Dzisiaj jest 28 mar 2024, 18:37

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: 03 wrz 2012, 13:07 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
WOW! :) może uda mi się kupić z jeden egzemplarz :smt030

A jako, że książka dotyczy lat 1914 - 1919 to bardziej pasuje do tego wątku ;)
viewtopic.php?f=63&t=2186&start=105


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 wrz 2012, 13:53 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 cze 2007, 9:27
Posty: 109
Lokalizacja: zgorzelec
Uwaga słuszna. Myślę, że autorowi książki należą się egzemplarze bezpłatnie,ale o tym trzeba rozmawiać z Dyrektorem Muzeum.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 wrz 2012, 15:34 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 maja 2006, 11:21
Posty: 1716
Lokalizacja: zza rogu...
Kazimierz pisze:
Uwaga słuszna. Myślę, że autorowi książki należą się egzemplarze bezpłatnie,ale o tym trzeba rozmawiać z Dyrektorem Muzeum.


Bezapelacyjnie!!! Adamowi gratuluję wydania książki!! :smt111


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 wrz 2012, 8:14 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
przekorny pisze:
Adamowi gratuluję wydania książki!! :smt111


Ja również :smt023

Cierpliwość została nagrodzona... 8)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 wrz 2012, 12:25 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
Lektury na letnio-jesienne wieczory: Grecy i Puszcza Zgorzelecko-Osiecznicka - z głównej...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 wrz 2012, 14:23 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 cze 2007, 9:27
Posty: 109
Lokalizacja: zgorzelec
Obóz jeniecki w Goerlitz istniał od początku I wojny światowej i miał można rzec dwa okresy. Pierwszy do 1916 roku i drugi do końca wojny tj.1919 roku. O ile perfekcyjnie autor opisał sytuację związaną z pobytem Greków w tym II okresie, o tyle nie wiele wiemy o pobycie w I okresie Rosjan w tym obozie. Pomimo moich prób nie znalazłem wiarygodnych źródeł, z których można byłoby dowiedzieć się skąd taka liczba Rosjan w tym obozie znalazła się i co się z nimi stało po opuszczeniu obozu. Pewnym odniesieniem jest fragment książki Waldemara Beny " Lubań wczoraj i dziś" str.56. Jest zasadnym wg mnie stwierdzeniem, że Rosjanie znaleźli się w obozie w Goerlitz jako jeńcy po przegranej bitwie pod Tannenbergiem w Prusach. Datowo to pasuje. Podobne stanowisko prezentuje Janusz Kulczycki autor artykułu "Obóz jeniecki w Lubaniu 1914-1918" zamieszczonym w Szkicach Górnołużyckich Tom VI-VII.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 wrz 2012, 20:25 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
Właśnie dostałem egzemplarz własnej książki i... nie otworzyłem szampana, niestety. Zdjęcia samego obozu, które były bardzo ważną treścią tej pracy są tak małe, że właściwie nieczytelne. A szkoda. Najbardziej szkoda mi zdjęcia Bartka Patelskiego, na którym widać ciąg kamienic, które stoją do dzisiaj. Szkoda też, że nie udało się wstawić panoramy obozu – udało mi się skleić trzy zdjęcia, które utworzyły panoramę z widokiem na ulicę Lubańską - ale czytelnik tego nie zobaczy.

Jest jednak rzecz, która dla mnie jest nie do przyjęcia, w słowie wstępnym napisanym przez p. Wojeckiego znalazło się zdanie:
Cytuj:
Książka ta nie rości, sobie pretensji do wyczerpującego omówienia tematyki greckiej (obozu jenieckiego w Gőrlitz), gdyż wcześniej to zrobili obszerniej inni autorzy (zob. G. Alexatos, w jęz. greckim i K. Prosyniak wraz z R. Czarneckim w jęz. polskim). Bez tych opracowań nasza wiedza o obozie jenieckim w Gőrlitz byłaby zapewne nijaka, gdyż tak naprawdę niewiele o nim wiemy.


no więc napisze tutaj jasno. Nikt wcześniej nie napisał tego obszerniej w języku polskim niż ja. Pan Czarnecki i pan Prosyniak w swojej publikacji opisali obóz kopiując moje wpisy na tutejszym forum , które były nijakie w porównaniu do obecnej treści. A pan Alexatos swoją książkę napisał po grecku więc nie mogę się wypowiadać bo greckiego nie znam.

