Dzisiaj jest 28 mar 2024, 12:53

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 28 maja 2011, 21:23 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 10 maja 2011, 22:11
Posty: 24
Lokalizacja: Zgorzelec
Witam!

Jestem nową, dośyc młodą (16l.) osobą na forum i zaczynam właśnie od tego tematu. Historia Zgorzelca interesuje mnie od dzieciństwa, a najbardziej sprawa tego Starego Szpitala, który do 2010 roku stał przy ul. nadbrzeżnej. Jako dziecko byłem koło niego chyba 3 razy, kiedy odwiedzałem mojego dziadka w "nowszym" budynku szpitalnym". W drodze na odwiedziny, kiedy z babcią i mamą mijałem ten budynek, zapytałem się mojej babci "Co to są za ruiny?'. Babcia opowiedziała mi że był to szpital powiatowy, w którym rodziła moją mamę i 3 wujków. Z zaciekawieniem słuchałem opowieści mojej babci do pewnego momentu, kiedy to babcia oznajmiła mi że spłonął i że dużo ludzi nie zdążyło wyjśc z budynku. To tyle co pamiętam z opowieści mojej babci. Przez 3 lata, począwszy od 2000 roku, gdy mijałem wjazd na ul. Nadbrzeżną, albo przechodziłem ul. Iwaszkiewicza niedaleko "Kaprysu" zawsze wyglądałem starych szczytów dachu szpitala, z charakterystycznym okrągłym oknem. Potem chyba runęły.

Dlatego rodzi się moje pytanie, czy jest ktoś na tym forum kto mógłby mi przybliżyc historię tego budynku, kiedy spłonął, jak wyglądał?

Szukałem zdjęc, ale znalazłem tylko jedno, a i w internecie nic o nim nie piszą.

Czekam na odpowiedzi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 maja 2011, 14:16 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 08 cze 2010, 20:19
Posty: 43
Lokalizacja: zgorzelec
szpital powiatowy?dziwne ja mam info na temat tego obiektu że był tam szpital ale zakaźny i stąd była popularna jego nazwa zakaźniak no cóż może coś przeoczyłem ale że zgineli tam ludzie! :-? pierwsze słysze będąc mniej więcej w twoim wieku chodziłem po opisanym powyżej obiekcie i jedynie gdzie było widać częściowo osmalone ściany to strych tak więc podejrzewam że od tego miejsca się zaczoł potencjalny pożar


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 maja 2011, 14:50 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 10 maja 2011, 22:11
Posty: 24
Lokalizacja: Zgorzelec
Rozmawiałem dzisiaj z babcią i opowiedziała mi dokładniej historię szpitala. Otóż w czasach powojennych zmieniono go ze szpitala zakaźnego na szpital powiatowy, a szpital zakaźny przeniesiono do budynku kilka metrów dalej, wybudowanego w latach 60'. Wsłuchując się w opowieśc, dowiedziałem się że moja babcia leżała tam na oddziale Chirurgii. Leżała tam też moja mama, kiedy była dzieckiem. Tak jak wcześniej pisałem przybyli tam na świat moi 3 wujkowie. Szpital prawdopodobnie spłonął w latach 70' lub 80', a kilkadziesiąt lat później zginął tam "menel" szukający złomu. Belka załamała się i runął cały południowy szczyt szpitala. Mężczyzna zginął na miejscu

To wszystko co dotychczas wiem

To jest chyba jedno ze zdjęcie pracowników na dachu szpitala powiatowego w Zgorzelcu


Szpital Powiatowy


Ostatnio zmieniony 29 maja 2011, 14:54 przez cumulus95, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 maja 2011, 18:09 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
Szpital spłonął na początku lat '90. Został podpalony celowo, by zatrzeć malwersacje i niedoróbki powstałe podczas jego kapitalnego remontu. W pożarze nikt nie zginął. Nikt też nigdy nie odpowiedział za podpalenie budynku, bo oficjalnie mówiło się, że było to nieszczęśliwe zdarzenie, dzieło przypadku.
Prawdą jest, że zginał tam żul podczas próby demontażu stalowych konstrukcji. Wyciął szynę nośną i strop zwyczajnie zwalił mu się na łeb.
Był tam też internat szkoły medycznej. Pamiętam jak w 1986 roku wchodziliśmy z kumplami przez okno do dziewczyn tak żeby wychowawca nie zauważył :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 maja 2011, 19:36 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 10 maja 2011, 22:11
Posty: 24
Lokalizacja: Zgorzelec
dzięki viper!

