Dzisiaj jest 25 kwie 2024, 3:10

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 22 sie 2011, 21:10 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 maja 2006, 11:21
Posty: 1716
Lokalizacja: zza rogu...
Ruszmy coś jeszcze oprócz Jakubów i Dni Miasta!!!

W Zielonej Górze reaktywowano Festiwal Piosenki Rosyjskiej (wcześniej radzieckiej), my natomiast mamy Festiwal Piosenki Greckiej, zaniedbany, spychany na margines i targany politycznymi przepychankami. Dwudniowa impreza z festiwalowym konkursem, odpowiednio nagłaśniana i dofinansowana mogłaby się stać z powrotem wizytówką Zgorzelca.

A tak to się odbywa w Zielonej Górze: "Organizatorami IV Festiwalu Piosenki Rosyjskiej była Telewizja Polska oraz Zielonogórski Ośrodek Kultury. Imprezę finansowo wsparli: Miasto Zielona Góra, Ministerstwo Kultury Federacji Rosyjskiej oraz polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Festiwal na żywo pokazała TVP 2, a patronatem medialnym objęło Radio Zet" - wzięte stąd.
Myślę, że wydział którym kieruje Adam Helik bez trudu znalazłby "sponsorów" zewnętrznych - gdyby oczywiście zapanowała zgoda co do tego, że warto to zrobić dla mieszkańców i miasta - pozbywając się jednocześnie wzajemnych animozji... Dyrektora i pasjonata w jednym tej imprezy już mamy...

Ponadto ktoś wspomniał o targu staroci. Przed kilku laty rzuciłem tutaj pomysł, żeby i u nas stworzyć coś takiego na możliwie jak największą skalę. Jako miejsce zaproponowałem Przedmieście Nyskie, wg mnie idealnie pasujące do tego typu cyklicznych działań... a jeśli chodzi o okresy ich organizowania, cóż, kwestia do dyskusji...

Obie te imprezy mogłyby przyciągnąć turystów i zwrócić uwagę "świata" na nasze miasto...

ps. Zapomniałbym dodać -na "Jakubach" musi być fajnie - zamówiliśmy grupkę artystów z Warszawy, która za kwotę przeszło 83 tys. złotych umili nam czas w piątkowy i sobotni dzień, dając kilka spektakli... Ogłoszenie o zamówieniu publicznym znajduje się tutaj.


Ostatnio zmieniony 22 sie 2011, 21:30 przez przekorny, łącznie zmieniany 3 razy

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 sie 2011, 9:36 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
przekorny pisze:
Ruszmy coś jeszcze oprócz Jakubów i Dni Miasta!!!


Apel jak najbardziej słuszny !!!

przekorny pisze:
...my natomiast mamy Festiwal Piosenki Greckiej, zaniedbany, spychany na margines i targany politycznymi przepychankami.


To przykre. Fakt. Ale do FPR w Zielonej nie możemy się porównywać - choćby właśnie ze względu na tamtejszą wieloletnią tradycję. Poza tym formuła FPR jest o wiele ciekawsza niż greckiego (akurat na ostatnim byłem więc nieco wiem).
Inna sprawa to :
przekorny pisze:
Myślę, że wydział którym kieruje Adam Helik bez trudu znalazłby "sponsorów" zewnętrznych

Nie wiem czy "bez trudu" i nie wiem czy kwotowo sponsorzy podołaliby jeśli mamy mierzyć się z Zieloną Górą.
U nas FPG rozmywa się nieco całym otoczeniem , bo robi się z tego festyn. Tegorocznego nie skomentuję w ogóle , bo to klasyka festynu była...
Dyrektora imprezy mamy , porządny marketingowy spec kręci nam się tu po forum - może się dogadają? ;) Tylko nie zapominajmy - w ZG za bilety się jednak płaci...

przekorny pisze:
Ponadto ktoś wspomniał o targu staroci. Przed kilku laty rzuciłem tutaj pomysł, żeby i u nas stworzyć coś takiego na możliwie jak największą skalę. Jako miejsce zaproponowałem Przedmieście Nyskie, wg mnie idealnie pasujące do tego typu cyklicznych działań... a jeśli chodzi o okresy ich organizowania, cóż, kwestia do dyskusji...


