Dzisiaj jest 24 kwie 2024, 15:31

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 18 maja 2009, 16:47 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
Nicram pisze:
moim skromnym zdaniem, zupelnie podwaza ich sens i prawdziwe znaczenie.

z całym szacunkiem Nicram, ale to Ty nie znasz sensu i prawdziwego znaczenia tego sakramentu. KK, do którego należy dziecko uznał, że w pewnym wieku potrafi ono pojąć podstawowe prawdy wiary chrześcijańskiej i może od tego czasu czynnie uczestniczyć w obrzędach, w których uczestniczą jego rodzice. Kolejnym krokiem jest bierzmowanie jak już biologia przeskoczy kolejny etap. ;)

Nicram pisze:
Kosciol indoktrynuje ludzi od najmlodszych lat

wypisz się to przerwiesz tą indoktrynację przynajmniej wobec swoich dzieci. :P


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2009, 17:24 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 paź 2006, 15:29
Posty: 1762
Lokalizacja: Zgorzelec
tadam pisze:
Nicram pisze:
Kosciol indoktrynuje ludzi od najmlodszych lat

wypisz się to przerwiesz tą indoktrynację przynajmniej wobec swoich dzieci. :P

Otóż to - na szczęście nadal rodzice decydują o wychowaniu swoich dzieci, a nie osoby trzecie, które "racjonalnie" najlepiej wiedzą winno być wychowywane każde dziecko (no offense nicram - szersza uwaga).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2009, 21:06 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 08 lut 2007, 21:52
Posty: 596
Lokalizacja: Zgorzelec
Cytuj:
żeby wierzyć w świętego Mikołaja to trzeba się z tym urodzić czy studiować odpowiedni fakultet (ew. 20% fakultetu :P )? :grin:

może nie studiować ale przeżyć około dwóch lat na Świecie aby mieć świadomosć ze mikołaj to taki pan co przynosi prezenty. Roczne dziecko totalnie olewa kto przynosi i kiedy prezenty. Świadomości o mikołaju nabywa nie wcześniej niż około 2 roku życia. Nie wiem czy 9-latek jest w pełni świadomy (rozumie) jaki jest sens w KK przyjmowania komunii podczas mszy. Oczywiscie mogą zdarzyć sie pojedyncze przypadki, że jakiś dzieciak cokolwiek zrozumie. Dawniej do I komunii szło sie o rok później czyli w wieku 10 lat ale KK widocznie uznał, że im wcześniej tym lepiej aby kolejny sakrament był zaliczony. To nic innego jak urabianie nieświadomego umysłu pod kątem fanatyzmu religijnego. Tak z resztą dzieje się i w innych religiach. Islam też nie jest gorszy. To po prostu walka o utrzymanie człowieka w danej wspólnocie religijnej. I nic nie jest w tym dziwnego do momentu gdy cała otoczka z tym związana nie prowadzi do wyciągnięcia od rodziców "komunisty" kasy. Najgorsze co może być to silna presja otoczenia sterowana przez kościół wobec dziecka - jak to wszyscy idziemy do komunii a ty nie???. Wiadomo 9-latek pójdzie do rodziców i powie ja też chcę iść, dlaczego nie mogę? Jestem gorszy? A rodzic chcąc nie chcąc godzi się na to i na podyktowane przez księdza warunki: składka na kwiaty, sprzątanie kościoła, zakup dewocjonaliów takich a nie innych oczywiście takie są dostępne na plebanii. Gładko nie poszłoby tak z masowym przystępowaniem do komunii na warunkach postawionych przez księży gdyby I komunia udzielana była np. w wieku 18 lat. A i chętnych byłoby mniej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2009, 21:28 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 lut 2007, 22:35
Posty: 751
Lokalizacja: Zgorzelec
Cytuj:
gdyby I komunia udzielana była np. w wieku 18 lat. A i chętnych byłoby mniej.


jakże bliska mi ta filozofia młody człowieku :-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2009, 21:52 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
jaro28 pisze:
chciałbym aby w szkole religia katolicka nie była obowiązkowa lecz przedmiotem wybieralnym..