No to wiem już kiedy spłonął, ale czy są jego jakies zdjęcia, przed spaleniem, a może i po? (oprócz wyżej zamieszczonego)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 maja 2011, 20:37 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
Ja mam tylko zdjęcie ze stycznia 1999 roku i późniejsze. Wcześniejszych niestety nie posiadam w swojej kolekcji :( Szkoda.
To zdjęcie, do którego zamieściłeś linka powyżej robione było z całą pewnością na tarasie szpitala, po południowej stronie budynku. Wejście na ten taras było możliwe, acz ryzykowne, jeszcze kilka lat temu, gdy stała ruina szpitala.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 maja 2011, 22:05 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 10 maja 2011, 22:11
Posty: 24
Lokalizacja: Zgorzelec
Viper, czy mógłbys mi je przesłac na maila? (podaję go niżej)

Bardzo mi na takich zdjęciach zależy.


nestle95@wp.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2011, 11:02 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
nie wiem ile ma lat budynek o który pytasz, ale na mapie z 1850 roku oznaczony w tym miejscu jest przybytek określany jako : Anstalt zur Besserung sittlich vermah Kinder - tego vermah tylko nie jestem pewien, może to być równie dobrze verwah, vermahe, vermahr albo verwahe, verwahr. tak czy owak na moje zyzowate oko wygląda to na jakiś poprawczak. tyle, ze mało prawdopodobne raczej jest aby to był dokładnie ten sam budynek który stał tu po zakończeniu wojny, ten wg mnie raczej powstał gdzieś w latach 20tych albo 30tych.
jeśli chodzi o szpital powojenny to najwięcej znajdziesz w książce Jana Bohdana Glińskiego "Mój Zgorzelec", pod spodem kilka akapitów a całość wysyłam Ci na skrzynkę. tylko z góry ostrzegam, że to książka raczej mało porywająca i jeśli chodzi o spisane fakty mocno nieuporządkowana ;)


