Dzisiaj jest 28 mar 2024, 14:25

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
Post: 07 mar 2013, 10:16 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 paź 2006, 15:00
Posty: 1013
Lokalizacja: STĄD
Już wkrótce zacznie obowiązywać nowa ustawa dotycząca gospodarką nieczystościami stałymi. Trwają zebrania publiczne wyjaśniające związane z tym kwestie. Nie byłem jeszcze, wybieram się dziś. Mam wiele wątpliwości: wydaje się, że ustawa nie przewiduje indywidualnego podejścia do klienta, tylko zwyczajnie, po najmniejszej linii oporu, nakłada kolejny 'śmieciowy' podatek na obywatela. Bo ile bym śmieci nie wyprodukował, urzędnicy zdecydowali, że płacę średnią, wynikającą z ich mądrych wyliczeń i ustaleń. Jest to rzeczywiście najłatwiejsze dla gminy, na której barki gospodarka śmieciami spadła. Nikt jednak nie bierze pod uwagę, co jest wygodniejsze dla mnie. Następna sprawa. Jak gmina myśli zabezpieczyć nowe pojemniki z posegregowanymi śmieciami przed osobami z poza wspólnoty, do której pojemniki przynależą. Przecież każdy (jak dotąd) kto będzie chciał będzie wrzucał do wolnostojących pojemników wszystko.
Mam nadzieję, że organizowane zebrania pozwolą rozwiać takie i inne wątpliwości związane z nową sytuacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 mar 2013, 16:51 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
Chuck Norris jr pisze:
Nikt jednak nie bierze pod uwagę, co jest wygodniejsze dla mnie.


A co jest wygodniejsze?

Chuck Norris jr pisze:
Jak gmina myśli zabezpieczyć nowe pojemniki z posegregowanymi śmieciami przed osobami z poza wspólnoty...


Wątpię żeby to oni musieli je zabezpieczać...
Pewnie zrzucono to na wspólnoty/zarządców :roll:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 mar 2013, 19:33 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 paź 2006, 10:17
Posty: 762
Lokalizacja: Zgorzelec
Chuck Norris jr pisze:
Jak gmina myśli zabezpieczyć nowe pojemniki z posegregowanymi śmieciami przed osobami z poza wspólnoty


Ale po co maja to robić? Przecież teraz też są pojemniki na segregowane śmieci i jakoś nie widzę aby do kontenera na plastik wrzucali inne śmieci. Bardziej mnie martwi jak na osiedlach domków będzie to wyglądało, czy każdemu na teren posesji dadzą po 5 pojemników, czy ustawią jakieś duże zbiorcze (pytanie tylko gdzie je ustawią i dlaczego na czyjejś posesji, przecież na ulicy ich nie postawią).

Po za tym to raczej nie gmina będzie ustawiała pojemniki tylko firma która wygra przetarg.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 mar 2013, 20:06 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 paź 2006, 15:00
Posty: 1013
Lokalizacja: STĄD
Cytuj:
Po za tym to raczej nie gmina będzie ustawiała pojemniki tylko firma która wygra przetarg.

Oczywiście, ale podmiotem koordynującym jest Gmina i to ona odpowiada za całokształt. Pytanie po co zabezpieczać dostęp do pojemników tylko dla ich użytkowników? po to samo, po co powinno się pobierać opłatę za odprowadzone śmieci od ich wytwórców. Inaczej 'opłata śmieciowa' będzie kolejnym podatkiem a nie opłatą za usługę i wywiezienie moich 100 kg śmieci. Czy produkujesz ich 10 kg miesięcznie, czy 100, płacisz tyle samo. Oczywiście taka unifikacja upraszcza działanie całego systemu. Tylko pytanie, czy on powinien być prosty dla Gminy, czy funkcjonalny i sprawiedliwy dla obywateli z niego korzystających?
Po co się grodzi miejsca z pojemnikami? Żeby był porządek, żeby postronni producenci śmieci nie wywalali ich do moich kubłów, trafiając z makulaturą do szkła np. Jeśli zdaje to egzamin na Śląsku i Wybrzeżu, to znaczy, że ma jakiś sens. Dzisiejsza odpowiedź Burmistrza w trakcie zebrania na pytanie o 'nurków śmietnikowych', brzmiała mniej więcej tak: Jeśli oni grzebią w pojemnikach ze zmieszanymi śmieciami w poszukiwaniu puszek i metalu, to nie wyrządzą wiele kłopotu, to tam śmieci są i tak zmieszane.'

