Dzisiaj jest 28 mar 2024, 10:02

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 28 lut 2006, 23:16 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 01 sty 2006, 23:20
Posty: 632
Lokalizacja: Slumsy :o
Nieudane próby zmiany hasła do logowania na forum.

Nie podoba się mi hasło, przydzielone mi przez system.
Poprzez zakładkę "profil" istnieje podobno możliwość zmiany hasła.
Znam stare hasło(jest dobre-znaczy-aktywne-dopowiadam)
Zapisuję hasło nowe, ponawiam, i daję "wyślij".
Otrzymuję zwrotny komunikat: "hasło zmienione".

Niestety, aktywne jest cały czas hasło przydzielone automatycznie.
Ja się nie znam na prostej aplikacji, czy aplikacja zgupiała?


A tak przy okazji:
Da się jakoś wprowadzić OBOWIĄZEK używania POLSKICH znaków
diakrytycznych, przy pisaniu na Forum?
I drugi obowiązek.
Jasnego formułowania myśli? ( a tym samym - zdań).
I STARANNEGO tych myśli-zdań ZAPISYWANIA?

Stan znajomości języka polskiego ( w dobie rakietowo-komputerowej)
staje się katastrofalny.
I będzie się nadal pogarszał, jeśli się temu nie sprzeciwimy.
Na dobrą wolę językowych nieuków ( i niechlujów) raczej liczyć nie
można. Wnoszę więc o zastosowanie przymusu.
Bodajże wszystkie wypowiedzi są moderowane. Niech więc moderacji
podlegają też pod względem językowym!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 mar 2006, 0:28 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 03 sty 2005, 0:32
Posty: 3636
Lokalizacja: Warszawska 15
Witam na forum. :)

Jezeli chodzi o haslo, to jak najbardziej istnieje mozliwosc zmiany ale ze strony www.zgorzelec.info (po po zalogowaniu w okienku po lewej stronie) wynika to z faktu, ze musielismy polaczyc baze uzytkownikow zgorzelec.info z baza forum. Za utrudnienia przepraszamy. :)

Jezeli chodzi o uzywanie znakow diakrytycznych potocznie zwanych "ogonkami".
W internecie najwazniejsza rzecza jest informacja. Na drugim miejscu jest sposob jej przekazania, pozniej ogonli i bledy ortograficzne. Tak naprawde to te dwie ostatnie rzeczy nie maja znaczenia, bo jezeli tresc zostala przekazana i inni uzytkownicy ja zrozumieli to cel zostal osiagniety. Znacznie czesciej problem wystepuje w przypadku wyrazania swoich mysli. Osoby nie potrafia zlapac wlasciwego sensu zdania, lub w pol zdania gubia sens i cala wypowiedz traci watek. Niestety jest to takcze czesto niespowodowane nieuctwem, ale jakas przypadloscia polegajaca na problemie w przekazywaniu mysli.

W zwiazku z tym jezeli chodzi o znaki diakrytycznych uwazam ze nie ma sensu wprowadzania obowiazku ich uzywania z uwagi na "szukanie na sile problemu tam gdzie go nie ma" bo jezeli informacja jest przekazywana i dyskusja toczy sie w sposob prawidlowy, to forum spelnia swoje zadanie.

Co do mysli - postaramy sie pogonic troche tych bardziej leniwych ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 mar 2006, 21:22 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 paź 2005, 20:03
Posty: 999
Lokalizacja: Zgorzelec
aleksander pisze:
W zwiazku z tym jezeli chodzi o znaki diakrytycznych uwazam ze nie ma sensu wprowadzania obowiazku ich uzywania z uwagi na "szukanie na sile problemu tam gdzie go nie ma" bo jezeli informacja jest przekazywana i dyskusja toczy sie w sposob prawidlowy, to forum spelnia swoje zadanie.


Polecam Aleksandrowi lekturę kilku tekstów dotyczących "semantycznego Internetu". W szczególności proponuję zastanowić się nad tym, jak potem wyszukiwać tekst, który ktoś z czystego lenistwa zapisuje bez ogonków.

W razie czego mogę przeprowadzić ogólnopolską zbiórkę na klawiaturę z działającym klawiszem ALT.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 mar 2006, 11:24 
Offline
obserwator
obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 sty 2005, 18:31
Posty: 205
Lokalizacja: Zgorzelec
Moim zdaniem w internecie nie powinno sie uzywac polskich znakow z paru powodow:
Po pierwsze jest kilka (jak nie kilkanascie) roznych standardow zapisu polskich znakow. rozne programy (w tym rozne przegaldarki, czesto uzaleznione od uzywanego systemu operacyjnego). Nie kazdy program radzi sobie ze wszystkimi standardami, czesc nie radzi sobie z zadnymi. dlatego tez uzywanie polskich znakow moze powodowac ze tekst dla kogos bedzie nieczytelny i niezrozumialy.

Po drugie uzywanie polskich znakow np. w poczcie elektronicznej jest niezgodne ze standardem jej przesylana (konkretnie zapis znakow jest 7 bitowy zgodnie z RFC a polskie ogonki wymagaja zapisu 8 bitowego). Oczywiscie ze w dzisiejszych czasach wiekszosc serwerow poczty zezwala na stosowanie takowych, ale jezeli czyjs program (tak jak np. moj) jest zgodny w pelni z tym standardem (czyli pochodzi z kraju, gdzie poczta elektroniczna powstala, i jej autorzy nie olali dokumentacji), to zamiast piolszczyzny zobaczy stado krzaczkow, i smieszne wpisy na temat uzywanego kodowania w tytule wiadomosci, sprawiajace ze wszystko jest zupelnie nieczytelne. Niestety internet ma pewne swoje zasady, ktorych powinno sie trzymac. W innym wypadku powstaja kolejne standardy, ktore dalej nic nie oferuja, poza klotniami "ktory lepszy".

