Dzisiaj jest 27 kwie 2024, 21:31

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: 09 paź 2007, 7:31 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lip 2005, 14:52
Posty: 19
Gazeta "Sächsische Zeitung" pisze dzisiaj o znalezieniu pozostalosci 10 polskich zolnierzy w miasteczku Großdubrau pod Budziszynem, którzy zgineli prawdopodobnie w 1945 w "kotle" pod Budziszynem i zostali pochowani dosc szybko i plytko. Odkrycia dokonano podczas robót ziemnych na placu zabaw. Znaleziono polskiego orzelka, buty, granaty... identyfikacja poleglych jest jednak niemozliwa. Wykopane pozostalosci przechowywane beda u "Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge" i maja zostac pochowane albo w Niemczech albo w Polsce, informacji udziela takze www.vermisst-gefallen.net, stowarzyszenie zajmujace sie poszukiwaniem zaginionych.
Tyle dla zainteresowanych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 paź 2007, 11:50 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sty 2005, 20:10
Posty: 1379
Lokalizacja: Zgorzelec
straszna była jatka w tym kotle.... ciekawe ile jeszcze czasu będzie się znajdywać tego typu "pamiątki". podobnie przecież jest w Pieńsku i Lubaniu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 paź 2007, 14:51 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 gru 2006, 10:54
Posty: 534
Lokalizacja: Zgorzelec/ krakus
No ja słyszałem że w jeziorku w Żarskiej Wsi jest jakiś pojazd z tamtych czasów lecz tego nie sprawdziłem :P


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 paź 2007, 15:28 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 mar 2005, 17:57
Posty: 534
Andrus, tu jest poważny temat; poszukiwacze, eksplorerzy i odkrywcy piszą w innych wątkach, bądź łaskaw tam się przenieść z sensacjami, ok?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 paź 2007, 14:29 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sty 2005, 20:10
Posty: 1379
Lokalizacja: Zgorzelec
ciekawe - ten orzełek to chyba nie jest 2 armii... nie znalazłem wizerunku, ale chyba 2 armia miała takie same "dziwolągi" jak pierwsza. :roll: być może któryś z żołnierzy zachował sobie odznakę na pamiatkę z 1939?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 paź 2007, 9:28 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
Andrus pisze:
No ja słyszałem że w jeziorku w Żarskiej Wsi jest jakiś pojazd z tamtych czasów lecz tego nie sprawdziłem

Słyszałem takie legendy. nawet jedną mówiącą o tym, że ten pojazd został wydobyty. Uważam jednak, że to bzdura.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 paź 2007, 16:19 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sty 2005, 20:10
Posty: 1379
Lokalizacja: Zgorzelec
a ja pozostanę monotematyczny... bo mnie ten orzełek intryguje!
powinien wyglądać tak

Obrazek



a wyglada tak
Obrazek

rozmawiałem dzisiaj z kumatymi w tych temetach ludźmi. powiedzieli oni, ze żołnierze II armii często łamali regulamin, ściągali z czapek komunistyczną kuricę, a przypinali orzełki zachowane jeszcze z września czy z partyzantki.
biorąc pod uwagę, że w II armii bardzo silne były tzw. "elementy reakcyjne" jest to całkiem możliwe. swoją drogą, to II armia miała swój dziwny, zwiastujący nadchodzące dla Polaków czasy klimat

[ Dodano: Pią Paź 19, 2007 6:55 pm ]
mam problem z moim ftp, wiec gdyby zdjęcie wykopanego pod budziszynem orzełka nadal nie wchodziło to podaję adresy odnosników, skąd mozna pobrać artykuł ze zdjęciami w pdf

http://www.vermisst-gefallen.net/magazin/bautzen1.pdf

http://www.vermisst-gefallen.net/magazin/bautzen2.pdf


jeszcze fragment tekstu ipeenowskiego:
Liczne dezercje( w szeregach II armii ) wynikały również z braku akceptacji wśród żołnierzy dla obsadzania wyższych stanowisk oficerskich przez oficerów sowieckich. Z tego powodu doszło m.in. do dezercji 31 Pułku Piechoty, który wchodził w skład 7 Dywizji Piechoty.
Przeciwdziałanie wskazanej sytuacji ze strony władz wojskowych, inspirowane rozkazami dowódców sowieckich, polegało na prowadzonych na szeroką skalę prześladowaniach, podejmowanych w szczególności w stosunku do b. żołnierzy Armii Krajowej, którzy po zdemobilizowaniu, zostali wcieleni do oddziałów II Armii WP.


http://www.ipn.gov.pl/palm/pl/197/3428/ ... wnym_.html
liczba ofiar sądów wojskowych nie jest znana... trwają badania

nieznana historia II armii wp.