W sumie po kilku latach mojej pracy głupio się czyta że nasza wiedza byłaby nijaka bez panów Czarneckiego i Prosyniaka.

Może muzeum powinno zamieszczać erratę? :?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 wrz 2012, 9:10 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 maja 2006, 11:21
Posty: 1716
Lokalizacja: zza rogu...
Chyba się pogubiłem...

Tadam, to nie była praca indywidualna??? I czy autor nie otrzymał złożonej całości do akceptacji??? Kim jest człowiek, który napisał słowo wstępne, skąd się wzięło i czy wiedziałeś co będzie zawierało??? Nie miałeś możliwości kontroli w wersji elektronicznej w trakcie składu???

Trochę to przykre, żeby po tak długim okresie oczekiwania na wydanie, przeczytać tak gorzkie słowa autora... :oops:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 wrz 2012, 13:20 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 cze 2007, 9:27
Posty: 109
Lokalizacja: zgorzelec
Adam, jako autor wydania możesz mieć swoje uwagi co do technicznej strony wydania. Ja sądzę, że ważniejsze jest to, że udało się wydać twoje "dzieło" bo oczywistym jest faktem, że to pierwsze w Polsce omówienie tej tematyki w języku polskim. Zapewne wielu mieszkańców Zgorzelca i nie tylko pogłębi w ten sposób swoją wiedzę o naszym mieście.Mogą Cię zapewnić, że sam rozprowadziłem już kilkanaście egzemplarzy książki i mam dalsze zamówienia.Nigdy nie twierdziłem i nie twierdzę, że to ja z kolegą byliśmy pierwsi w prezentacji tego tematu. Po raz pierwszy o pobycie Greków w okresie I wojny światowej w Goerlitz można było się dowiedzieć z lokalnej gazety z początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, pisał o tym Nikolaos Rusketos ( nie pamiętam, ale był to chyba Kurier Zgorzelecki). W 2002 roku wydana zostało przez Europa- Hauses Goerlitz e.V. broszura zatytułowana "Griechen bei uns zu hause in Goerlitz/Zgorzelec", na marginesie byłem współautorem wstępu ówczesnego Starosty Zgorzeleckiego.W naszym opracowaniu korzystaliśmy z tego opracowania oraz ze strony internetowej www.zgorzelec. info (TADAM). Tak więc to nie my byliśmy pierwsi. Podkreślam raz jeszcze, że to Ty i twoja książka jest pierwsza w języku polskim w tym temacie. Wstęp do Twojej książki przygotował Pan Mieczysław Wojecki i to on jest w pełni odpowiedzialny za treść wstępu. Potwierdzam, że zagalopował się z tym stwierdzeniem, że to my byliśmy pierwsi. Myślę, że przy następnym wydaniu należy to zmienić. Korespondowałem z Tobą nt. temat prywatnie. Na pytanie kim jest autor wstępu do Twojej książki odpowiadam, że jest to autor wielu prac /książek/ dotyczących pobytu Greków w Polsce po II wojnie światowej, w tym w Zgorzelcu. Na koniec myślę, że szampana możesz wypić, a ja, jak będziesz w Zgorzelcu postawię następnego. Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 wrz 2012, 21:31 
Offline
gaduła
gaduła
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 lut 2009, 9:11
Posty: 355
Lokalizacja: Zgorzelec
No cóż... Co do wstępu małe zamieszanie się zrobiło - była a właściwie jest wersja ze zmianą, jednak do składu poszła pierwotna... mea culpa, choć są pewne okoliczności łagodzące, które wyjaśnię Ci poza forum :) nie wiem Adamie czy to poprawi Ci humor, ale publikacja zbiera dobre opinie, za przystępność i sposób narracji.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 wrz 2012, 12:16 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 maja 2006, 11:21
Posty: 1716
Lokalizacja: zza rogu...
Książka z przekłamaniem we wstępie, w którym to czytelnik zostaje wprowadzony w błąd, nim pochłonie jej treść, zbiera doskonałe opinie??? Brawo, myślę, że po takim wyjaśnieniu autor powinien podskakiwać do góry z radości!!!