Po trzecie, uzywanie ogonkow to jest przerost formy nad trescia w wypadku internetu. Slusznie zauwazono ze nie ma to znaczenia, o ile tekst jest zrozumiale napsiany. Jezeli rozumiesz co pisze, to jest okej. Internet daje mozliwosc otwartego wyboru, swobody dzialania (w tym pisania), oraz nie podlega cenzurze czy to slownej czy "ogonkowej". Jezeli komus sie cos takiego marzy to zawsze mozna wyjechac do Chin gdzie takie rzeczy funkcjonuja. Ja jestem osobiscie zwolennikiem jednak otwartosci, z ktora siec ta powstala. Proba kontroli internetu to nic innego jak sprzeciwianie sie srodowisku, w ktorym sie funkcjonuje. A jak wiadomo, najgorzej takie cos zwykle konczy sie dla takich pseudo reformatorow.

Po czwarte. Z punktu widzenia praktycznosci pisania w internecie, polskie ogonki sa niepraktyczne. Stad przyjelo sie w tym medium pisanie po "polskawemu" czyli bez ogonkow. Jest to uproszczenie jezyka, ktory najwyrazniej jest "niepotrzebnie" przepelniony ogonkami, ktore jak widac nie sa tu nikomu potrzebne. Skoro od wielu lat, miliony rodakow tak postepuje (i im to nie przeszkadza), to trzeba siegnac po rozum do glowy, i zwyczajnie stwierdzic ze najwyrazniej sa ku temu jakies powody. No i zaakceptowac taka sytuacje, gdyz proby "nastawiania" czy "wymuszania" na ludziach stosowania sie do czegos zawsze daja odwrotny skutek.

Po piate, jezyk ma sluzyc narodowi/panstwu do komunikacji (nie odwrotnie), a skoro wiekszosc z rodakow, piszac po polskawemu sie swietnie rozumie, i jest to zdecydowana wiekszosc, to trzeba by zwyczajnie sie z tym zgodzic.

Tak wiec mysle ze "obowiazek" uzywania polskich znakow diaktrycznych jest bardzo zly i nie namiejscu (nie w internecie).
Oczywiscie ktos moze stwierdzic ze jezyk polski umiera poprzez taki internet, ze jego piekno, i zrodla z ktorych sie wywodzi traca na wartosci itd. itp. Ale pozwole sobie zauwazyc, ze te wartosci sa wirtualnei istnieja jedynie w glowach swoich wyznawcow, poniewaz "w praktyce" te wartosci nie maja kompletnie zadnego znaczenia, a takze jak pokazuje internet zastosowania.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 mar 2006, 12:18 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 paź 2005, 20:03
Posty: 999
Lokalizacja: Zgorzelec
Nicram pisze:
Moim zdaniem w internecie nie powinno sie uzywac polskich znakow z paru powodow:
Po pierwsze jest kilka (jak nie kilkanascie) roznych standardow zapisu polskich znakow. rozne programy (w tym rozne przegaldarki, czesto uzaleznione od uzywanego systemu operacyjnego). Nie kazdy program radzi sobie ze wszystkimi standardami, czesc nie radzi sobie z zadnymi. dlatego tez uzywanie polskich znakow moze powodowac ze tekst dla kogos bedzie nieczytelny i niezrozumialy.


Zależy co rozumiesz przez "standard". Jeżeli według Ciebie standardem jest lenistwo to pewnie masz rację. Jeżeli jednak rozmawiamy o faktycznych standardach, to przede wszystkim standardem jest PN-93 T-42118, czyli ISO-8859-2. No i Unikod, który jest przecież oficjalnie zalecany przez W3C.

Nicram pisze:
Po drugie uzywanie polskich znakow np. w poczcie elektronicznej jest niezgodne ze standardem jej przesylana (konkretnie zapis znakow jest 7 bitowy zgodnie z RFC a polskie ogonki wymagaja zapisu 8 bitowego). Oczywiscie ze w dzisiejszych czasach wiekszosc serwerow poczty zezwala na stosowanie takowych, ale jezeli czyjs program (tak jak np. moj) jest zgodny w pelni z tym standardem (czyli pochodzi z kraju, gdzie poczta elektroniczna powstala, i jej autorzy nie olali dokumentacji), to zamiast piolszczyzny zobaczy stado krzaczkow, i smieszne wpisy na temat uzywanego kodowania w tytule wiadomosci, sprawiajace ze wszystko jest zupelnie nieczytelne. Niestety internet ma pewne swoje zasady, ktorych powinno sie trzymac. W innym wypadku powstaja kolejne standardy, ktore dalej nic nie oferuja, poza klotniami "ktory lepszy".


O "quoted-printable" słyszałeś? O ESMTP (RFC 1659) też? Ten standard ma 11 lat! Serwery pocztowe nie obsługujące 8BITMIME to rzadkość w dzisiejszych czasach. IIS, Postfix, Sendmail i qmail od dawna to potrafią. Nie powołuj się zatem na standardy, bo najwyraźniej ich nie znasz.

Nicram pisze:
Po trzecie, uzywanie ogonkow to jest przerost formy nad trescia w wypadku internetu.


Doprawdy? No to teraz załóżmy, że szukam na forum słowa "zadanie". Przez podobnych Tobie wolnomyślicieli dostanę również posty ze słowem "żądanie", tyle że zapisane po polskawemu.