Nie jest obowiązkowa - możesz zrezygnować z nauczania Twego dziecka jedynej słusznej wiary ;)
Wyboru nie masz - albo religia albo czas wolny i problem co z maluchem zrobić w tym czasie.

tadam pisze:
natomiast Kościół Katolicki (bo o tym mowa) udziela tego sakramentu dziesięciolatkom twierdząc, że mają wystarczającą świadomość - i też gites. W czym problem?


W zasadzie w niczym problem - skoro rodzice są katolikami i chowają dziecko na katolika to nie ma problemu. Kwestia świadomości malucha to inna sprawa. Chrzest w ogóle przyjmuje nieświadomie...

tadam pisze:
wypisz się to przerwiesz tą indoktrynację przynajmniej wobec swoich dzieci.


Ja to akurat zrobiłem :smt096




makaron - pełna zgodność !!!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2009, 22:10 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
makaron pisze:
Dawniej do I komunii szło sie o rok później czyli w wieku 10 lat ale KK widocznie uznał, że im wcześniej tym lepiej aby kolejny sakrament był zaliczony.

do szkoły kiedyś szli siedmiolatkowie a teraz będą musieli chodzić sześciolatkowie - czyli to taka europejska tendencja 8)
YELLO_35 pisze:
Kwestia świadomości malucha to inna sprawa. Chrzest w ogóle przyjmuje nieświadomie...

podobnie jak obywatelstwo i narodowość :grin:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2009, 22:11 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 lut 2007, 22:35
Posty: 751
Lokalizacja: Zgorzelec
Cytuj:
Nie jest obowiązkowa - możesz zrezygnować z nauczania Twego dziecka jedynej słusznej wiary ;)
Wyboru nie masz - albo religia albo czas wolny i problem co z maluchem zrobić w tym czasie.


zajebiście...zwłaszcza o 9 rano

YELLO_35 pisze:
W zasadzie w niczym problem - skoro rodzice są katolikami i chowają dziecko na katolika to nie ma problemu. Kwestia świadomości malucha to inna sprawa. Chrzest w ogóle przyjmuje nieświadomie...


Arek..chyba za bardzo lampa od Fuji naświetliła ci głaza

YELLO_35 pisze:
Ja to akurat zrobiłem :smt096


No to kur..... jesteś kozak...pokaż kwit

[ Dodano: Pon Maj 18, 2009 11:12 pm ]
tadam pisze:
czyli to taka europejska tendencja


chyba u ciebie w zborze


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2009, 22:52 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 sty 2005, 23:14
Posty: 440
Lokalizacja: Queensbridge
Nicram pisze:
chodzi tutaj o samoswiadomosc tego co sie dzieje. Niestety biologii sie nie przeskoczy, i poza bardzo wyjatkowymi przypadkami, trzeba przejsc faze dojrzewania zeby nagle zaczac sobie zadawac pytanie co tak naprawde "ja" mysle, zamiast chlonac to co mowia inni i uznawac to za obowiazujaca prawde. Kosciol indoktrynuje ludzi od najmlodszych lat a przyjmowanie waznych sakramentow bez swiadomosci tego co naprawde znacza, moim skromnym zdaniem, zupelnie podwaza ich sens i prawdziwe znaczenie.


Dokładnie.


Oczywiście można, jak niektórzy tutaj używać kontrargumentów w stylu "religia nie jest obowiązkowa" , "nie chcesz to się wypisz" etc. I oczywiście byłyby to argumenty jak najbardziej sensowne i na miejscu, gdyby wszystko wyglądało tak, jak w teorii. Niestety chodzenie na religię, komunia, bierzmowanie etc są obecnie rzeczą dużo bardziej związaną z tradycją, przyzwyczajeniem i społecznym konformizmem, niż z pobudkami religijnymi. Wielu ludzi powiela te schematy po prostu, dla świętego spokoju i żeby nie narazić swojej pociechy na ostracyzm wśród grupy rówieśników, co u młodszych dzieci, np w wieku komunijnym jest szczególnie widoczne.

