Dzisiaj jest 27 kwie 2024, 22:54

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Post: 04 gru 2008, 9:54 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sty 2005, 20:10
Posty: 1379
Lokalizacja: Zgorzelec
W latach czterdziestych miał mejsce zamach na pierwszego starostę Janiszewskiego. Na drodze Lubań - Zgorzelec zdetonowano minę pułapkę. Zamach był nieudany.
3 czerwca 1950 roku miał miejsce zamach na starostę Reszuto. W poprzek drogi Zgorzelec Bogatynia rozciagnięto stalową linkę. W pułapkę wpadł autobus, który przewrócił się. W wypadku kilka osób zostało rannych. Sprawców nigdy nie wykryto.
Czy ktoś wie cokolwiek na ten temat? Zna świadka tramtych wydarzeń? Posiada jakąś relację?
proszę o kontakt na prv lub telefon - Muzeum Łużyckie - 075 648 24 24


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 gru 2008, 10:18 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
zubek, co Wy tam w tym muzeum planujecie??? :shock: :shock: :shock:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 gru 2008, 13:00 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 cze 2007, 9:27
Posty: 109
Lokalizacja: zgorzelec
Bardzo ciekawe informacje. Jestem niezmiernie ciekaw skąd je masz? Ja dla przypomnienia dodam, iż pierwszy Starosta W.Janiszewski pełnił swoją funkcję bardzo krótko od maja 1945 do września 1945 / chyba się nie mylę/. Wartym podkreślenia jest fakt, iż przez wiele lat pracował w KWB Turów bodajże do początku lat siedemdziesiątych i nikt nie pamiętał o tym, że to pierwszy tak ważny urzędnik administracji publicznej w powojennej historii Zgorzelca. No dla ścisłości pierwszym był inż. Karusse - Pelnomocnik ds Ekonomicznych. Gdybyś był zainteresowany materiałami nt ww to daj znać. Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 gru 2008, 16:10 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 25 maja 2008, 13:18
Posty: 203
Lokalizacja: z Kortezu od Davilli
W "Atlasie Podziemia Niepodległościowego" znajdują się ciekawe informacje np. Lubań zaznaczony jest jako miejsce reakcji, w dodatku w pobliżu zaznaczono jakąś potyczkę i bodaj atak na posterunek MO


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 gru 2008, 17:17 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sty 2005, 20:10
Posty: 1379
Lokalizacja: Zgorzelec
Rewelacje te znalazłem u Glińskiego. Piewrszy zamach mozna złożyć na karb działającego jescze wtedy "werwolfu" - ale ten pod Bogatynią to juz na pewno robota naszych. Informacje na ten temat dostepne są pewnie w archiwum MSW.
Kazimierz - Co do informacji na temat początków administracji - na pewno sie zgłoszę :)

Oto częściowa lista poległych z rąk zbrojnego podziemia w powiecie zgorzeleckim w latach 1945 – 46. Wszystkie przypadki zostały zakwalifikowane jako ofiary zamachów na władze polskie przeprowadzone przez ogólnie pojęty werwolf.

Albrychtowicz Władysław WOP, poległ 18.06.1945 na terenie powiatu zgorzeleckiego
Biernat Jan, WP, poległ w Zgorzelcu
Cisłowski Antoni, MO, poległ w Osieku Łużyckim 3.11.1945
Hysek Jan, sołtys Osieka, zginął 11.11.1946 w Osieku Łużyckim,
Kania Władysław, MO, zginął w Bogatyni w październiku 1946
Piechowski Antoni, MO, poległ w Radomierzycach 3.11.1945
Prych Czesław, MO, zastrzelony w Pieńsku 8.01.1945


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 gru 2008, 20:20 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 25 maja 2008, 13:18
Posty: 203
Lokalizacja: z Kortezu od Davilli
Czy masz jakieś dokładniejsze infroamcje o werwolfie na naszym terenie ? Lub ogólnie o werwolfie i jego działaniach w Polsce ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 gru 2008, 7:06 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 cze 2007, 9:27
Posty: 109
Lokalizacja: zgorzelec
Zubek, chyba wkradł się błąd przy dacie dot. śmierci Prych Czesław - 8.01.1945 r ?
Do tej listy, którą podałeś należy moim zdaniem chyba zliczyć funkcjonariuszy MO, których nagrobki znajdują na cmentarzu komunalnym w Zgorzelcu. Czy są to ofiary działań zbrojnych grup na terenie powiatu zgorzeleckiego, tego nie wiem, ale wszyscy zginęli śmiercią tragiczną. Informacje nt. znajdują się -tak mi się wydaje - w archiwach MSW /Policji/. Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 gru 2008, 12:00 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 sie 2005, 12:18
Posty: 1387
Lokalizacja: z mieszkania obok
Bastiat pisze:
W "Atlasie Podziemia Niepodległościowego" znajdują się ciekawe informacje np. Lubań zaznaczony jest jako miejsce reakcji, w dodatku w pobliżu zaznaczono jakąś potyczkę i bodaj atak na posterunek MO


Jeśli chodzi o reakcję być może zwrócono uwagę na działalność WiN-u. W artykule Tomasz Balbusa - Schemat Organizacyjny Zrzeszenia WiN Okręg Jelenia Góra "Zachód" (1945-1946) można wyczytać że struktura organizacyjna, (szczególnie w powiecie Lubańskim) była bardzo rozbudowana. Jak wynika z artykułu działalność zbrojna praktycznie nie była prowadzona. Co do MO - jest w artykule ciekawy fragment :

Cytuj:
W okolicach Lubania Śląskiego partyzanci "Warty" obsadzili liczne posterunki MO, zapewniali bezpieczeństwo na wsiach, tępili kryminalistów i szabrowników (powojenna plaga bandytyzmu), nierzadko także czynnie bronili miejscową ludność przed rabunkami i gwałtami dokonywanymi przez żołnierzy ACz.


http://pl.wikipedia.org/wiki/Zgrupowanie_Warta

O działalności WiN-u na terenie powiatu zgorzeleckiego nic nie wiadomo, prawdopodobnie nie istniały żadne struktury.

Okręg WiN-u został rozbity przez UB w czerwcu 1946 roku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 gru 2008, 13:27 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 25 maja 2008, 13:18
Posty: 203
Lokalizacja: z Kortezu od Davilli
Dzięki za informacje ;) napewno się przydadzą ;).
W jaki sposób rozbito okręg WiN-u ? Czyżby zbrojnie ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 gru 2008, 17:21 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sty 2005, 20:10
Posty: 1379
Lokalizacja: Zgorzelec
Kazimierz pisze:
Zubek, chyba wkradł się błąd przy dacie dot. śmierci Prych Czesław - 8.01.1945 r ?
Do tej listy, którą podałeś należy moim zdaniem chyba zliczyć funkcjonariuszy MO, których nagrobki znajdują na cmentarzu komunalnym w Zgorzelcu. Czy są to ofiary działań zbrojnych grup na terenie powiatu zgorzeleckiego, tego nie wiem, ale wszyscy zginęli śmiercią tragiczną. Informacje nt. znajdują się -tak mi się wydaje - w archiwach MSW /Policji/. Pozdrawiam


jasne że to musi być błąd! :) ciekawe, że moje źródło tak waśnie podaje, a ja bezmyslnie wklepałem :smt021
w każdym razie jest to temat wart grzechu i bardzo ciekawe pole przyszłych badań.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 89 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..