Nicram pisze:
Po czwarte. Z punktu widzenia praktycznosci pisania w internecie, polskie ogonki sa niepraktyczne. Stad przyjelo sie w tym medium pisanie po "polskawemu" czyli bez ogonkow.


Gdzie się przyjęło? Często ludzie unikają naciskania ALT-a na grupach dyskusyjnych, co mnie bardzo śmieszy bo NNTP jest ośmiobitowe.

Nicram pisze:
Po piate, jezyk ma sluzyc narodowi/panstwu do komunikacji (nie odwrotnie), a skoro wiekszosc z rodakow, piszac po polskawemu sie swietnie rozumie, i jest to zdecydowana wiekszosc, to trzeba by zwyczajnie sie z tym zgodzic.


Spora część rodaków (a szczególnie złota młodzież) pisze również po pokeeEeemońsq. Też mam się z tym zgodzić tylko dlatego, że mają takie widzimisie? Moze od razu przejdźmy na slang esemesowy, bo po co się męczyć?

Nicram pisze:
Tak wiec mysle ze "obowiazek" uzywania polskich znakow diaktrycznych jest bardzo zly i nie namiejscu (nie w internecie).


Nikt nie wprowadza "obowiązku", bo się go wprowadzić po prostu nie da. To jednak świadczy o użytkowniku Internetu, jego wiedzy i zwykłej kulturze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 mar 2006, 12:47 
Offline
obserwator
obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 sty 2005, 18:31
Posty: 205
Lokalizacja: Zgorzelec
mrbyte pisze:
Zależy co rozumiesz przez "standard". Jeżeli według Ciebie standardem jest lenistwo to pewnie masz rację. Jeżeli jednak rozmawiamy o faktycznych standardach, to przede wszystkim standardem jest PN-93 T-42118, czyli ISO-8859-2. No i Unikod, który jest przecież oficjalnie zalecany przez W3C.


No widzisz, to sa juz dwa standardy. Mamy jeszcze tablice ASCII, ktorej tez mozna uzywac jako standard kodowania znakow i inne...

Przede wszystkim internet powstal, wywodzi sie, i nadal ma swoje korzenie w USA, dlatego mysle ze powinno sie postepowac zgodnie z tymi narzuconymi zasadami. Nie uwazam ze ona sa swietne, po prostu takie sa.

mrbyte pisze:
O "quoted-printable" słyszałeś? O ESMTP (RFC 1659) też? Ten standard ma 11 lat! Serwery pocztowe nie obsługujące 8BITMIME to rzadkość w dzisiejszych czasach. IIS, Postfix, Sendmail i qmail od dawna to potrafią. Nie powołuj się zatem na standardy, bo najwyraźniej ich nie znasz.


Czepiasz sie, no ale tonacy brzytwy sie chwyta:) Mowie oczywiscie o podstawowym SMTP, ktory dla mnie jest swego rodzaju wyznacznikiem. No i mialo sluzyc jako przyklad, co pominales no ale nie dziwie sie w takiej sytuacji ;)

mrbyte pisze:
Doprawdy? No to teraz załóżmy, że szukam na forum słowa "zadanie". Przez podobnych Tobie wolnomyślicieli dostanę również posty ze słowem "żądanie", tyle że zapisane po polskawemu.


Szukac trzeba jeszcze umiec. Chyba nikt normalny nie szuka nic w internecie uzywajac jednego slowa :)

mrbyte pisze:
Gdzie się przyjęło? Często ludzie unikają naciskania ALT-a na grupach dyskusyjnych, co mnie bardzo śmieszy bo NNTP jest ośmiobitowe.


Smieszy bo nie rozumiesz, taka reakcja. Jedni jak nie rozumieja sie boja, inni sie smieja :P Powazniej rzecz biorac to zwyczajnie tak jak mowie przyjeli zasade nie uzywania ogonkow. Ogolnie w srodowiskach UNIX polskie znaki od zawsze byly problemem. A ze z srodowiska UNIX wywodzi sie caly internet. chcesz tego czy nie, jezyk polski jest od samego poczatku niezgodny z zamyslem tworcow calej sieci. Najwyzszy czas sie z tym pogodzic :)

Pewnie nie wzieles nawet pod uwage, jak wiekszosc ignorantow ze wiekszosc oprogramowania na systemu UNIX jak HP-UX, AIX czy systemy VMS w ogole nie ma obslugi jezyka polskiego. Stad brak ogonkow na grupach dyskusyjnych. A przeciez to wlasnie z tych zrodel biora sie projekty, ktore pozniej dopiero staja sie projektami publicznymi, i staja sie popularniejsze.

mrbyte pisze:
Spora część rodaków (a szczególnie złota młodzież) pisze również po pokeeEeemońsq. Też mam się z tym zgodzić tylko dlatego, że mają takie widzimisie? Moze od razu przejdźmy na slang esemesowy, bo po co się męczyć?


Znowu ignorujesz pewna rzecz. Chodzi o forme i skutecznsoc komunikacji. Pokemonski sposob pisania jej nie ulatwia, w przeciwienstwie do pisania po polskawemu.

mrbyte pisze:
Nikt nie wprowadza "obowiązku", bo się go wprowadzić po prostu nie da. To jednak świadczy o użytkowniku Internetu, jego wiedzy i zwykłej kulturze.


Widzisz, dla Ciebie to cos mowi o uzytkowniku, dla mnie mowi tyle co "nic". Nie bede sobie dorabial ideologii do kazdego, kto z setek przyczyn nie uzywa lub uzywa polskich ogonkow zeby poprzec swoja argumentacje. Nie szata zdobi czlowieka.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 mar 2006, 13:41 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 paź 2005, 20:03
Posty: 999
Lokalizacja: Zgorzelec
Nicram pisze:
No widzisz, to sa juz dwa standardy. Mamy jeszcze tablice ASCII, ktorej tez mozna uzywac jako standard kodowania znakow i inne...


