Dzisiaj jest 19 kwie 2024, 6:30

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 21 cze 2006, 15:04 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 mar 2005, 19:54
Posty: 192
Zgodnie z zapowiedzią, zamieszczam komentarz. Jak widzicie na zdjęciach, wykop założyliśmy na krawędzi starej piaskowni- którą uruchomiono na stanowisku znanym przed wojną (wykopaliska 1930-31). Z naszych tegorocznych badań wynika, że uchwyciliśmy kawałek osady z późnej epoki brązu bądź wczesnej epoki żelaza, coś koło (bagatelka;) 2,5 tysiąca lat temu. Kawałek tej osady uchwycił również O. F. Gandert w latach 30-tych. Z tym okresem można wiązać to malutkie naczynko, którego fragment zamieścił Alex na zdjęciu. Później chyba nastąpiła luka w zasiedleniu, i dalsze znaleziska poświadczaja działalność ludzką na tym terenie we wczesnym (X-XII w.) i w późnym (XIII-XIV w.) średniowieczu. Trudno jednak powiedzieć, czy teren ten należał do osady/później wsi Pieńsk, czy po prostu był pod uprawą, i stąd znaleziska ceramiki w wyższych nawarstwieniach. Nie mniej ciekawe jest to, czego nie znaleźliśmy- mianowicie brak znalezisk ze schyłku średniowiecza (XV-XVI w.). Wygląda na to, że zamiast zabawiać się uprawą tych piasków, mieszkańcy Pieńska wzięli się wówczas za cieższe gleby, a na dawnej osadzie co najwyżej krowy wypasali. Tyle na razie, badania jeszcze trwają;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 cze 2006, 0:03 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 sty 2005, 0:32
Posty: 867
Lokalizacja: wlaczam GPS
aleksander pisze:



buehehehe futrzak :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 cze 2006, 13:06 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 mar 2005, 19:54
Posty: 192
OK, badania są na takim etapie, że można już się pokusić o pewne podsumowanie- w końcu mamy już zadokumentowane profile i dokopane do naturalnego podłoża. Uchwyciliśmy na stanowisku dwie warstwy kulturowe- z wczesnej epoki żelaza i ze średniowiecza. Do tej drugiej należał obiekt, którego ok. 1/4 uchwyciliśmy w wykopie. Miał on postać niecki, wkopanej w starszą warstwę kulturową, aż do stropu nawarstwień naturalnych. Co do funkcji obiektu, trudno się wypowiadać- szczególnie że nie przekopaliśmy całego. Nie był to jednak a) budynek mieszkalny (brak dołków posłupowych, znalezisk polepy, śladów paleniska) b) zwykły dół do wybierania piachu (dość płaskie dno niecki, wkopane tylko do stropu warstw naturalnych). Zapewne więc znaleźkliśmy pozostałość niewielkiej budowli z XIII-XIV w., jakiejś szopy czy innego chlewika. Okazało się też, że warto przejrzeć raz jeszcze tsanowiska stwierdzone przed wojną, a potem zapomniane- może jeszcze jakieś uratuje się przed dewastacją?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 cze 2006, 13:09 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 mar 2005, 19:54
Posty: 192
A z innej beczki, to wiem już, że dostanę z Instytutu praktykantów na badania w Koźlicach w lipcu. W związku z tym zapraszam forummowiczów do odwiedzania wykopu od 10 lipca, a na teraz- proszę jakieś podpowiedzi, jak mógłbym studentów tanio przenocować w Zgorku i wozić na stanowisko. Bo Uniwerek stać na dość głodowe stawki diet, a niechciałbym, żeby praktykanci musieli sporo dopłacać do interesu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 cze 2006, 13:22 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 03 sty 2005, 0:32
Posty: 3636
Lokalizacja: Warszawska 15
faxiu, a ile osób się spodziewasz ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 cze 2006, 17:05 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 mar 2005, 19:54
Posty: 192
Do 10 sztuk. Ale jak na razie to nie wiem nawet, ilu mam zapisanych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 cze 2006, 17:27 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 maja 2006, 19:57
Posty: 4
Lokalizacja: zgorzelec
zeby sie nie wykosztowywac na esemesy zapytuje, kiedy jedziemy? :D:D
Bo wiesz/cie ze ze ja niedlugo jade working - a wtedy kaszanka z kopania :]

