Dzisiaj jest 25 kwie 2024, 12:34

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 19 maja 2009, 13:31 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
Cytuj:
Jakoś ci nie wyszło porównanie.

niestety wiem, że tylko porównanie I komunii do I komunii by Ciebie usatysfakcjonowało, ale ja porównałem jak porównałem i wbrew temu co pisze YELLO_35 nie jest to prowokacja. Pracuje na ten przykład z gościem, który z polskiego obywatela stał się obywatelem Niemiec a jest narodowości polskiej choć on wolałby być narodowości Śląskiej. Jedno i drugie nadane mu było wbrew jego woli - a ściślej pisząc wbrew woli jego rodziców, gdyż on był wówczas za mały by to pojąć.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 maja 2009, 14:19 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 08 lut 2007, 21:52
Posty: 596
Lokalizacja: Zgorzelec
tadam pisze:
niestety wiem, że tylko porównanie I komunii do I komunii by Ciebie usatysfakcjonowało

tiaaa..... a skad wiesz co mnie usatysfakjonowałoby a co nie???

Co do narodowości ślaskiej, kaszubskiej iksińskiej i temu podobnych wytworów to chcieć sobie mogą tacy jak twój znajomy i nic więcej. Pieprzenie głupot w wykonaniu twojego znajomego co to chciałby się, nie wiem czym popisać i zabłysnąć.
Idąc jego tokiem myślenia to ja chciałbym być narodowości łużyckiej :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: albo narodowości dolnośląskozachodniej :lol:
:lol: :lol:
Narodowość otrzymujemy w momencie narodzin i tyle. A zachcianki twojego znajomego wynikają z chęci materialnych i kompleksów poczucia własnej wartości. Jedź do któregoś z krajów arabskich gdzie jest rozwinięta turystyka dla gości z Europy i zapytaj się kto chciałby zmienić narodowość z arabskiej na np. niemiecką czy francuską co daje w perspektywie możliwość wyjazdu do tego kraju na stałe a zobaczysz ilu chętnych znajdziesz. Ktoś kto urodził się np. Kameruńczykiem nawet gdy zmieni obywatelstwo na polskie to i tak do usranej śmierci będzie czarny i bedzie Kameruńczykiem z pochodzenia.
Tak więc daruj sobie tadam swoje wywody.
I komunia jest natomiast sakramentem dawanym przez kosciół i aktem dobrowolnym, tyle ze przez kosciół wykorzystywanym przedwcześnie a na dodatek coraz wiecej w nim elementów majacych na celu zdobycie środków pieniężnych od rodziców.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 maja 2009, 14:33 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 lut 2007, 22:35
Posty: 751
Lokalizacja: Zgorzelec
makaron pisze:
I komunia jest natomiast sakramentem dawanym przez kosciół i aktem dobrowolnym, tyle ze przez kosciół wykorzystywanym przedwcześnie a na dodatek coraz wiecej w nim elementów majacych na celu zdobycie środków pieniężnych od rodziców.


Daj spokój...grochem o ścianę


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 maja 2009, 14:39 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
Cytuj:
Narodowość otrzymujemy w momencie narodzin i tyle.

za Wikipedią
Cytuj:
"Narodowość jest deklaratywną (opartą na subiektywnym odczuciu) cechą indywidualną każdego człowieka, wyrażającą jego związek emocjonalny (uczuciowy), kulturowy lub genealogiczny (ze względu na pochodzenie rodziców) z określonym narodem"

On nie czuje związku emocjonalnego z narodem polskim, to tak a propos mojego pieprzącego(?) kolegi.

makaron pisze:
I komunia jest natomiast sakramentem dawanym przez kosciół i aktem dobrowolnym

dokładnie jest pewnym etapem w pewnej społeczności. I sam napisałeś, że jest aktem dobrowolnym. Kropka.

makaron pisze:
tyle ze przez kosciół wykorzystywanym przedwcześnie

czy mógłbyś mi napisać dlaczego przedwcześnie? bo właściwie to stało się tematem wiodącym.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 maja 2009, 14:54 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 10 kwie 2007, 8:43
Posty: 118
Lokalizacja: Zgorzelec
Cytuj:
I komunia jest natomiast sakramentem dawanym przez kosciół i aktem dobrowolnym, tyle ze przez kosciół wykorzystywanym przedwcześnie a na dodatek coraz wiecej w nim elementów majacych na celu zdobycie środków pieniężnych od rodziców.