Formalnym standardem w polskiej sieci jest ISO-8859-2. Unikod staje się takim standardem, choć brak mu formalnego umocowania.

Ale nie, skoro są dwa standardy to lepiej nie używać żadnego.

Nicram pisze:
Przede wszystkim internet powstal, wywodzi sie, i nadal ma swoje korzenie w USA, dlatego mysle ze powinno sie postepowac zgodnie z tymi narzuconymi zasadami. Nie uwazam ze ona sa swietne, po prostu takie sa.


No i co z tego że powstał w USA? Jaki ma to wpływ na stosowanie polskich znaków, skoro można je bez problemu uzyskać i przesyłać?

Nicram pisze:
Czepiasz sie, no ale tonacy brzytwy sie chwyta:) Mowie oczywiscie o podstawowym SMTP, ktory dla mnie jest swego rodzaju wyznacznikiem. No i mialo sluzyc jako przyklad, co pominales no ale nie dziwie sie w takiej sytuacji ;)


Napisałeś wyraźnie, że ośmiobitowe przesyłanie znaków nie jest zgodne ze standardem (nie powoływałeś się na SMTP i na żadne konkretne RFC). Kiedy wskazałem że jest (ESMTP), Ty udajesz że nie rozumiesz swojej gafy. Co więcej, aktualnie obowiązujące RFC dla SMTP (2821) wprost stwierdza, że serwery SMTP powinny obsługiwać rozszerzenie 8BITMIME.

Pomińmy już milczeniem, że dyskusja dotyczyła forum (czyli WWW) a nie poczty elektronicznej.

Nicram pisze:
Szukac trzeba jeszcze umiec. Chyba nikt normalny nie szuka nic w internecie uzywajac jednego slowa :)


Acha, szukać trzeba umieć, pisać po polsku niekoniecznie. Niedługo bez regexpów do szukania się nie podejdzie.

A co do szukania po pojedynczych słowach.. Każdy szanujący się serwis udostępniający statystyki dzieli wejścia z wyszukiwarek na dwie grupy: według fraz i według pojedynczych słów właśnie. Zaskoczony?

Nicram pisze:
Smieszy bo nie rozumiesz, taka reakcja. Jedni jak nie rozumieja sie boja, inni sie smieja :P Powazniej rzecz biorac to zwyczajnie tak jak mowie przyjeli zasade nie uzywania ogonkow. Ogolnie w srodowiskach UNIX polskie znaki od zawsze byly problemem. A ze z srodowiska UNIX wywodzi sie caly internet. chcesz tego czy nie, jezyk polski jest od samego poczatku niezgodny z zamyslem tworcow calej sieci. Najwyzszy czas sie z tym pogodzic :)


Przepraszam, ale to są kompletne bzdury. Ciekawe co na to twórcy standardów MIME i ESMTP? Oni pewnie tworzyli ja z myślą o Windowsach.

Nicram pisze:
Pewnie nie wzieles nawet pod uwage, jak wiekszosc ignorantow ze wiekszosc oprogramowania na systemu UNIX jak HP-UX, AIX czy systemy VMS w ogole nie ma obslugi jezyka polskiego. Stad brak ogonkow na grupach dyskusyjnych. A przeciez to wlasnie z tych zrodel biora sie projekty, ktore pozniej dopiero staja sie projektami publicznymi, i staja sie popularniejsze.


Och, awansowałem na ignoranta. Powiedz mi tylko ilu użytkowników tego forum czy grup dyskusyjnych czy w ogóle Internetu korzysta z "dużych uniksów". I skąd u Ciebie takie przeświadczenie, że współczesny Internet tworzą ludzi używający tych akurat systemów operacyjnych?

No i jak to się dzieje, że ja na swoim Linuksie mogę naprzemiennie korzystać z ISO i UTF-8? Zapewne Linux nie jest odpowiednio "poważnym" systemem, skoro potrafi robić takie niepoważne sztuczki.

Nicram pisze:
Znowu ignorujesz pewna rzecz. Chodzi o forme i skutecznsoc komunikacji. Pokemonski sposob pisania jej nie ulatwia, w przeciwienstwie do pisania po polskawemu.


Pokemonom wcale taki pisanie nie przeszkadza, z ich punktu widzenia to żadne utrudnienie. Polskawy natomiast utrudnia mi dostęp do informacji.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 mar 2006, 16:16 
Offline
obserwator
obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 sty 2005, 18:31
Posty: 205
Lokalizacja: Zgorzelec
mrbyte pisze:
Formalnym standardem w polskiej sieci jest ISO-8859-2. Unikod staje się takim standardem, choć brak mu formalnego umocowania.

Ale nie, skoro są dwa standardy to lepiej nie używać żadnego.


Z zalozenia jezeli mam wiecej niz jedna mozliwosc, to czy to oznacza ze trzeba dostosowywac sie do kazdej? Oczywiscie nie. Im wiecej standardow tym wiekszy sodoma i gomora. A po co utrudniac zycie sobie i innym, skoro mozna w latwy sposob "ominac" standard? Z praktycznego punktu widzenia nie widze takiej potrzeby.

mrbyte pisze:
No i co z tego że powstał w USA? Jaki ma to wpływ na stosowanie polskich znaków, skoro można je bez problemu uzyskać i przesyłać?


