Dzisiaj jest 29 mar 2024, 0:19

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Post: 04 cze 2009, 8:18 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
co jakiś czas słyszę w radiu głos Szczepkowskiej oznajmiający, ze 4.VI.1989 roku zakończyła się w Polsce komuna, no i tak mi się przypomniało, że dwadzieścia lat temu - dzień wczesniej, w sobotę - 3.VI.1989 był w zgorzeleckim mdk-u jeden koncert. wychodzi na to, ze 3.VI. był ostatnim dniem komuny w Polsce i w związku z tym kapele, które tego dnia grały można uznać za grające na titanicu :-)
bez wątpienia główną atrakcją tamtego wieczoru był koncert kapeli Bush Dostor, trzeba przyznać, ze odwalili mocny szoł z ostrym, poltycznym przytupem, chyba Sebo miał np koszulkę z Jaruzelskim i napisem "wanted dead or alive". w czasie kawałka "wolność słowa" z zaklejonymi ustami po scenie biegali tez jak mnie pamięć nie myli Siwy i Rumun. Dwa miesiące później chłopaki pojechali z tym samym szoł do Jarocina i o mało nie go nie wygrali - zajęli drugie miejsce i byli równocześnie przyczyną małego skandalu, bo pierwszego dnia festiwalu pogratulowali closterkellerowi wygrania tej imprezy, która się dopiero zaczynała :)
znalazłem w sieci ich zdjęcia z tej imprezy...
http://www.jarocin-festiwal.com/1989/pi ... echo4.html
stare dzieje... latka lecą, niektórych już nawet nie ma na tym świecie
kapelą, która poprzedzała koncert Bush Doctora był zespół Margaryna, w którym produkował się m.in. piszący te słowa;)
http://www.toiowo.jpg.pl/prywatna_galer ... 73187.html
znalazłem ostatnio całą kliszę naszych zdjęć z tej imprezy, powinienem też mieć gdzieś całą klisze zdjęć z konceru Bush Doctora, gdzieś po ludziach jest też kaseta wideło z ich koncertu.
i jeszcze jedna ciekawostka - przed koncertem Bush Doctora, jak mnie pamięć nie myli wyszła na scenę Aśka - w tamtym czasie dziewczyna Makena - z apelem o wpisywanie się na petycji w sprawie wprowadzenia zakazu przerywania ciąży :) latka lecą, czasy się zmieniają, w tamtym czasie tzw. środowiska alternatywne walczyły z aborcjami dziś domagają się ich dopuszczalności... ale chyba taka była odwiczna rola undergoundu - aby być zawsze przeciw ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 cze 2009, 17:56 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sty 2005, 20:10
Posty: 1379
Lokalizacja: Zgorzelec
Margaryna?? - no ja nie znałem kolegi z tej strony :D
a gdzieś miałem kasetkę z BuschDoctorem.... i chyba z tego koncertu właśnie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lis 2012, 13:09 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 wrz 2008, 10:28
Posty: 5
Lokalizacja: Warszawa
Witam,

właśnie przegrzebywałem internet z hasłem "Bush Doctor" żeby ocalić od zapomnienia ten ciekawy i chlubny rozdział zgorzeleckiej historii. No i się dogrzebałem i usystematyzowałem to co wiem i znalazłem. Jedyna rzecz, której mi brakuje to więcej zdjęć i video - może ktoś ma?

BUSH DOCTOR

Bush Doctor to formacja założona w Zgorzelcu w 1985 roku. Jedni z polskich prekursorów "pomieszania stylów" - punka, reggae, ska, funk, dub, rap, inspirowani muzyką i przekazem m.in. takich wykonawców jak Bad Brains czy Chumbawamba. Słynęli z bardzo zaangażowanych, politycznych tekstów. Szeroko znani ze skandalu jaki wywołali swoim koncertem połączonym z politycznym happeningiem w Jarocinie 1989, gdzie wystąpili w ramach konkursu i zdobyli drugie miejsce w plebiscycie publiczności. Rozpadli się na początku lat 90-tych po wielu głównie lokalnych koncertach oraz spektakularnych występach typu Jarocin czy II Zlot Międzymiastówki Anarchistycznej w 1989 roku w Dobrzeniu Wielkim pod Opolem. Z grupą ściśle współpracował jako manager i gościnny wokalista Mirosław „Maken” Dzięciołowski oraz wielu lokalnych przyjaciół.
Nikt z członków zespołu obecnie nie udziela się muzycznie.
Skład: Jarek Mielnik - gitara, Paweł Babiarz - bass, Sebastian „Hipek” Stępień - wokal, Artur „Mały” Piorun - perkusja.