Ten pomysł został zrealizowany przez Eden... :|


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 sie 2011, 9:54 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 23 maja 2008, 6:53
Posty: 521
Lokalizacja: Ujazd
Cytuj:
Myślę, że wydział którym kieruje Adam Helik bez trudu znalazłby "sponsorów" zewnętrznych - gdyby oczywiście zapanowała zgoda co do tego, że warto to zrobić dla mieszkańców i miasta


A dlaczego sami zainteresowani tym się nie zajmą? Chcąc zrobić Dirt Town Cup w Zgorzelcu wychodziłem za kasą i sprzętem. Dostałem wsparcie ze strony miasta jak, ze strony firm jak również ze strony "sponsora" zewnętrznego. Czy organizatorzy festiwalu nie mogą pójść podobną drogą?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 sie 2011, 10:17 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 lis 2009, 8:30
Posty: 1319
PiTeK przy okazji brawa na stojąco za organizację i sam event Dirty Town... pogoda dopisała... chłopaki fajno fruwali w przestworzach... jedynie publika nieco ospała w porównaniu do szału pał np. w Szklarskiej ;-) ...aleeee jeszcze raz GRATULACJE i DZIĘKOWAĆ:)

Za rok być może Most Staromiejski i wspólna inicjatywa z Gorlitz...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 sie 2011, 10:33 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 maja 2006, 11:21
Posty: 1716
Lokalizacja: zza rogu...
YELLO_35 pisze:
o przykre. Fakt. Ale do FPR w Zielonej nie możemy się porównywać - choćby właśnie ze względu na tamtejszą wieloletnią tradycję. Poza tym formuła FPR jest o wiele ciekawsza niż greckiego


Tradycję się buduje, zresztą FPG liczy sobie już kilkanaście lat. Nie ma konkurenta w postaci podobnego w kraju, dlatego uważam, że powinniśmy stworzyć z niego produkt markowy miasta. chyba, że mamy lepsze, ciekawsze pomysły na jego promocję?? Chętnie je poznam... :roll:
Co do formuły to chyba wyraźnie napisałem, że powinna przejść metamorfozę w postaci powrotu do m.in. konkursu piosenki greckiej???

YELLO_35 pisze:
Nie wiem czy "bez trudu" i nie wiem czy kwotowo sponsorzy podołaliby jeśli mamy mierzyć się z Zieloną Górą.


Ja natomiast uważam, że podołalibyśmy. Oczywiście przy przychylności władz miasta, okolicznych samorządów i firm - molochów (kopalnia i elektrownia), których sponsoring stanowiłby niebagatelny wkład własny, z którym można już swobodnie myszkować po unijnych i rządowych programach... Póki co jest jak jest - Bieliński nie dał złamanego grosza na organizację FPG, natomiast dofinansował 11 Festiwal Działań Muzycznych w Bogatyni...

YELLO_35 pisze:
U nas FPG rozmywa się nieco całym otoczeniem , bo robi się z tego festyn. Tegorocznego nie skomentuję w ogóle , bo to klasyka festynu była...


Zgadzam się - dobrze nie było. Ale to tylko potwierdza moją tezę, że FPG stał się areną politycznych kuksańców i pokazówką siły obecnie rządzącej partyjki - a w takim klimacie trudno zorganizować coś naprawdę dobrego...

YELLO_35 pisze:
Ten pomysł został zrealizowany przez Eden... :|


Przyznam się, że nie rozumiem tego argumentu,... bo jest to chyba argument przeciw, zgadłem?? Fakt, że Eden organizuje targi staroci stanowi chyba dowód na to, że warto się zainteresować tego typu działaniami. Odbywają się one zresztą na terenie całego kraju i ich popularność nie tylko nie gaśnie, ale wręcz rośnie... A to, że odbywa się on na terenie Gminy Wiejskiej Zgorzelec nie stanowi chyba przeszkody do zorganizowania podobnego na terenie miasta??

PiTeK pisze:
A dlaczego sami zainteresowani tym się nie zajmą?


A dlaczego mają się tym sami zajmować, jak robią to zresztą do tej pory?? Czy Tobie w DTC nie pomagał Wydział Adama Helika??? Czy fakt, że FPG jest imprezą niebiletowaną, organizowaną dla mieszkańców miasta, od lat cieszący się spora frekwencją i mogący przyczynić się do jego promocji to za mało, żeby magistrat w końcu nie zaczął wspierać imprezy tak jak na to zasługuje??? Kto jak kto ale Ty akurat doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że w tym konkretnym przypadku wygrywa polityka "małości i nienawiści"...
Stać nasze miasto na zamówienie kilku kuglarzy którzy odwalą kilka spektaklów w piątek i sobotę na "Jakubach" z kwotę przeszło 83 tys. złotych a nie stać nas na wsparcie festiwalu??? Czy aktorzy w równym stopniu przyczynią się do promocji miasta jak mógły to zrobić festiwal za pomocą analogicznej kwoty???

