Dzisiaj jest 28 mar 2024, 17:37

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 06 gru 2011, 11:50 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 cze 2007, 9:27
Posty: 109
Lokalizacja: zgorzelec
Mam prośbę może ktoś ma fotografię przedwojenną restauracji, która się mieściła w dzisiejszym sklepie z armaturą sanitarną na Ujeździe (Pan Pomorski) i jak się ta restauracja nazywała?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 gru 2011, 12:52 
Offline
zinfoman
zinfoman

Rejestracja: 08 sty 2010, 10:27
Posty: 1762
neandertalski pisze:
jest jeszcze jedno - starsze i jeszcze ciekawsze. jeżeli to jest kaiser Wilhelm II i car Mikołaj II
pięknotka, w dodatku rozwiązałeś mój i kolegi spór co do daty powstania pewnej kamienicy, której na zdjęciu nie ma :-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 gru 2011, 12:55 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
Kazimierzu lokal można znaleźć na starych kartkach pod dwoma nazwami, najpierw nosiła nazwę Kaiser Wilhelm Saal, a później Endstation Moys. mam jedną kartkę z ogródkiem piwnym ale to w zasadzie same drzewa i stoliki...
tu jest jedna litografia do zobaczenia:
http://jbc.jelenia-gora.pl/dlibra/docme ... ublication


Ostatnio zmieniony 06 gru 2011, 13:16 przez neandertalski, łącznie zmieniany 3 razy

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 gru 2011, 13:56 
Offline
zinfoman
zinfoman

Rejestracja: 08 sty 2010, 10:27
Posty: 1762
No i się restauracyjnie zrobiło. Masz może coś o …… ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 gru 2011, 14:41 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
mam - tę drugą kartkę, znaczy z kaiserem w jajku :P

P.S.y
żarty żartami ale może rzeczywiście wydzielić by jakiś knajpiany wątek?


Ostatnio zmieniony 06 gru 2011, 14:43 przez neandertalski, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 gru 2011, 15:03 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
w linku, który wkleiłem na poprzedniej stronie jest pocztówka z 1929 roku
w zasadzie to samo ujęcie jak na skanach od neo ale wklejam :

Obrazek

[ Dodano: Wto Gru 06, 2011 9:49 pm ]
neandertalski pisze:
mam - tę drugą kartkę

a na tej drugiej kartce fajna jest treść - część po polsku a część po niemiecku :roll:
Cytuj:
Kochani Kolega!
Viele Grüße aus Moys...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 gru 2011, 7:18 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 cze 2007, 9:27
Posty: 109
Lokalizacja: zgorzelec
Dzięki za informacje. Rodzi się taka o to refleksja, że przed wojną było bardzo dużo lokali restauracyjnych, a mieszkańców tej części Goerlitz było zdecydowanie mniej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 gru 2011, 8:00 
Offline
zinfoman
zinfoman

Rejestracja: 08 sty 2010, 10:27
Posty: 1762
Kazimierz pisze:
Dzięki za informacje. Rodzi się taka o to refleksja, że przed wojną było bardzo dużo lokali restauracyjnych, a mieszkańców tej części Goerlitz było zdecydowanie mniej.

OT

Bo przed wojną nie było wielkich pięknych lodówek, kolorowych opakowań, gotowego jedzenia robionego w fabrykach, promocji na kurczaki, fast foodów i innych tureckich czy amerykańskich jadłodajni. Ludzie spotykali się w karczmach, oberżach, restauracjach czy kawiarniach, bo nie było telewizorów, komputerów, komórek itp itd. Teraz żyjemy dla elektronicznych zabawek, spotykamy się między półkami w galeriach handlowych, albo na facebook'u. Przynajmniej gęby mamy całe, bo przy podniesionych emocjach wystarczy wstawić wymowną emotkę ]:-> . Przede wszystkim jednak, polskie kobiety świetnie gotują. ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 gru 2011, 11:32 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
żeby było mniej więcej "w tomacie" wrzucę tu widoczek ogródka Endstation Moys, dokładam też skan drugiej strony bo ciekawa, wynika z opisu - tadam jeśli coś przekręcę to popraw mnie proszę - że lokal ten miał coś w rodzaju certyfikatu koszerności dla narodowo socjalistycznych kameraden :-)
P.S.y
znalazłem jeszcze dwa obrazki z tej knajpy w książce "Ueber sieben Bruecken... Goerlitz - Die Oststadt auf alten Ansichtskarten und Fotografien" Wolfa-Dietera Fiedlera, niestety jakość skanów kiepska bo autor umieścił tu co prawda bardzo dużo obrazków ze swojej kolekcji, ale niestety są czasami wielkości znaczków pocztowych. wrzucam jednak bo zwłaszcza jeden z nich jest ciekawy - pokazuje na fotografii a nie litografii wnętrze sali w której w tej chwili jest sklep Pomorskiego.