Taki ze powinienes sie zgodzic z zalozeniami, zamiast na sile udowadniac ze masz racje :) Ja np. wolalbym zeby zamiast programisci pisac protokoly umozliwiajace przesylanie ogonkow, zajeli sie bardziej pozytecznymi sprawami. No ale to tez ich wybor zawsze.

mrbyte pisze:
Napisałeś wyraźnie, że ośmiobitowe przesyłanie znaków nie jest zgodne ze standardem (nie powoływałeś się na SMTP i na żadne konkretne RFC). Kiedy wskazałem że jest (ESMTP), Ty udajesz że nie rozumiesz swojej gafy. Co więcej, aktualnie obowiązujące RFC dla SMTP (2821) wprost stwierdza, że serwery SMTP powinny obsługiwać rozszerzenie 8BITMIME.

Pomińmy już milczeniem, że dyskusja dotyczyła forum (czyli WWW) a nie poczty elektronicznej.


Mowie z pamieci, wyobraz sobie ze nie jestem tak jak Ty maszyna pamietajaca dokladne strony dokumentacj RFC, ale pisalo wyraznie ze standard SMTP obsluguje 7 bitowy system znakow. Wyklucza to wiec stosowanie ogonkow. Moja gafa nie jest gafa. JNie mowimy o tym samym po prostu (teraz mi sie przypomnialo ze czytalem o tym w jakiejs biblii systemu inix z 96 roku) Jak dziecko odwracasz kota ogonem:) SMTP byl przykladem ( http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=51329 ).
Jezeli chodzi o strony WWW, prosze bardzo BSD/OS, albo OpenBSD. Odpalam popularna przegaldarke lynx. Oczywiscie polskich znaczkow nie ma na forum...

To pokazuje ze uzywanie polskich znakow diaktrycznych zwyczajnie w przypadku czesci uzytkownikow obniza jakos i czytelnosc strony WWW.

mrbyte pisze:
Acha, szukać trzeba umieć, pisać po polsku niekoniecznie. Niedługo bez regexpów do szukania się nie podejdzie.

A co do szukania po pojedynczych słowach.. Każdy szanujący się serwis udostępniający statystyki dzieli wejścia z wyszukiwarek na dwie grupy: według fraz i według pojedynczych słów właśnie. Zaskoczony?


A co to ma do rzeczy? Mowimy o szukaniu czy statystykach po prostu? Zaczynasz sie chyba gubic juz.

mrbyte pisze:
Przepraszam, ale to są kompletne bzdury. Ciekawe co na to twórcy standardów MIME i ESMTP? Oni pewnie tworzyli ja z myślą o Windowsach.


Eh uczepiles sie tego no. Oczywiscie ze z czasem "dodano" mozliwosc uzywania krzaczkow, zeby takie marudy jak Ty przestaly marudzic, ale to nie zmienia faktu, ze na samym pcozatku nikt o tym nie myslal. ESMTP jest stosunkowo "nowe" w porownaniu do tego, kiedy siec powstala.

mrbyte pisze:
Och, awansowałem na ignoranta. Powiedz mi tylko ilu użytkowników tego forum czy grup dyskusyjnych czy w ogóle Internetu korzysta z "dużych uniksów". I skąd u Ciebie takie przeświadczenie, że współczesny Internet tworzą ludzi używający tych akurat systemów operacyjnych?


Nie zrozumiales sensu tego co pisalem. Chodzi mi oto, ze w kwestii projektowania rozwiazan prawie wcale nie beirze sie pod uwage ogonkow w literkach (poza pakietami biurowymi itp. chociaz tez nie zawsze). W zalozeniu dawniej kompletnie nikogo nie obchodzily ogonki, dopiero kiedy internet stal sie popularniejszy pojawialo sie wiecej marudzacych osob. Nie przyszlo Ci do glowy, ze dawniej po prostu nikt nawet na Windows z pelna obsluga polskich ogonkow, z przyzwyczajenia nie uzywal ich? Ze moze zostalo to z czegos wyniesione?

mrbyte pisze:
No i jak to się dzieje, że ja na swoim Linuksie mogę naprzemiennie korzystać z ISO i UTF-8? Zapewne Linux nie jest odpowiednio "poważnym" systemem, skoro potrafi robić takie niepoważne sztuczki.


Osobiscie za Linuxem nie przepadam, poza tym co on wnosi do sprawy tak w ogole? Linux powstal raptem 12 lat temu, a dopiero od 4 -5 lat stal sie popularny. Dziwnym bylo by gdyby tak mlody system sobie z takimi rzeczami nie radzil, tym bardziej ze w Polsce ma tylu developerow. Ktorzy z tego co zauwazylem w wiekszosci tez polskich znakow nie uzywaja (ciekawe czemu? pewnie z lenistwa :D)

mrbyte pisze:
Pokemonom wcale taki pisanie nie przeszkadza, z ich punktu widzenia to żadne utrudnienie. Polskawy natomiast utrudnia mi dostęp do informacji.


Internet to przywilej. Nie podoba Ci sie? Nie korzystaj:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 mar 2006, 17:46 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 paź 2005, 20:03
Posty: 999
Lokalizacja: Zgorzelec
Wiesz, już mi się znudziła dyskusja z Tobą, bo po prostu wiesz lepiej i nikt Ci niczego nie wytłumaczy. Z poglądami typu "To pokazuje ze uzywanie polskich znakow diaktrycznych zwyczajnie w przypadku czesci uzytkownikow obniza jakos i czytelnosc strony WWW" zapraszam na pl.comp.www, tam Cię chętnie zabiją śmiechem.

Zacytuję tylko jeden fragment:

Cytuj:
Jezeli chodzi o strony WWW, prosze bardzo BSD/OS, albo OpenBSD. Odpalam popularna przegaldarke lynx. Oczywiscie polskich znaczkow nie ma na forum...


