Dzisiaj jest 28 mar 2024, 17:28

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 118 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 24 maja 2007, 22:38 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
W planach najbliższych jest pozyskanie pozostałych stron opracowania, przetłumaczenie, aby była całość. Druga sprawa: jeśli ktoś ma dostęp, informacje, materiały dotyczące Greków w Goerlitz 1916 i Greków po II wojnie w Zgorzelcu, proszę o kontakt. Jest projekt, aby to wszystko zebrać w jedno większe opracowanie i aby powiązania Greków z naszym miastem nie kojarzyły się tylko z Festiwalem Greckim i wykorzystywaniem powiązań wyłacznie do działań komercyjnych, choć kultura grecka ma niejedno oblicze.
Wiem, że były napisane prace na ten temat, jednak są problemy z dotarciem do nich.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 maja 2007, 6:59 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 30 sty 2007, 11:17
Posty: 14
Lokalizacja: Zgorzelec
Witam. Po lekturze przetłumaczonego tekstu nadal mam wątpliwości, gdzie znajdował się obóz dla internowanych żołnierzy greckich w 1916 roku - na Moysie, czy w obrębie ulic
Moniuszki, Poniatowskiego, Chopina, Kościuszki. Kto to może jednoznacznie rozstrzygnąć.
Podzielam zdanie /pomysł/ Bombasa o potrzebie opracowania tematyki greckiej w kontekście naszego miasta, ze szczególnym uwzględnieniem 1916 roku. Ten fragment historii jest prawie nieznany, a warto abyśmy My mieszkańcy Zgorzelca o tym wiedzieli.
Od moich przyjaciół dowiedziałam się, że z okazji jubileuszowego X Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Greckiej przygotowywana jest okolicznościowa publikacja nt. Exodus Greków w XX wieku - kierunek Zgorzelec. Nie wiem czy dobrze przytoczyłam tytuł publikacji. Jednym z autorów tej publikacji jest Pan Prosyniak. Może warto z nim skontaktować się ? Aha, nie jest to -z tego co mi powiedziano- naukowe opracowanie tematyki, lecz ma to mieć charakter" popularny." Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 maja 2007, 19:43 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
25 maja 2007
O ile się orientuję, obóz grecki z 1916 r. opisany w opracowaniu gimnazjalistów w Goerlitz, nie był jedynym obozem jenieckim w tamtym okresie. Mieścił się na na pewno na Ujeździe.
Obóz w okolicy ulic wielkich kompozytorów, także z okresu I wojny św. był innym obozem.

---------------

29 maja 2007
Po dzisiejszej wizycie /Belushi, Gojac, bombas3/ i kopaniu ;) w Archiwum, szykuje się mała sensacyjka związana z lokalizacją obozu greckiego z 1916 r. :grin:
Reszta po poukładaniu materiałów.
Uzupełniające 3 strony z opracowania gimnazjalnego zaraz skanuję i wysyłam do tadama do tłumaczenia. Opracowanie, jak się okazało, posiada istotne błędy, o czym niebawem.
Tymczasem, groby oficerów greckich na goerlitzkim cmentarzu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2007, 10:14 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 mar 2005, 17:57
Posty: 534
jestem w 1/4 Grekiem, więc temat mnie interesuje. Nie udając Greka, powiem, że gdyby nie Nikos, temat grecki by nie istniał przez te ostatnie lata. Ale, żeby Greka nie przechwalać, powinien dawno wynieść się z mdk i apeluję do kierownictwa, żeby jakiegoś pomysła wyprodukowało. W tym temacie :grin:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2007, 10:37 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
dwa załączniki niżej:
jeden to przypis (nr 120) do wspomnianej wyżej pracy nt Greków w Goerlitz/Zgorzelcu (opracowanie naukowe, autor z tytułem profesorskim, nie zapisaliśmy jednak, niestety, szczegółów, ale to nadrobimy następnym razem :) ), istotna informacja dotycząca lokalizacji obozu i pomyłek w tej kwestii (np. zrobionej w opracowaniu gimnazjalistów z Goerlitz :( ), może by to ktoś przetłumaczył? :)
drugi obrazek, to rzeczywista lokalizacja obozu :grin: , tak więc nie był on na Ujeździe, jak mylnie informowałem również ja :-?

temat się rozwija, niedługo może pojedziemy do Aten, aby zdobywać nowe informacje i uzupełniać materiały naukowe ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2007, 11:04 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
bombas3 pisze:
autor z tytułem profesorskim, nie zapisaliśmy jednak, niestety, szczegółów, ale to nadrobimy następnym razem


czyli nie ma bliższych informacji o FÖRSTER jakieś imię? nic? :cry:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2007, 11:24 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Cytuj:
czyli nie ma bliższych informacji o FÖRSTER jakieś imię? nic?
wszystko zdobędziemy, tylko trochę cierpliwości :grin:
towarzysząca nam ekipa fotograficzna ;) nie rozpoznała jeszcze wszystkich zrobionycgh zdjęć, więc całkiem możliwe, że jakieś nie ujawnione jeszcze na razie informacje, są w naszym posiadaniu :grin:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2007, 13:15 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lis 2006, 0:38
Posty: 657
Lokalizacja: tu i tam
Cytuj:
może by to ktoś przetłumaczył?