Nie sądzę, aby 8-letnie dziecko miało zbyt wiele do gadania w kwestii swojej pierwszej komunii. "Idziesz i tyle".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 maja 2009, 14:59 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
jacobbs pisze:
Nie sądzę, aby 8-letnie dziecko miało zbyt wiele do gadania w kwestii swojej pierwszej komunii. "Idziesz i tyle".

:smt023
zgadza się. Ja swoje dzieci uczę by nie kradły, nie kłamały i innych paru rzeczy nie pytając o ich zdanie. Przypominam, że w tym wątku mowa jest o dzieciach katolików, którzy chcą wychować swoje dzieci wg swojej wiary.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 maja 2009, 15:58 
Offline
gaduła
gaduła
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 lut 2009, 9:11
Posty: 355
Lokalizacja: Zgorzelec
makaron pisze:
I komunia jest natomiast sakramentem dawanym przez kosciół i aktem dobrowolnym, tyle ze przez kosciół wykorzystywanym przedwcześnie a na dodatek coraz wiecej w nim elementów majacych na celu zdobycie środków pieniężnych od rodziców.


90 % cyrku wobec komunii generują sami rodzice. Kto nakręca spiralę coraz to bardziej wymyślnych i drogocennych prezentów? Rodzice. Kto przygotowuje przyjęcia równie wystawne jak wesela? Rodzice. O ile wiem księża tym co się dzieje po za kościołem po samym sakramencie nie wiele się interesują...

Obniżanie wieku chrztu (w pierwszych latach chrześcijaństwa był to akt dorosłych) czy komunii to efekt walki kościoła o nowe duszyczki :). Im szybciej zostanie przysposobiony tym większa szansa że zostanie "w wierze". Nie jest to żadna tajemnica i nie ma co się zżymać.

To że znaczenie teologiczne poszczególnych sakramentów rozjeżdża się z ich późniejszym wykonaniem to już inna historia...

Z drugiej strony nic nie szkodzi na przeszkodzie by dzieci które zostały niegdyś ochrzczone dokonały wieku dorosłym apostazji... To też jest akt wolnego wyboru i równie świadomy jak przyjęcie chrztu czy komunii.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 maja 2009, 17:22 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
PiotrArcimowicz pisze:
Obniżanie wieku chrztu (w pierwszych latach chrześcijaństwa był to akt dorosłych) czy komunii to efekt walki kościoła o nowe duszyczki :)

KK jest jedną z bardziej (jeśli nie najbardziej) konserwatywnych instytucji jakie znam :lol: więc jeśli to obniżanie jest walką to jest to strrrrrasznie powolna jest ta walka :grin:
Niezłowione duszyczki mogą spać spokojnie :P


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 maja 2009, 17:30 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 kwie 2008, 21:43
Posty: 93
Lokalizacja: stąd.
PiotrArcimowicz pisze:
Z drugiej strony nic nie szkodzi na przeszkodzie by dzieci które zostały niegdyś ochrzczone dokonały wieku dorosłym apostazji... To też jest akt wolnego wyboru i równie świadomy jak przyjęcie chrztu czy komunii.


No co Ty? Gdy byłeś chrzczony to miałeś świadomość co się zdzieje? Był to dla Ciebie świadomy akt wolnego wyboru? ;)

Z drugiej strony, ciekawe jak powszechna jest apostazja w naszym państwie wyznaniowym? Są jakieś statystyki? Podejrzewam, że większośc ludzi odwracających się od kk nie robi tego formalnie, tylko po prostu przestaje chodzić do kościoła i utożsamiać się z religią. I tyle...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 maja 2009, 21:22 
Offline
gaduła
gaduła
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 lut 2009, 9:11
Posty: 355
Lokalizacja: Zgorzelec
tadam pisze:
KK jest jedną z bardziej (jeśli nie najbardziej) konserwatywnych instytucji jakie znam :lol: więc jeśli to obniżanie jest walką to jest to strrrrrasznie powolna jest ta walka :grin:
Niezłowione duszyczki mogą spać spokojnie :P


Hmm... o ile można się zorientować z googlowania chrzest małych dzieci umacnia się w katolicyzmie dopiero około V wieku. Spory dotyczące kiedy i kogo ciągną się przez całą historię kościoła.

Cytuj:
No co Ty? Gdy byłeś chrzczony to miałeś świadomość co się zdzieje? Był to dla Ciebie świadomy akt wolnego wyboru?


