Dzisiaj jest 27 kwie 2024, 19:06

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 308 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 21  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 08 sty 2005, 9:42 
jak napisalem wczesniej, sa to pozostałosci po torach kolejowych (przynajmniej tak wygladaja). Na ziemi sa położone dość duze plyty betonowe, w ktore to wlane sa pokaźnych rozmiarow śruby, ktore skojarzyly mi sie wlasnie z torami kolejowymi. Owe płyty znajduja sie przy "wejsciu" do pierwszego wąwozu patrząc od strony Nysy. Ale skoro mowicie że jest to strzelnica ;) to uwierze :) a te groby, to faktycznie wygladaly jak groby (niemieckie nazwy, daty, itp), a jak juz pomniki, to ku czyjej chwale ??


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 sty 2005, 10:03 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
rthdr


Ostatnio zmieniony 06 lis 2007, 15:43 przez viper126pzgc, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 sty 2005, 20:31 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 17:59
Posty: 34
A co ze starą wieżą ciśnień? Dlaczego nikt się nią nie zajmuje. Szkoda jej trochę, popada w ruinę...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 sty 2005, 20:57 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
4w5iuo


Ostatnio zmieniony 06 lis 2007, 15:43 przez viper126pzgc, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 sty 2005, 10:43 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
dygtktgmx x


Ostatnio zmieniony 06 lis 2007, 15:43 przez viper126pzgc, łącznie zmieniany 2 razy

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 sty 2005, 10:46 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 03 sty 2005, 0:32
Posty: 3636
Lokalizacja: Warszawska 15
Viper, a moze masz jakies tematy ktore Cie bardzo fascynuja, a ktore nie byly poruszane na forum ? Jezeli tak to zapraszam do otworzenia nowego tematu :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 sty 2005, 10:55 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
cvmk


Ostatnio zmieniony 06 lis 2007, 15:44 przez viper126pzgc, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 sty 2005, 12:45 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 sty 2005, 11:51
Posty: 14
Po przeczytaniu tego wszystkiego wydaje się to bardzo interesujące.Zechciałbym się dowiedzieć czegoś więcej o tych zgorzeleckich podziemiach...najlepiej gdyby mial ktoś fotki na ten temat :>


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 sty 2005, 13:04 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
hv,