Tyle, że ja osobiście jakoś nie wierzę w przypadki... Zwykłe broszurki czy choćby ulotki wysyłane do druku są wielokrotnie sprawdzane i jeszcze przed wydrukowaniem, już w wersji "gotowej", wysyłane są do akceptacji zamawiającego... I naprawdę trudno nie dostrzec błędów...

Jak to się stało, że autor nie otrzymał publikacji (w formie elektronicznej oczywiście), do akceptacji??? Wszak to on właśnie odpowiada za treść jaka pojawi się w środku, firmując ją swoim nazwiskiem???


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 wrz 2012, 20:21 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
PiotrArcimowicz pisze:
mea culpa

errare humanum est.
przekorny pisze:
Kim jest człowiek, który napisał słowo wstępne, skąd się wzięło i czy wiedziałeś co będzie zawierało???

Jak już wspomniał Kazimierz słowo wstępne napisał pan Wojecki on jednak nie mógł wiedzieć, że w tamtej publikacji zabrakło kilu przypisów. Widziałem co będzie zawierał ten tekst jednak do druku poszedł ten bez korekty. :roll:

Ale to wszystko nic. Tak naprawdę liczy się merytoryczna zawartość :)

PS.
Gdyby łamiący nie dokonał mordu na zdjęciach to podskakiwałbym do góry z radości.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 wrz 2012, 13:27 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
a ja ze swej strony chciałbym poprosić aby uaktualnić w internecie godziny otwarcia muzeum łużyckiego - bo chyba tylko tam można ową książkę nabyć, w księgarni koło granicy jeszcze nie mają.
informacja, że muzeum jest czynne do 17:00 jest nieprecyzyjna, wiem bo byłem w czwartek w wiadomym celu i się ode drzwi odbiłem, obok drzwi stoi jak byk napisane, że czynne do 16:00.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 wrz 2012, 8:32 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 cze 2007, 9:27
Posty: 109
Lokalizacja: zgorzelec
W Nowinach Jeleniogórskich nr 37 z 11 września b.r. ukazał się obszerny artykuł nt. książki pod tytułem "Kolejny fragment greckiej układanki". Autorka artykułu bardzo ciepło wypowiada się na temat tej unikalnej pracy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 wrz 2012, 12:56 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 cze 2007, 9:27
Posty: 109
Lokalizacja: zgorzelec
Na ostatniej sesji Rady Miasta Zgorzelec Nikolaos Rusketos - Przewodniczący Stowarzyszenia Greków w Polsce "DELTA" przekazał obecnym na sesji radnym książkę Adama Tuszyńskiego. Jednocześnie zgłosił wniosek do Burmistrza o powołanie specjalnej komisji, która zajęłaby się kwestią w jaki sposób upamiętnić miejsce, w którym znajdował się obóz dla internowanych żołnierzy greckich z okresu 1916-1919. Ta propozycja jest kompatybilna z pomysłem dr Wojeckiego na wdrożenie projektu w porozumieniu ze stroną niemiecką wstępnie zatytułowanego " Śladami Greków w Zgorzelec/Goerlitz w XX wieku."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..