Cytuj:
Poszukując obiektu na szpital obszedłem całe, długie na kilka kilometrów miasto. Na
północnym jego krańcu znajdował się budynek po domu dziecka, który - z braku lepszego -
nadawał się do tego celu. Ale był on zniszczony. Stał na uboczu nad Nysą, a naprzeciw niego była kładka dla pieszych na drugą stronę rzeki. Niemcy w ostatniej chwili przed wycofaniem się wysadzili kładkę w powietrze. Wybuch wybił szyby w domu dziecka i rozerwał spojenia dachówek. Ale budynek miał własną kuchnię i centralne ogrzewanie. A było to ważne dla organizowanego szpitala.
W dniu 16 czerwca 1945 roku zorganizowałem grupę roboczą do odnowienia budynku. Na
jej czele postawiłem polskiego technika dentystycznego Władysława Geislera, który pracował w Görlitz od 1945 roku. Dałem mu wolną rękę w działaniu. On też zaraz zorganizował kuchnię dla zatrudnionych oraz ekipę ludzi do chodzenia po wsiach i polach dla zbierania żywności. Te posiłki były przez długi czas jedyną zapłatą za wykonywaną pracę. Ogółem pracowało przy tym szpitalu około 50 Niemców. Rzeczą Geislera było też zaopatrzenie w materiały szklarskie, murarskie itp. Działając w porozumieniu z odpowiednimi komórkami naszego Urzędu (władze miejskie jeszcze nie były powołane) zbierał je w znajdowanych magazynach materiałów budowlanych miasta i okolicy.
Szybko pojawiła się konieczność hospitalizacji samotnych, bezdomnych i ciężej chorych. W
tym celu w dniu 24 czerwca 1945 roku uruchomiłem Izbę Chorych, przekształcając ją w dniu 15 lipca tegoż roku w Oddział Szpitala Powiatowego. Mieściła się ona w opróżnionych przez mieszkańców mieszkaniach nad ambulatorium przy ulicy Warszawskiej 11. Życie sprawiło, że powstała tu też pierwsza Izba Porodowa. Początkowo - wobec braku personelu polskiego - zatrudniliśmy tam personel pielęgniarski i pomocniczy niemiecki. Stopniowo był on wymieniany na personel polski. Zarówno ambulatorium jak i oddział szpitalny udzielały wszelkiej pomocy zupełnie bezpłatnie.
Od chwili przejścia frontu wszyscy chorzy na choroby zakaźne byli przewożeni samochodami wojskowymi poza Nysę do niemieckich szpitali. Tak było do czasu otwarcia u nas Oddziału Zakaźnego. Ale i wtedy jeszcze przez dłuższy czas z północnej części powiatu, z rejonu Ruszowa, Gozdnicy i nawet z Węglińca sanitarki jednostek wojskowych, tam stacjonujących przewoziły tych chorych do niemieckich szpitali. Potem jeszcze przez jakiś czas korzystaliśmy z usług pracowni bakteriologicznych i serologicznych w niemieckiej części miasta, póki tych usług nie udostępniono nam we Wrocławiu i w Jeleniej Górze.
Jak wspomniałem wyżej, w 1945 roku było bardzo dużo zachorowań na choroby zakaźne,
głównie na dur brzuszny, także i na dur plamisty. Teraz nam trzeba się było nimi zając na
miejscu. W tym celu w dniu 25 lipca 1945 roku uruchomiłem Szpitalny Oddział Zakaźny. Liczył on początkowo kilkanaście łóżek i mieścił się w poniemieckich mieszkaniach nad ambulatorium przy ul. Warszawskiej 11. Później miasto przydzieliło na ten cel wolno stojący budynek przy ulicy zwanej obecnie Nowotki 7 i tam przeniosłem ten Oddział. Opiekę nad chorymi sprawował od początku dr Józef Kantorski. W tym Oddziale leczyliśmy chorych na różne choroby zakaźne, lecz zawsze dominował dur brzuszny. Zachorowania wzrastały do rozmiarów epidemii, głównie w północnych gminach powiatu. Oddział był stale pełny, mimo że przez długi czas wojska radzieckie przewoziły chorych z terenu gmin Ruszów i Węgliniec do szpitali niemieckich.
Niestety zaginęły sprawozdania z liczbowego stanu tych zachorowań i zgonów, które wysyłałemdo Wojewódzkiego Wydziału Zdrowia.
(…)
Remont budynku szpitala postępował żwawo. Budynek został oszklony, drzwi, okna i futrynyporeperowane, dach pokryto dachówką, wnętrza zostały odmalowane. Była to jedyna prowadzona przeze mnie robota wykonywana własnymi siłami, bez pomocy żadnego
przedsiębiorstwa budowlanego - bo takich jeszcze nie było. Jeśli dodam, że w zasadzie cała
robota była wykonana bez żadnego oparcia o pieniądze (tych jeszcze nie mieliśmy) - da to
obraz wyjątkowych stosunków tego lata 1945 roku. Fachowi robotnicy i inżynier nadzorujący prace byli Niemcami, bo Polaków też jeszcze nie było. Przez kilka miesięcy nie płaciłem robotnikom żadnego wynagrodzenia – bo dopiero w listopadzie 1945 roku otrzymałem pierwsze pieniądze z Wojewódzkiego Wydziału Zdrowia.
W dniu 17 listopada 1945 roku szpital został oficjalnie otwarty, z tym też dniem otrzymałem
nominację na jego dyrektora. Faktycznie, to już parę dni wcześniej położono w nim położnice i odbyły się dwa czy trzy porody.