Ostatnio zmieniony 06 lis 2007, 15:44 przez viper126pzgc, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: No NARESZCIE !!
Post: 09 sty 2005, 14:26 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 sty 2005, 11:44
Posty: 8
Lokalizacja: Tarnów, Warszawa
Nawet nie wiecie, jak bardzo jestem szczęśliwy, że udało mi się (pośrednio) sprowokować tak solidną i rzeczową dyskusję. Pozwólcie, że po kolei;
1. Rzeczywiście "popełniam" książki, o jednej z nich "Radomierzyce - archiwa pachnące śmiercią" był uprzejmy napisać "Gość". Szkoda, że czytał, jak widać trochę "po łebkach", a i zdjęć nie oglądał dokładnie. W rzeczy samej - umieściłem tam trzy własnoręcznie wykonane fotomontarze w celu podniesienia atrakcyjności publikacji - wykonane były tak, że każdy, nie tylko "Gość" mał się domyśleć, że to fotomontaże. Trudno przecież sądzić, że grupa ludzi wybierająca się na niezbyt legalny połów "fantów" robiła sobie przy tym zdjęcia :) . Nie istnieją żadne zdjęcia Tadeusza Stecia i Piotra Jaroszewicza z Radomierzyc. Fotomontażem jest też zdjęcie Józefa Wójcika z pałacu, bo we wnętrzach sobie zdjęć nie robił. No cóż, a okładka? Jeśli "Gość" potrafi lepiej - to serdecznie zapraszam do współpracy. Pozostałe to dość pracowicie wyszukane autentyki, której to pracowitości bym "Gościowi" również serdecznie życzył. Wypowiedzi świadków mam też na taśmie filmowej, bo do następnego wydania "Radomierzyc" będzie dołączony pełnometrażowy film dokumentalny.
2. Tadeusz Steć wypowiadał się w obecności dwóch osób co do obecności w Radomierzycach opisanej w książce "wycieczki" i wypowiedzi te zostały spisane.
3. Pancerny pokój - dowody w książce, a będzie ich więcej w nowm wydaniu, bo jest nowy kontakt - świadek z Niemiec - i potwierdzenie istnienia owego pokoju, w którym jak się okazano składowano także depozyty majątkowe okolicznej ludności. Pytanie- co zabrała grupa polskich "eksploratorów"?
4. Moich książek z tej seryjki jest teraz 3 - ("Książ - zapomniana tajemnica", wspomniane "Radomierzyce", "Borne Sulinowo - Kłomino - znikające miasta". Książka o Zgorzelcu, a przede wszystkim o zakładach Opta Radio przy Winterfeldstraße 31 jest czwarta.
5. Właśnie - Opta Radio AG, Görlitz/Moys, Winterfeldstraße 31 - to adres fabryki z pełnej - oryginalnej dokumentacji policyjnej (wypożyczonej). Odrobinkę z tych dokumentów mają już niektórzy z Was - bo wysłałem. A więc nie do końca DŁUGOPISY tam produkowano - prawda? Więcej w książce :).
6. Napisano w dyskusji o książkach "pisanych dla pieniędzy". To - niech "Gość" to piszący wybaczy - prawie zdechłem ze śmiechu
:D. "Gościu" drogi - Ty sobie nie zdajesz zupełnie sprawy z realiów polskiego rynku wydawniczego (Polacy po części nie kochają czytać, a po części na książki ich teraz nie stać, bo do garnka coś włożyć trzeba). Jeśli do książek dołącza się film, to policzyś trzeba koszty operatora, kamery, montażu, uźwiękowienia i odpowiedniej ilości kopii. A druk?? Wydawnictwa plajtują jedne po drugich. A honoraia autorskie, kiedy książka MUSI być tania - szkoda gadać... Porozmawiaj "Gościu" z moją żoną o finansach. Mam szczęście, że dzieli moje pasje (i związane z nimi wydatki).
Ale ludzie lubią oczytać o tajemnicach, podziemiach, tajnych fabrykach - I DZIĘKI BOGU!! Te książki mają jeden cel PODSTAWOWY - mają powiedzieć Polakowi - nie jedź na urlop do Chorwacji, Włoch, lub co nahjgorsze Tajlandii (w domyśle - NIE ZOSTAWIAJ TAM PIENIĘDZY), pojadź do Wałbrzycha, Radomierzyc, Bornego Sulinowa, Zgorzelca - tu (np. na Dolnym Śląsku) jest równie pięknie, a CIEKAWIEJ. Tu pojedż turysto (w domyśle TU ZOSTAW SWOJE PIENIĄDZE). Wybaczcie - trochę się zezłościłem na "Gościa" - chyba zapomniał o swoim kraju i chyba swoim mieście.
I następny cel mojej, może nieudolnej pisaniny. W Posce istnieje ok 30 podziemnych tras. W zeszłym roku odwiedziły je prawie 2 miliony ludzi (proszę pamiętać, co jest w domyśle). Napisałem w książce o Bornym Sulinowie swoją "wizję" Bornego w 2010 roku. Ona jest JUŻ realizowana - już turystów witają "radzieckie" warty - śmiechu co niemiara i turystów coraz więcej. Czy nie o to chodzi??
A Zgorzelec - Na waszym miejscu pomyślałbym (psiakrew - myślę) co by było, gdyby mapa z Eksploratora okazała się prawdą. Z radością bym przyjechał pogratulować ZAGŁĘBIA Turystycznego.
Pytanie - co zrobią w tym kierunku właedze miasta - chęci mają dobre - rozmawiałem - ale chęciami...
I temu też ma służyć moja książeczka.
A treść - to WY ją tworzycie - ja tylko staram się pomóc i dlatego WAM za tę dyskusję dziękuję. Szczególnie dziękuję VIPEROWI i JEDNEMU Z GOŚCI (on tą dyskusję rozpoczął) :) za okazaną pomoc i współpracę.
Myślę, że pomysł spotkania jest ŚWIETNY chyba warto wmienić doświadczenia i poglądy, a wspólna "wycieczka" - dla mnie bomba - jeśli zaprosicie.
7. Z Loewe Radio koresponduję, ale oni "pogubili" dokumenty dotyczące swoich filii, a właściwie fabryk, bo zakłedy w Berlinie zbombardowano w 1943 (filie Złotoryja - Werk I, Zielona Góra, Werk II, Görlitz/Moys, Winterfeldstraße 31 Werk III. Nawet "zwracali się do władz polskich z prośbą o informacje- cyt" ale nie otrzymali odpowiedzi. :) Może zadałem za trudne pytanie, bo pytałem o robotników przymusowych zatrudnionych w Werk III. Coś, jakby moja książka nie była dla nich zbyt "wygodna".
Wybaczcie - rozpisałem się - zboczenie zawodowe :-)
Jerzy Rostkowski :cry:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 sty 2005, 19:46 
Piszę tego posta jeszcze raz, bo poprzedni się jakoś nie załapał - gdyby były 2 takie same - proszę Admina o wykasowanie któregoś.
I także gratulacje dla Admina za rzeczowość i zasób informacji
A więc kolejno;
Proponuję przemyślenie założenia Stowarzyszenia Miłośników Starego Zgorzelca. Takie stowarzyszenie mając osobowość prawną stałoby się stroną we wszelkich rozmowach z władzami, które musiałyby odpowiadać na pisma, petycje, ustosunkowywać się do wniosków stowarzyszenia itd. Takiego statusu nie uzyska żadna grupa niezrzeszonych, najwspanialszych nawetb pasjonatów.
I teraz kilka wątków z Waszej dyskusji - cytatuy wytłuszczone - przepraszam, że bez podania autora;
1. A co ze starą wieżą ciśnień? Dlaczego nikt się nią nie zajmuje. Szkoda jej trochę, popada w ruinę... - a może to właśnie praca dla Stowarzyszenia? Część pieniędzy można uzyskać z oprowadzania wycieczek, bo miejsc chyba nie muszę wymieniać - znacie je lepiej - a ze wszystkimi można się dogadać np. z administratorem terenu przy Reymonta, gdzie stoją maszty radiostacji, lub p. Templem prowadzącym wytwórnię mebli po drugiej stronie ulicy. A i władze wtedy będą musiały swoje dorzucić, bo przecież wyborcy patrzą, a informacje w necie i może w publikacjach mojego wydawnictwa pojawiać się będą.
2. Jeżeli chodzi o tory w rozdzielni to naprawde sam je widziałem. Być może były to tylko szyny wewnątrzzakładowe do jakichś wózków, a obrotnice miały kształt koła z desek i średnicę około5 metrów. Podobne obrotnice były w Górach Sowich (obiekt RIESE) do lokomotywek i wagonów przy budowie poszczególnych obiektów kompleksu - ciekawe co mogły "obracać" w Zgorzelcu??
3. transformatorownię to nigdy nie dochodziła do niej linia kolejowa - no to trzeba ustalić, była czy nie, natomiast trzeba odpowiedzieć na pytanie CZEMU służyła tak wielka transpformatorownia - obsługiwała część Zgorzelca, ile było transformatorowni po tej stronie rzeki? Podobne obiekty, choć znacznie mniejsze były przecież "dość wydajne". Co znajduje, a raczej znajdowało się w pobliżu transformatorowni??
4. Słyszałem także o istnieniu jakichś wejść na terenie lub obok fabryki zwijków. - a cóż to za fabryka - pomóżcie - nie znam. I JAKIE TO WEJŚCIA??
5. Czy wie ktoś, kto i dlaczego wysadził w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych, wejście do jednego z tuneli w skałach nad Nysą ? Skoro to uczyniono to musiał istnieć ku temu jakiś (może ważny) powód. Nieprawdaż ??? Pan Ireneusz Aniszkiewicz - z-ca burmistrza ds. kultury mówił mi przed tymi obiektami, że wysadzenie nastąpiło podobno ze względów bezpieczeństwa. Biegają dzieci i cała skarpa może się osunąć. Dziwne to, bo osunięcie przy tym rodzaju skał to trochę dziwne, no ale może?? A dzieci - to wystarczu okresowo zamurować. Ano różne są opinie. No i może to też praca dla zapaleńców zorganizowanych przez Stowarzyszenie, bo nie sądzę, żeby zawał spowodowany tym wybuchem był trudny do usunięcia.
6. Zreszta pamietam jak kolo Liceum im. Braci Sniadeckich (ul. Staszica) bylo podobne zejscie w podziemie. - an cóż to - następna tajemnica??
Właściwych ludzi w Zgorzelcu znacie - wystarczą lusterka - zróbcie do końca pracę, którą każdy z Was już zaczął niezależnie - poznajcie się przede wszystkim. Nowi też są - jest np. taki młody człowiek nieprawdopodobnie pozytywnie zakręcony na punkcie Waszego miasta - Michał T. (nie upoważnił do podania nazwiska jeszcze). Inny człowiek - proszę - http://www.zgorzelec.kgb.pl/wywiad.html (dzięki Ci Bartku za całokształt), a właścicielka "Staromiejskiej" - Elżbieta L-G, a autor strony http://www.zgorzelec.kgb.pl/polska.html , a dyrektor Domu Kultury może??
To WY jesteście siłą tego miasta, to WY możecie kształtować opinię publiczną i wybierać włądze. Pamiętajcie tylko o tym.
Pozdrawiam WAS
JR