Obóz miał ok. 25 ha i gościł oprócz jeńców rosyjskich, którzy go zbudowali, ok. 30 Anglików, paru Francuzów i żołnierzy z obszarów kolonialnych. We wcześniejszych źródłach wielokrotnie omyłkowo podawano, że obóz powinien znajdować się w nie przyłączonej jeszcze dzielnicy Moys. W rzeczywistości znajdował się on dalej na północ obok „nowych koszarów” (tzw. czerwone koszary)*, w obecnej polskiej dzielnicy Osiedle Centralne.
* przyp. mój


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2007, 17:36 
Offline
gaduła
gaduła

Rejestracja: 27 paź 2005, 22:45
Posty: 383
No,to teraz zagadka:kto ma rację?Bombas,czy BELUSHI?
Od tamtych czasów upłynął prawie wiek i pewnie trudno szukać pozostałości budowli w miejscach przez Was oznaczonych.
O czerwonym,zrobionym z ładnej,gładkiej cegły murze pisałam już.Był on na styku ulicy Kościuszki i parku Paderewskiego /bardziej w parku/.To pamiętam z dzieciństwa.
Natomiast na terenie obecnego Osiedla Centralnego były po prostu pola uprawne.
Wiem,że nie o tej wojnie jest temat,ale dziwne mi się wydaje,że przetrwały w Zgorzelcu budowle z lat 1800-etnych,a nic nie pozostało z r.1916.Przecież wspomniani ludzie nie mieszkali w drewnianych barakach...
Śledzę ten temat z wielkim zainteresowaniem i czekam na rozstrzygnięcie racji odnośnie lokalizacji obozu.
Pewnie któregoś dnia poproszę moich forumowych kolegów o możliwość przyłączenia się do wycieczki do Archiwum w GOERLITZ.
Oczywiście najbardziej interesuje mnie ta część miasta,w której całe życie mieszkam,ze zdjęciami i krótkim opisem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2007, 18:03 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
lenka pisze:
No,to teraz zagadka:kto ma rację?Bombas,czy BELUSHI?


chyba obaj maja rację. Bombas ulokowal oboz na mapie Zgorzelca a Belushi na starej mapie Görlitz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2007, 19:43 
Offline
gaduła
gaduła

Rejestracja: 27 paź 2005, 22:45
Posty: 383
Ale znacznie się terytorialnie różnią.BELUSHI pisze o obszarze obecnego Osiedla Centralnego,a Bombas o terenie całego parku Paderewskiego,ulic kompozytorów i Traugutta.
Czyżby obóz zajmował aż tak duży obszar?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2007, 21:03 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Oba zdjęcia pochodzą ze wspomnianej pracy, także lokalizacja obozu na obu planach miasta: tym współczesnym i tym przedwojennym, nie jest nasza /Belushiego i moja/ - jest wzięta z opracowania.

[ Dodano: Czw Maj 31, 2007 7:27 am ]
Cytuj:
BELUSHI pisze o obszarze obecnego Osiedla Centralnego
przypuszczam, że jest to tłumaczenie tekstu przypisu nr 120 a nie stwierdzenie własne Belushiego :-?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 maja 2007, 16:09 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lis 2006, 0:38
Posty: 657
Lokalizacja: tu i tam
Dokładnie :smt023

Nie mamy jeszcze dokładnych danych, na jakich źródłach historycznych opierała się autorka pracy, ale zakładając, że naniesienie planu jest w miarę dokładne, to obóz sięgał za ul. Poniatowskiego.

Sprawa obozu na Ujeździe wygląda tak, że znajdował się tam obóz kwarantanny, coś w rodzaju lazaretu. Stąd pewnie ta wzmianka, że Grecy po przybyciu do Görlitz, pomaszerowali w kierunku Moysu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 cze 2007, 17:55 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
ciekawą sprawę podniósł czytelnik tego wątku w liście do mnie:
Cytuj:
śledzę wątek ze zgorzelec.info dotyczący obozu jeńców z Grecji, w którym się Pan udziela i w związku z tym w załączeniu przesyłam fotografie z ebaya z tym tematem związane.
Temat o tyle mnie ciekawi, że obecnie mieszkam w okolicy, która jest typowana jako miejsce tego obozu. Co do zabudowy i ewentualnych pozostałości po tamtych czasach to zastanawiające są drewniane domki przy ulicy Traugutta, gdyż jak widać na załączonych zdjęciach oficerowie greccy mieszkali w niskiej drewnianej zabudowie. Czy w związku z prowadzonymi przez siebie poszukiwaniami dysponuje Pan innymi materiałami fotograficznymi z tamtego okresu?

co na to lenka i z_drw? :grin:
niżej nadesłane zdjęcia


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 cze 2007, 22:12 
Offline
gaduła
gaduła

Rejestracja: 27 paź 2005, 22:45
Posty: 383
Nie wiem,które miejsca z tych zdjęć kojarzą się z Ul.Traugutta.jest to zupełnie inna zabudowa,a ponadto najprawdopodobiej w czasie I-ej Wojny Światowej naszych domków jeszcze nie było.
One wybudowane byłe w drugiej połowie lat trzydziestych.Tylko nie wymagajcie ode mnie dokumentacji,bo jej nie posiadam.
Ale,jak już pisałam wcześniej,ciągle mam nadzieję,że któregoś dnia odwiedzimy archiwum w Goerlitz i będzie możliwość potwierdzić to zdjęciami z tamtych lat.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 118 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..