Dzisiaj jest 29 mar 2024, 0:47

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 238 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 12, 13, 14, 15, 16
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 31 paź 2008, 8:14 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
Szwagier pisze:
natchniony spotkaniem w muzeum szukam informacji o świetnych grecko-polskich muzykach ze Zgorzelca - Milo Kurtisie, Antymonie Apostolisie, Jorgosie Skoliasie i innych. CHodzi mi o powiązania z miastem. Chcę napisać artykuł, a wyciąg zeń wrzucić być może do powstającego być może przewodnika.


swoją drogą ciekawe, kto był pierwowzorem głównego bohatera w książce Pana Zdzisława Smektały - "Chciwy żywot grajka"?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 paź 2008, 8:17 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 cze 2007, 9:27
Posty: 109
Lokalizacja: zgorzelec
Z trzech wymienionych, bardzo znanych muzyków greckich związki ze Zgorzelcem ma tylko Jorgos Skolias, tu się urodził. Milo Kurtis urodził się w Grecji, natomiast Antymos Apostolis pochodzi z Górnego Śląska. Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 lis 2008, 15:57 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 sty 2008, 18:21
Posty: 1551
Lokalizacja: Zgorzelec
krytyczny, rozsylasz te maile z "ankieta" odnosnie przewodnika?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 lis 2008, 9:42 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 cze 2007, 9:27
Posty: 109
Lokalizacja: zgorzelec
Na początku lat siedemdziesiątych w Zgorzelcu były dwa znane zespoły muzyczne, składające się z Greków. Jeden z ich nazywał się APOLLONES i grali w nim bracia Kostas i Janis Angelopulos. Zdzisław Smektała utrzymywał z tym zespołem bardzo bliskie kontakty, stąd też sądzę, że pierwowzorem bohatera z powieści; "Cichy żywot grajka" może być członek zespołu Apollones. W roku ubiegłym miałem okazję rozmawiać ze Z.Smektałą, który powiedział mi, iż wszystko w tej powieści jest fikcyjne, aczkolwiek budowane na własnych obserwacjach środowiska Greków w Zgorzelcu. Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 lis 2008, 17:23 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 19 maja 2006, 8:07
Posty: 799
Jo


Ostatnio zmieniony 31 sty 2012, 2:40 przez mieszczuch, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 lis 2008, 8:30 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 28 mar 2006, 18:00
Posty: 106
Kosma ilustrował moją pierwszą książkę "Spostrzyżyny". Więcej takich ciekawostek poproszę! Może ktoś opowie coś o Janie Bernadzie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 lis 2008, 11:25 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 cze 2007, 9:27
Posty: 109
Lokalizacja: zgorzelec
Jan Bernad pochodzi ze Zgorzelca / mieszkał na dawnej ulicy Nowotki/. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 2 w Zgorzelcu. Grywał na gitarze i miał zacięcie do szeroko rozumianej kultury. Na początku lat siedemdziesiątych aktywnie uczestniczył w życiu religijnym w Kościele pw. Św. Jana Chrzciciela. Proboszczem tejże parafii był wówczas ks.dr Michał Czajkowski. Więcej informacji na Jego temat uzyskasz w internecie. Można powiedzieć, że bardzo aktywnie działa i ma doskonałe osiągnięcia. A to, że pochodzi ze Zgorzelca, to moim zdaniem o czymś świadczy.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 lis 2008, 12:05 
Offline
obserwator
obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 wrz 2005, 20:49
Posty: 257
Lokalizacja: stąd
Święta prawda. Więcej informacji o jego aktualniejszych działaniach znajdziecie tutaj http://kultura.lublin.eu/osoby,1,46,Jan_Bernad.html


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 gru 2008, 10:53 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 sie 2005, 12:18
Posty: 1387
Lokalizacja: z mieszkania obok
[center]Muzeum Łużyckie zaprasza wszystkich zainteresowanych na konferencję naukową

Wojna w dziejach Górnych Łużyc

która rozpocznie się o godz. 12:00 - 6 grudnia 2009 w Muzeum Łużyckim. Wstęp wolny.

[/center]

Ze wstępu:

Na starym europejskim kontynencie znajdują się krainy posiadające wielkie walory strategiczne i operacyjne. Jedną z nich są Górne Łużyce, obszar będący swoistą bramą, pozwalającą sprawnie przemieszczać duże zgrupowania wojsk na wszystkich kierunkach. Ta cecha sprawiła, iż historia nie oszczędzała Łużyc i ich mieszkańców. Wojny, bitwy, oblężenia, przemarsze i kwaterunki od zawsze nękały ziemię między rzeką Pulsnitz a Kwisą. W trakcie zmagań wojennych swoje życie tracili tutaj Niemcy, Polacy, Czesi, Szwedzi, Austriacy, Francuzi, Rosjanie i inni. Dzisiaj już mało kto pamięta o tych heroicznych czasach. Warto zatem ku przestrodze przyszłych pokoleń przypominać o tym, co w dziejach naszego regionu było najtrudniejsze i najbardziej bolesne, nie zapominając przy tym o człowieku. Bowiem, jak mawiał Cyceron, „wszak życie zmarłych zależy od pamięci żywych”.