Oddział Szpitalny działał przy ulicy Warszawskiej 11 do dnia 27 listopada 1945 roku. W tym
dniu został on zlikwidowany, a chorych przenieśliśmy do wyremontowanego budynku Szpitala Powiatowego przy ulicy Nadbrzeżnej 5a.
(…)
W początkach listopada lub jeszcze w październiku 1945 roku powstał Wydział Powiatowy,
działający na wzór przedwojennego Sejmiku Powiatowego. W dniu 19 listopada tegoż roku na moje nalegania została powołana Rada Szpitala. Referowałem wówczas na jej zebraniach sprawy szpitala. Przez pierwszy okres czasu miałem trudności z przekonaniem członków Wydziału Powiatowego, że Szpital Powiatowy musi być instytucją samorządową, gospodarczo podległą temuż Wydziałowi, że nie może to być jednostka administracyjna podległa tylko lekarzowi powiatowemu. Dopiero po przezwyciężeniu tej trudności mogłem opracować i przedłożyć wydziałowi Powiatowemu do zatwierdzenia statut i regulaminy szpitala. Często jednak członkowie Wydziału Powiatowego nie rozumieli specyficznych potrzeb szpitala. Bywały więc z tego powodu nieraz trudności.
(…)
W dniu 4 lipca 1949 roku przy Powiatowym Ośrodku Zdrowia w Zgorzelcu, który miał już
odrębną Radę Miejscową założono Kasę Zapomogowo-Pożyczkową. Od początku jej przewodniczącym był Janusz Wołk, a sekretarką Wincenta Oryl. Kasa ta obsługiwała pracowników służby zdrowia z całego powiatu. Do lat siedemdziesiątych nieprzerwanie jej przewodniczącym był Janusz Wołk.
Personel Szpitala Powiatowego w Zgorzelcu, początkowo nieliczny, stopniowo się zmieniał i
stabilizował. Od 1946 r do 1982 roku sekretarką była Maria Romanow, repatriantka zza Buga. Później dołączyła do niej Hildegarda Dzierża, początkowo jako maszynistka, a w latach 1951-1952 jako kierownik personalny. Jako magazynier pracował Stefan Gawrysz, pierwszy sekretarz podstawowej organizacji partyjnej. Był to młody człowiek, dość energiczny. Ożenił się w Zgorzelcu z pielęgniarką, Niemką, piękną Ilzą. W 1950 roku wyemigrowali z małym dzieckiem do Niemiec Zachodnich. Pierwszym laborantem był sanitariusz Stanisław Andrzejewski, którego wciągnąłem do tej pracy diagnostyczno-laboratoryjnej. Po paru latach przybył nam technik rentgenowski, Maksuris Stratis, Grek, który w Polsce ukończył szkołę techników rtg. Z kolei on był sekretarzem POP. Próbował i mnie nakłonić do wstąpienia do partii. Uważałem jednak, że nie będę mógł być aktywnym członkiem, a bezczynnym figurantem być nie chciałem. I tak już zostało na zawsze.
Pierwszą polską pielęgniarką w szpitalu była Eugenia Marcinkowska (już od lata 1945 roku).
Razem z nią przybyła i pracowała młodsza pielęgniarka Stefania Grochowska. Była to już
starsza pani. Na nich mogłem w pracy zawodowej polegać, były sumienne, dokładne i
pracowite, oddane swej pracy i chorym. Przez kilka lat Marcinkowska była jedyną dyplomowaną pielęgniarką w szpitalu. Zajmowała się apteką szpitalną i była przełożoną pielęgniarek aż do swego wyjazdu v 1948 roku ze Zgorzelca; wyjechała razem z Grochowską. Po Marcinkowskiej przełożoną była Lidia Besserowa, żona lekarza, ściągnięta do Zgorzelca przez dr Jewsiejenkę. Młodszą pielęgniarką (ale starszą wiekiem) była Janina Kobakowa, zawsze z przejęciem pielęgnująca każdego chorego.
Około 1951 roku Wydział Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu powiadomił mnie,
że jest przeprowadzana akcja nadawania imion patronów zakładom służby zdrowia. Dla Szpitala Powiatowego w Zgorzelcu wybrano na patrona dr Ludwika Bierkowskiego (1801-1860), wybitnego lekarza i chirurga. Jego postać była nam wszystkim nieznana. Wobec tego pojechałem do Wrocławia i tam, poszperawszy w bibliotekach, napisałem jego życiorys. Następnie na specjalnie zwołanym zebraniu pracowników szpitala zaprezentowałem jego działalność lekarską i naukową. Po krótkiej dyskusji zebrani akceptowali przyjęcie dr Bierkowskiego na patrona tego szpitala.
Od roku 1946 poszukiwałem chirurga do pracy w szpitalu. I wreszcie udało mi się namówić
starej daty akuszera (położnika) i chirurga, który przed wojną miał swoją klinikę w Pińsku. Dr Dymitr Jewsiejenko osiadł w Zgorzelcu w dniu 18 października 1947 roku i jemu przekazałem również funkcję dyrektora szpitala.
(…)
W jesieni 1947 roku dr Jewsiejenko przejął oddziały chirurgiczny i położniczy. Sam zostałem jako ordynator oddziału wewnętrznego. Myślałem wówczas, że już będę wolny od interwencji położniczych, których dotychczas sporo się zdarzało. Potem przybył też chirurg dr Jan Kochan. Ja - jak i inni lekarze - miewałem nocne dyżury w szpitalu.