Sama praktyka uczestnictwa dziecka w takim wieku w sakramencie jest z logicznej strony idiotyzmem, ale doskonale wpisuje się w ogólną taktykę kościelnej "propagandy" czyli indoktrynowania od najmłodszych lat, by zabić w "owieczkach" zwątpienie, myślenie "po swojemu" i wyrobić w nich przyzwyczajenia płytkiej, symbolicznej wiary. Zresztą, obecnie zjawisko "komunii" pasuje większości, bo idealnie wpasowuje się w ramy wszechobecnego konsumpcjonizmu. I nikt mi nie wmówi, że na 9-letnie dziecko bardziej wpływa perspektywa przeżycia głębokiego, duchowego przeżycia (LOL), niż perspektywa Playstation 3 czy roweru.


I jako post scriptum :D


Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 maja 2009, 6:16 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 13 wrz 2006, 19:43
Posty: 148
Dziękuję Panu Bogu, że komunia już dawno za mną. Jak sobie przypomnę ten stres przed odpytywaniem na religii to do dzisiaj mnie ciarki przechodzą. I to codzienne chodzenie do kościoła, nawet, jak brzuch boli ( ze strachu). Owszem, pamięta się komunię, jednak nie jako sakrament, ale wszystko, co go otaczało.
W miarę dorastania na szczęście człowiek może swobodnie wybrać.
Zastanawia mnie, jak to jest, że tacy święci, przeszli wszystkie sakramenty, a potrafią tak dużo złego zrobić , gdzie się nie obrócisz.
Kraj katolików - i co z tego wynika ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 maja 2009, 8:48 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
jaro28 pisze:
chyba u ciebie w zborze

niestety u Ciebie w zborze też obniżono wiek przymusowej edukacji :(
Niemniej jednak zupełnie się z Tobą zgadzam, też uważam, że edukacja powinna być zdecentralizowana i uwolniona. Tak jak to napisał paawlus to na rodzicach powinien spoczywać ciężar wychowywania własnych dzieci.

trueRAP pisze:
Niestety chodzenie na religię, komunia, bierzmowanie etc są obecnie rzeczą dużo bardziej związaną z tradycją, przyzwyczajeniem i społecznym konformizmem, niż z pobudkami religijnymi.

nie jest to jednak argumentem przeciwko komunii w określonym wieku. Konformizm towarzyszy ludzkości odkąd pojawiły się pierwsze społeczności i jest niezależny od religii. To, że teraz ludzie głosują na PO bo tak robi większość nie oznacza, że PO ma zmienić swój program, albo miłośnicy dobrego teatru powinni przerzucić się na kabaret bo połowa sali to snoby przychodzący tylko pokazać się we fraku.

bonzo pisze:
Jak sobie przypomnę ten stres przed odpytywaniem na religii to do dzisiaj mnie ciarki przechodzą. I to codzienne chodzenie do kościoła, nawet, jak brzuch boli ( ze strachu).

no cóż, wypada Ci tylko współczuć, że rodzice się Tobą nie zajmowali należycie i mimo bólów brzucha wysyłali Cię do kościoła.
bonzo pisze:
W miarę dorastania na szczęście człowiek może swobodnie wybrać.

to prawda, ale zanim człowiek dorośnie, to rodziice za niego dokonują wyborów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 maja 2009, 9:38 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 lut 2007, 22:35
Posty: 751
Lokalizacja: Zgorzelec
tadam pisze:
niestety u Ciebie w zborze też obniżono wiek przymusowej edukacji


O mój poziom edukacji brachu nie musisz się martwić...ale cieszę się, że u Ciebie TEŻ


tadam pisze:
to prawda, ale zanim człowiek dorośnie, to rodziice za niego dokonują wyborów.


