Dzisiaj jest 28 mar 2024, 20:54

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 118 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 17 mar 2007, 14:05 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 maja 2005, 18:05
Posty: 12
Lokalizacja: Zgorzelec
taak ,mi też o to wlasnie chodzi, te wgłębienia sa od bardzo dawna , przypuszczam że to jeszcze "za niemca" powstało , wielkością odpowiadały by barakom, jednakże jak Viper wspomniał pewności co do tego nie ma .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 mar 2007, 23:18 
Offline
gaduła
gaduła

Rejestracja: 27 paź 2005, 22:45
Posty: 383
bombas,z którego roku jest to zdjęcie?
Siedzę teraz i wygrzebuję z pamięci ten fragment miasta,w którym spędziłam dzieciństwo.W tym parku bawiliśmy się czasami,bo jest on najbliżej ul.Traugutta.
Ale te fragmenty murów były nie w środku obecnego trawnika,tylko bliżej podwórek posesji z ul.Chopina.A najdziwniejsze jest to,że wzdłuż parku,od Kościuszki do Szymanowskiego i trochę dalej,rosły wieloletnie topole,krzaki dzikiej róży i jaśminu.Nie mogły przecież rosnąć w środku baraków,czy też domów.
Blisko Kościuszki były fragmenty muru z cegły,a nie betonowej ścianki /w przypadku baraku/.
Jeśli mnie pamięć zawiodła,to proszę mnie poprawić.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 kwie 2007, 18:56 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 04 mar 2007, 20:15
Posty: 9
Lokalizacja: wschodni Ujazd
Oboz grecki istnial na miejscu dzisiejszej ul. Chopina i Moniuszki. Obecne osiedle domow wybudowane zostalo w latach 20-tych po wczesniejszym uprzatnieciu pozostalosci po obozie.
A jako ciekawostka - dzisiejsze ul. Chopina, Moniuszki i Szymanowskiego do 1945 nazywaly sie Bach, Mozart i Bethoven Strasse (kolejnosc moglem niechcacy zmienic).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 kwie 2007, 12:45 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Cytuj:
bombas,z którego roku jest to zdjęcie?
zdjęcie z ub. roku z wakacji, tak sobie latałem i fotografowałem ;) :grin:
Cytuj:
Oboz grecki istnial na miejscu dzisiejszej ul. Chopina i Moniuszki. Obecne osiedle domow wybudowane zostalo w latach 20-tych po wczesniejszym uprzatnieciu pozostalosci po obozie.
trawnik jest, moim zdaniem, najmniej tkniętym miejscem od wojny i dlatego uważam, że to, co na nim widać, z dużym prawdopodobieństwem jest pozostałością przedwojenną.
Cytuj:
fragmenty murów były nie w środku obecnego trawnika, tylko bliżej podwórek posesji z ul.Chopina
być może fragmenty murków poza trawnikiem pozostawiono z jakichś przyczyn, a tworząc trawnik usunięto je, pozostały jednak widoczne z góry ślady.
Możliwe, że za pomocą zdjęć spod adresu
http://maps.live.com/
można zrobić w mieście więcej odkryć, niż stosując tradycyjne sposoby :|

przy okazji chcę po raz kolejny zasygnalizować nierozwiązany problem: dostaję na swoją skrzynkę e-mailową powiadomienia tylko o niektórych obserwowanych wątkach, że są nowe posty. Resztę znajduję przypadkowo. Jeśli problem jest nie do rozwiązania, daj Adminie znać, podam inny adres, może to coś zmieni. Sprawę zgłaszałem kilka razy na wątku technicznym, bez rezultatów :roll:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 kwie 2007, 21:09 
Offline
gaduła
gaduła

Rejestracja: 27 paź 2005, 22:45
Posty: 383
Oj bombas,ta złośiwość nie jest potrzebna.Wiadomo,że pytając o rok fotki,nie miałam na myśli konkretnej daty...
Tym bardziej,że nie umiem sobie poradzić z mapami...
Ale,to już inna sprawa.Jak wrócę do Zgorzelca - popracuję nad tym.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 maja 2007, 11:06 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
to nie złośliwość, to żart ;-) bez złych intencji, a przy okazji: wróciłaś już?