Odp dla Yello:
Dla mnie wygodniejsze jest to, co mi nie sprawia kłopotu i trudności. A obecny system powoduje już na wstępie kłopot (nie tylko dla mnie zresztą): sposób umieszczenia czterech pojemników w mieszkaniu. Na pewno nie ustawię ich pod telewizorem, ani w łazience. Balkon też w lecie nie będzie takim miejscem. Przedpokój mam wąski, więc pozostaje tylko kuchnia. Pod zlewozmywakiem miejsca jest niewiele jak na taką ilość kubłów. To tak na początek ;-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 mar 2013, 21:22 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 paź 2006, 10:17
Posty: 762
Lokalizacja: Zgorzelec
Chuck Norris jr pisze:
Czy produkujesz ich 10 kg miesięcznie, czy 100, płacisz tyle samo


Przecież dotychczas jest tak samo.

Chuck Norris jr pisze:
Po co się grodzi miejsca z pojemnikami? Żeby był porządek


W jakich latach Ty żyjesz?? kto grodzi?? Przejdź się miastem i zobacz, że teraz podczas remontów burzy się stare "domki dla śmietnik"( żeby nie zmokły?) i stawia pojemniki "samopasem".

Chuck Norris jr pisze:
żeby postronni producenci śmieci nie wywalali ich do moich kubłów


Jakich Twoich? płacisz na litry śmieci, a nie za pojemnik. Jaka różnica czy zapłacone 100l śmieci trafi do pojemnika np na Kościuszki czy na Warszawska (pod warunkiem że się mieszczą w pojemniku). Dotychczas tak było, że delikwent nie płacił i podrzucał smieci do cudzych kubłów. A teraz każdy płaci i jest ok.

Chuck Norris jr pisze:
Dla mnie wygodniejsze jest to, co mi nie sprawia kłopotu i trudności. A obecny system powoduje już na wstępie kłopot (nie tylko dla mnie zresztą): sposób umieszczenia czterech pojemników w mieszkaniu


Nikt Ci nie każe, możesz mieć dalej jeden, Skoro wolisz to co nie sprawia Ci kłopotu, spoko, nie segreguj...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 mar 2013, 9:05 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
Chuck Norris jr pisze:
Odp dla Yello:
Dla mnie wygodniejsze jest to, co mi nie sprawia kłopotu i trudności. A obecny system powoduje już na wstępie kłopot (nie tylko dla mnie zresztą): sposób umieszczenia czterech pojemników w mieszkaniu. Na pewno nie ustawię ich pod telewizorem, ani w łazience. Balkon też w lecie nie będzie takim miejscem. Przedpokój mam wąski, więc pozostaje tylko kuchnia. Pod zlewozmywakiem miejsca jest niewiele jak na taką ilość kubłów. To tak na początek


Obserwowałem kiedyś Niemca który wyrzucał śmiecie - stał z jednym wiadrem i po kolei wyrzucał każdą rzecz do odpowiedniego kubła :smt023
Można? Można :smt003

Chuck Norris jr - mam ten sam problem i chyba właśnie w ten sposób to rozwiążę. Nie wyobrażam sobie kilku kubłów w domu :roll:

Marcopollo pisze:
Skoro wolisz to co nie sprawia Ci kłopotu, spoko, nie segreguj...


To też jest rozwiązanie... ]:->

Z tego co wiem to przetargi nadal trwają... :smt021
I jak wynika z moich wyliczeń do końca marca muszę wypowiedzieć umowę na wywóz z dotychczasową firmą 8)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 mar 2013, 13:11 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 08 mar 2013, 13:02
Posty: 3
Marcopollo pisze:
Chuck Norris jr pisze:żeby postronni producenci śmieci nie wywalali ich do moich kubłówJakich Twoich? płacisz na litry śmieci, a nie za pojemnik. Jaka różnica czy zapłacone 100l śmieci trafi do pojemnika np na Kościuszki czy na Warszawska (pod warunkiem że się mieszczą w pojemniku). Dotychczas tak było, że delikwent nie płacił i podrzucał smieci do cudzych kubłów. A teraz każdy płaci i jest ok.