Ostatnio zmieniony 30 maja 2011, 11:13 przez neandertalski, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2011, 11:13 
Offline
gaduła
gaduła
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 lis 2005, 11:37
Posty: 307
Lokalizacja: z internetu :)
neantertalski proszę o podesłanie też na mojego maila Mojego Zgorzelca Glińskiego, miałem to w PDFie i mi się zgubiło, z góry uprzejmie dziękuję!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2011, 13:58 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 10 maja 2011, 22:11
Posty: 24
Lokalizacja: Zgorzelec
neandertalski dzięki za ten tekst. Musze przyznac bardzo ciekawy.

Tylko jeszcze tych nieszczęsnych zdjęc potrzebuje...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2011, 16:15 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 gru 2008, 16:11
Posty: 56
Lokalizacja: Zgorzelec
Wieczorem zeskanuję zdjęcie i Ci wyślę. Pytałem też w pracy jednego znajomego, który jeszcze w latach osiemdziesiątych mieszkał w tym budynku. Powiedział, że jeżeli coś znajdzie, to podrzuci mi do zeskanowania.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2011, 16:24 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
neandertalski pisze:
Anstalt zur Besserung sittlich vermah Kinder - tego vermah tylko nie jestem pewien, może to być równie dobrze verwah, vermahe, vermahr albo verwahe, verwahr. tak czy owak na moje zyzowate oko wygląda to na jakiś poprawczak.


Anstalt zur Besserung sittlich verwahrloste Kinder.

Dom dla dzieci moralnie zaniedbanych. Czyli dla dzieci, które odbiegały swoją moralnością (czyt. seksualnością) od normy. Głównie były to dzieci molestowane seksualnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2011, 19:02 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
dzięki za tłumaczenie tadam - czyli na mapie jest verwahr napisane.
dokładam dwie moje kartki na których coś tam widać:

https://picasaweb.google.com/lh/photo/r ... directlink


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2011, 20:21 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 10 maja 2011, 22:11
Posty: 24
Lokalizacja: Zgorzelec
dzięki za pocztówki neandertalski. Zachomikuje je sobie w Moich dokumentach. Ja
jeszcze znalazłem coś takiego
Obrazek

szpital znajduje się nad wieżami peterskirche


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2011, 20:58 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
jeśli chcesz tego typu zdjęcia jak wyżej to wejdź na stronę http://www.bing.com/maps/
zrób duże zbliżenie i zmień z widoku "ulicy" na widok "z lotu ptaka" będziesz mógł nawet oglądać z różnych kierunków. Np od zachodu:
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..