Cytuj:
Przypuszczam, że mógł być to obóz na terenie Stalagu. (W latach 30-tych był tam obóz HJ)

Cytuj:
Na terenie dzisiejszego parku im. Paderewskiego i okolic byl obóz , ale z tego co wiem byl to obóz jencow francuskich podczas I wojny światowej

wracam do tematu. Tych obozów, różnego rodzaju było, jak się okazuje, sporo w mieście. Powstaje muzeum zgorzeleckie, czy nie należałoby się tym zainteresować, odtwarzając historię Zgorzelca? :| Może zgorzeleccy nauczyciele historii spróbowaliby zainteresować młodzież, aby się włączyła w badania? Wpadły mi w ręce ostatnio fragmenty opracowania zrobionego przez młodzież gimnazjum w Goerlitz, dotyczącego epizodu greckiego z 1916 r. Jak to się da przetłumaczyć /szukam chętnego/, to wrzucę do przeczytania.
No i znalazłem te groby greckie na cmentarzu w Goerlitz, pięknie utrzymane i zadbane.
Może następną wycieczkę zrobić na cmentarz w Goerlitz? Jest wiele ciekawych rzeczy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 maja 2007, 20:42 
Offline
gaduła
gaduła

Rejestracja: 27 paź 2005, 22:45
Posty: 383
Nie wróciłam,jestem jeszcze w Warszawie... :smt026


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 maja 2007, 9:21 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 30 sty 2007, 11:17
Posty: 14
Lokalizacja: Zgorzelec
Witam.Dla własnych potrzeb poszukuję książki M.Wojecki: "Uchodżcy polityczni z Grecji w Polsce 1948-1975". Z uzyskanych informacji wynika, iż była ona wydana przez Karkonoskie Towarzystwo Naukowe. Mam też nie sprawdzoną informację o tym, że mieszkaniec Zgorzelca nazwisko MAZUREK bdb napisał bardzo ciekawą pracę magisterską na temat Greków w Zgorzelcu po II wojnie światowej. Czy ktoś jest w stanie mi pomóc? Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 maja 2007, 13:47 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
może biblioteka miejska z w Zgorzelcu, która gromadzi podobne materiały, będzie w stanie pomóc. Ja sam chętnie bym rzecz przeczytał /i jak myślę, nie tylko ja/
tel: 075 7752557, dyr. Danuta Korejke.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 maja 2007, 19:52 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo

Rejestracja: 06 kwie 2006, 22:37
Posty: 1428
Lokalizacja: Zgorzelec-Ujazd
Autor pracował na WSP w Zielonej Górze więc może tam szukaj
a ten pisał prace magisterską z wykorzystaniem tej książki:
Piotr Gerent
E-mail: pger1@wp.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 maja 2007, 22:32 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Wypada zauważyć, że wątek rozszerza się także na okres powojenny
Cytuj:
"Uchodżcy polityczni z Grecji w Polsce 1948-1975"

Piotr Gerent praca mgr:
http://lemko.org/polish/gerent.html
niestety, nie znalazłem M.Wojeckiego

materiały po niemiecku /1916, opracowanie Gimnazjum w Goerlitz/:
http://www.zinfo.hostings.pl/bombas3/hi ... cy1916.pdf / w tłumaczeniu/

z materiałów koferencji w Starym Kisielinie
http://www.gminazg.pl/e-cms/ob.php/Euro ... 1aa73214de :


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 maja 2007, 10:53 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 30 sty 2007, 11:17
Posty: 14
Lokalizacja: Zgorzelec
Witam.Dzięki za już, proszę o jeszcze. Sama także czynię poszukiwania.Jak znajdę to dam znać. Pytanie, kiedy będzie tłumaczenie, gdzie bedzie można z nim zapoznać się? Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 maja 2007, 11:32 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
tadam: kiedy? :roll:
ponadto weroniko, czekamy na jakiś Twój wkład własny :o


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 maja 2007, 15:34 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 30 sty 2007, 11:17
Posty: 14
Lokalizacja: Zgorzelec
Oczywiście, coś za coś. W najbliższy poniedziałek poinformuję tych, którzy są zainteresowani o tym czym dysponuję. Nie wiem czy będzie to znane Wam. Na temat Greków mam wydawnictwo w języku niemieckim jest to broszura, stąd też nie potrafię ocenić jej zawartości pod względem merytorycznym. Posiadam też opracowanie Pana
Romana Zgłobickiego bt. Oliviera Messiana. Wg mnie jest to bardzo dobre pod względem merytorycznym. Cierpliwości, do poniedziałku. Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 maja 2007, 5:07 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Cytuj:
Oczywiście, coś za coś
no, nie do końca, źle to zabrzmiało, nie chodzi, żeby ten własny wkład był jakimś biletem niezbędnym do korzystania z tego, co inni tu umieszczają. Chodzi o to, aby, jak się coś ma, udostępniać innym, pro publico bono.
Tak, że - nie ma obowiązku ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 118 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..