Dzisiaj jest 28 mar 2024, 11:44

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Szkoła
Post: 23 lip 2013, 18:59 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 22 lip 2013, 16:57
Posty: 3
Gero pisze:
tadam pisze:
Dzieciaki poślij do niemieckiej szkoły

ikx pisze:
wyślij dzieci do niemieckiej szkoły

Podpisuje sie. Moje wlasnie 26.08 rozpoczyna w Goe nauke. Na poczatku bylem spanikowany lekko, ale po wizycie w szkole jestem spokojny. System nauczania w Saksonii jest jednym z najlepszych (jak nie najlepszy) w Niemczech.



Witaj,
a możesz mi napisać jaka to szkoła i w którym miejscu się znajduje i czy to jest dwujęzyczna czy jednojęzyczna ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Szkoła
Post: 23 lip 2013, 22:40 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 11 kwie 2006, 15:05
Posty: 134
Czepiacie się literek czy oe, czy ö, a jeszcze w starych tekstach pojawia się literka œ ;)
A kolega ma tu problem, czy wysłać dziecko do polskiej, czy niemieckiej szkoły.
Może dla niektórych to nie będzie ważne, a tu pojawia się jeszcze inny problem, w niemieckiej szkole nie nauczy się polskiej historii, czy literatury, nie wspominając już o równaniu kwadratowym, bo w niemieckich szkołach jest inny wzór, bez liczenia "delty", przynajmniej tak było za moich czasów ;) ..wszyscy tylko o karierze i lepszym starcie! Pomijając już fakt, że nie wiadomo jak świat będzie wyglądał za 20 lat. Pamiętam tekst na seksmisji o proteście Chin, który przyczynił się do rozwiązania ONZ ;) a teraz? już nie było by to takie śmieszne ;)
Z tego co wiem jest szkoła dwujęzyczna w Gœrlitz jak i w Zgorzelcu i obie w jakiś sposób współpracują ze sobą.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Szkoła
Post: 24 lip 2013, 9:41 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo

Rejestracja: 20 lip 2006, 9:05
Posty: 1247
Lokalizacja: Zgorzerlitz
andrzejz pisze:
w niemieckiej szkole nie nauczy się polskiej historii, czy literatury

Od tego sa rodzice, ktorzy moze nie beda w stanie przekazac tego w takiej formie jak w szkole, no ale coz... wszedzie sa wady i zalety.
andrzejz pisze:
nie wspominając już o równaniu kwadratowym, bo w niemieckich szkołach jest inny wzór, bez liczenia "delty"

To rzeczywiscie problem, bo ja licze delte prawie codziennie. Jakos niemieccy inzynierowie daja sobie rade z brakiem delty. Podobnie nie ma tak rozbudowanej geografii gdzie musisz wykuc na pamiec przekroje gleby w poszczegolnych regionach w Polsce, co sie naturalnie przydaje kilka razy w tygodniu.

odyssey pisze:
jaka to szkoła i w którym miejscu się znajduje i czy to jest dwujęzyczna czy jednojęzyczna

Grundschule Innenstadt am Fischmarkt
Am Fischmarkt 11/12, Goerlitz
Szkola jest teoretycznie dwujezyczna chociaz opcja polska jest dosc mozno okrojona.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Szkoła
Post: 07 wrz 2013, 11:20 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 15 lis 2010, 21:14
Posty: 192
Lokalizacja: over the corner
moje pytania:
chce kupic mieszkanie w goerlitz i sie zameldowac. jednoosobowo. mam zamiar w przyszlosci szukac w niemczech pracy.
jakie sa stale koszty? abonament za gaz, wode, smieci, tv jesli jest obowiazkowe, parkowanie auta pod domem..., podatek od nieruchomosci, co jeszcze?
mam dzieci i chcialbym tez starac sie o kindergeld. czy zameldowanie mojej osoby wystarczy?
z innej beczki, w jakiej instytucji w zgorzelcu polecacie kurs niemieckiego? cos znam, pracowalem pare miesiecy, ale chcialbym ugruntowac od podstaw.
tanio, szybko i nie na lipe kurs...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Szkoła
Post: 10 wrz 2013, 9:01 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo

Rejestracja: 20 lip 2006, 9:05
Posty: 1247
Lokalizacja: Zgorzerlitz
Co do kupna mieszkania (np. podatki) to najlepiej jak zapytasz dokladnie w Immobilien o koszty (smieci i wode). Uwazaj jednak bo bedac wlascicielem mieszkania bierzesz udzial we wszystkich kosztach remontow co biorac pod uwage gdy budynek podlega pod konserwatora zabytkow moze byc kosztowne. Ponadto patrz bys nie kupil mieszkania jako jedyny (lub pierwszy w budynku) bo bedziesz mial masakre z ogrzewaniem chociazby.
Koszty wody i smieci w wynajmowanych mieszkaniach sa rozne i potrafia oscylowac w granicach od 80-160€ za mieszkanie. Z tym ze w wielu z nich jest wliczone ogrzewanie.

Srednie koszty gazu dla rodziny 2+2 to ok 60-80€ (w zaleznosci czy masz ogrzewanie centralne czy etazowe). Oplaty za TV+Radio to ok 50€ na kwartal. Parkowanie auta pod domem zalezy od tego gdzie wynajmujesz. W centrum gdzie sa platne strefy oplata wynosi jakies 40€ za rok i upowaznia do nieograniczonego parkowania w strefie w ktorej wazny jest dany. Poza strefa parkujesz za free.

Ot tak Kindergeldu raczej nie dostaniesz na samo zameldowanie - to byloby zbyt proste. Proponowabym zaczac od znalezienia pracy. Wtedy masz prawo do dodatku nawet jak nie mieszkasz w DE.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 69 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..