Dzisiaj jest 28 mar 2024, 13:01

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
Post: 12 cze 2008, 12:49 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 kwie 2008, 9:45
Posty: 61
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Bry,

Kopalnie węgla brunatnego (głębinowe) w Jerzmankach: ktoś ma może jakieś informacje na ten temat (oprócz tego, że była)?

Na temat naprowadziły mnie opisy w starych przewodnikach (różnych wydawców), opisujące podróż pociągiem (głównie w Riesengebirge), na trasie Görlitz - Lauban w miejscowości Hermsdorf wspominają często o Braunkohlenlager.

Póki co udało mi się ustalić, że kopalnia nazywała się Luisen Grube, położona była na pd-wsch od Jerzmanek. Za torami był szyb - Karl Schacht. Całość na 100% funkcjonowała w roku 1918 - można znaleźć na Messtischblattach z tego roku (na tych z początku lat 40 już nie ma, do innych nie mam dostępu). Jak wrócę do domu - wrzucę link do mapki, zresztą można ją znaleźć w zbiorach Śląskiej Biblioteki Cyfrowej w Katowicach - http://www.sbc.katowice.pl/dlibra/publi ... s=12&tab=1 .

pozdrawiam
Przemek

(Wy już pewnie macie w okolicy wszystko "złażone", toteż zanim wybiorę się na miejsce powiedzcie, czy jakiekolwiek relikty zostały?)

[EDIT] A tu rzeczona mapka: http://dslask.info/temp/1918grube5.jpg . Dodam jeszcze, że w przewodniku Meyers Reisebuch z 1930 przy Jerzmankach wspomniane są Braunkohlgrube.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 cze 2008, 22:37 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
a propos:
http://pocztowki.hostings.pl/bombas3/hi ... G_1220.JPG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 cze 2008, 5:58 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
tu to chyba gojac powinien się wypowiedzieć ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 cze 2008, 9:43 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 kwie 2008, 9:45
Posty: 61
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Witam,

bombas3 pisze:


Gdzie stoi ta tablica? Z polskiej wersji można się jak widać dowiedzieć, że Moys to najbardziej wysunięta NA ZACHÓD część zagłębia Görlitz - Ostritz (co ciekawe błąd jest tylko w polskiej wersji tłumaczenia).

No a kopalnia "Stadt Görlitz", później "Kaławsk" (+ cała infrastruktura, elektrownia itd) to osobny i bardzo rozległy temat ;)

Z tego co wiem, zamknięta gdzieś w roku 197X (X < 5?).
Teren byłej elektrowni i brykieciarni obecnie zagrodzony (jakaś firma przetwarzająca gumę). Kominy widać zresztą chyba nawet z drogi nr. 4 (a pewnie i ze Zgorzelca, bo z Landeskrone to napewno). Kilka zdjęć na http://wroclaw.hydral.com.pl/3107,miasto.html , w tym całkiem ciekawe ujęcie lotnicze. Można pokusić się o poszukanie starych szybów (a może i sztolni upadowych?), przejść się resztkami nasypu kolejek wąskotorowych (zainteresowanych zapraszam na wspólną wycieczkę).

Z innych ciekawszych kopalni w okolicy:
- "zagłębie" Siekierczyn - Zaręba: Glückauf na wsch. od Siekierczyna do 1958 (na jej terenie potem funkcjonowało chyba Kółko Rolnicze, rejon samej kopalni to dość niskie brzózki za ogrodzonym terenem - na wsch. - obok zamieszkuje bardzo niemiło nastawiona do otoczenia babcia, która utrudnia poszukiwania czegokolwiek :) ), Kaiser Wilhelm (w środku wsi Zaręba, po pn. stronie drogi), Glückauf (albo Glück, nazwy się zmieniały w wyniku łączenia kopalń) przy stacji kolejowej... Dwie połączone naziemną kolejką linową - ani śladu dziś po niej nie ma (a przynajmniej nie znalazłem).

- Trójca - Kopalnia Joseph Hermanns Grube (2 szyby na mapie z 1918).

- Podobno (?) coś w Studniskach Górnych (chyba, że chodzi właśnie o Luisen Grube)

- Friedrich Anna w Görlitz-Moys, ale tu już wszyscy historię chyba znają.