I to jest sedno sprawy..podwyższyć wiek przystępowania do sakramentów św. np. od 18 roku życia


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 maja 2009, 10:00 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
jaro28 pisze:
tadam pisze:
niestety u Ciebie w zborze też obniżono wiek przymusowej edukacji


O mój poziom edukacji brachu nie musisz się martwić...


chyba mnie nie zrozumiałeś... ale to nic. Temat edukacji jest materiałem na osobny wątek i by nie śmiecić:

jaro28 pisze:
podwyższyć wiek przystępowania do sakramentów św. np. od 18 roku życia

rozumiem, że to taki Twój postulat. OK. Zapakuj to teraz w kopertę i wyślij do Watykanu bo jak jeszcze raz napiszesz to na forum to najwyżej ostrzeżenie dostaniesz od moderatora za spamowanie a dzieci i tak pójdą do komunii w swoim czasie :lol:

[ Dodano: Wto Maj 19, 2009 11:03 am ]
aczkolwiek widzę postęp :grin: z 20-25 lat zjechałeś do 18 :D
wycofuję "oskarżenie" o spamowanie. Napisz jeszcze kilka postów a dojdziesz do 8 lat :smt044


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 maja 2009, 10:10 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 lut 2007, 22:35
Posty: 751
Lokalizacja: Zgorzelec
Jesteś wielki...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 maja 2009, 11:39 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
tadam pisze:
podobnie jak obywatelstwo i narodowość


A nie uważasz , że to 2 zupełnie różne sprawy? Rozumiem , że teraz to już prowokujesz ;)

jaro28 pisze:
zajebiście...zwłaszcza o 9 rano


Znam z autopsji - szkoły nie stosują się do przepisów - religia na początku albo na końcu lekcji. Wypisałem córkę z tego "nie-obowiązku" niedawno...

jaro28 pisze:
Arek..chyba za bardzo lampa od Fuji naświetliła ci głaza


Doprecyzuj proszę - bo się pogubiłem nieco ;)

jaro28 pisze:
No to kur..... jesteś kozak...pokaż kwit


Kwita brak :smt026

trueRAP pisze:
dla świętego spokoju i żeby nie narazić swojej pociechy na ostracyzm wśród grupy rówieśników, co u młodszych dzieci, np w wieku komunijnym jest szczególnie widoczne.


Święte (sic!!!) słowa :|

bonzo pisze:
Kraj katolików - i co z tego wynika ?


Nic - bo to papierowe statystyki - a do nauk Kościoła Kat. mało kto się stosuje :|

tadam pisze:
najwyżej ostrzeżenie dostaniesz od moderatora za spamowanie


Nie ma obawy :roll:
Forum stało się bardziej otwarte na OT-y nawiasem mówiąc.

jaro28 pisze:
Jesteś wielki...


To fakt - spory wyrósł ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 maja 2009, 13:19 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 08 lut 2007, 21:52
Posty: 596
Lokalizacja: Zgorzelec
tadam pisze:
podobnie jak obywatelstwo i narodowość :grin:


tadam a ty jaką przyjąłeś narodowość??? i w jaki sposób to zrobiłeś??? :lol:
Jakoś tak narodowości nie udało mi się ani nikomu ze znanych mi osób przyjąć zmienić lub w jakiś inny sposób odmienić. Wszyscy nabyli ją w momencie urodzenia i bez wzgledu na swoją wolę. Obywatelstwo masz nadane też w momencie urodzin, co prawda z urzędu.
Co do I komunii to nie nabywasz tego sakramentu w momencie urodzin.
Jakoś ci nie wyszło porównanie. :grin: :grin: :grin:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..