Dzisiaj jest 19 kwie 2024, 11:05

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 03 maja 2005, 22:33 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lut 2005, 16:52
Posty: 49
Lokalizacja: Bogatynia
Niestety to nie NASZE Markocice. Nasz pomnik wygląda tak
http://www.zinfo.hostings.pl/Pinio5/mp1.jpg
http://www.zinfo.hostings.pl/Pinio5/mp2.jpg


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 maja 2005, 19:00 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 14 maja 2005, 17:21
Posty: 16
zubek pisze:
I jeszcze nazwisko Konczak - pojawia sie dwa razy. - polskie?czeskie?łuzyckie? :roll:


Hmm... Wsrod Serbow wystepuje nazwisko "Koncak", nawet szef Domowiny na Dolnych Luzycach nazywa sie Harald Koncak. Ciekawe,ze jest pisane przez "cz"- w jezykach serbskich nie wystepuje takie "cz" ale "c" z ptaszkiem..


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 maja 2005, 21:25 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sty 2005, 20:10
Posty: 1379
Lokalizacja: Zgorzelec
Konczak z "cz".- dla Niemca bardzo trudne do wypowiedzenia - (Konccak?Kondzcak?)
swoja drogą jak przegladałem spisy nazwisk z innych pomników, to takich "naszych" nazwisk jest o wiele więcej niz sie spodziewałem.
http://www.denkmalprojekt.org/Verlustli ... 870-71.htm


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: vacorzynek?
Post: 14 maja 2005, 22:55 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 14 maja 2005, 17:21
Posty: 16
No tak, zwlaszcza ten Vacorzynek spod Glubczyc brzmi niezle...
Zwroc uwage, ze wies ma w nazwie "Deutsch-", czyli z jakiegos powodu musialo byc rozroznienie na wies niemiecka i nie niemiecka.

Na denkmalu w Kopaczowie widzialem skrot "i/Bohm" przy nazwiskach, czy podobnie- ten autochton z Porajowa mowil mi,ze tak wskazywano poleglych z mieszanych czesko niemieckich rodzin lub z Niemcow mieszkajacych po czeskiej stronie granicy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 maja 2005, 15:46 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sty 2005, 20:10
Posty: 1379
Lokalizacja: Zgorzelec
a 19 pułk piechoty (2.Posensches), który stacjonował też w Zgorzelcu miał dodatkowa nazwę "Kaczmareks" z uwagi na wielką liczbę żołnierzy o tym nazwisku :)

kamień 10 kompani tego pułku leży na starej strzelnicy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 maja 2005, 19:06 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 14 maja 2005, 17:21
Posty: 16
Tej, to nasi! Poznanioki, jak nic... Kaczmarek i odmiany (Kaczmarczyk, Kaczmaryszek etc.) to tradycyjne nazwisko w Poznaniu i okolicach.

A propos- wczoraj bylem w poznanskiej cytadeli,wlasnie zaczeli wykopaliska. Szok, stalowe drzwi ktore kiedys mijalem wkopane do polowy w ziemie oakzaly sie drzwiami na drugim pietrze-tak gleboko siedziala reszta.

