Dzisiaj jest 27 kwie 2024, 22:11

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 09 mar 2005, 13:50 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 17:59
Posty: 34
M-1000, D-500, C-100, L-50 czyli M.DC.LIII jest to rok 1653, pierwsza data- MDIIIVII może być to rok 1537.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 mar 2005, 10:56 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 lut 2005, 14:09
Posty: 13
Lokalizacja: Dzierżoniow/Olszyna/Wroclaw
viper126pzgc pisze:
Polacy w Goerlitz.

W drugiej połowie XIX w. zachodnie, uprzemysłowione regiony Rzeszy potrzebując rąk do pracy ściągały mieszkańców słabiej rozwiniętych gospodarczo prowincji wschodnich. Na ich miejsce przybywali m. In. Polacy z Poznańskiego, Kongresówki, Górnego Śląska. Zjawisko to, tzw. Ostfluch, przetrwało do czasów III Rzeszy. W 1899 roku w Zgorzelcu mieszkało ok. 3 tysięcy Polaków. Zatrudnieni byli głównie miejscowych warsztatach kolejowych, w handlu i rzemiośle.
Godne uwagi było stowarzyszenie zamieszkałych tutaj robotników. Inicjatywa wyszła od socjalisty Koczorowskiego i kilku robotników, którzy 31 lipca 1898 roku zorganizowali zebranie inauguracyjne. Do ok. 40 przybyłych przemówił po polsku Koczorowski; komisarz policji zabronił jednak używania języka polskiego. Podczas zebrania utworzono Towarzystwo Robotników Polskich. W skład zarządu towarzystwa weszli: Koczorowski, Biedrzyński, Pierzchalski. Członkowie tego gremium stwierdzali z dumą: „Ogniska światła i wiedzy założyliśmy jednak w Zgorzelcu”.
Organizacja przetrwała zaledwie kilka miesięcy, miała bowiem wielu przeciwników, także wśród miejscowych Polaków. Najaktywniejsi jej członkowie zostali zwolnieni z pracy, co zmusiło ich do opuszczenia miasta. Grupa tych co pozostali, w porozumieniu z innymi rodakami, przekształciła organizacje w towarzystwo mające na celu pielęgnowanie mowy ojczystej. Utworzono czytelnię polską, powiązaną z Towarzystwem Czytelń Ludowych w Poznaniu, które zaopatrywało ją w książki i prasę polską. Urządzano wieczorki towarzyskie, obchody rocznic narodowych itp.
Podczas kampanii wyborczej w 1907 roku członkowie towarzystwa prowadzili wśród robotników polskich agitację na rzecz kandydata robotniczego.
Po zakończeniu I wojny światowej wielu Polaków powróciło do kraju. Na żądanie władz kościelnych 1925 roku ks. Stephan, duszpasterz miejscowych Polaków, musiał zrzec się tej funkcji. Nabożeństwa polskie zostały zlikwidowane. Prasa polska w Niemczech Niemczech wierni, bezskutecznie protestowali przeciw temu pogwałceniu praw narodowych. W obliczu wrogiego nastawienia rozwiązane zostało niebawem polskie stowarzyszenie. Życie Polonii zgorzeleckiej prawie całkiem zamarło. Niewielka garstka Polaków doczekała się wyzwolenia. Dołączyła do niej grupa 40 byłych jeńców z pobliskiego Stalagu i osób wywiezionych na roboty przymusowe do Niemiec.
Niemiec końcu kwietnia 1945 roku w Zgorzelcu znajdowało się łącznie z plutonem milicji i siedemnastoosobową grupą pełnomocnika rządu, ok. 300 Polaków.
/////////////////////////////////////////
w koncu kwietnia :shock: :shock: :shock: a to ciekwe :?: :twisted:
(Tekst przepisałem z folderu „Między Nysą Łużycką, a Kwisą” wydanego przez KAW RSW „Prasa-Książka-Ruch” w 1980 r.)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 mar 2005, 11:20 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
Podałem źródło pochodzenia tekstu. Więc nie do mnie z pretensjami o daty. Wiadomo że Zgorzelec został ''oswobodzony'' 8 maja 1945r. Myślę że to zwykła pomyłka drukarska, albo tani chwyt propagandowy ówczesnej władzy :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 mar 2005, 11:44 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 lut 2005, 14:09
Posty: 13
Lokalizacja: Dzierżoniow/Olszyna/Wroclaw
[quote="viper126pzgc"]Podałem źródło pochodzenia tekstu. Więc nie do mnie z pretensjami o daty. Wiadomo że Zgorzelec został ''oswobodzony'' 8 maja 1945r. Myślę że to zwykła pomyłka drukarska, albo tani chwyt propagandowy ówczesnej