[center]Program konferencji oraz abstrakty wystąpień (w formacie PDF)[/center]

[ Dodano: Pon Lut 16, 2009 7:22 pm ]
Obrazek

Muzeum Łużyckie zaprasza na zamknięcie wystawy "Zgorzelecki PRL". Gościem specjalnym będzie Zdzisław Smektała, urodzony w Zgorzelcu - dziennikarz, pisarz, bluesman od lat mieszkający we Wrocławiu jednak zawsze związany ze swym rodzinnym miastem. Istnieje szansa, że twórca Blues Brother Day przedstawi fragmenty swojej najnowszej książki o zgorzelczanach.

Zapraszamy w piątek 20 lutego 2009, g. 18:00. Wstęp wolny.
Muzeum Łużyckie ul. Daszyńskiego 15, Zgorzelec


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 kwie 2009, 22:11 
Offline
gaduła
gaduła
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 lut 2009, 9:11
Posty: 355
Lokalizacja: Zgorzelec
Görlitz uchodzi za jedno z najładniejszych miast Saksonii. Rocznie odwiedza je dziesiątki tysięcy turystów z całego świata. Jednak dla wielu mieszkańców Zgorzelca, Görlitz to miasto ciągle nieodkryte. Szczególnie mało wiemy o historii i jego wspaniałych zabytkach, które często mijamy w drodze na zakupy, nie zdając sobie sprawy z ich historycznej i kulturalnej wartości. Muzeum Łużyckie by zmienić ten stan rzeczy podjęło inicjatywę zorganizowania cyklu wycieczek z udziałem profesjonalnego przewodnika, który oprowadzi i opowie uczestnikom o najciekawszych miejscach i zabytkach sąsiedniego miasta.

Więcej infomacji: http://www.muzeum.zgorzelec.eu/cms/inde ... nie-znamy/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 lip 2009, 0:58 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 paź 2006, 15:29
Posty: 1762
Lokalizacja: Zgorzelec
Cytuj:
2009-07-11 00:19:37, aktualizacja: 2009-07-11 00:22:14
Janusz Pawul

Obrazek
Dla wyludnionego Görlitz sąsiedztwo dynamicznego Zgorzelca jest szansą na rozwój (© Marcin Oliva Soto)

Wystawa zgody między Görlitz a Zgorzelcem

Politycy kłócą się o wypędzenia po II wojnie. Dwa muzea po obu stronach Nysy dogadały się.

Muzeum Śląskie w Görlitz wspólnie z Muzeum Łużyckim ze Zgorzelca przygotowuje wystawę o zmianach, jakie zaszły na pograniczu. Muzealnicy zapowiadają, że wystawa "Drogi w nieznane" będzie rzetelna i niekontrowersyjna. Choć ekspozycja ma być gotowa dopiero w 2011 roku, już teraz dmuchają na zimne, pamiętając, jak wiele emocji wzbudził niedawny projekt samorządów Zgorzelca i Görlitz.

Oba miasta chciały zbudować bowiem most na Nysie Łużyckiej, który byłby symbolicznym muzeum wypędzonych. Wstępna koncepcja zakładała, że centrum byłoby budowlą przypominającą most przerzucony przez Nysę, oparty o dwa brzegi granicznej rzeki. We wnętrzu znajdowałyby się pomieszczenia wystawowe, centrum konferencyjne i miejsce dla placówki naukowej prowadzącej badania m.in. na temat przesiedleń.

Samorządy Zgorzelca i Görlitz zamierzały sfinansować projekt dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej. Pomysł wzbudził jednak ogromne kontrowersje, zwłaszcza wtedy, gdy o budowie centrum wypędzonych w Berlinie zaczęła mówić Erika Steinbach, przewodnicząca Niemieckiego Związku Wypędzonych.
Z tego powodu o projekcie obu samorządów zrobiło się cicho. I choć nie wycofują się one z niego, mówią o zmianie koncepcji, nad którą będą dopiero pracować.

Tymczasem muzea dogadały się. Podpisały porozumienie o współpracy przy organizacji wystawy "Drogi w nieznane". Ma być ona częścią III Saksońskiej Wystawy Krajowej, która zostanie zorganizowana u naszych zachodnich sąsiadów w 2011 roku. Jej gospodarzem będzie Görlitz, a tematem przewodnim - szlak handlowy Via Regia - 800 lat w ruchu i kontaktach.

- Pokażemy przemiany ludnościowe w Görlitz i Zgorzelcu od roku 1933 do dziś - zapowiada Markus Bauer, dyrektor Muzeum Śląskiego w Görlitz. A jego kolega z polskiej strony Nysy Łużyckiej Piotr Arcimowicz, dyrektor zgorzeleckiego Muzeum Łużyckiego dodaje:
- Pod uwagę weźmiemy zarówno polskie, jak i niemieckie punkty widzenia, przy czym nie będą pominięte tematy trudne i kontrowersyjne.

