Dzisiaj jest 28 mar 2024, 21:01

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 118 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 11 maja 2007, 7:00 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 30 sty 2007, 11:17
Posty: 14
Lokalizacja: Zgorzelec
Witam. Bombas dopingujesz mnie do porannej aktywności, to bardzo dobrze bo jak mawiał mój promotor / dawno to było/ o tej porze dnia jest najlepsze "myślenie." Przyjmuję Twoje subtelne uwagi i zapewniam, że nie było moją intencją traktowanie wymiany ekwiwalentnie.
Przytoczyłeś trafnie PRO PUBLICO BONO i tak powinniśmy postępować. Wyjaśnię moje zainteresowanie tematem greckim. Otóż, jedna z osób z mojej rodziny przymierza się do pisania pracy magisterskiej o tematyce lokalnej. Wspólnie z promotorem wstępnie ustalili, że pobyt Greków w Zgorzelcu w XX wieku byłby dobrym tematem. Ja ze swojej strony zadeklarowałam pomoc przy zbieraniu materiałów do pracy. Nie chodzi tu o powszechnie, znane publikacje. W planowanej pracy moja kuzynka chciałaby ująć te kwestie, które są albo mniej znane albo nie opisane dotychczas. Po dotychczasowej mojej kwerendzie doszłam do następującego wniosku. Pobyt Greków na początku XX wieku w naszym mieście jest zdecydowanie lepiej opracowany i przy każdej okazji eksponowany przez stronę niemiecką. Okres powojenny natomiast my mamy dosyć dobrze opracowany. I teraz jeżeli połączyć to, to wydaje się można całkiem nieżle temat rozpracować. Podtrzymuję swój wcześniej wyrażony pomysł, o tym aby Ci wszyscy, którzy interesują się tą tematyką, mają czas i ochotę przygotowali coś w rodzaju broszury przed zbliżającym się Mięzynarodowym Festiwalem Piosenki Greckiej. Jestem przekonany, że niewielkie finanse potrzebne do realizacji tego pomysłu uzyskalibyśmy od Burmistrza. Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 maja 2007, 8:29 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Cytuj:
Jestem przekonany
ale zmyłka, nie spojrzałem na płeć :grin:
pomysł dobry, co będę mógł, to pomogę, bo uważam, że związki naszego miasta z Grecją powinny być szerzej rozumiane, niż tylko przez Festiwal i wmurowywanie okolicznościowych tablic pamiątkowych. Te związki powinny żyć, a propos, znalazłem w necie stronę Kuriera Ateńskiego po polsku.
http://www.polonia.org/atenskikurier.htm
http://www.imn.gr/kurieratenski/immigra ... vravio.htm
może przez redakcję spróbować dotrzeć do ludzi, którzy tu mieszkali i stąd wyjechali?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 maja 2007, 12:03 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 30 sty 2007, 11:17
Posty: 14
Lokalizacja: Zgorzelec
Witam. Przepraszam Bombasa za błąd literowy co o tak rannej porze może się zdarzyć. Poprawię się.Sama jestem bardzo czuła na tle pisowni i posługiwania się językiem polskim.
Przekazywanie informacji drogą elektroniczną ma niestety ten ujemny walor, że nie zwracamy uwagi na to jak piszemy i co piszemy. Może przejdziemy na listową drogę?
Zapewniam Cię, że od 46 lat nie zmieniałam płci i ciągle od stron anatomicznej wyglądam tak samo. W przyszłości może dam okazję potwierdzić to empirycznie. Ale do rzeczy. Podoba mi się twój pomysł dotarcia do Greków, którzy onegdaj mieszkali w Zgorzelcu.
Od tych, którzy bliżej znają temat grecki wiem, że niesą oni skorzy do wynurzeń. Mpże jednak warto spróbować. Będzie okazja na festiwalu. Sporo ich przyjeżdża do Zgorzelca. Gdyby ktoś miał bliższe kontakty z Rusketosem to zapewne mógłby on wiele w tym zakresie pomóc