A teraz rzuć okiem na to. Pardon, ale jeżeli nie potrafisz uzyskać polskich locali pod konsolą OpenBSD, to ja wysiadam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 mar 2006, 17:49 
Offline
obserwator
obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 sty 2005, 18:31
Posty: 205
Lokalizacja: Zgorzelec
Hehe, no nie wytlumaczysz mi tego, ze cos co jest zwyczajnie niepraktyczne powinno byc uzywane "dla zasady". dla mnie to zwykla glupota:)

W wypadku OpenBSD nie chodzi oto co kto umie, tylko jak jest. Po co mam ustawiac lokale skoro nie sa mi do niczego potrzebne/ Zeby www ogladac? bezsens :)

Cos dodam bo pewnie dalej nie zjarzyles :) Chodzi o fakt, ze praktycznie w takim czy innym BSD zwraca sie glownie uwage na praktyczne zastosowanie systemu. Ogonki sa niepraktyczne, jak widac nie tylko wsrod uzytkownikow jak ja, ale i developerow OSS, bazujacych na oryginalnym kodzie systemu unix bsd. Po prostu polskie ogonki sa czasami na sile wymagane, a to zwykla, niepraktyczna zupelnie glupota. Nie poparta z Twojej strony zadnym logicznym argumentem (poza szukaniem informacji, ktorym okazaly sie statystyki :S).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 mar 2006, 21:35 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 01 sty 2006, 23:20
Posty: 632
Lokalizacja: Slumsy :o
Nicram pisze:
Hehe, no nie wytlumaczysz mi tego, ze cos co jest zwyczajnie niepraktyczne powinno byc uzywane "dla zasady". dla mnie to zwykla glupota:)
>>ciach<<


Wtrącę się do dyskusji.
Którą sam zainicjowałem.
Nie są w najmniejszym stopniu istotne argumenty w stylu:
-internet powstał w USA, czy też:
-na początku nie było w ogóle polskich znaków, czy też inne takie
"naciągane" argumenty.
Ważne jest to,co jest tu i teraz.
Tu i teraz mamy _jeden_ standart kodowania polskich znaków.
Jest nim ISO-8859-2.
To jest standart.
NOWSZYM standartem jest UNIKOD.
Coraz powszechniej używany przy tworzeniu stron WWW.
I przy jego użyciu nie ma najmniejszych problemów z kodowaniem jakiegokolwiek języka.
UNIX-y ( niektóre, nie wszystkie(!) nie posiadają zaimplementowanej obsługi polskich znaków m.in.dlatego, że są
używane do tak wąskich specjalizowanych zastosowań, że po prostu taka obsługa jest dla nich tylko balastem. W największym stopniu - zbędna.
Wymagją translacji ASCII na języki kodowania.I tyle.
Natomiast te systemy, które są używane przez tzw. szeregowych użytkowników, mają taką umiejętnośc kodowania znaków na polski -jak najbardziej.

To, że _kiedyś_ był tylko ASCII, i podobno nie należy/nie ma sensu w rozwoju posuwać się do przodu, znaczyć by mogło, ze należy czym prędzej wynieść się z domów, przenieść się do lasu, do szałasów, powrócić do przyodziewku z liśći paproci, czy czym tam innym.
No i zrezygnować z Internetu, bo neandertalczyk Internetu nie znał.
Moim zdaniem,ktoś, kto stawia sobie wysokie wymagania, ceni sobie też i zdanie, jakie o nim mają/mogą mieć/będą mieć inni ludzie. Inni użytkownicy Internetu. Natomiast (powiem teraz mocno...przepraszam) niechluje językowe- za nic sobie mają swoją opinię w oczach innych ludzi.
Gdyby prawdą miały być te rewelacje o niezbędnej prostocie, o
_o podobno_ najważniejszej (jedynie) komunikatywności języka, o zrozumiałości- (i tylko tyle...)
to KAŻDA strona WWW powinna być "polskawa".
Na szczęście, ludzie, którzę są ambitni, tworzą POLSKIE strony, nie polskawe.(!)
Ręcę opadają, gdy się dyskutuje z tymi internautami polskimi _inaczej_...
Powinno się ich (moim zdaniem) lekceważyć (znaczy- ich wypowiedzi) tak długo, jak długo będa używali polskawego, a nie- polskiego.
Identycznie, jak czynią Niemcy, gdy chodzi o język niemiecki.A nie- niemieckawy.
Niemcy świetnie to potrafią( lekceważyć) tych Polaków, którzy jasno
i czytelnie (po niemiecku!) nie komunikują swego problemu.
Wiele razy prosta sprawa(zrozumiała w lot dla Polaka) dla Niemca była nie do pojęcia. Nie dlatego, że Niemcy są niekumaci". O nie! Dlatego , bo Niemcy są dla Polaków _wymagający_! jeśli chodzi o język niemiecki.

A patrząc z drugiej strony, rzadko się widzi Niemca, który do Polaków zwraca się w koślawym języku polskim. Niemcy używają z reguły zawsze języka niemickiego! Oni po prostu używaniem polskawego się nie ośmieszają. To w takich sytuacja Poilacy wyskakują ze skóry, by pojmnąc, o co temu( bądz innemu) Niemcowi chodzi.
To tak a'propos.

