Dzisiaj jest 28 mar 2024, 22:22

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 04 mar 2011, 15:01 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
nie mogę znaleźć wątku poświęconego planom budowy centrum Goetza na stalagu, stąd tu pytam - wie ktoś może czy obene karczowanie terenu jest z tym związane?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 mar 2011, 16:13 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
Obecne karczowanie, to akcja niejakiego Orłowskiego i jego teścia. Kupili ziemię, podzielili na mniejsze parcele i sprzedają pod zabudowę. Widziałem nawet gdzieś w necie plany tego terenu.

Byłem dziś tam i nie wierzę w to co zobaczyłem. Cały las wykarczowany po prawej stronie od pomnika.
TO nie facet o którym mowa powyżej karczuje. On karczuje nieco dalej na zachód, przy byłych magazynach wojskowych. Kto więc przeprowadził tą wycinkę i po co? To ewidentnie na terenie obozowym.


Ostatnio zmieniony 12 mar 2011, 16:01 przez viper126pzgc, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 kwie 2011, 22:31 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 08 cze 2010, 20:19
Posty: 43
Lokalizacja: zgorzelec
faktycznie ja byłem dziśiaj na terenie stalagu normalnie żal patrzeć przecież tam był obóz pytam więc co za gościu jest tak innteligetny że wydał zgode a po drugie część tego terenu posiada chyba chodniki podziemne od friedrich anny czyż nie?ps:byłem dziś na lewobrzeżnej stronie stalagu i tam jest pełno wykopów świeżych ciekawe kto co tam szukał ja oprócz guzików nie znalazłem nic.czemu te forum tak zamiera ludzie raz na tydzień się wypada odezwać troche czasu zawsze można znaleźć,gdzie ci ludzie co tak walczyli na tym forum w różnych sprawach? wypalili się???? :roll: :|


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 kwie 2011, 22:40 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 mar 2005, 7:16
Posty: 1929
Lokalizacja: Zgorzelec
Nie wypalili. Stalagów było wiele - co niby Twoim zdaniem mamy robić? Co z tego, że pod tym terenem biegną korytarze kopalniane? Popatrz na mapy Wałbrzycha i okolic - tam to dopiero jest młyn. To problem nabywców, że im ziemia może zacząć "siadać". Zresztą przy niskiej zabudowie niewiele to zmieni i katastrofy budowlanej nie spowoduje.
Znamy historię miejsca, pamiętamy o niej, ale podchodzimy do niej normalnie. Takich miejsc możesz znaleźć wiele w Polsce.
Pozdrawiam
Piotr


