miasto może być narażone na wypłatę odszkodowania właścicielowi. Znamy to także z czasów waliki o stację paliw przy ul. Okrzei.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 mar 2009, 8:02 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 29 lis 2008, 20:23
Posty: 294
Lokalizacja: zgorzelec
Bardzo ciekawy punkt widzenia. Mnie się podoba. Jaka jest aktywność Burmistrza w tym zakresie? Marko, chyba w powiecie to nie rządzi PO! I tu właśnie może być problem z dogadaniem się.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 mar 2009, 8:49 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 13 wrz 2006, 19:43
Posty: 148
Przyglądając się priorytetom i działaniom powiatu można śmiało powiedzieć, że tam panuje opcja porozumienia z P.O., chociaż to , miejmy nadzieję, nie to samo, co PO.
Wydaje się jednak, że w kwestii tego ważnego terenu powinna zwyciężyć opcja wizerunku miasta i kraju, który w tym miejscu właśnie ma swój początek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 mar 2009, 21:34 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 18 gru 2006, 8:04
Posty: 40
Dyskusję uważam za konstruktywną, choć bez podłoża merytorycznego i mało skuteczną. Wydaje mi się także, że nie będzie ona także miała żadnego przełozenia na decyzje, jakie zapadną w sprawie tego terenu i obszarów sąsiednich. Być może jestem w błędzie. Pozwolę sobie stwierdzić, że nie trzeba obecnie tworzyć nowych wizji rozwoju miasta. Wizje te istnieją. Należy do nich sięgnąć, ewentualnie poddać je analizie pod kątem ich aktualności, względem nowych trendów lub kierunków rozwoju przestrzennego, jekie wytworzyły się w ostatnich latach w Polsce. Projet "Park Mostów ESK 2010 uważam za doskonały i ciągle aktualny...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 mar 2009, 22:28 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 05 cze 2006, 10:13
Posty: 834
Lokalizacja: Zgorzelec
Cieszę się Panie Adamie, że potwierdza Pan moje słowa, że koncepcje są już od dawna. Zostały przygotowane w odpowiednim czasie. Jednak grzech zaniechania działania dalszego będzie najprawdopodobniej skutkował utrata tego terenu i oddaniu inicjatywy w ręce tych, którzy całość wykorzystają do celów komercyjnych. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest m.in. to, że jeden pan obraził się na drugiego, pierwszy nie zadziałał w odpowiednim czasie a drugi ma inne priorytety. A to wszystko dla dobra Zgorzelca?????????
:cry: :cry: :cry:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 mar 2009, 12:02 
Offline
gaduła
gaduła
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 lut 2009, 9:11
Posty: 355
Lokalizacja: Zgorzelec
Paawlus wiele opracowań dotyczących rozwoju i pomysłów na miasto najdziesz pod tym adresem: http://stadt2030-goerlitz-zgorzelec.de/

A w kwestii estetyki miasta, wszystkim właścicielom psów dedykuje tą pieśń: http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,3488 ... im_sa.html i ten filmik : http://www.youtube.com/watch?v=wCyhy4JU ... re=related


Ostatnio zmieniony 05 mar 2009, 12:11 przez PiotrArcimowicz, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 mar 2009, 13:48 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 sie 2005, 10:11
Posty: 1840
Lokalizacja: Zgorzelec
PiotrArcimowicz pisze:
http://www.youtube.com/wa...feature=related


Ja zawsze bedę twierdził, że to jest najdoskonalsza metoda walki z niezdyscyplinowanymi włascicielami czworonogów!!! Srać im pod oknem!!!! :smt082


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 mar 2009, 18:45 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 paź 2006, 15:29
Posty: 1762
Lokalizacja: Zgorzelec
Cieszę się, że pan Cebula się pojawił - oby częściej :smt023

PiotrArcimowicz - dzięki, zawsze zastanawia mnie czemu tak ciężko takie strony znaleźć, dlaczego na rożnych stronach (m.in. UM) nie ma do nich linków, kompletna pustynia informacyjna i indolencja odpowiednich osób!

Jeśli zaś chodzi o nasze "Ramblas", tzn. Przedmieście Nyskie i centrum-rynek to trafiłem na interesującą informację:
Obrazek
Czyżby jednak coś tam planowano?!

W pewnym nawiązaniu do wątku z "powiększaniem" Zgorzelca, chciałbym poruszyć temat tzw. "małego rynku". Ten teren "zabudowy budkowej" jest żenujący i co gorsze ten stan trwa! Swoją drogą pamiętam jak x lat temu tamtejsi kupcy zapewniali jak to oni pięknie zagospodarują ten teren, jaki to piękny obiekt wybudują... Co z tego wyszło każdy widzi. Wtedy z pewnością mieli większą szansę, aby coś zrobić, szczególnie biorąc pod uwagę ich obroty. Wątpię, aby ten teren został "ucywilizowany".
Interesujący jest natomiast element komunikacyjny tamtego terenu. Otóż w tym obrębie powstają największe korki, ruch jest spowalniany etc. Dlaczego tak się dzieje? Głównie dlatego, że odcinek głównej "arterii" miasta między Okrzei i Kościuszki "wpada" w Traugutta tworząc pokręcony zygzak. Rozwiązaniem tego problemu mogłoby być ominięcie tej kiszki i połączenie Kościuszki i Okrzei, tak jak na rysunku poniżej. Szkoda tylko, że ten pomysł ma małe szanse na realizację. Co myślicie: jak zagospodarować ten teren? czy da się coś poprawić z komunikacją? czy jesteśmy skazani na tę "azjatycką" przestrzeń w centrum miasta?

