forum.zgorzelec.info
http://forum.zgorzelec.info/

Polacy wystartują w niemieckich wyborach komunalnych.
http://forum.zgorzelec.info/viewtopic.php?f=60&t=3376
Strona 1 z 1

Autor:  sasiad [ 07 lut 2009, 16:35 ]
Tytuł:  Polacy wystartują w niemieckich wyborach komunalnych.

http://www.gs24.pl/apps/pbcs.dll/articl ... /954005256

Monika Stefanek

Wydarzenie bez precedensu: sześciu polskich kandydatów w wyborach komunalnych Meklemburgii-Pomorza Przedniego zamierza wystawić stowarzyszenie "Pomeraniak". Decyzja zapadnie dzisiaj, podczas zjazdu partii CDU w Pasewalku.


Wybory do rad gmin i powiatów Meklemburgii-Pomorza Przedniego odbędą się 7 czerwca. Polacy, którzy osiedlili się w przygranicznych miejscowościach, wystartują z listy partii CDU, która zaproponowała im miejsca.

- Chcielibyśmy wystawić czterech kandydatów do rady gminy Loecknitz i dwóch do rady powiatu Uecker-Randow - mówi Jacek Stachyra, przewodniczący "Pomeraniaka", który półtora roku temu przeprowadził się do Loecknitz. - Czy nam się to uda, będziemy wiedzieć po sobotnim zjeździe CDU.

Wśród potencjalnych kandydatów do rady powiatu znajduje się Jarosław Wieczorek, przedsiębiorca z Poznania, który dwa lata temu otworzył filię swojej firmy w Pasewalku. Przy produkcji urządzeń wykorzystywanych do montażu samochodów zatrudnia obecnie 15 osób: trzech Polaków i dwunastu Niemców. Do kandydowania skłoniły go problemy, z którymi spotyka się na co dzień jako przedsiębiorca, a także mieszkaniec powiatu Uecker-Randow.

- Chcę pomóc polskim przedsiębiorcom, którzy zamierzają założyć tutaj swoje firmy - mówił niedawno w rozmowie z "Głosem" Wieczorek. - Niestety, wśród Niemców wciąż nie brakuje ludzi, którzy nie chcą przyjąć do wiadomości, że Polacy inwestując w tym regionie, tworzą też miejsca pracy.

O tym, że Polacy powinni wystartować w wyborach komunalnych, przekonany jest Jacek Stachyra.

- Przyrost naszych rodaków w przygranicznych miejscowościach po stronie niemieckiej jest ogromny - mówi. - W tej chwili w powiecie Uecker-Randow mieszka nas już ponad tysiąc. Chcemy mieć wpływ na podstawowe sprawy i rozwiązywanie problemów, które dotykają nas na co dzień.

Przeciwko kandydatom z Polski nie ma nic burmistrz Loecknitz, trzytysięcznego miasteczka, w którym zamieszkuje obecnie 240 naszych rodaków.

- Z aktywnych mieszkańców, którzy dla naszej gminy chcą coś zdziałać, mogę się tylko cieszyć. Z Polakami współpracuję już teraz, mimo iż nie mają jeszcze swoich reprezentantów w radzie - zapewnia Lothar Meistring. - Mam tylko nadzieję, że po jednej stronie nie będzie uprawiana polityka polska, a po drugiej niemiecka.

Ze startem Polaków nie chce się natomiast pogodzić neonazistowska partia NPD, której popularność sięga w przygranicznych regionach nawet powyżej 30 procent. Aby nie rozbudzać antypolskich nastrojów, "Pomeraniak" zdecydował się wystawić kandydatów na liście CDU. Wcześniej mówiono o samodzielnym starcie.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz.
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/