P.S. w koncu chcialabym sie zaprzyjaznic z niwelatorem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 cze 2006, 18:27 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 mar 2005, 19:54
Posty: 192
haha, fajna metoda komunikacji;) Wysłałem Ci już esa, ale jakby nie doszedł, to proponuję yootro po połedniu. Nb. ja we wtorek już powinienem być Poznaniu, więc dobrze by było isę jutro udać. Tym razem nie zapomnę łaty:) Fajnie by też było, jakby Alex był na chodzie yootro. Ale jak nie będzie, to busy też kursują.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 cze 2006, 19:17 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 03 sty 2005, 0:32
Posty: 3636
Lokalizacja: Warszawska 15
no to melduję, że jestem na chodzie i mogę Was podrzucić, ale z mojego kopania nici, bo muszę przygotować się do Dni Zgorzelca z prezentacjami dla firm na telebim. Osprzęt nadal wożę w bagażniku. Ola, pamiętaj, że musisz być lepsza ode mnie i czas oswajania z niwelatorem musisz skrócić do 1,5 sec. :wink:

ps. od 18:00 jestem zajęty ale dogadamy się na miejscu :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 cze 2006, 19:09 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 30 cze 2006, 19:06
Posty: 5
no dobrze, zastanawiam się tylko kto jeszcze będzie uswietniał swoją obecnością ekipę w Koźlicach, oprócz mnie. i Was?z tego co wiem, to z uniwersyteckich praktykantów bedzie tylko jeden, czyli znowu JA. :twisted: to już całkiem niexle, ale czy będę musiała kopać sama (choć to lubię)?Panie Krzysztofie, prosze o pokrzepienie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 lip 2006, 21:45 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 mar 2005, 19:54
Posty: 192
Mam tedy nadzieję, że dostatecznie Cię pokrzepiłem telefonicznie;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 lip 2006, 10:20 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Ku pokrzepieniu serc :lol: :
Cytuj:
W gwatemalskiej miejscowości Nakum polscy archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego odkryli królewski grobowiec Majów pochodzący z ok. 700 roku n.e.
We wnętrzu grobu archeolodzy znaleźli wspaniałą ceramikę i niezwykły jadeitowy klejnot z hieroglifami. Jadeit to bladozielony kamień zwany "złotem Majów".

Hieroglify na jadeitowym pektorale to rzadkość, a odnaleziony przez Polaków klejnot jest jedynym, którego miejsce pochodzenia jest dokładnie znane. Napis nie został jeszcze odczytany, ale bardzo rzadko zdarza się, żeby jakiś przedmiot związany z Majami miał swoja nazwę, co potwierdza hipotezę, że osoba pochowana w grobowcu była kimś wyjątkowym.

Archeolodzy planują przeprowadzenie badań antropologicznych i DNA, by rozwiązać tę zagadkę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 lip 2006, 13:29 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 03 sty 2005, 0:32
Posty: 3636
Lokalizacja: Warszawska 15
Chciałem powiedzieć, ze dzisiaj po raz pierwszy udało mi się wywieźć dwóch poszukiwaczy w pole. :D

Fax i Zubek kopią w Koźlicach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 lip 2006, 18:34 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 mar 2005, 19:54
Posty: 192
W sumie to jeszcze nie kopią, tylko dziś namierzali to i owo, a ja w tej chwili próbuję dojść do ładu w obliczeniach. A ktoś mi kieedyś mówił, że archeologia to fach jak najbardziej humanistyczny... Kopiemy od poniedziałku, nie omieszkam wspomnieć na forumie;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 lip 2006, 19:01 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 30 cze 2006, 19:06
Posty: 5
Pierwszy nieoficjalny dzień wykopów był niczym szkoła przetrwania:) grodzisko jest chyba na równiku, patelnia oj patelnia. Pozostaje mi mieć nadzieję, że pogoda się polepszy (co nie oznacza, że ma byc JESZCZE cieplej), oraz że (gdy juz przyjada posilki) uda się nam odlaneźć legendarny Biały Szczyt, o ktorym wspominał Podsklepny Mysliciel.
i pytanie na wieczór: kim jest Zubek?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..