Należę do niewielkiego odsetka w tym kraju który eufemistycznie ujmując "bez własnej winy nie zna ewangelii Chrystusowej". :) Inaczej mówiąc nie musiałem być świadomy bo faktu tego nie doświadczyłem :)

Z mojego punktu widzenia pomiędzy "świadomym chrztem" a "świadomą apostazją" stoi znak równości. Jedno i drugie może być aktem wolnego wyboru. Chrzest w dzieciństwie nie odbiera możliwości odrzucenia wiary, tak sam jak jego brak nie odbiera możliwości jej przyjęcia :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 maja 2009, 21:48 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 08 lut 2007, 21:52
Posty: 596
Lokalizacja: Zgorzelec
Tadam również za Wilipedią, jest to pierwszy wpis dotyczący słowa narodowość:
"Narodowość - pochodzenie określane w naszym kręgu kulturowym zwykle zgodnie z pochodzeniem rodzica bądź też jego przodka, przynależność do określonego narodu (np. polskiego, niemieckiego, rosyjskiego), poczucie przynależności do narodu."
Ty natomiast posłużyłeś się definicją GUS przyjętą na potrzeby spisu powszechnego bo ta ci akurat pasowała.
a tutaj za encyklopedią PWN wydaną w 1998 roku:
NARODOWOSĆ - przynależnosć do danego narodu.
NARÓD - trwała wspólnota ludzka wytworzona na podstawie wspólnoty losów historycznych, kultury, języka, terytorium i życia ekonomicznego.
jakoś nie kojarzę aby na lekcjach historii w szkole uczono o narodzie np. śląskim.
tadam pisze:
On nie czuje związku emocjonalnego z narodem polskim, to tak a propos mojego pieprzącego(?) kolegi.

Pewnie ze nie czuje z polskim bo wygodniej czuć zwiazek z narodem niemieckim zwłaszcza z 20 lat temu to się opłacało bo byt ekonomiczny w ten sposób mozna było sobie polepszyć. O kompleksach u niego napisałem bo pewnie deklaruje poczucie narodowosci śląskiej aby asekurować się; nie podpadnę w RFN-ie ale i nie będę całkowicie odcinał się od regionu z którego pochodzę w Polsce. Polacy pewnie łagodniej mnie potraktują. Skoro dany osobnik urodził sie w niepodległym kraju, mieszkał w nim włada językiem tego kraju i zna jego kulturę to jest skazany na tę narodowość a nie inną. To tyle w tej kwestii bo odbiegamy od tematu.
tadam pisze:
czy mógłbyś mi napisać dlaczego przedwcześnie? bo właściwie to stało się tematem wiodącym.

A to juz akurat pisałem wcześniej. Przedwcześnie bo z załozenia do I komunii każde dziecko idzie dobrowolnie kościół nie wymusza bezwzględnego obowiązku ale faktycznie to społecznosć w której dzicko przebywa podejmuje decyzję za niego, idą wszyscy moi koledzy ze szkoły to ja też chcę bo nie czuje się gorszy od nich, a i rodzice też (nie wszyscy oczywiscie ale wiekszość) ulegają presji społecznej. Taka sytuacja jest korzystna dla KK. W momencie gdy osoba dojrzeje emocjonalnie i psychicznie ma mozliwość indywidualnego wyboru ale już jest dawno po fakcie. Ot i przyczyna dlaczego w Polsce mamy ponad 95% katolików a w kosciołach nie ma połowy z nich.
Cytuj:
90 % cyrku wobec komunii generują sami rodzice. Kto nakręca spiralę coraz to bardziej wymyślnych i drogocennych prezentów? Rodzice. Kto przygotowuje przyjęcia równie wystawne jak wesela? Rodzice

Piotrek racja tylko co to ma do rzeczy z wiekiem dziecka. Ślub ma też otoczkę "cyrku" huczne wesele wymyślne pojady wiozące do ślubu. Domniemuję, że swoim dziciom nie wyprawisz przyjęcia komunijnego, otworzysz butelke wina musujacego bezalkocholowego do tego po kawałku tortu i do domu goście, tak??? :grin: :grin: :grin:
Nie mam nic do sakramentu I komunii tylko niech nie bedzie on narzędziem w rękach ksieży do wywarcia presji na rodzicach i dziecku. Po co dziecko musi nauczyć się na pamięć tylu modlitw po co musi spędzić tyle czasu w kościele, po co rodzice MUSZĄ chodzić z dzieckiem do koscioła na msze pod groźbą niedopuszczenia dziecka do komunii? W celu podniesienia frekwencji??? Dlaczego dewocjonalia muszą byc takie jakie życzy sobie ksiądz i czy wszystkie one są niezbędne?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 maja 2009, 22:57 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 sie 2005, 10:11
Posty: 1840
Lokalizacja: Zgorzelec
...