Trudno się nie zgodzić z Tobą Marcopollo.
Miejmy nadzieję, że wreszcie skończą dzikie wysypiska w lasach.
Komu będzie się opłacało jechać do lasu ze śmieciami, gdy i tak ma z góry ustaloną stawkę za wywóz?
No i może wreszcie nauczymy się poświęcać trochę więcej czasu na tak proste czynności, jak selektywne opróżnianie wiaderka z odpadami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 mar 2013, 13:15 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 08 mar 2013, 13:02
Posty: 3
YELLO_35,
YELLO_35 pisze:
Obserwowałem kiedyś Niemca który wyrzucał śmiecie - stał z jednym wiadrem i po kolei wyrzucał każdą rzecz do odpowiedniego kubła


Ile mu to czasu zajęło?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 mar 2013, 13:27 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
jamomadu pisze:
Ile mu to czasu zajęło?


Niespecjalnie mnie to akurat interesowało 8)
Bardziej zastanowiła świadomość ekologii itp. Bo było to jakieś 5-7 lat temu...

jamomadu pisze:
Miejmy nadzieję, że wreszcie skończą dzikie wysypiska w lasach.
Komu będzie się opłacało jechać do lasu ze śmieciami, gdy i tak ma z góry ustaloną stawkę za wywóz?


Oby...znam okoliczne lasy i przykro patrzeć :smt075


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 mar 2013, 19:26 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 03 paź 2012, 9:54
Posty: 99
jamomadu pisze:
Miejmy nadzieję, że wreszcie skończą dzikie wysypiska w lasach.
Komu będzie się opłacało jechać do lasu ze śmieciami, gdy i tak ma z góry ustaloną stawkę za wywóz?
No i może wreszcie nauczymy się poświęcać trochę więcej czasu na tak proste czynności, jak selektywne opróżnianie wiaderka z odpadami.

Co do segregacji się zgadzam. Natomiast uważam, że nie powinno się rozwiązywać problemu dzikich wysypisk nakładając na każdego z góry ustaloną wysoką stawkę za wywóz śmieci. Kary za dzikie wysypiska powinny być na tyle wysokie, żeby nikt się nie odważył tego robić. Dla osób, które pomogą złapać sprawcę tego wykroczenia - nagrody pieniężne. To tylko mój pomysł. Można się z nim zgadzać lub nie ale chyba większość się zgodzi, że obecny jak i wprowadzany system wywozu śmieci nie jest sprawiedliwy bo nie wszyscy produkują taką samą ilość śmieci. Kiedyś w telewizji była pokazywana historia niemieckiej rodziny, która w ogóle nie produkuje śmieci. Wymaga to od nich sporych poświęceń ale możliwe? Możliwe ale polski system wywozu śmieci w ogóle do tego nie motywuje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 mar 2013, 11:12 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
Dlaczego mam płacić za rzekomo generowane śmieci w garażu? Moje korzystanie z garażu odwywa sie następująco:

1. Otwieram garaż
2. Wyjeżdżam autem
3. Zamykam garaż

4. Otwieram garaż
5. Wjeżdżam autem
6. Zamykam garaż

Czy w trakcie tych czynności generuję śmieci jakoweś?