No, ale wróćmy do tematu: czy ktoś może złaził okolice Jerzmanek i zechciałby podzielić się wiedzą, czy coś można jeszcze po kopalniach znaleźć?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 cze 2008, 10:54 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Cytuj:
kopalnia "Stadt Görlitz", później "Kaławsk" (+ cała infrastruktura, elektrownia itd) to osobny i bardzo rozległy temat ;)
tak :|
Cytuj:
Można pokusić się o poszukanie starych szybów (a może i sztolni upadowych?),
znalezione
Cytuj:
Friedrich Anna w Görlitz-Moys, ale tu już wszyscy historię chyba znają.
nie wszyscy, sprawa odłogiem leży -> viper126
a tablica stoi nad Nysą przy ścieżce rowerowej prowadzącej obok Górnego Młyna /to ten koło wiaduktu, jakby ktoś nie wiedział/. Przy ścieżce rowerowej /aż do Zittau/, co jakiś czas stoją takie tablice, każda inna, dotyczące kopalnictwa na naszym terenie.

[center]***[/center]

http://wroclaw.hydral.com.pl/82573,foto.html
zastanawiałem się, jaki punkt z przedstawionego widoku można uznać za odnośnik do porównania ze współczesnym stanem? może niecka z wodą, to obecna 'Szklana Wata'?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 cze 2008, 11:34 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 kwie 2008, 9:45
Posty: 61
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Cytuj:
http://wroclaw.hydral.com.pl/82573,foto.html
zastanawiałem się, jaki punkt z przedstawionego widoku można uznać za odnośnik do porównania ze współczesnym stanem? może niecka z wodą, to obecna 'Szklana Wata'?


http://www.dslask.info/temp/zielonka_juni2008.jpg jak na zdjęciu, tyle, że trochę chyba bardziej z tyłu (tam teraz jest boisko, to powiedzmy, że tak spod drugiej bramki)

pozdrawiam
Przemek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 cze 2008, 15:04 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
no.. chyba niezrozumienie:
Brikettfabrik Grube Stadt Goerlitz kojarzyłem z kopalnią i brykietownią na zgorzeleckim Ujezdzie, gdzie jest 'Szklana Wata', a tu się okazuje, że brykietownia jw, to Węgliniec, czy Zielonka :|


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 cze 2008, 15:47 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 kwie 2008, 9:45
Posty: 61
Lokalizacja: Dolny Śląsk
No nazwa "Stadt Görlitz" to nazwa własna kopalni (właściwie całego kompleksu przemysłowego) znajdującej się w Zielonce... Prawdopodobnie wskazuje na udział własnościowy kapitału miejskiego / mieszkańców miasta Görlitz :).

pozdrawiam
Przemek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 cze 2008, 18:03 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 lip 2007, 10:26
Posty: 59
Lokalizacja: za monitora
Ja mieszkam w Jerzmankach i znam nieco tą okolice xD. Ale jedynie wiem cos o cegielni ale nic nie wiem o zadnej kopalni :-(


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 cze 2008, 0:25 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
W Śląskiej Bibliotece Cyfrowej (dzięki za link :smt023 ) znalazłem również książkę:
SCHLESIEN Eine Landeskunde für das deutsche Volk, Breslau 1911
W której na 566 stronie jest napisane:

W czworokącie między miastami Görlitz-Lubań i [Bernstadt ???] -Zawidów [Seidenberg] pokłady węgla brunatnego zajmują ogromne połacie zawarte w dwóch grupach podzielonych czymś tam (trennenden Riegel? na linii Görlitz- Sulików [Schönberg]). Zachodnie złoże węgla brunatnego po obu stronach Nysy nie pokrywa całkowicie trójkąta miedzy miastami Moys – Bernstadt – Zawidów [Seidenberg] gdyż zarówno od południa jak i od północy nachodzą jak półwyspy na ten obszar złoża bazaltu (coś tam coś tam). Współcześnie znana nam kopalnia na [spezialmulde] Moysie jest Friedrich Anna, która swój urobek z pokładów znajdujących sie na głębokości 46 metrów i dochodzących do 9 metrów grubości (80 - 90 tys. ton) transportuje do linii kolejowej Hermsdorf und Moys za pomocą kolejki linowej o długości 1,5 km. zawieszonej nad Czerwona Woda i Jäkelsbergiem.
We wschodnim złożu pomiędzy Görlitz i Lubaniem nie można jednoznacznie stwierdzić takich samych zależności ponieważ leży miedzy znacznymi, jeszcze nie zbadanymi nadkładami [Zwischenräume]. Złoża te eksploatuje się już w w Trójcy [Troitschendorf] (Joseph-Hermann-Grube 16 tys. ton), w Studniskach Dolnych [Nieder-Schönbrunn] (Grube Luise 10 tys. ton) oraz w Zarębie [Lichtenau]. Kopalnia węgla kamiennego Glückauf kolo Zaręby [Lichtenau O.-L.] jest najważniejszą ze wszystkich kopalń pogórza. 400 górników pracujących w chodnikach położonych 30 - 53 metrów pod ziemią wydobywa tam 265 tys. ton węgla