„W 1989 roku pierwszego dnia festiwalu Bush Doctor pogratulował ze sceny Closterkellerowi wygranej festiwalu i czwartego dnia słowo ciałem się stało w werdykcie jury. Wg. mnie za karę Bush Doctor nie wygrał wtedy w głosowaniu publiczności, a zamiast nich wygrał Proletaryat, kapela mocno nijaka, z jednym coverem Pistolsów. W głosowaniu publiczności Bush Doctor dostał drugie miejsce. Pierwszego dnia na małej scenie naprawdę zrobili mocne widowisko, mocno polityczne - w dodatku to był rok 1989, świeżo po czerwcowych wyborach i takie kawałki jak "Wolność słowa" albo ich koszulki z podobizną Jaruzelskiego i napisami "wanted dead or alive" miały wtedy naprawdę moc. Wieczorem na dużej scenie pokazali to samo i pamiętam, ze ludzie naprawdę wariowali, później złożyli gratulacje na zakończenie i ... wygrał Closterkeller z Proletaryatem :- ))) Stare dzieje.”

(wspomnienia fana z Jarocina, znalezione w Internecie)

„Jak było tym razem? Znów pojawili sie zdecydowani faworyci - i to nie jakieś Zielone Żabki czy Detonatory - autentyczni kandydaci na gwiazdy z prawdziwego zdarzenia. Niestety, odnosiło się wrażenie, ze ludziom ta sytuacja nie odpowiada - tak jakby przyzwyczaili sie do paranoi z ostatnich lat i w pełni ją zaakceptowali. W wyniku tego Closterkeller - zdecydowanie najlepszy zespól Jarocina 89, który w pełni zasłużył na główną nagrodę (500 000 zł i obietnicę nagrania płyty dla Polskich Nagrań), spotkał się z ogólną niechęcią, by nie powiedzieć zawiścią znacznej części publiczności i... pozostałych konkursowych kapel. Już pierwszego dnia przesłuchań rozeszła sie pogłoska, ze grupa ta ZOSTAŁA laureatem festiwalu. Formacja Bush Doctor bez najmniejszego zażenowania gratulowała ze sceny Closterkellerowi zajęcia pierwszego miejsca na kilka dni przed koncertem samych ewentualnych zainteresowanych. Nie trzeba chyba dodawać, ze owe ''rewelacje'' były po prostu zgrabnym, choć mało uczciwym zagraniem pod publiczkę na zasadzie ''kochani, my wam powiemy kogo ci oszuści z jury wybrali sobie przed festiwalem, a wy za to głosujcie na nas!'' Takich postaw było niestety dość dużo i zachwiały one powszechnym mniemaniem o solidarności muzyków rockowych.”

Relacja "Jarocin `89" [Magazyn Muzyczny 10/1989]
Autor: Arkadiusz Praglowski

DYSKOGRAFIA

kaseta "Live" (1992, Arlekin Tapes –koncert zarejestrowany w MDK Zgorzelec 3.06.1989 – dzień przed pierwszymi wolnymi wyborami w Polsce)
http://www.discogs.com/Bush-Doctor-Konc ... se/3600226

kaseta - składanka "Wolność Słowa" (1988-89, ZK Tapes, potem reedycja GZG Records - kompilacja utworów polskich zespołów, które nie przeszły przez sito ówczesnej cenzury, Bush Doctor – „Wolność Słowa” oraz „Mam bronić kraju”, wersja dub)
http://www.discogs.com/Various-Wolno%C5 ... se/3590706

Download muzyki Bush Doctora oraz dostępnych zdjęć:
http://www.mediafire.com/?87lr5gwhcugh2ut
Odsłuch/download „Mam bronić kraju”:
https://soundcloud.com/maken/bush-docto ... roni-kraju


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lis 2012, 13:41 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
Maken pisze:
Jedyna rzecz, której mi brakuje to więcej zdjęć i video - może ktoś ma?


Faktycznie to kawał historii :smt023
Spytam o powyższe Jarka przy najbliższej okazji :smt020


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 maja 2014, 21:44 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 wrz 2008, 10:28
Posty: 5
Lokalizacja: Warszawa
https://vimeo.com/94342701


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 sie 2014, 14:48 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 25 lis 2008, 13:00
Posty: 222
Lokalizacja: Zgorzelec
wywiad z Makenem "...ludzie zazdroszczą Polakom takiego wyluzowanego księdza..." ;-)
http://muzyka.onet.pl/grzeskiefestiwale ... ksiedza-12


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 sie 2014, 15:05 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 wrz 2008, 10:28
Posty: 5
Lokalizacja: Warszawa
Nie da się ukryć, na stronie głównej Onet :-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 sie 2014, 19:59 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
Gratulacje Maken :smt023


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..