Olej zmieniam u mechanika, zużyty zostaje w warsztacie.
Opony zmieniam w warsztacie wulkanizatorskim. Zużyte tam zostają.
Innych napraw również dokonuję u mechaników.
Dlaczego ktoś każe mi płacić za rzekome śmieci, których ja nie produkuję, a jak w aucie mam papierek po cukierkach, to wkładam go do kieszeni i wyrzucam do śmietnika w domciu.
To jawne złodziejstwo jest. Nie zapłacę za garaż! Niech mnie do sądu pozwą dziady z PO.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 mar 2013, 12:03 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 30 gru 2008, 17:57
Posty: 59
Lokalizacja: Zgorzelec
Podatkiem mają zostać uszczęśliwieni tylko ci co posiadają garaże wolnostojące, ci co mają garaż dołączony do domku już są inną, "lepszą?" grupą społeczeństwa bo śmieci z garażu mogą wyrzucić jako wygenerowane w domu. Stawka za garaż ma wynosić jakieś 40 zł za rok. Ustawodawca dał gminom wolną rękę do ustanowienia opłat za nieruchomości niezamieszkane a taką jest garaż i tylko od mądrości naszych radnych będzie zależało czy przyklepią pomysł burmistrza czy nie. Jak dla mnie kasa za odpady od posiadaczy garaży będzie niczym innym jak w jakiejś części refundacją, zapchajdziurą, jak zwał tak zwał za tych którzy nie będą płacić za wywóz wcale bo tacy też będą. Art 6i ust.2 ustawy o podatku śmieciowym mówi że obowiązek ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi powstaje- i tu w przypadku nieruchomości niezamieszkałych- za każdy miesiąc w którym na danej nieruchomości powstały odpady. Więc idąc tym tokiem myślenia każdy posiadacz wspomnianego garażu powinien zapłacić dopiero wtedy jak śmieciarka przyjedzie i zabierze odpady. Chyba że się mylę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 mar 2013, 12:56 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 paź 2006, 10:17
Posty: 762
Lokalizacja: Zgorzelec
viper126pzgc pisze:
Dlaczego ktoś każe mi płacić za rzekome śmieci, których ja nie produkuję, a jak w aucie mam papierek po cukierkach, to wkładam go do kieszeni i wyrzucam do śmietnika w domciu.


Nie przesadzaj miesięcznie będzie Cie to kosztowało około 2 zł. Ty może nie generujesz, ale ci którzy codziennie polerują auta pewnie generują i to za dwóch.

ZaAnawetPrzeciw pisze:
ci co mają garaż dołączony do domku już są inną, "lepszą?


Przecież nie postawię sobie dwóch pojemników, jeden na śmieci domowe, a drugi na śmieci z garażu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 mar 2013, 13:48 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 mar 2005, 7:16
Posty: 1929
Lokalizacja: Zgorzelec
Do tej pory starałem się segregować odpady na miarę swoich możliwości lokalowych i czasowych. Jeśli widziałem, że coś może się przydać, to np. aluminium i metalowe elementy kładłem obok śmietnika i za chwilę znikały. Odkładałem zakrętki plastikowe zbierając je na różne szczytne cele, tak samo robiłem z ciuchami - jeśli były dobre i mogły się komuś przydać ładnie je składałem i pakowałem w torby. Dbając o środowisko i zużycie wody zacząłem brać prysznic rezygnując z częstej kąpieli, kupiłem zmywarkę w bardzo dobrej klasie energetycznej, prania zwykle robię na krótkich programach i teraz jakiś imbecyl każe mi myć kubki po jogurtach? To na to ma pójść ta moja oszczędność? Koniec z segregacją śmieci! Urzędnicy miejscy - bierzecie za to pieniądze jedne z najwyższych w Polsce, to sobie segregujcie to sami. Pier...ę ekologię. Zabijacie wszystkie pożyteczne inicjatywy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 mar 2013, 16:31 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
Marcopollo pisze:
Nie przesadzaj miesięcznie będzie Cie to kosztowało około 2 zł.


Wolę dołożyć drugie 2 zł i wypić sobie piwo w garażu, a butelkę wrzucić do kosza na śmieci nieopodal. I tak właśnie wygeneruję pierwszy ekoodpad w moim garażu!
Złodzieje!
Tu 2 zł, tam 5 zł, gdzie indziej 14 zł i w roku uzbiera się całkiem niezła sumka, z która synowi kupiłbym książki do szkoły, albo zwyczajnie bym ją przejadł i poszłoby mi w boki, bo to moje ciężko zarobione pieniądze i mogę sobie z nimi zrobić co chcę, ale na pewno nie zapłacę za śmieci, których nie wytwarzam. A jak jakiemuś nadętemu urzędasowi, czy innemu burmistrzowi nie pasuje, to niech przyjdzie do mojego garażu i pokaże mi jakieś śmieci!

gobo007 pisze:
Urzędnicy miejscy - bierzecie za to pieniądze jedne z najwyższych w Polsce, to sobie segregujcie to sami. Pier...ę ekologię.


Dokładnie. Ja też od tej pory mam w doopie segregację. I wiem, że większość ludzi po działaniach Gronicza i jego kliki mysli podobnie. Będzie sobie PO samo śmieci segregowało za 23 zł.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 65 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..