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 cze 2008, 13:04 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
no, ciekawe, ciekawe,
czy kopalnia Turów miałaby, jako spadkobierca tradycji górniczych na tym terenie, jakieś materiały, czy nikt się tam historią w tym aspekcie, nie interesuje?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 cze 2008, 9:40 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
złoża żadną tajemnicą nie są chyba dla nikogo, kto się tym interesuje na poważnie, nawet na infogeoskarbie przecież są dosyć dokładnie udokumentowane.
odkrycie, że okolica na węglu stoi jest moim zdaniem wyważaniem otwartych drzwi.
jakiś czas temu też mnie wzięło na sprawę Kaławska, wypadek który miał tam miejsce pod koniec jej eksploatacji podziałał na moją wyobraźnię, nawet spotkałem się raz z Panem Witkiem - dziś już niestety św. pamięci... no i teraz siedzę i załuję, bo wtedy pokomplikowały mi się różne sprawy życiowe i mieliśmy się jeszcze spotkać i pogadać - tymczasem wyszło jak wyszło, rozmawiajmy z ludźmi bo oni naprawdę bardzo szybko odchodzą...
w każdym razie Pan Witek był entuzjastą złoża węglinieckiego, nawet mi podał kilka namiarów na ludzi z polibudy wrocławskiej, którzy się tym złożem zajmowali, to był chyba instytut nafty i węgla. pewnie możnaby tam poszukać informacji, ale to już byłyby raczej badania nie dla "odkrywców" :-)
przy czym pierwsze pytanie jakie należałoby sobie zadać to takie z jakiego powodu chce się komuś głowę zawracać.
Kompleks Grube Stadt Goerlitz jest dosyć dobrze opisany w przedwojennych monografiach Goerlitz dostępnych nawet w bibliotece w Goerlitz. Nazwa jest oczywista bo zakłady funkcjonowały na terenie Goerlitzer Heide, no więc skoro lasy były własnością miasta to i kopalnia tym bardziej.
Po wojnie kopalnia była zdaje się podlegała pod kopalnię turów. częściowo też była "szabrowana" na potrzebę rozbudowującego się turowa, np. pierwsza sortownia węgla była właśnie spod węglińca przeniesiona do turowa - tyle pamiętam z krótkiej rozmowy z Panem Witkiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 cze 2008, 9:42 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 wrz 2005, 7:55
Posty: 20
Lokalizacja: Royston Vasey
przemjerm pisze:
(Wy już pewnie macie w okolicy wszystko "złażone", toteż zanim wybiorę się na miejsce powiedzcie, czy jakiekolwiek relikty zostały?)


Obawiam się że owe relikty niestety mogą znajdować się pod wodą. Zarówno szyby Luisen Grube jak i Karl Schacht widoczne na mapie z 1918 roku - są białymi "plackami" na mapie z 1940 roku. W tych miejscach obecnie znajdują się stawy hodowlane co potwierdzają aktualne zdjęcia satelitarne tego terenu


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 cze 2008, 10:55 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
neandertalski pisze:
złoża żadną tajemnicą nie są chyba dla nikogo, kto się tym interesuje na poważnie

neandertalski pisze:
pewnie możnaby tam poszukać informacji, ale to już byłyby raczej badania nie dla "odkrywców" :-)

:smt021
neandertalski pisze:
pierwsze pytanie jakie należałoby sobie zadać to takie z jakiego powodu chce się komuś głowę zawracać

z czystej ciekawości...

PS.
dzięki za Infogeoskarb - wygląda na dużą bazę danych co prawda pierwsze próby poszukiwań to "Nie znaleziono rekordów spełniających podane kryteria" ale wieczorkiem zasiądę i Z CZYSTEJ CIEKAWOŚCI przejrzę te bazę. :smt023


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 cze 2008, 6:07 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
mówiąc o infogeoskarbie - chodziło mi o złoża dawnej kopalni Kaławsk.
mapy wyrobisk z Trójcy przywieźliśmy swego czasu z Bartkiem i Alexem z Freibergu - razem z mapami kopalni na Moysie.
ślady kopalni w Jędrzychowicach nie są pod wodą, przecież pisałem, ze gojac do nich dotarł i nawet zdjęcia porobił, mam je zresztą ale nie będę się za niego wypowiadał.
co do ciekawości - chodziło mi o coś innego, dajmy na to dzwonisz do gościa z polibudy i ot tak z ciekawości o co go pytasz? czy w okolicy Zgorzelca jest węgiel brunatny?
żeby otrzymać dobrą odpowiedź trzeba najpierw umieć zadać dobre pytanie, ja odpadłem właśnie wtedy gdy sobie uświadomiłem, że takiego pytania zadać nie potrafię.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..