alez ja nie mam pretensji nie dasaj sie tylko moga czytac forum ludzie ktorzy o tym nie maja pojecia i wbija sobie pozniej taka date do glowy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 mar 2005, 18:33 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
Pamietacie jak na któryms ze spotkań opowiadałem Wam o kamiennych płytach które znalazłem w lesie na tyłach zajezdni PKS?
Ktoś je tam wykopał z ziemi i ustawił pionowo, oczyszczając uprzedni z ziemi.
Spacerując tamtędy kilka tygodni temu stwierdziłem że kamienne płyty zniknęły.
Dziś znów byłem tam na spacerze z synem. Kolejny raz natknąłem się na ten pomnik. Tym razem leżał nieco dalej, przeniesiony w zupełnie inne miejsce, tak aby móc podjechać tam samochodem. Ostatnio kiedy go widziłem był w całości, teraz leży połamany, pznawiony betonowej stopy którą posiadał. Wydaje mi się, że jeżeli nie zainteresujemy się nim i nie zabezpieczymy, to zniknie on na dobre. Wszystkich którym zależy na tym aby pozostał on w naszym mieście proszę o kontakt.
Oto zdjęcie tego co jeszcze zostało i co można ocalić:
www.zinfo.hostings.pl/viper126pzgc/tablice.JPG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 kwie 2005, 7:31 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
A może tak przewieźć te fragmenty do pomieszczenia, które Euroopera na taki właśnie cel pozyskała :?: Chodzi o stary garaż na Nowomiejskiej, który o ile wiem, stoi dotąd niewykorzystany. Wiem, że w umowie "przekazania w użyczenie" był zapis, iż w wypadku inwestycji na działce, na której stoi wspomniany garaż, obiekt trzeba będzie opuścić. Gdyby więc złożyć w nim pomniki, lub fragmenty, spowodować można w ten sposób, aby miasto się nimi zajęło. Wiem również, że na terenie MPGK są zdeponowane jakieś elementy (m. in. zdjęty skądś zegar słoneczny) i są one kłopotem dla firmy, stąd zachodzi możliwość złego obchodzenia się z depozytem, możliwość uszkodzenia etc.
Koszty przewiezienia nie powinny być wielkie, a i tu można poszukać sponsora, pogoda się poprawia, więc może pomysł lepszy, niż zakopywanie :?: :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 kwie 2005, 7:59 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
Wiem o jaki zegar chodzi. Został zdjęty z rozebranego budynku prz ul. Lubańskiej.
Jeżeli zaś o elementy pomnika chodzi to są one obcnie zdeponowane (bardzo solidnie) w ziemi i ciężko je będzie stamtąd wyciągnąć. Więc miejsce do którego należałoby je przenieść musiałoby być miejscem pewnym, aby nadaremnie sie nie nacharaowć. Jeden duży element ponika waży ok. 350 - 400 kg, a jest ich trzy i do tego kilka mniejszych. Osobiście uważam że trzeba to bezwzględnie gdzieś zdeponować, a potem w wyznaczonym do tego celu przez władze miasta, postawić. Z bartkiem obmyśliłem taką koncepcję: ustawić to co z pomnika zostało, a obok umieścić tablicę z opisem i zdjęciem jak on wyglądał kiedyś. Efekt byłby niesamowity. Tak myślę. Trzeba to zrobić szybko, bo inaczej sprawa rozejdzie się po kościach, a pomnik zostanie (może już na zawsze) tam gdzie go zakopaliśmy. Bombasku, uruchom swoje kontakty, aby cos pożytecznego zrobić w tej kwestii.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 kwie 2005, 14:42 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Widzę cholera, że się znów wrobiłem :? , mnie to już życie niczego nie nauczy... :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 cze 2005, 20:38 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Odsłoniete są fundamenty domów, które stały przy placu Pocztowym, naprzeciw wjazdu na most Staromiejski. Dziś tam byłem, prace idą pełną parą. Sporo kamiennych fundamentów, jakaś studnia itp. Przedałaby sie jakaś dokumentacja fotograficzna, nie mam aktualnie aparatu, więc może ktoś by to uwiecznił, aby pozostał jakis ślad :?:
Trzeba się spieszyć, bo za parę dni może już tego nie być.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 lip 2005, 15:07 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Nie ma odzewu, więc sam poszedłem i pooglądałem. Porobiłem fotki, najciekawsza jest odkryta studnia. Jak tylko będę miał wolną chwilę, to wrzucę na forum, w studni jest woda, a pod wodą :?: :?: :?: :shock:

http://www.zinfo.hostings.pl/bombas3/historia/mur.jpg
http://www.zinfo.hostings.pl/bombas3/hi ... iejska.jpg
http://www.zinfo.hostings.pl/bombas3/hi ... _poczt.jpg
http://www.zinfo.hostings.pl/bombas3/hi ... ykryta.jpg
http://www.zinfo.hostings.pl/bombas3/hi ... tudnia.jpg

dlaczego nie chodzą te linki nie wiem :? , może admin pomoże :?:
już chodzą, poradziłem sobie :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 lip 2005, 21:44 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 06 lip 2005, 10:31
Posty: 74
Jeśli się nie mylę chodzi o datę budowy 1503-1506, a naprawy 1553.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 gru 2005, 18:27 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 gru 2005, 18:16
Posty: 73
Witam. Jestem do¶æ m³od± osob± zainteresowan± histori± Zgorzelca w okresie wojennym. Ale z przykro¶ci± stwierdzam, ¿e chyba tylko mnie interesuja ten okres.Nigdzie nie mogê wychaczyæ ¿adnych informacji - poza suchymi faktami (bardzo krótkimi zreszt±) na temat stalagu oraz cmentarza wojskowego - podobno 2 co do wielko¶ci w Polsce. Wydaje mi siê ¿e tego typu informacje o historii wszak¿e niedalekiej naszego miasta powinny siê tu znale¼d¼ jak i równie¿ na stronach UM. Nie po¶wiêcacie ni grama pamiêci i honoru ludziom któ¿y zgineli w obronie naszej ojczyzny i któ¿y spoczywaj± na naszej ziemi zgorzeleckiej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 gru 2005, 18:37 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
Zapraszam do lektury książki p. Romana Zgłobickiego - Obozy i cmentarze wojenne w Zgorzelcu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 gru 2005, 10:53 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 kwie 2005, 12:12
Posty: 23
Lokalizacja: Zgorzelec
Mniej wybrednych zaprosić można do przeczytania książki J. Rostkowskiego pt. " Lampy śmierci - wojenne tajemnice Zgorzelca " :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 gru 2005, 12:14 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Trafne spostrzeżenie gluciora, który tu, jak widzę pierwszy raz zabiera głos, witamy :) :
Cytuj:
Nie poświęcacie ni grama pamięci i honoru ludziom któży zgineli w obronie naszej ojczyzny i któży spoczywają na naszej ziemi zgorzeleckiej.
skomentowałbym tak:
Sprawa jest zlożona. Z pewnością im się to należy, podobnie jak i dbałość o miejsce ich pochówku. Jednak, fakt, iż są jeszcze w naszej pamięci z okresu już powojennego, jako zwykli ludzie ze swoimi przywarami, niekoniecznie idącymi w parze z bohaterstwem wojennym, powoduje taki a nie inny stan. Myśle, że musi upłynąć jeszcze trochę czasu, aby móc budować ich legendę. Ktoś także powinien o to zadbać. Ponadto ich walka "u boku" Armii Czerwonej z jej długo zakłamywaną rolą w II wojnie i to braterstwo broni kładzie na tą pamięć nieco cienia. Nie powinno to mieć wpływu na ich rzeczywistą daninę krwi oraz pamięć i honor, który im się od nas należy. Ale ma.
Tak nawiasem, liczne dotychczasowe publikacje spowodowały, iż inne polskie armie, walczące na innych frontach mają lepsze notowania, choć jest to bez sensu.
Nadzieją jest zapowiadany powrót do wartości patriotycznych, w których wpisana jest też pamięć o poległych. Wracając jeszcze do przytoczonego na wstępie cytatu: to jest forum publiczne i opinie tu zamieszczane są poglądami ludzi w nim uczestniczących. Trudno oczekiwać, że będą pisali tu o rzeczach jedynie właściwych i słusznych. Nie możemy tu wyręczać od obowiązków wybranych w wyborach powszechnych władz samorządowych, do których to ustawowo należy, choć częściowo to tutaj robimy, bo ktoś jednak powinien :?


Ostatnio zmieniony 25 sty 2008, 15:45 przez bombas3, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 73 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..