PiTeK pisze:
Czy organizatorzy festiwalu nie mogą pójść podobną drogą?


A nie idą do tej pory??? Tylko dzięki uporowi Nikosa ta impreza trwa... Ty miałbyś w sobie tyle siły, żeby walczyć o imprezę, kiedy władze rzucałyby Ci kłody pod nogi???
Uważaj na odpowiedź bo być może kiedyś będziesz się musiał zmierzyć z podobną sytuacją... ;-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 sie 2011, 11:42 
Offline
zinfoman
zinfoman

Rejestracja: 08 sty 2010, 10:27
Posty: 1762
PiTeK pisze:
dlaczego sami zainteresowani tym się nie zajmą?

...a administracja samorządowa w Zgorzelcu nie jest zainteresowana organizacją imprez na poziomie zielonogórskim, lubańskim, bolesławieckim, choćby ostatniego Dirty Town? Nie twierdze ze UM ma sponsorować każdą imprezę, która się zrodzi w czyjejś głowie ale pomoc w organizacji czy zdobywanie środków na nią to i owszem. Takie mam wyobrażenie samorządu lokalnego. :roll: Tyle że organizacja imprez kulturalno rozrywkowych stała się w naszym mieście narzędziem politycznym i pięknie wygląda na broszurkach w kampanii wyborczej. Chyba nie o to tu chodzi…? 8)


Ostatnio zmieniony 23 sie 2011, 11:46 przez Dr. Dre, łącznie zmieniany 2 razy

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 sie 2011, 11:59 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 23 maja 2008, 6:53
Posty: 521
Lokalizacja: Ujazd
przekorny pisze:
Czy Tobie w DTC nie pomagał Wydział Adama Helika???

Nie,
przekorny pisze:
Czy fakt, że FPG jest imprezą niebiletowaną, organizowaną dla mieszkańców miasta, od lat cieszący się spora frekwencją i mogący przyczynić się do jego promocji to za mało, żeby magistrat w końcu nie zaczął wspierać imprezy tak jak na to zasługuje???

A czy to w czymś przeszkadza aby organizator sam pozyskał środki zewnętrzne?
przekorny pisze:
PiTeK napisał/a:
Czy organizatorzy festiwalu nie mogą pójść podobną drogą?

A nie idą do tej pory??? Tylko dzięki uporowi Nikosa ta impreza trwa...

Chodzi mi o napisanie projektu. Nie podważam tutaj zaangażowania w imprezę Nikosa.

przekorny pisze:
Ty miałbyś w sobie tyle siły, żeby walczyć o imprezę, kiedy władze rzucałyby Ci kłody pod nogi???

Pierwsze rozmowy o DTC odbyły się jakieś 3 lata temu więc nie tłumacz mi co znaczy walczyć o imprezę… ;)

Cytuj:
Za rok być może Most Staromiejski i wspólna inicjatywa z Gorlitz...

Dziękuję, mam nadzieję, że większości się podobało. Mamy pewne plany związane z kolejną edycją. Mam nadzieję, że ich realizacja dojdzie do skutku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 sie 2011, 12:13 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 maja 2006, 11:21
Posty: 1716
Lokalizacja: zza rogu...
PiTeK pisze:
Pierwsze rozmowy o DTC odbyły się jakieś 3 lata temu więc nie tłumacz mi co znaczy walczyć o imprezę… ;)


Rozumiem, że kiedy pozyskiwałeś środki na zorganizowanie DT i zwracałeś się do zaprzyjaźnionych prezesów po wsparcie finansowe, również słyszałeś odpowiedzi w stylu: "... wiesz, nie mogę, otrzymałem telefon, żeby nie wspierać finansowo tej imprezy..." ;-)

Pitku, miałem na myśli walkę o imprezę w niesprzyjających warunkach a nie w takich, w jakich Ty w chwili obecnej się znajdujesz - jako przyjaciel i zaufany władzuni...
Dostrzegasz różnicę, którą w subtelny sposób chciałem Ci przedstawić...??? :oops:

Dr. Dre pisze:
Nie twierdze ze UM ma sponsorować każdą imprezę, która się zrodzi w czyjejś głowie ale pomoc w organizacji czy zdobywanie środków na nią to i owszem.