A w okolicach Zgorzelca i Bogatynii, na starych denkmalach i grobach powinny byc tez sila rzeczy serbskie nazwiska.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 maja 2005, 19:25 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 maja 2005, 20:08
Posty: 34
Lokalizacja: Zgorzelec
A może by tak troszeczkę polskiej historii, dotyczącej ludzi zyjących na tych ziemiach :?:
Dla przykładu podam że na jednym z budynków w Zarębie umieszczona jest tablica, będąca upamiętnieniem mieszkającego tam, jednego z obrońców Westerplatte, który we własnym kraju, niedawno umarł w całkowitym zapomnieniu. Ludzie przypomnieli sobie o tym człowieku, dopiero po jego śmierci. Toż to o pomstę do nieba woła :!:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 maja 2005, 21:46 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lut 2005, 16:52
Posty: 49
Lokalizacja: Bogatynia
To załóż nowy temat. Tutaj jest o pomnikach z I Wojny światowej, chociaż w ostatnich postach temat trochę się traci.
A co do pomnika w Działoszynie to ostatnio dowiedziałem się że w/w pomnik jast pomnikiem poświęconym niemieckim ofiarą II a nie I Wojny światowej (lewa tablica) i osadnikom na ziemiach odzyskanych po 1945 roku (prawa tablica) na pomniku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 maja 2005, 22:28 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 maja 2005, 20:08
Posty: 34
Lokalizacja: Zgorzelec
A co wy Niemcy jestescie czy Polacy :!: :?:
Nie po to nasi ojcowie i dziadowie gineli na II wojnie zebyscie teraz holdowali niemiecka historie.
Wojna nikomu nie byla potrzebna, ale nalezy pamietac kto i z jakich pobudek ja wszczal , a kto ja zakonczyl zwyciesko w Berlinie.
To na tyle. Jezeli ktos tego nie rozumie to zapraszam do szkoly podstawowej na lekcje historii, a w przciwnym razie to gadac mi sie z wami nie chce.
Dziwi mnie niezmiernie zapamietanie z jakim Pinio broni pamieci poleglych niemcow, a jakoby w niepamiec odstawia Westerplatczyka, zapomnianego przez ludzi o ktorych wolnosc walczyl.
Nie to, zebym mial cokolwiek przeciwko poleglym niemcom. Z ich punktu widzenia, bronili oni slusznych idei i swojej ojczyzny, szli za rozkazem i plegli w walce. Byli to tez mlodzi chlopcy z ktorych wielu zylo by jeszcze dlugo gdyby nie ta okropna wojna.
Pamietac jednak nalezy ze jestesmy Polakami, a wiec krzewic powinnismy kulture polska i historie naszego kraju, a dopiero pozniej zajmowac sie wskrzeszaniem pamieci o poleglych Niemcach.
Gdansk, Warszawa, Oswiecim... Mowi wam to cos :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 maja 2005, 23:20 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 03 sty 2005, 0:32
Posty: 3636
Lokalizacja: Warszawska 15
Krzaku, Pinio napisal "To załóż nowy temat. Tutaj jest o pomnikach z I Wojny światowej" to nie jest bronienie niemcow, tylko poglebianie wiedzy historycznej, a jezeli zalozysz nowy temat to dyskusja na jego temat bedzie sie toczyla wlasnie tam.

Przy okazji opisujac to wpisz dokladnie gdzie to jest i jak masz to wiecej szczegolow historycznych jezeli posiadasz oczywiscie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 maja 2005, 23:29 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 maja 2005, 20:08
Posty: 34
Lokalizacja: Zgorzelec
Wstyd! Wiedziec gdzie sie znajduja niemieckie obeliski, a nie znac jednoczesnie swojej historii.
Moze by tak szanowny admin odwiedzil wies Zareba i porozmawial z mieszkancami na temat Westerplatczyka. Bylaby to swoista lekcja historii, a moze nawet dobry material na pierwsza strone ?
Plecam wiec taka wycieczke krajoznawczo-turystyczna. Prosze nie zapomniec o dyktafonie i fotoaparacie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 maja 2005, 23:43 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 03 sty 2005, 0:32
Posty: 3636
Lokalizacja: Warszawska 15
bardzo chetnie

panowie, wlasnie padla propozycja wyprawy terenowej

co wy na to ? sobota 10-11 przed zinfo ?
slucham propozycji, tym razem na otwartym forum.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 maja 2005, 22:18 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lut 2005, 16:52
Posty: 49
Lokalizacja: Bogatynia
Krzaku ty jakiś nawiedzony jesteś? To jest forum i poruszane są tutaj różne tematy - nigdy nie uczestniczyłeś w czymś takim? Jak ci temat nie pasuje poczytaj sobie inny albo załóż własny. Nie bronię Niemców, nie interesuje mnie martyrologia narodu polskiego - zawsze do tego można dopisać własne idee. Zajmuję się tym co widzę dzisiaj i jak "to" wyglądało kiedyś. A czy to było polskie, czeskie czy niemieckie mam głęboko w ...... na dalszym planie. Dalej napisałem coś jeszcze ale skasowałem bo to jednak forum....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 maja 2005, 6:54 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Krzaku, skąd wytrzasnąłeś takie piękne logo CCCP :?:
Czyżbyś był starym kombatantem i nic, co radzieckie nie jest ci obce? :?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 maja 2005, 20:30 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lut 2005, 16:52
Posty: 49
Lokalizacja: Bogatynia
A no nie trzyma się kupy, ale tak twierdzi facet - pasjonat historii Działoszyna. Zreszta jak teraz przyjrzałem się tablicą z pomnika i porównałem z tablicami z innych pomników to akurat w Działoszynie jest inaczej. Na żadnym innym pomniku nie ma tylu nie niemieckich nazwisk. Przy niemieckich nazwiskach na lewej tablicy jest tylko kilka dat śmierci i to są lata 1942/43, masa nazwisk jest bez dat. A sam napis PAMIĘCI POLEGŁYCH ŻOŁNIERZY - pierwszymi osadnkami tutaj byli przecież żołnierze. Coś w tym musi być. A co do tego linku do niemieckiej strony - to niemcy też mogą się mylić.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..