Dzisiaj jest 23 kwie 2024, 14:25

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: 02 sie 2010, 13:03 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 27 lip 2010, 12:44
Posty: 19
Lokalizacja: Zgorzelec
Witam.Poszukuje wszelkich zdjec i informacji,o zniszczonej-poniemieckiej restauracji koło wiaduktu kolejowego.Wiadomo,ze w tamtym rejonie znajdowały sie dwie reustauracje-jedna na terenie byłej strzelnicy 19-stego regimentu von Coubert,za Emilką,a druga znajdywała sie prawdopodobnie w bliskiej okolicy wiaduktu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 sty 2011, 15:30 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 08 cze 2010, 20:19
Posty: 43
Lokalizacja: zgorzelec
wiem gdzie te miejsce ale co dziwne na starych fotkach nie ma po niej śladu ciekawe..... może coś przeoczyłem

[ Dodano: Sob Mar 12, 2011 1:07 pm ]
apropo strzelnicu 19 regiment faktycznie są jej pozostałości lecz uwaga! teren jest bagnisty i można wpaść w błoto po kostki :grin: doświadczyłem na własnej skórze


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 mar 2011, 10:45 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 27 lut 2006, 8:39
Posty: 56
Lokalizacja: Zg-c
wroclaw.hydral.com.pl - wiadukt w Zgorzelcu

Buda po prawej. Może knajpa.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 mar 2011, 11:04 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 mar 2005, 7:16
Posty: 1929
Lokalizacja: Zgorzelec
Jak pochodzisz po cyplu pomiędzy wiaduktem a wodospadem natkniesz się na pozostałości jakiejś budowli. I nie mówię tu o pozostałościach wysadzonego wiaduktu, czy resztkach budynków budowniczych. Widać jakąś studzienkę kwadratową, murki, kawałki ceglanych ścian.
Co do zdjęcia - wydaje mi się, że jest ono robione z naszego brzegu - w stronę Niemiec. Myślę tak, bo wiadukt dość szybko się kończy, a po naszej stronie ciągnie się jeszcze dość długo.
Jedyne co mnie zastanawia to brak jakichkolwiek budowli po niemieckiej stronie, które normalnie widać, gdy stoisz na torach. Może zdjęcie było robione, gdy jeszcze nie powstały?


Ostatnio zmieniony 23 mar 2011, 11:14 przez gobo007, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 mar 2011, 11:22 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
gobo007 pisze:
Co do zdjęcia - wydaje mi się, że jest ono robione z naszego brzegu - w stronę Niemiec. Myślę tak, bo wiadukt dość szybko się kończy, a po naszej stronie ciągnie się jeszcze dość długo.

na pewno to zdjęcie jest robione z niemieckiego brzegu. Po niemieckiej stronie są maksymalnie dwa przęsła a tutaj widać co najmniej kilkanaście


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 mar 2011, 11:23 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
tadam pisze:
na pewno to zdjęcie jest robione z niemieckiego brzegu. Po niemieckiej stronie są maksymalnie dwa przęsła a tutaj widać co najmniej kilkanaście


Potwierdzam - z niemieckiego. Zarośla i optyka robi swoje - stąd takie wrażenie :|


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 mar 2011, 11:27 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 sie 2005, 10:11
Posty: 1840
Lokalizacja: Zgorzelec
...


Ostatnio zmieniony 24 lis 2012, 0:38 przez turek, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 mar 2011, 11:32 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
Odszukałem mój kadr z tego samego miejsca

Wątpliwości nie ma...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 mar 2011, 11:40 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 mar 2005, 7:16
Posty: 1929
Lokalizacja: Zgorzelec
Wygląda na to, że macie rację. Co mnie zmyliło to fakt, iż od miejsca gdzie stał ten budynek do mojej działki jest może z 40-50m i nie widziałem tam żadnych pozostałości - a chodze tam często.
Musiał to być budynek bez piwnic, skoro ślad po nim nie pozostał. Druga rzecz: tam jest dość wąsko - domek musiał stać tuż przy później wybudowanej kładce - a tam wzdłuż Nysy jest tylko wąska dróżka i właściwie nie ma wnęki, gdzie można by było dom zmieścić.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 mar 2011, 12:28 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 27 lut 2006, 8:39
Posty: 56
Lokalizacja: Zg-c
Skoro temat już ruszył, to jak spojrzycie na kolejne zdjęcie, to pod trzecim przęsłem, licząc od prawej, dojrzycie małą chatkę. To też może być wspomniana na samym początku knajpka. A może jaka obsługa wypożyczalni kajaków.
O pozostałościach tego obiektu prawdopodobnie pisał gabo007, wspominając dzisiejsze ruiny po stronie wodospadu.

http://wroclaw.hydral.com.pl/112137,foto.html

Patrząc na mapę z tamtego okresu widać po południowej stronie mostu jakieś zabudowania. Przy strzelnicy też jest kilka obiektów.

http://amzpbig.com/maps/4855_Goerlitz_mz_1946.jpg


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 mar 2011, 13:44 
Offline
zinfoman
zinfoman

Rejestracja: 08 sty 2010, 10:27
Posty: 1762
Tak mnie natchnęły te zdjęcia, szczególnie ta przystań kajakowa obok wiaduktu i w ogóle ta masa kajaków na Nysie.