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 09 sty 2005, 20:09 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 17:59
Posty: 34
Cześć wszystkim! Wreszcie rodzi się coś konkretnego w tej sprawie. Pomysł z klubem to strzał w dziesiątkę. W kupie zawsze raźniej, i dostęp do informacji większy:) Rozmawiałem dzisiaj ze znajomym, który opowiadał mi, że za młodych lat chodzili do wejść położonych przy fabryce zwijek. Była też tam jakaś mała prawdopodobnmie elektrownia, a obok były wejścia prowadzące pod ziemię w stronę Nysy, ale były zamurowane. Pamięta też wejścia, które znajdowały się na terenie byłej rozlewni win na ul. Reymonta. Wiem tylko że tych wejść już tam chyba nie ma. Pozdrawiam wszystkich!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 sty 2005, 20:21 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
cgk,


Ostatnio zmieniony 06 lis 2007, 15:44 przez viper126pzgc, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Tunel na famago
Post: 09 sty 2005, 22:07 
Ja mieszkam blisko tego tunelu.Mojego kolegi ojciec opowiadał ze za łepka chodzili po ich.Ja tez tam bylem.Ta wieksza czesc jest bagnista i duza, ten maly tunelik trudno zauwazyc. Z tego co slyszalem prowadzi on pod gazownie ale jest zamurowany.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 09 sty 2005, 22:17 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
gky


Ostatnio zmieniony 06 lis 2007, 15:44 przez viper126pzgc, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 308 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 21  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 88 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..