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 kwie 2011, 8:24 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 08 cze 2010, 20:19
Posty: 43
Lokalizacja: zgorzelec
zgodze się z tobą gobo ale u nas takie miejsce jest unikalne i jakby nie patrzeć jest spuścizną dla następnych pokoleń ale niestety jeśli ten teren będzie dalej dewastowany to następne pokolenia nie będą mieli co tam do oglądania smutne ale prawdziwe.ps pozdrawiam wszystkich forumowiczów i czekam od was na info o miejscach ciekawych i tajemniczych wartych penetracji pozdro.Adi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 kwie 2011, 9:19 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
jezu jaka znowu spuścizna... a swoją drogą nie bardzo wiem co by tam miały te następne pokolenia tak niby oglądać???? wysypiska śmieci?
mnie też smuci to, ze teren idzie pod zabudowę, ale skoro to wolny kraj to niby dlaczego miałoby być inaczej. mogło ten teren wykupić miasto i zaplanować w tym miejscu jakieś tereny zielone, nie zrobiło tego - kupił kto inny i ludzie będą budować domy, takie są prawa rynku.
a tuneli kopalni w tym miejscu - przynajmniej wg map z Freibergu - nie ma.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 cze 2011, 18:45 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 05 cze 2006, 10:13
Posty: 834
Lokalizacja: Zgorzelec
Pozwólcie, że wrócę do tematu dotyczącego Europejskiego Centrum Edukacyjno – Kulturalnego Zgorzelec/Goerlitz Meetingpoint Music Messiaen. Widzę, że często wiedza na temat tego projektu jest znikoma. Zaznaczam, że jestem jedną z osób w Zgorzelcu, która nad ideą budowy Centrum pracowała ok. 4 lat. Samo uzgadnianie i uzupełnianie wniosku trwało blisko 2 lata. Zainteresowanych informuję, że projekt będzie realizowany na terenie Gminy Zgorzelec, a nie miasta, która przeznacza na ten cel ponad 14 ha. Liderem projektu jest Fundacja Centrum Wspierania Przedsiębiorczości w Zgorzelcu. To fundacja, której założycielami jest 5 podmiotów. Gmina, Miasto i Powiat Zgorzelec, Elektrownia Turów i Zgorzeleckie Stowarzyszenie Przedsiębiorców. Trzy zgorzeleckie samorządy działają zgodnie i wspierają od początku ideę budowy Centrum, jako miejsca historii Europy, twórczości artystycznej w ekstremalnych warunkach i nadziei na budowę nowoczesnych relacji między narodami. Finansowanie projektu nie jest związane z wydatkami samorządowymi i pochodzi z europejskich funduszy rozwoju regionalnego. Obecna pozytywna ocena ekspertów, którzy bardzo dokładnie analizowali celowość i możliwości funkcjonowania Centrum dotyczy pierwszej części realizacji całego projektu, tzw wyspy pamięci, obejmującej dom pamięci, ścieżki edukacyjne, tablice informacyjne, parkingi dla samochodów, autokarów i rowerzystów. Zaznaczam, że jest jeszcze druga część projektu, tzw wyspa nadziei, obejmująca budowę turystycznej bazy noclegowej dla ok 60 młodych ludzi, salę koncertową, pomieszczenia warsztatowe, konferencyjne itp. Projekt budowy Centrum był prezentowany w wielu miejscach Europy (Wrocław, Drezno, Berlin, Bruksela) wszędzie został oceniony bardzo wysoko i otrzymał zagwarantowanie wsparcie. Będąc razem z panem R.Zgłobickim w Brukseli spotkaliśmy się z bardzo dużym zainteresowaniem ideą budowy Centrum oraz z brakiem wiedzy na temat obozów umieszczonych przez hitlerowskie Niemcy w VIII okręgu, do którego należało ówczesne Goerlitz. Tym, którzy mylą potrzebę zmian w Zgorzelcu z możliwością budowy Centrum wyjaśniam, że jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Środki finansowe na budowę pierwszego etapu Centrum mogą być przeznaczone na ten, bądź no podobny cel ale na innym terenie. Nie ma żadnej możliwości przeznaczenia tych środków na sprzątanie, remonty czy inną inwestycje w gminie czy mieście Zgorzelec. Dla informacji podaję, że jako autorzy projektu czekamy na ostateczną decyzję komitetu monitorującego, która może zapaść jeszcze w czerwcu. Wówczas zorganizujemy w Zgorzelcu prezentację projektu i założeń dotyczących funkcjonowania Centrum. Poinformujemy o szeregu działań podejmowanych wspólnie ze stowarzyszeniem Meetingpoint z Goerlitz towarzyszących nam już od kilku lat. Dzięki temu projektowi o trzech samorządach o wspólnym mianowniku - Zgorzelec - mówi się w Europie i jest szansa, że wielu turystów przebywających lub przejeżdżających przez Ziemię Zgorzelecka zatrzyma się u nas i zapoznana z historią tego miejsca. Jest także szansa, ze wszyscy lepiej poznamy historię terenów na których przebywamy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 lip 2012, 15:26 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
Trafiłem na bloga
http://stalag8a.blogspot.de/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 paź 2012, 0:19 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
ja z kolei znalazłem na U2bie porażającą lekcję o tym jak przeżyć w stalagu :-)
http://www.youtube.com/watch?v=5fmXiU-AEec
kiedyś spacery po okolicy były wycieczkami, dziś walką z naturą... na dodatek można się dowiedzieć z filmu o ciężkich walkach na terenie stalagu w czasie II wojny światowej i że kładkę na czerwonej wodzie, której odbudowę ostatnio nadzorował PiTek, zniszczyła powódź spowodowana przez katastrofę zapory na Witce. prawdziwe kino sensacji.
przy okazji polecam relację z wyprawy Pata i Mata do borów:
http://www.youtube.com/watch?v=uIyrF8f6 ... ure=relmfu
http://www.youtube.com/watch?v=A9qOPGbT ... ure=relmfu
forsowanie bobru robi naprawdę duże wrażenie, że o zawartości protein w białku nie wspomnę ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 paź 2012, 13:40 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
neandertalski pisze:
prawdziwe kino sensacji.


Ja nie przebrnąłem przez całość (jakoś net mi się buntuje i zrywa połączenie nie czując kompletnie powagi sytuacji) - ale ujęło mnie ognisko nocne tzw. długotrwałe :smt033


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 gru 2014, 16:55 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
Napisał do mnie Belg, którego ojciec był więźniem Stalagu VIIIA, poszukujący informacji na temat tego obozu. Komu mógłbym przekazać (osoba prywatna, instytucja) jego maila żeby, jak to ujął :
Cytuj:
Czy jest to możliwe do dostarczenia wszelkich informacji,


Macie jakiegoś pomysła? 8)
Pomóżcie proszę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 gru 2014, 11:02 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
jak Belg, to niech zerknie na belgijskie forum (jeśli jeszcze tego nie zrobił).
http://stalagviii-genealogie.xooit.eu/index.php


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 gru 2014, 12:50 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
tadam pisze:
jak Belg, to niech zerknie na belgijskie forum (jeśli jeszcze tego nie zrobił).
http://stalagviii-genealogie.xooit.eu/index.php


Podziekował :smt023
On mi, a ja Tobie :)

Napisał, że ma nadzieję odwiedzić to miejsce w 2015 roku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 cze 2015, 6:52 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
z archiwum w Goerlitz stereło i w kolorze, dulag chyba z malinowym laskiem w tle:
http://goerlitz.mitteldeutschearchive.d ... XQQVwYBJWg
i stalag na Moysie:
http://goerlitz.mitteldeutschearchive.d ... O8SPtZ8Whw


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 cze 2015, 13:18 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 18 mar 2005, 13:51
Posty: 136
Lokalizacja: Zgorzelec
Zaróciłeś uwagę na datę pierwszego zdjęcia?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..