Pytanie mam: Czy jest ktoś chętny na spływ kajakowy z Zittau do Zgolka? Mam namiary na gościa z Porajowa który posiada większą ilość kajaków i transport. Generalnie organizuje spływy po Nysie. Kiedyś próbowałem nakłonić znajomych ale wyszło jak zwykle.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 mar 2011, 15:07 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 08 lut 2007, 21:52
Posty: 596
Lokalizacja: Zgorzelec
antyc, odnośnie twojej pierwszej fotki to pozostałości po tym budynku są do dnia dzisiejszego tuż przy ruinach kładki pomiędzy nią a wiaduktem.
gobo007 pisze:
Musiał to być budynek bez piwnic, skoro ślad po nim nie pozostał. Druga rzecz: tam jest dość wąsko - domek musiał stać tuż przy później wybudowanej kładce - a tam wzdłuż Nysy jest tylko wąska dróżka i właściwie nie ma wnęki, gdzie można by było dom zmieścić.

Gobo przyjrzyj się uważnie pozostałościom w tamtym miejscu. Wg mnie kładka była wąska (około 1 m szerokości) i z murowanymi schodkami od naszej strony - są pozostałości tych schodów. Obok nich są słupy (około 8-10 sztuk) z czerwonej "pełnej" cegły o wysokości ok. 1,5 m ustawione w prostokąt o dłuższym boku ok. 10m. Nie sądzę aby to kładka była aż tak szeroka (10m). Dla mnie wygląda to na słupy fundamentowe na których była posadowiona budowla z pierwszego zdjęcia antyc'a. Wysokość obecnych słupów współgra z obecną drogą gruntową, która to była w tamtym czasie aleją spacerową, ponadto uzasadnione byłoby budowanie budynku na takich słupach ze względu obniżający i podwyższający się poziom rzeki. Kładka zresztą też była wybudowana na zbliżonej wysokości. Podobne słupy są po drugiej stronie wiaduktu w tym miejscu o którym piszesz.
antyc, szczerze mówiąc po stronie południowej wiaduktu po naszej stronie nie widzę na twojej mapie żadnego budynku poza jednym pomiędzy wałami strzelnicy a Nysą. Nie ma nawet kładki i budynku przy niej ale to może wynikać z tego że kładka i towarzyszący jej budynek były wybudowane później.
Pozostałości po tym jedynym budynku w okolicy strzelnicy przy Nysie są do dnia dzisiejszego - obok stawu przy Nysie przed ujściem Czerwonej Wody do Nysy. Są to tym razem powywracane betonowe słupy w formie prostopadłościanów. Leżą tuż obok stawu kilkadziesiąt metrów przed rozwidleniem drogi, na którym skręcając w lewo dojdziemy do strzelnicy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 mar 2011, 19:44 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 mar 2005, 7:16
Posty: 1929
Lokalizacja: Zgorzelec
Tak, wiem o tych słupach z cegły, nawet dziś je oglądałem. Faktycznie ze zdjęcia może wynikać, że budynek był zlokalizowany przed ścieżką, bliżej Nysy. Ja pierwotnie próbowałem go umiejscowić za nią i nigdzie mi nie chciał się zmieścić:) Teraz w sumie wszystko zaczyna mi pasować. Zastanawiam się tylko nad tym jaka była jego funkcja.
Piotr


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 mar 2011, 8:26 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 27 lut 2006, 8:39
Posty: 56
Lokalizacja: Zg-c
Mapa z kładką: rok 1939.
Na polskim brzegu do kładki dołożony jakiś czarny obiekt. Prawdopodobnie jakiś taras, a może restauracja na powietrzu. Zaraz obok, tuż nad literą „a” z napisu Viaduct, jakiś biały kwadrat oznaczający nie wiem co. Budynki przy strzelnicy są zaznaczone na czarno, tak więc to coś przy kładce budynkiem nie jest.

Co do konstrukcji kładki, to jest mnóstwo zdjęć, na których wyraźnie widać metalowe podstawy i pozostałe elementy. Szerokość kładki, jeżeli wierzyć
http://wroclaw.hydral.com.pl/67927,foto.html
wynosiła raczej około 2-2.5 metra.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 mar 2011, 9:11 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
antyc pisze:
Zaraz obok, tuż nad literą „a” z napisu Viaduct, jakiś biały kwadrat oznaczający nie wiem co.


to jest prawdopodobnie drzewo. Tak jak obok na wysepce.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..