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 mar 2009, 13:23 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 21 kwie 2008, 10:08
Posty: 77
Lokalizacja: Zgorzelec-Centrum
Bardzo fajne wątki tu sa poruszane...

Jeżeli to co napisał Marko miało by się zrealizować to chyba było
by najlepsze posunięcie co do tej pory zrobił by burmistrz dla miasta

Co do psich odchodów to mimo tego,że sam posiadam czworonoga i nauczyłem
go aby załatwiał sie w wyznaczonych miejscach(nic trudnego) to najbardziej
irytuje mnie to,że ludzie nie pujdą z psem do parku tylko chodzą po miescie
i to w miescie są obsrane chodniki i to jest najbardziej irytujące

Najbardziej denerwują mnie chyba te babcie i dzadki których najwięcej
spaceruje po mieście i nie raz widziałem jak taki kundel sra
centralnie na chodniku,a babcia udaje jak by tego nie widziała :cry:
Wiem,że ciężko przestawic i nauczyc starsze osoby aby nie puszczały
swojich psów bo tak jak każdy pies potrzebuje pobiegac,ale można to robic np w paru
lub np nad nysągdzie naprawdę jest gdzie pochodzic i jest dużo miejsca dla psa aby mógł sie załatwic...

Co do estetyki bo tu też piszecie o niej to chcę powiedziec,że tak bardzo BM
mówił w swoich postanowieniach wyborczych iż co pierwsze zrobi to zajmnie
sie parkami,aby one były piękne...

To niech Pan burmistrz zatrudni kogoś kto o tą estetykę będzie
dbał i sprawdzał co się dzieje w pakach bo po ostatnich wycinkach drzew
do których musiał wjechac ciężki transport i zniszczył trawniki,drogi nikt
nawet nie raczył poprawic terenu...

Pokazuje mały przykład,a jest ich w paku tużprzy domu kultury znacznie więcej

Obrazek


Np do parku obok domu kultury zrobic definitywny zakaz wjeżdzania aut
np straży miejskiej,MPGK i innych służb bo to one niszczą alejki i robi się totalne błoto

Ciężko strażnikom się przejśc po parku bo po co lepiej jeżdzic autem

Obrazek


Mogę takich zdjęc pokazac jeszcze wiecej,ale chcę pokazac jak np jedno się
naprawia a drugie niszczy...

Czy jest ktoś w UM odpowiedzialny za estetykę nasze miasta?


Ostatnio zmieniony 09 mar 2009, 3:39 przez Janis, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 mar 2009, 14:43 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 paź 2006, 15:29
Posty: 1762
Lokalizacja: Zgorzelec
"Gazeta Wojewódzka" - 10.03.2009:

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 mar 2009, 13:57 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 13 mar 2009, 13:30
Posty: 4
Lokalizacja: zgorzelec
:cry: Prace na Wzgórzu Garncarskim już rozpoczęte . Od wczoraj tj. od 13.03.2009 r. zaczęto wycinać wszystkie stare , zdrowe wieloletnie drzewa.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 mar 2009, 14:03 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
Pietrek pisze:
:cry: Prace na Wzgórzu Garncarskim już rozpoczęte . Od wczoraj tj. od 13.03.2009 r. zaczęto...

kurde ale się w pracy zasiedziałem... człowiek się ani obejrzał a tu już 14-ty
:smt111


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 mar 2009, 14:08 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
tadam pisze:
kurde ale się w pracy zasiedziałem... człowiek się ani obejrzał a tu już 14-ty


Noooo , zasuwa ten czas jak szalony ;)


Pietrek pisze:
Prace na Wzgórzu Garncarskim już rozpoczęte .


A z czym one mają związek? Porządki czy szykowanie placu pod budowę? Bo podobno taka plotka istnieje...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 mar 2009, 9:58 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 23 maja 2008, 6:53
Posty: 521
Lokalizacja: Ujazd
Janis pisze:
Co do estetyki bo tu też piszecie o niej to chcę powiedziec,że tak bardzo BM
mówił w swoich postanowieniach wyborczych iż co pierwsze zrobi to zajmnie
sie parkami,aby one były piękne...

I tak zrobił. Zaczęto od czyszczenia zbiorników wody.
Następnie wykonano inwentaryzację dendrologiczną.
Pośród studentów Uniwersytetu Przyrodniczego ogłoszono konkurs na rewitalizację parków.
Wykonano dokumentację projektową. Skwer im. ks. Popiełuszki Ma wyglądać tak. Nabrzeże Nyskie ma mieć taką sieć dróg rowerowych. Tak przy okazji – na mapce jest naniesiona cyfra 2 – tam przewidziano budowę skateparku :grin:


Ostatnio zmieniony 16 mar 2009, 9:59 przez PiTeK, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 mar 2009, 13:55 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 24 lis 2008, 17:06
Posty: 4
Lokalizacja: Zgorzelec
witam wszystkich :grin:

hmmm.... moze z innej beczki

czy któryś z forumowiczów słyszał o planach powstania dwóch kolejnych obiektów handlowych na terenie Zgorzelca, a dokładnie: pierwszego na terenie za budynkiem "Delty" a drugiego na terenie (czyli zamiast) dworca PKP na ul. E. Plater


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1092 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 73  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 51 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..