Niektórym nie tylko pomaga technicznie i merytorycznie, wspiera ich również finansowo. Nie wspiera jedynie "niepoprawnych politycznie..." 8)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 sie 2011, 14:45 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
przekorny pisze:
...powinniśmy stworzyć z niego produkt markowy miasta.


Pełna zgoda.

przekorny pisze:
chyba, że mamy lepsze, ciekawsze pomysły na jego promocję?? Chętnie je poznam...


Ja mam jeden malutki ale do pięt nie dorasta FPG więc na razie nie ma tematu...
Ale Jakuby też powinny służyć promocji naszego miasta :|
I w moim odczuciu służą 8)

przekorny pisze:
...powinna przejść metamorfozę w postaci powrotu do m.in. konkursu piosenki greckiej???


To jedno. Druga rzecz to moim zdaniem porządny koncert gwiazdy niekoniecznie związanej z Grecją - albo organizacja takiego koncertu przy okazji Dni Miasta. Bo bez tych koncertów to lipa panie...

przekorny pisze:
Fakt, że Eden organizuje targi staroci stanowi chyba dowód na to, że warto się zainteresować tego typu działaniami. Odbywają się one zresztą na terenie całego kraju i ich popularność nie tylko nie gaśnie, ale wręcz rośnie... A to, że odbywa się on na terenie Gminy Wiejskiej Zgorzelec nie stanowi chyba przeszkody do zorganizowania podobnego na terenie miasta??


Niby tak - pod warunkiem , że ta klientela zechce zajechać do miasta podczas gdy przy okazji robi zakupy w marketach. Wg mnie to kwestia dobrej reklamy i umiejscowienia w ciekawym otoczeniu (bulwar grecki?).

przekorny pisze:
Stać nasze miasto na zamówienie kilku kuglarzy którzy odwalą kilka spektaklów w piątek i sobotę na "Jakubach" z kwotę przeszło 83 tys. złotych


Szkoda , że jeszcze ich nie widziałeś , a już krytykujesz :roll:
To właśnie m.in. trąci polityką... :roll:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 sie 2011, 14:49 
Offline
zinfoman
zinfoman

Rejestracja: 08 sty 2010, 10:27
Posty: 1762
PiTeK pisze:
przekorny napisał/a:
Czy Tobie w DTC nie pomagał Wydział Adama Helika???

Nie,


To żle, bo powinien. :|


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 sie 2011, 16:53 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 maja 2006, 11:21
Posty: 1716
Lokalizacja: zza rogu...
YELLO_35 pisze:
Szkoda , że jeszcze ich nie widziałeś , a już krytykujesz :roll:
To właśnie m.in. trąci polityką... :roll:


Bądź tak miły i nie wyrywaj zdania z kontekstu cytując jedynie część mojej wypowiedzi jak to zrobiłeś w tym przypadku:

YELLO_35 pisze:
przekorny napisał/a:
Stać nasze miasto na zamówienie kilku kuglarzy którzy odwalą kilka spektaklów w piątek i sobotę na "Jakubach" z kwotę przeszło 83 tys. złotych


... bo trąci to nieudolną próbą zmanipulowania wypowiedzi. Przeczytaj jeszcze raz to co napisałem, zastanów się, przemyśl a jak dalej nie będziesz wiedział co miałem na myśli pisząc te słowa, zapytaj. Z sympatii sprezentuję Ci maleńką podpowiedź... Chodziło mi o kwotę wydatkowaną na ten cel a nie o jakość występów tej grupy. Spektakle warszawskiego teatru stanowią ponadto jedynie część całości atrakcji jakubowych (a sama ta część jak widzisz kosztuje, bagatela,... 83 tys. zł.)... a burmistrz przez 4 lata swoich rządów na organizację festiwalu proponował Nikosowi kwoty oscylujące w granicach 15-20 tys. złotych.
A tak brzmiała moja pełna wypowiedź:

przekorny pisze:
Stać nasze miasto na zamówienie kilku kuglarzy którzy odwalą kilka spektaklów w piątek i sobotę na "Jakubach" z kwotę przeszło 83 tys. złotych a nie stać nas na wsparcie festiwalu??? Czy aktorzy w równym stopniu przyczynią się do promocji miasta jak mógły to zrobić festiwal za pomocą analogicznej kwoty???