Ostatnio zmieniony 20 lis 2012, 8:48 przez turek, łącznie zmieniany 2 razy

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 maja 2009, 8:19 
Offline
gaduła
gaduła
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 lut 2009, 9:11
Posty: 355
Lokalizacja: Zgorzelec
makaron pisze:
Domniemuję, że swoim dziciom nie wyprawisz przyjęcia komunijnego, otworzysz butelke wina musujacego bezalkocholowego do tego po kawałku tortu i do domu goście, tak???


Ha! Sytuacja oczywiście jest dość skomplikowana, bo edukacja religijna moich dwóch synów jest kompromisem pomiędzy wiarą mojej żony a moją niewiarą :). Mam ten "luksus", że nie będąc członkiem żadnego kościoła, mogę krytycznie spojrzeć na otoczkę każdej religijnej imprezy i to zarówno ze strony poczynań kościoła jak i czynów jego wiernych.

I tak obserwując to sobie z boku, jestem przekonany o tym że fakt taki że profanum przyćmiewa sacrum wynika z znacznej z naszego polskiego "ludowego" pojmowania religijności. Oczywiście są księża którzy bardzo literalnie traktują prawo kanoniczne i stąd biorą się wszelkie utrudnienia, ale przynajmniej Ci z którymi ja miałem kontakt wykazują się daleko idącą elastycznością. Akurat w Zgorzelcu ja osobiście nie miałem żadnych przykrych zdarzeń wynikających z mojego "statusu". Opiera się to jednak na moim szacunku do wiary i szacunku (jak mi się wydaje) księży do mojej niewiary :). W każdym bądź razie nikt mnie nie przymuszał by przy okazji chrztu dziecka i ja musiał wstąpił do kościoła.

Całkiem innym problemem jest to w jaki sposób uczy się o religii. Bo warto zauważyć, że wiary nie można nauczyć. Ona albo jest albo jej nie ma. Można nauczać o religii. Problem który podnosisz bierze się stąd, że do nauki religii podchodzi się jak do chemii czy fizyki, obdziera się ja z duchowej głębi, która wierze powinna towarzyszyć a stawia się na wkuwanie kolejnych modlitw licząc że to spowoduje rozbudzenie wiary...

Generalnie problem skomplikowany :).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 maja 2009, 8:53 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
turek pisze:
Nie musi się dziecko nauczyć na pamięć tylu modlitw, nie musi spędzać tyle czasu w kościele, nie MUSZĄ rodzice chodzić z dzieckiem do kościoła na msze pod groźbą nie dopuszczenia do komuni NIC nie Musisz


Chyba turek nie połapałeś - jeśli chcesz by Twoje dziecko szło do komunii to niestety musisz :roll:

turek pisze:
Tylko skoro Ci to nie odpowiada, to dlaczego Ładujesz dziecko w ten cyrk??? Nie Musisz, ale zrobisz to bo co?????? Presja społeczności? Może presja rodziny??? O czym dyskutujemy?


Presja - nie wiesz czy udajesz , że jej nie ma?

turek pisze:
Po co pieprzycie farmazony


Zluzuj nieco , bo wątek , było nie było , poważny i słownictwo również takie być powinno :roll:

Cytuj:
i tak zrobicie "wbrew własnym przekonaniom", ale zrobicie bo jesteście pod presją społeczeństwa :roll:


Mnie to na szczęście nie dotyczy 8)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 maja 2009, 8:58 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo

Rejestracja: 06 kwie 2006, 22:37
Posty: 1428
Lokalizacja: Zgorzelec-Ujazd
Dotykacie w tym temacie wiary , ale nic o wierze tutaj nie piszecie , przyzwyczajenia presja otoczenia itp a gdzie poprostu wiara, jeżeli jej nie ma to dyskusja zupełnie bezsensu.
Czesto dopiero tragedie bliskie i bolesne budzą watpliwośc czy ja napewno w nic nie wierzą czy może ja jednak na coś licze i w swojej prostocie wierze bez udziału ziemskiej administracji wiary?
Czy dziecko chcic? nikt tego nie wymaga dojrzeje niech się ochrzci ja nie wierze i nie bede miał zalu jak dziecko nie zdąży sięochrzcić . Można też dziecko porzucic nie karmićnie opiekowaćsię nikt nie wymaga. Sądo tego okienka zycia . Bardzo szanuje to forum i lubie sobie tu zajżeći poklilkacale ten temat nie pasuje tu ni w ząb . Duszy na papier nie połozysz . Nieżebym zabraniał pisac o czym kolwiek ale jakieś jak to przedmówca powiedział sakrum jest i nie róbmy profanum


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 55 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..