Wracając do tematu.
Upraszcanie języka polskiego prowadzi prostą drogą do prostactwa. Wiecie, czego Amerykanie zazdroszczą Europejcykom?
UROZMAICENIA narodowego.
Urozmaicenia. Znaczy - wielu różnych jęzków, kultur, typów architektury. Zaprzepaścimy te dobra, godząc się na hamburgery, McDonaldy, i język polskawy, sepleniony nichym w gębie zgrzybiałego starca, czy niemowlaka......
Żałosny jest język polskawy....
Lenistwo, po prostu, i niechlujstwo leży u podstaw wszelkich argumentów _ZA_ polskawym.
Tak samo, jak sprawa dysleksji, dysgrafii, i jeszcze jednej dys....jakiejśtam. Zastraszająco się te choroby w ostatnich latach rozpanoszyły.... Ale co ciekawe, TYLKO w dużych miastach... Na wsiach, w małych miasteczkach tak chorych młodych ludzi jest bardzo mało... Ciekawe jest to zjawisko, nie? :)

Jak bardzo by nie były _mądre_ wszystkie argumenty _za_ polskawym, lenistwo umysłowe (lub czynnościowe) leży u podstaw.
By napisać polska literkę, trzeba użyć z literką RÓWNOCZEŚNIE klawisz ALT, a z tym jest tyle zachodu....
Lepiej - bez, nie? Nie warto się przecież trudzić dodatkowo, nie?

Francuzi dawno już zmądrzeli, i sprzeciwiają się nachalnemu amerykanizmowi. Gupole? Chyba nie.... Oni wiedzą, że na różnicach można (nawet) zarobić.
Amerykanie Francuzów nie lubią niczym szpinaku, np.
Ale też niczym ćmy lezą do Paryża...
Dlaczego tak lgną? Bo ich mami francuszczyzna!
Tylko my, Polacy jak zawsze, wślizgujemy się do d... bez mydła , nie? Zaprzepaszczając m.in. język polski.

Przepraszam za ostre słowa. Ale nie mam innych, gdy słyszę taaakie argumenty. Na POLSKIM podwórku obowiązuje (jakby) używanie POLSKIEGO języka, Nie polskawego, nie -niemieckiego, nie chińskiego, nie eskimoskiego. POLSKIEGO!

Ktoś, kto zada sobie trudu nieco, i na polskich grupach dyskusyjnych np. pl.comp.mail , pl.comp.mail.mta , pl.news.czytniki ,pl.test, pl.internet.pomoc zapyta o standart kodowania znaków w poczcie e-mailowej, i na grupach dyskusyjnych, dowie się- jaki to jest standart. Tylko niech swego zdania o tym, że jest to język polskawy, (przezornie) nie zdradza od razu, zanim nie wysłuch odpowiedzi, bo zostanie na tachkach wywieziony....

Radzę popytać ludzi mądrych, i wziąć sobie rady do serca.
No, chyba, że lenistwo umysłowe, i czynnościowe, + niechlujstwo wnikłe w naturę, jest silniejsze.
Na taki marny stan osobowości rady już -niestety, nie ma.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 mar 2006, 1:46 
Offline
obserwator
obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 sty 2005, 18:31
Posty: 205
Lokalizacja: Zgorzelec
Chlopie zaskoczyles mnie i zmasakrowales mi psychike totalnie ;)

Amerykanie zazdroszcza europejczyka urozmaicenia... Jak cmy do lampy lataja do Francji, ktorej nie nawidza jak szpinaku.
Niemcy nie toleruja u siebie pisania bez odpowiednich ogonkow i tym bardziej gania za to polakow.

Dalsze wywody to mlucenie w kolko tego samego wiec nawet przytaczal nie bede ale...

Jezeli to sa argumenty, ktore maja niby byc glosem "madrych' ludzi, przekonywac mnie i innych do uzywania tu na forum polskich znakow, to ja tym bardziej bede temu przeciwny.

Prosze mi wybaczyc, ale jest po prostu smieszne porownanie pisania na forum zgorzeleckim do tego, ze Amerykanie lubia to czy tamto :D

Dla mnie sprawa jest jasna z praktycznego punktu widzenia. Zawsze zdazaja sie niezgodnosci oprogramowania, dlatego staram sie je omijac. Czesto krozystam z przegaldarek w wersjach alpha/beta testujac je po prostu, ktore nie zawsze poprawnie koduja pisane przeze mnie znaczki. Mam sie ograniczac zeby komus odpowiadaly ogonki? Bzdura totalna. Czesto uzywam zagranicznych komunikatorow, korzystam z sieci IRC itp.
Tam rownierz jest wiele roznych standardow kodowania polskich znakow. Bardzo czesto kilka osob, uzywa roznych, i gdyby kazdy uzywal ich, to praktycznie kazdy czytajacy, w pewnym momencie widzial by "krzaczki". Czasami programy umozliwiaja zmiane kodowania, czasami starsze nie. Wiec znowu skoro jest to niepraktyczne, po co? Moze zeby amerykanie zazdroscili urozmaicenia? :D :D :D

Dla mnie to co mysla inne narodowosci nie jest wazne. Na szczescie zyjemy w wolnym kraju, gdzie kazdy ma prawo pisac jak mu sie podoba. I na tym forum mam nadzieje nic sie w tej materii tez nie zmieni:)

A jezeli kogos to tak strasznie boli, to jest to tylko jego problem. I moze to sobie nazywac jak chce, i ignorowac nawet polskawo pisane teksty. Mysle ze to bylo by nawet w pewnym sensie wygodniejsze:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 mar 2006, 3:19 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 03 sty 2005, 0:32
Posty: 3636
Lokalizacja: Warszawska 15
Proponuje zastosowac prosty sposob: prosze sprawdzic ile osob na forum wypowiada sie nie uzywajac znakow diakrytycznych. Jezeli okaze sie ze wiekszosc osob uzywa ogonkow, wowoczas zastanowimy sie nad tym czy rzeczywiscie nie zakazac pisania nie po polsku, choc dla wielu osob moze sie to okazac problemem nie do przejscia z uwagi na dysortografie czy inne takie tam. :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 mar 2006, 8:53 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 paź 2005, 20:03
Posty: 999
Lokalizacja: Zgorzelec
aleksander pisze:
Proponuje zastosowac prosty sposob: prosze sprawdzic ile osob na forum wypowiada sie nie uzywajac znakow diakrytycznych. Jezeli okaze sie ze wiekszosc osob uzywa ogonkow, wowoczas zastanowimy sie nad tym czy rzeczywiscie nie zakazac pisania nie po polsku, choc dla wielu osob moze sie to okazac problemem nie do przejscia z uwagi na dysortografie czy inne takie tam. :)


