Dzisiaj jest 28 mar 2024, 12:14

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
Post: 28 wrz 2012, 10:06 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
Kazimierz pisze:
Jednocześnie zgłosił wniosek do Burmistrza o powołanie specjalnej komisji, która zajęłaby się kwestią w jaki sposób upamiętnić miejsce, w którym znajdował się obóz dla internowanych żołnierzy greckich z okresu 1916-1919.

Kiedyś Nikos mówił o fajnym pomyśle: Wagony kolejowe jako muzeum. Jak dla mnie jest to genialny pomysł. Dwa wagony - pierwszy z wystawą dotyczącą I WŚ a drugi po II WŚ. Wagony już same w sobie sugestywnie oddają klimat tułaczki a dodatkowo jest miejsce na jakieś ekspozycje w środku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 wrz 2012, 10:51 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
tadam pisze:
Kiedyś Nikos mówił o fajnym pomyśle: Wagony kolejowe jako muzeum.


Świetny pomysł :smt023

Gdzieś obiło mi się o uszy , że we Wrocławiu jest stowarzyszenie zajmujące się renowacją (praktycznie ratują je przed kasacją) starych wagonów. Takie 2 osiowe najprostsze mają na stanie na pewno.
Kwestia postoju - miejsca na Ujeździe jest pełno - tylko nie wiadomo jak PKP spojrzy na ten pomysł :|


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 wrz 2012, 10:54 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
z tego co wiem, to wagony nawet już są (bodajże czekają gdzieś w Węglińcu)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 wrz 2012, 10:57 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
tadam pisze:
z tego co wiem, to wagony nawet już są (bodajże czekają gdzieś w Węglińcu)

Pewnie są - ale ja mówię o wyremontowanych i gotowych do takiego przeznaczenia praktycznie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 paź 2012, 18:28 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 28 lis 2006, 18:57
Posty: 247
Witam
Po pierwsze Grecja w tamtym okresie nie uznawała żadnego państwa macedońskiego bo takie nie istniało.Wiec to tak jak by podczas II wojny w Polsce ktoś mówił że jest z Państwa Kaszub lub Górali.
Jeśli chodzi o greków z Gorlitz to ja o tej historii wiem w dwóch etapach.
1,Już z początku lat siedemdziesiątych kiedy to otwarto granicę między Zgorzelcem i DDR odwiedzało nas wiele osób.W tym osoby które mieszkały w Gorlitż pochodzenia greckiego.W Zgorzeleckich sklepach pracowało dużo ekspedientek greckich. Odwiedzający goście usłyszeli jak sprzedawczynie rozmawiają w języku greckim.Więc wymienili się historiami.Okazało się że te przyjazdy ich rodziców były w różnych okresach do tego samego miasta. Powstały wówczas nawet wielkie przyjażnie.
Niektóre osoby które urodziły się z małżeństw mieszanych w Gorlitż spotkałem jeszcze kilka lat temu[.
2.Kiedy mieszkałem kilka lat w Opolu na początku lat 80 spotkałem polaka który przedstawił mi się jako osoba greckiego pochodzenia SOKRATIS MILIOS.Urodził się on w Opolu miał żonę polkę i dwoje dzieci.Opowiedział mi historię swojego ojca który urodził się co prawda w Opolu ale jego dziadek był grekiem a jego żona Niemką.Powiedział mi o historii greckiego IV korpusu Armii greckiej stacjonującej w Gorlitż gdzie był jego dziadek.Słuchałem go dalej ,więc jego marzeniem jest wyjechać na stałe do Grecji i zamieszkać w VOLOS.Byłem zdumiony.Wiedziałem ze to mało możliwe biorąc pod uwagę jakie mieli problemy z wizami grecy i ich dzieci z wojny domowej.Poprosił mnie aby pojechać z nim do Ambasady Greckiej w Warszawie i złożył papiery na wyjazd na stałe z rodziną.Więc pojechałem do Ambasady wypełniłem mu te ankiety w których opisuję historię jego ojca i dziadka podpierając się jakimiś metrykami i dokumentami.Oczekiwanie nie było długie.Dzwoni do mnie aby skonsumować kolejną butelkę Wiski i wyciąga odpowiedz z Grecji.Byłem w szoku.Czytałem, że Państwo greckie z wielką przyjemnością oczekuje na przyjazd całej rodziny do Grecji i nada im obywatelstwo greckie.Zapewni im znalezieniu pracy i mieszkania.
To oznaczało jaki stosunek miało greckie państwo do tej nieznanej nam wówczas historii.
Dlatego upamiętnienie w Parku Paderewskiego tej historii 6500 wojskowych i 500 żon z dziećmi jest konieczne.Kiedy to odwiedziłem nadburmistrza Gorlitz w tej sprawie był zachwycony.Gdyż spina tą w historię w jedną całość.Na cmentarzu komunalnym w Gorlitż jest odrestaurowanych kilka grobów, greckich oficerów.Teraz planuje się ustawienia na cmentarzu w Gorlitz przez rząd grecki dwóch płyt z nazwiskami ponad 160 zmarłych.
Teraz powinien być nasz krok.Niemcy jak usłyszałem od nadburmistrza wstawili by nas do szlaku greków Gorlitż- Zgorzelec.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 sty 2013, 19:58 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 06 sty 2013, 19:44
Posty: 1
Sugerowałąbym przeczytac ksiązke Macedonski problem narodowy w Grecji w dokumentach Komunistycznej Partii Grecji 1918-1940 zreszta nowowydaną, tak jest wyjasniona bardzo dokładnie kwestia macedońska polecam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 sty 2013, 9:16 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 cze 2007, 9:27
Posty: 109
Lokalizacja: zgorzelec
W dniu jutrzejszym w Atenach odbędą się obchody 70. rocznicy śmierci Jerzego Iwanowa-Szajnowicza. W obchodach udział wezmą przedstawiciele władz greckich i polskich. Na Jego grobie widnieje napis "Zginął za Polskę". Pomnik Jemu poświęcony znajduje się w Salonikach. W dniu 4 stycznia 1943 roku Niemcy wykonali na nim wyrok śmierci za Jego działalność sabotażowo-dywersyjną.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 paź 2014, 11:48 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
nie do końca chyba na temat - ale...
https://www.facebook.com/video.php?v=722090664527243