[ Dodano: Sob Paź 20, 2007 11:53 am ]
i jeszcze z wikipedii

W czasie formowania dywizji w jej szeregach doszło do największej dezercji w ludowym Wojsku Polskim. W nocy z 12 na 13 października(w rocznicę bitwy pod Lenino ) (1944r.) z szeregów 31 pułku piechoty zdezerterowało 2 oficerów oraz 665 żołnierzy i podoficerów (26% stanu pułku), na wieść o przegrupowaniu dywizji . Wg krążących wśród żołnierzy plotek dywizja miała zostać wywieziona z Polski do ZSRR,lub skierowana na front japoński co prawdobnie było bezpośrednią przyczyną dezercji. Bardziej prawdopodobną przyczyną była szeroko prowadzona akcja propagandowa pozostających w konspiracji członków Armii Krajowej. W wyniku tego zdarzenia rozformowano 31 Pułk Piechoty (numerację 31 w ludowym WP przywrócono dopiero 13 kwietnia 1963 roku (!)), a w jego miejsce sformowano 37 Pułk Piechoty i zmieniono dowódcę dywizji.

to daje pogląd, dlaczego żołnierze zamieniali komunistyczne orzełki na polskie.

[ Dodano: Pon Lis 05, 2007 8:34 pm ]
w tygodniku powszechnym tez jest artykuł,
http://tygodnik.onet.pl/1547,1448618,dzial.html
choć autor, Joachim Trenker - pisze o orzełkach "dziwnych (dla Niemców) bez korony". zapewne chodziło mu o tzw. "kuricę", której wizerunek przedstawiłem powyżej. to troche mi sie nie zgadza ze zdjęciem z niemieckiej prasy. ale potem... mowa jest o guzikach z orzełkami w koronie(!). i bądź tu mądry .

cieszy mnie fakt, ze planują pochować ich w Zgorzelcu.

nie wiem co myskleć o braku nieśmiertelników. poczatkowo myslałem, że zostali rostrzelani po wzieciu do niewoli, ale znaleziono przy nich broń, więc teza upadła.

i tu jeszcze ten sam tekst w wersji opszerniejszej:
http://wiadomosci.onet.pl/1448185,1292, ... skart.html

a w szczególnośc polecami ten fragment: "Czeka też na rozwiązanie zagadka: obok pozbawionych korony orzełków „kościuszkowskich” Guntram Berndt odnalazł jednego orzełka z koroną (na zdjęciu u góry). Takiego orła nosili na czapkach polscy żołnierze w 1939 r. Potem był poszukiwanym dobrem wśród partyzantów i powstańców warszawskich z AK: gdy brakowało mundurów, symbolizował przynależność do polskiego wojska."

[ Dodano: Pią Kwi 25, 2008 12:29 pm ]
Dziesięciu nieznanych żołnierzy- pochówek
EPILOG

W dniu 25 kwietnia 2008 r. o godzinie 13:00, na cmentarzu II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu przy ul. Bohaterów II AWP, odbędzie się pochówek szczątków dziesięciu nieznanych żołnierzy 5 Dywizji Piechoty II Armii Wojska Polskiego, poległych podczas działań wojennych w kwietniu 1945 r., odnalezionych w miejscowości Sdier koło Budziszyna (RFN).
Uroczystość pogrzebowa odbędzie się według ceremoniału wojskowego z udziałem kompanii honorowej Wojska Polskiego Śląskiego Okręgu Wojskowego, przedstawicieli środowisk kombatanckich oraz przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej.

Porządek uroczystości:
12.30 Przybycie uczestników uroczystości.
12.45 Uformowanie konduktu pogrzebowego.
13.00 Uroczystość pogrzebowa według ceremoniału wojskowego .
13.45 Wystąpienie p. Zdzisława Średniawskiego - Wicewojewody Dolnośląskiego.
13.50 Złożenie wieńców i zapalenie zniczy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 73 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..