Podstawowym tematem będą życiorysy mieszkańców Görlitz i Zgorzelca: ludzi, którzy wskutek różnych okoliczności zmuszeni zostali do opuszczenia swoich małych ojczyzn. Będą o tym opowiadać w filmach, pokazywać zdjęcia, listy i inne dokumenty.

Na zarzuty, że Niemcy próbują relatywizować krzywdy wyrządzone narodom biorącym udział w II wojnie światowej, zapominając o okolicznościach jej wybuchu i nazistowskim okrucieństwie Markus Bauer z muzeum w Görlitz odpowiada:
- Wydarzenia pokazywane na naszej wystawie nie będą rozpatrywane osobno, w sposób wyizolowany, bez kontekstu historycznego.

Niemieccy i polscy pomysłodawcy wystawy na pewno nie chcą wikłać się w polityczne spory. Jak zgodnie zapewniają, zrobią wszystko, by historię przekazać zwiedzającym jak najbardziej obiektywnie.
za: http://polskatimes.pl/gazetawroclawska/ ... ,id,t.html


Z tego wszystkiego najważniejsze jest ostatnie zdanie - obiektywizm to pewna idea, "króliczek", którego się goni. Warto rozmawiać, spierać się, przekonywać etc., ale na szczęście każdy naród ma swoją wersję, "optykę" własnej historii. Oczywiście aż taki "pluralizm" nie powinien dotyczyć pewnych tematów, niezaprzeczalnych kwestii winy, odpowiedzialności etc.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 sie 2009, 1:19 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 paź 2006, 15:29
Posty: 1762
Lokalizacja: Zgorzelec
Cytuj:
05.08.2009

Muzea po słowiańsku

Obrazek

Chcemy pokazać mieszkańcom Zgorzelca serbską społeczność na Łużycach - mówi o najnowszym projekcie Piotr Arcimowicz, dyrektor Muzeum Łużyckiego. - Zwłaszcza to jak funkcjonuje, w jaki sposób udaje jej się zachować odrębność kulturową i językową - wyjaśnia. Ludzie są ciekawi sąsiadów o słowiańskich korzeniach.

Dlatego placówka ze Zgorzeleca postanowiła bardziej ściśle współpracować z placówkami w Bautzen. - Jesteśmy po rozmowach z Dietrichem Scholze-Šołtą, dyrektorem instytutu w Bautzen - mówi Arcimowicz. - Instytut Serbski gromadzi literaturę, organizuje wykłady. Chcielibyśmy skorzystać z doświadczenia i wiedzy pracujących tam ludzi i być może zorganizować cykl takich wykładów u nas - dodaje.

Zgorzeleckie muzeum nawiązało także kontakt z Muzeum Serbsko-Łużyckim z Bautzen. I choć to na razie jedynie odległe plany, niewykluczone, że obu placówkom uda się zorganizować np. wspólną wystawę.
- Na razie skupiliśmy się na współpracy z Instytutem Serbskim, bo jednak łatwiej zorganizować wykład, czy nawet konferencję, niż wystawę - zauważa Piotr Arcimowicz. Pierwsze możliwe terminy ewentualnych wspólnych przedsięwzięć to jesień tego roku.

W muzeum trwają także prace zmierzające do uruchomienia wreszcie stałej ekspozycji. W jednym z wnętrz zbudowana zostanie izba łużycka z przełomu XVII i XVIII wieku. Będą w niej drewniane, malowane meble, odpowiednio zrekonstruowane ściany i sufit.
- Udało nam się dojść do porozumienia z Muzeum Historyczno-Kulturalnym w Görlitz i dopóki nie dorobimy się własnych eksponatów, wyposażenie izby będzie pochodziło ze zbiorów właśnie muzeum w Görlitz - zapowiada dyrektor.

Ciekawostką jest to, że eksponaty, które będą pokazywane w Muzeum Łużyckim, były już do obejrzenia w Zgorzelcu. Stanowiły wyposażenie podobnej izby łużyckiej, którą można było oglądać w obecnym domu kultury, który przed wojną pełnił funkcję muzeum i nosił nazwę Górnołużyckiej Hali Chwały.

Janusz Pawul - POLSKA Gazeta Wrocławska
za: http://zgorzelec.naszemiasto.pl/wydarzenia/1032443.html


Ostatnio zmieniony 16 sie 2009, 1:20 przez paawlus, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 gru 2014, 9:50 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
wczoraj był oficjalny wernisaż:
http://muzeumluzyckie.pl/?p=664
zdjęcia jak zdjęcia, ale postać ciekawa sama w sobie - można wygooglać różne różności. dziś już ma prawie 100 lat i tak się złożyło, ze jego potomkowie mieszkają w okolicy Zgorzelca.
dla mnie osobiście jednak największym zaskoczeniem było to, że jest on autorem części zdjęć, które były publikowane na widokówkach ze Zgorzelca w czasach komuny jak choćby te z osiedla czy z ul. Dzierżyńskiego i jeszcze kilka innych, tak tak to właśnie ten Pan robił te zdjęcia :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 238 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 12, 13, 14, 15, 16

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..