Dzisiaj jest 28 mar 2024, 22:12

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Post: 25 wrz 2009, 13:00 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
czytam sobie właśnie "Mikrokosmos" Normana Davisa, pewnie profesjonaliści mają sporo uwag do jego publikacji, ale mnie jako prostaka ta akurat publikacja na temat Śląska - i Wrocławia w szczególności - po prostu cieszy.
Można trafić tu co i rusz na naprawdę ciekawe historie - póki co odrabiam zaległości ze średniowiecza. Ujął mnie bardzo Błogosławiony Czesław co pradawną armię sowiecką sam jeden modlitwą zatrzymał pod murami miasta - niestety na Legnickim Polu ta sama armia miecza Henryka Pobożnego już się tak nie przestraszyła...
mam chyba szczególną słabość do opowieści o zbawicielach świata, swego czasu zaintrygowała mnie historia niejakiego Savonaroli z Florencji, któren to widowiskowo przekonywał ludzi do mniej konsumpcyjnego stylu życia, okazuje sie, że jeszcze przed nim we Wrocławiu niejaki Jan Kapistran wcale mu nie ustępował, a nawet był chyba lepszy od niego, bo nie tylko gromił luksusy i bogactwa ale na dodatek znalazł trzech głównych winnych nieszczescia, czyli Turków, Husytów i Żydów. z braku dwóch pierwszych w mieście z kolei skupił się na tych ostatnich i pogromy jakie przeprowadził z przypalaniem i ćwiartowaniem włącznie myślę, że mogłyby nawet późniejszych twórców nocy kryształowej w tym samym zresztą mieście - onieśmielać. W uznaniu zasług gość zresztą zdaje się świętym nawet został i patronem prawników, przypisywane mu wskrzeszenie około trzydziestu umarłych musiało w tamtym czasie wzbudzać szacunek.
wydaje się, ze czas przełomu XV i XVI wieku to był czas gdy ludzie dużo rozmyślali nad własną słabością i ratunkiem duszy, cudownym lekiem - tamtego czasu okazać się miały odpusty i tu zdecydowanie wypłynął nasz polski inkwizytor generalny Johann Tretzel:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Johann_Tetzel
szeroki wachlarz oferowanych przez niego leków na zepsutą naturę, powinien mu w tamtych czasach gwarantować nobla w dziedzinie medycyny duszy i ekonomii (we Freibergu potrafił zarobić 2000 guldenów w dwa dni na swojej ofercie).
Zdaje się, że w naszym Goerlitz też musiał dobrze kręcić wałki, skoro wspomina o nim Norman Davis w tym własnie kontekście. Zdaje się zresztą że za rzeką można do dziś podziwiać w Peterskirche jedną ze skrzyń Tetzela, których wiele już nie zostało i można tym samym otrzeć się o ten dosyć ważny kawałek historii, od którego już tylko krok do zbuntowanego Lutra któren to wyjątkowo cięty był na właściciela skrzyni owej...


Ostatnio zmieniony 25 wrz 2009, 16:03 przez neandertalski, łącznie zmieniany 2 razy

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 wrz 2009, 14:34 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sty 2005, 20:10
Posty: 1379
Lokalizacja: Zgorzelec
ciekawe, w tym tygodniu miałem lekcje o odpustach i owej skrzyni. :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 wrz 2009, 16:00 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
zubek to chyba jakiś znak ;) ja z kolei dziś o tej skrzyni pierwszy raz w życiu przeczytałem. swoją drogą jest ona w Peterskirche gdzieś na widoku?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 wrz 2009, 11:46 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sty 2005, 20:10
Posty: 1379
Lokalizacja: Zgorzelec
tam ją widziałem. o ile dobrze pamietam stoi w pobliżu organów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..