Ostatnio zmieniony 11 gru 2011, 21:36 przez neandertalski, łącznie zmieniany 2 razy

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 gru 2011, 11:39 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
neandertalski - wskaż od którego (lub które) posty mam wydzielić.
Ułatwisz mi robotę :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 gru 2011, 11:49 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
może wszystkie od pierwszego postu Kazimierza włącznie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 gru 2011, 11:54 
Offline
zinfoman
zinfoman

Rejestracja: 08 sty 2010, 10:27
Posty: 1762
Prośba do neandertalski’ego - masz widzę ogromną wiedzę , talenty skojarzeniowe ;) ( zapewne masę materiałów)więc może w "historii lokalnej" rozpoczniesz coś na wzór http://goerlitz-einstundjetzt.npage.de/ ... 78996.html
Występuję tu raczej w roli obserwatora "laika", więc mało wiedzy mam do zaoferowania. Natomiast Ty... i tu mogę się podlizywać w nieskończoność. He he Poważnie tych gasthof'ów w naszej części miasta było sporo i jest, co opisywać... :smt023

OT


Ostatnio zmieniony 07 gru 2011, 11:56 przez Dr. Dre, łącznie zmieniany 3 razy

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 gru 2011, 11:57 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
Wydzielono z tego wątku :

http://zgorzelec.info/forum/viewtopic.p ... 644#105644

Jak tytuł nie pasuje to można zmienić...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 gru 2011, 13:08 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
doktorku nie rób ze mnie potwora proszę...
nie mam wcale jakiejś wielkiej tajemnej wiedzy - po prostu ogólnie zainteresowanie czymś takim jak historia miasta jest u nas niespecjalne niestety i przez to jak ktoś rzuci na forum dwie przedwojenne nazwy zaraz zaczyna sprawiać wrażenie "znawcy" - jaki kraj tacy terroryści, jakie zainteresowanie tacy i "znawcy" ;-)
ale skoro jest wątek to możemy spróbować je powyliczać. z góry mówię, że nie mam za wiele własnych zbiorów na ten temat, bo kartki z knajpami - zwłaszcza z wnętrzem knajp, a jeszcze zwłaszczej knajp przedwojennych po dzisiejszej polskiej stronie to na ebayu cholernie wysoko licytowany towar przez naszych sąsiadów zza Nysy...
skoro Kazimierz zaczął od Moysu i Endstation Moys zaliczyliśmy (dorzucę jeszcze z domu do kolekcji moją kartkę z tym ogródkiem dla porządku, żeby nie było, ze wątek dziadowski bo same zrzutki z aukcji) to może teraz prawie po sąsiedzku lokal, znany jako Stadt Bruenn. mam w komputerze forlaufera z widokiem na knajpę, to póki co wrzucę a w domu doskanuję to co napisali o tym lokalu w książeczce o której już wspominałem - prośba tylko co by może tadam na polski streścił to później?

P.S.y
no to niech leci, kawałek książki o której mówiłem i jedna moja kartka. aha tylko w książce jest błąd w opisie tego co się dziś mieści w tym miejscu. autor pomylił tę restaurację z Kaiser Wilhelm Saal (swoją drogą budynki trochę podobne do siebie są rzeczywiście) stąd pisze o sklepie z hydrauliką. Stadt Bruenn z kolei mieścił się tam gdzie dziś stoi pizzeria Sawanna z przyległościami, dlatego doktorku kiedyś Ci wspominałem o tej knajpie jako o specyficznym dziwadle kontynuacyjnym, tzn. w miejscu dawnej knajpy przez wiele lat nie było nic, pamiętam jak w latach osiemdziesiątych był tu pusty plac na którym kiedyś stała tablica z napisem PZPR TA SAMA ALE NIE TAKA SAMA przy okazji jakiegoś zjazdu partii, a później przyszło nowe i z kapitalizmem powróciły burżuazyjne jadłodajnie w to miejsce ;) ot taka reaktywacja knajpiana.
P.S.y 2
hm jak tak patrze na tę kartkę po zeskanowaniu to się zastanawiam czy przypadkiem nie został jeszcze fragment oryginalnej zabudowy tego miejsca, wygląda mi na to, że ten biały budynek ze ściętym narożnikiem z lotu współczesnego ptaka jest bardzo podobny do tego który widać na kartce jeszcze nie ścięty i przyklejony do głównego budynku lokalu.


Ostatnio zmieniony 07 gru 2011, 18:00 przez neandertalski, łącznie zmieniany 2 razy

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 gru 2011, 20:33 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 cze 2007, 9:27
Posty: 109
Lokalizacja: zgorzelec
Na początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, będąc uczniem Szkoły Podstawowej nr 2 brałem udział w szkolnych zabawach karnawałowych w Stadt Brunn. Na pierwszym piętrze była duża sala taneczna z sceną identyczną, jak w lokalu, gdzie dzisiaj jest sklep z armaturą sanitarną przy ulicy Łużyckiej. W tamtych czasach tzn. po wojnie obiekt ten ( Stadt Brunn) należał do zakładu tzw." walizkowni", a następnie Miry. Z niecierpliwością czekam na dalsze tak ciekawe informacje w tym temacie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..