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 maja 2007, 12:42 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
sprawa płci nie zakończona: obok nicka a nad avatarem jest ikonka określająca płeć /w Twoim przypadku: męską/ :grin:
coś tu nieźle się poplątało ;-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 maja 2007, 17:13 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 30 sty 2007, 11:17
Posty: 14
Lokalizacja: Zgorzelec
Nic mi te terminy nie mówią. Przyznam szczerze, że nie jestem najbieglejsza w zawiłościach komputerowych. Często korzystam z pomocy innych i tak też było, kiedy za namową bliskich pierwszy raz włączyłam się do dyskusji na forum. Poza tym nie wydaje mi się istotne czy ktoś jest mężczyzną, a ktoś kobietą. Ważne, aby istotna była treść, którą prezentujemy na forum. Uważam bowiem, że forum jest dobrą płaszczyzną do wymiany poglądów na różne tematy. Przedstawiciele władz wg mnie winni na bieżąco śledzić to co się dzieje na forum, bo to my mieszkańcy miasta i powiatu ich oceniamy. Każdemu zapewne zależy na dobrych ocenach. I gdyby przynajmniej część z tego co na forum się mówi przełożono na działania to byłoby bardzo dobrze. I jeszczce jedno. Niektórzy przedstawiciele władz bardzo osobiście odczytują uwagi krytyczne kierowane pod ich adresem. "Prawdziwa cnota krytyk się nie boi" - polecam to naszym władzom.
Na koniec. Forum ma tą szczególną cechę, że można być de facto anonimowym. Jeżeli ktoś nie chce lub z różnych powodów nie może /np. aktualni pracownicy urzędów/ podawać bliższych danych identyfikacyjnych, to należy to uszanować.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 maja 2007, 6:50 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Cytuj:
Nic mi te terminy nie mówią.
to jest obok po lewej: przy bombas3 jest taki mały znaczek /kółeczko ze strzałką do góry/, oznaczający płeć, ustawia się to w: 'Profil' /u góry strony/-'Informacje profilu', piąta pozycja: kobieta/mężczyzna. Piszę o tym, bo dla mnie płeć jest ważna :)
avatary to są te małe obrazki poniżej, w moim przypadku, jest to pulsująca kropka.
Cytuj:
Przedstawiciele władz wg mnie winni na bieżąco śledzić to co się dzieje na forum
gwarantuję, że to robią, problem, czy chcą reagować. Mają w ten sposób darmowy podgląd tzw. 'nastrojów społecznych' w mieście a przynajmniej części z nich.
Cytuj:
Forum ma tą szczególną cechę, że można być de facto anonimowym. Jeżeli ktoś nie chce lub z różnych powodów nie może /np. aktualni pracownicy urzędów/ podawać bliższych danych identyfikacyjnych, to należy to uszanować.
zgadzam się i kończę swoje śledztwo w sprawie płci ;-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 maja 2007, 20:57 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
bombas3 pisze:
tadam: kiedy?


jestem w trakcie...

ale wrzuce malutki fragmencik:

Dla Greków przebudowano i przeorganizowano dawny obóz jeniecki na Mojsie o powierzchni 28 ha. Obóz ten został podzielony na siedem oddziałów. W czterech stały po cztery duże baraki a w pozostałych łącznie 48 mniejszych. Jeden duży barak w 16 pomieszczeniach mieszkalnych i sypialnych mógł pomieścić 500 osób. W każdym z małych baraków przebywać mogło 80 osób. W sumie obóz przygotowany został na 11840 jeńców, a że korpus przybył w połowie swojej liczebności to i warunki bytowe okazały się jeszcze lepsze. Obóz został podłączony do miejskiej sieci elektrycznej, wodociągowej i kanalizacyjnej. Każdy mieszkaniec obozu otrzymał pryczę z siennikiem i poduszką oraz koce i ręczniki w dowolnej ilości. Wszystkie baraki wyposażone były w regulowane piece, które dawały 150% potrzebnego ciepła, gdyż Grecy nie byli zbyt przystosowani do surowego niemieckiego klimatu. Każdy z małych baraków miał po cztery piece a każdy pokój w dużych barakach wyposażony był w dwa. Dostawy węgla do pieców i kuchni obozowej wielokrotnie przekraczały ilości jakie potrzebowali niemieccy żołnierze do tych samych celów. Cały kompleks posiadał między innymi:
* dużą kuchnie z 42 kotłami, własną masarnią i magazynami
* dwa duże oddziały dezynfekcyjne (do kąpieli, odwszawiania i dezynfekcji)
* dobrze wyposażoną pralnie
* jeden z małych baraków przerobiony został na kościół by umożliwić odprawianie mszy przez duchownych grekokatolickich (wyznawcy innych wyznań i religii mogli korzystać z kościołów w Görlitz)
* areszt przerobiony z jednego z małych baraków przez okratowanie okien drutem kolczastym
* specjalną kantynę z produktami reglamentowanymi i niereglamentowanymi po minimalnych cenach
* obozową straż pożarną przeszkoloną przez miejską straż pożarną z Görlitz
* latryny zlokalizowane poza barakami w miejscach dobrze dostępnych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 maja 2007, 8:44 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 30 sty 2007, 11:17
Posty: 14
Lokalizacja: Zgorzelec
Mam pytanie do TADAM. W tym przetłumaczonym fragmencie jest podane,że jeńcy Greccy zostali umieszczeni w obozie jenieckim na Moysie. Czy chodzi tu o obecny teren Stalagu VIIIA? Przyznam, że z posiadanych przeze mnie informacji odnośnie tematu greckiego jest to zaskakująca informacja,ponieważ nigdy z tym się nie spotkałam. Potwierdza to tylko fakt potrzebyprzygotowania dobrze opracowanego materiału, sądzę bowiem że nie wiele osób o tym fragmencie historii wie. Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 maja 2007, 9:08 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
weroniko pierwsza, zwróciłem sie do bombasa trzeciego o dalszą część tego ciekawego dokumentu, który właśnie tłumaczę (myślę, ze na weekend będzie gotowa całość), o dorzucenie jeszcze tej części gdzie są źródła - wówczas temat będzie można pokopać głębiej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 maja 2007, 14:18 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
widziałem całkiem sporo widokówek z tamtego okresu, więc dostęp do źródeł jest, trzeba tylko pomyśleć o finansowaniu przedsięwzięcia /wyjaśniam, że nie chodzi o Allegro, czy tp/.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2007, 15:27 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
Onet.pl pisze:
Wczoraj policjanci zatrzymali dziewięć osób, które nielegalnie tłumaczyły na język polski dialogi z filmów i zamieszczały je na znanym portalu internetowym


czy aby nic mi nie grozi? :o


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 maja 2007, 23:53 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
czyżby to był powód opóźnienia?
Nie stresuj się, w razie czego załatwimy Ci azyl w Grecji :grin:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 maja 2007, 9:30 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
bombas3 pisze:
czyżby to był powód opóźnienia?
Nie stresuj się, w razie czego załatwimy Ci azyl w Grecji :grin:


:grin:

tłumaczenie w zasadzie już jest, mam jeszcze problem z drobiazgami typu Heeresverwaltung - zastanawiam sie co to jest - zarząd wojskowy???, kwatermistrzostwo??? i takie "duperele" opóźniają wszystko, a na weekend ładna pogoda była :smt030 :smt028
No i jeszcze musiałem sięgnąć do historii, by nie przekłamać czegoś w faktach historycznych.

cierpliwości


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 maja 2007, 11:52 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
tekst przetłumaczony przez tadama /dzięki wielkie :grin: / :
http://www.zinfo.hostings.pl/bombas3/historia/ggg.doc


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 maja 2007, 10:29 
Offline
gaduła
gaduła

Rejestracja: 27 paź 2005, 22:45
Posty: 383
Przyłączę się do podziękowania: tadam za tłumaczenie i bombasowi za wrzucenie tego na forum.
Bardzo interesujące,zawsze czytam takie ciekawostki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 118 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..