Aleksander, tu nie chodzi o to żeby cokolwiek zakazywać. Nie tędy droga. Ktoś chce pisać bez ogonków, jego sprawa. Chodzi raczej o umiejętność uzasadnienia takiego postępowania. Wytłumaczenie "a bo mi się nie chce" jest jak najbardziej logiczne i nic do niego nie mam. Gorzej gdy wyciąga się argumenty wzięte z sufitu, które mają się nijak do rzeczywistości.

I o to była cała burza, przynajmniej z mojej strony.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 mar 2006, 12:55 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 01 sty 2006, 23:20
Posty: 632
Lokalizacja: Slumsy :o
Cytuj:
Nicram:Chlopie zaskoczyles mnie i zmasakrowales mi psychike totalnie ;)


Smutno jest mi z tego powodu......Och,jak mi przykroooo.....
;)

Cytuj:
Niemcy nie toleruja u siebie pisania bez odpowiednich ogonkow i tym bardziej gania za to polakow.


A mówiłem, że "polskawi" nawet myślą i pojmują _inaczej_
:)
Niczym blondynki (myślą-w LEWO, skręcają w prawo )

:)

Cytuj:
Prosze mi wybaczyc, ale jest po prostu smieszne porownanie pisania na forum zgorzeleckim do tego, ze Amerykanie lubia to czy tamto :D


Śmieszne jest to, że NIE pisanie na forum zgorzeleckim _polskich_ liter uzasadnia się powstaniem komputerów w _USA_.

Jedno z drugim nie ma _naj_mniejszego związku. Ale jako argument _za_, jest używane.

Cytuj:
Dla mnie sprawa jest jasna z praktycznego punktu widzenia.
Zawsze zdazaja sie niezgodnosci oprogramowania, dlatego staram sie je omijac. Czesto krozystam z przegaldarek w wersjach alpha/beta testujac je po prostu, ktore nie zawsze poprawnie koduja pisane przeze mnie znaczki.


Młócenie sieczki.
Jesteś na IRC- pisz se polskawo.
Jesteś na forum zgorzeleckim, w necie, na grupach dyskusyjnych _polskich_, piszesz e-maila po polsku- pisz po POLSKU- nie polskawo. Takie minimum rozeznania,rozróżnienia.
Idziesz na Sylwestra? Ubierasz się chyba wieczorowo? Czy może w dres? Bo TAK jest przecież PRAKTYCZNIE! (?)

Jak myślisz, jakim językiem pisane są gazety, książki -polskie gazety, i polskie książki?
Językiem polskawym, czy POLSKIM?
Przecież im też by było łatwiej,nie?
Ale ja myśolę, że na szczęście "polskawi" się tak jeszcze nie rozpanoszyli, by opanować WSZYSTKIE dziedziny życia.
Swoją drogą, ciekaw jestem, jak będzie brział język plskawy w teatrze, operze, kabarcie?
Boć przecież też zostanie _uproszczony_.... czyż nie?!!

Cytuj:
Mam sie ograniczac zeby komus odpowiadaly ogonki? Bzdura totalna. Czesto uzywam zagranicznych komunikatorow, korzystam z sieci IRC itp.


Ciekawy jestem, czy zdanie szefa swego (być może masz takowego -lub mieć będziesz )-który wymaga stawiania się do pracy w białej koszuli i garniturze -też będziesz lekceważył? I będziesz się do pracy stawiał w dresie i przepoconej koszulce gimnastycznej, bo przecież żyjesz w wolnym sic! :) kraju?.


Cytuj:
Dla mnie to co mysla inne narodowosci nie jest wazne.


Z tego stwierdzenia wnoszę, że życiowe doświadczenie masz nikłe.To już (teraz) _wszystko_ wyjaśnia.

Cytuj:
I na tym forum mam nadzieje nic sie w tej materii tez nie zmieni:)

A jak się zmieni, to żyjemy w wolnym kraju, i masz wolną wolę, NIE uczestniczenia w dyskusach na forum :)
Napisałem to językiem podobnym do twego... :)

PS.
A co do prób zliczania, to chyba nie o to chodzi.
Można oczywiście próbować wprowadzać administracyjny zakaz pisania polskawo, lecz będzie to działanie w stylu tych, co pisząc polskawo, ZMUSZAJĄ (niejako) czytających po polsku, do selpenienia polskawych literek.
Miałem chyba na myśli jakąś propagację polskiego myślenia/pisania.

Bo idąc dalej, można by wpaść na pomysł administracyjnego odbierania dzieci z polskich domów, i uczenia ich (od niemowlęctwa) od razu języka angielskiego. Bo przecież angielski jest językiem światowym, i nauka (w rodzinach) języka polskiego, chińskiego, francuskiego czy rumuńskiego jest ewidentnym marnowaniem czasu,zdolności i wysiłku. Czyż nie? :)
Jak nożem uciął, odpadłyby wtedy wszelkie problemy z polskimi, francuskimi, czy czeskimi ogonkami.... CZy inne konflikty.
Nie? :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..