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 lis 2014, 8:10 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
Jutuba jest rewelacyjna :smt023

Ciekawe czy ktoś rozpozna tam siebie...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 cze 2015, 7:33 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 cze 2007, 9:27
Posty: 109
Lokalizacja: zgorzelec
Dla zainteresowanych podaję, iż ukazała się ostatnio ciekawa książka nt. Macedończyków w Polsce, autorem jest Pani dr Anna Kurpiel. Tytuł książki: "Cztery nazwiska, dwa imiona. Macedońscy uchodźcy wojenni na Dolnym Śląsku".
Z okazji XVIII edycji MFPG w Zgorzelcu przygotowywany jest biuletyn festiwalowy, w którym będzie zamieszczony artykuł dr Anny Kurpiel pt. " Macedońskie "dzieci uchodźcy" z greckiej wojny domowej-zapomniani przybysze na powojenny Dolny Śląsk."
W roku bieżącym festiwal odbędzie się w dniach 10-12 lipca.Dedykowany będzie zmarłemu w styczniu b.r. Demisowi Russosowi. Patronat honorowy pełnić będzie Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 sie 2015, 14:41 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 cze 2007, 9:27
Posty: 109
Lokalizacja: zgorzelec
W dniu 18 marca 2015 r. odbyło się posiedzenie Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych (nr 91). Głównym tematem posiedzenia komisji była dyskusja na temat możliwości uznania społeczności greckiej w Polsce za mniejszość narodową i wpisania jej do ustawy z dnia 6 stycznia 2005 br. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym. W posiedzeniu udział brał w sposób bardzo aktywny Nikos Rusketos. Z przebiegu dyskusji można sądzić, iż jest sprzyjający klimat dla pozytywnego rozstrzygnięcia tej sprawy. Byłaby to fajna rzecz w kontekście 100 rocznicy przybycia Greków do Europa/ Miasta Zgorzelec-Goerlitz. Pełny zapis dyskusji został opublikowany na stronach Kancelarii Sejmu Biuro Komisji Sejmowych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..