I jeszcze jedno - staraj się nie być złośliwy - jesteś wszak moderatorem a nie prowokatorem (mam nadzieję) na tym forum. :smt023


Ostatnio zmieniony 23 sie 2011, 16:54 przez przekorny, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 sie 2011, 20:28 
Offline
gaduła
gaduła
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 lut 2009, 9:11
Posty: 355
Lokalizacja: Zgorzelec
Cezary zapomniało Ci się, ze tegoroczne Jakuby sfinansowane są z projektu :) 85% dofinansowania w ramach projektu - czyli miasto de facto wydaje tylko 25 % a więc 25 % z 83 000 zł to jest : 20.750 zł. UE oddaje resztę czyli jakieś 62250 zł I na tym polega urok pisania projektów...Bez projektu nie było by tak bogato...:(

Oczywiście serdecznie wszystkich zapraszam już od najbliższego piątku :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 sie 2011, 20:54 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 maja 2006, 11:21
Posty: 1716
Lokalizacja: zza rogu...
Witaj Piotrze - miło mi, że swoimi wpisami wydobyłem Cię z czeluści milczenia i kontemplacji rzeczywistości, choć jednocześnie troszkę mi przykro, że uważasz, jakobym mógł zapomnieć o tak ważkim fakcie, jak udział środków zewnętrznych. Dla mnie jednak sama kwota, jaką trzeba było zapłacić za występy kilku kuglarzy jest wstrząsająca, bez roztrząsania kto i ile za te wspaniałości zapłaci...
Nie wiedziałem jedynie ile wynosi nasz wkład ale dzięki Tobie już wiem, za co serdecznie dziękuję...
Jest to więc kwota porównywalna do kwot jaką burmistrz w swojej łaskawości rokrocznie oferował Nikosowi jako wsparcie finansowe Festiwalu Piosenki Greckiej, organizowanego dla nas, szarych zjadaczy coraz droższego chlebka... :smt058

Za zaproszenie na "Jakuby" dziękuję i oczywiście przybędę, choćby po to, żeby zobaczyć, czy nasz miejski dobroczyńca przypadkiem nie wykorzystuje niecnie okazji do politycznego wypromowania swoich partyjnych kumpli czyli Jaśka i Romka - co by wciąż im się dobrze wiodło i żeby dla nich w Zgorzelcu nieustannie żyło się lepiej... Wszak wybory parlamentarne tuż tuż a przedwyborcze hasło PO wciąż dla tego ścisłego grona obowiązuje, prawda...??? ;-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 sie 2011, 6:05 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
O Jakubach rozmawiajmy TUTAJ.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 sie 2011, 6:17 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
przekorny pisze:
Przyznam się, że nie rozumiem tego argumentu,... bo jest to chyba argument przeciw, zgadłem?? Fakt, że Eden organizuje targi staroci stanowi chyba dowód na to, że warto się zainteresować tego typu działaniami. Odbywają się one zresztą na terenie całego kraju i ich popularność nie tylko nie gaśnie, ale wręcz rośnie... A to, że odbywa się on na terenie Gminy Wiejskiej Zgorzelec nie stanowi chyba przeszkody do zorganizowania podobnego na terenie miasta??


O jeszcze jednym pomyślałem - po co mieszać w to Gminę czy Miasto? Czy aby nie po to żeby dokopać Burmistrzowi? Co to za różnica dla przeciętnego mieszkańca miasta czy targ staroci odbywa się na terenie gminnym czy miejskim skoro większość z nich nie ma pojęcia o takowym podziale? Zdublowanie imprezy nie spowoduje pewnie zwiększenia jej uczestników. A wystawca pewnie woli stać przy Edenie gdzie ma dostęp do WC i barów niż na Przedmieściu Nyskim na którym w sobotnie przedpołudnie mało kto zagląda. A chyba o to im chodzi? 8)
Oczywiście można przenieść imprę na inny dzień - w sumie masz plan to może go zrealizuj? ;)

przekorny pisze:
...staraj się nie być złośliwy ...


Próżne nadzieje Twe - taka ma natura ]:-> ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 116 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..