forum.zgorzelec.info
http://forum.zgorzelec.info/

Friedrich Paul Gerhard Röhr - Architekt zu Görlitz
http://forum.zgorzelec.info/viewtopic.php?f=63&t=4746
Strona 1 z 1

Autor:  neandertalski [ 23 lut 2013, 1:18 ]
Tytuł:  Friedrich Paul Gerhard Röhr - Architekt zu Görlitz

byłem dziś na otwarciu wystawy zdjęć ibanezbassa w muzeum łużyckim i przy tzw okazji natchnęło mnie co by wspomnieć może o architekcie bez którego nasze miasto/miasta nie wyglądałyby dziś tak jak wyglądają po obu stronach rzeki. ukazała się jakiś czas temu świetna książka pt. "Friedrich Paul Gerhard Röhr - Architekt zu Görlitz", niestety tylko po niemiecku, przeglądając ją miejscami trudno uwierzyć, ze brał udział w aż tak wielu przedsięwzięciach.... w wikipedii niemieckiej wymieniono kilka:
http://de.wikipedia.org/wiki/Gerhard_R%C3%B6hr
Po naszej stronie z kolei jemu zawdzięczamy budynek dzisiejszego banku zachodniego, narożną kamienicę w której mieściła się kiedyś szkoła podstawowa nr 7 oraz budynek dawnej "kobylarni", na której parterze mieściła się później pierwsza w mieście knajpa orientalna, później afirmacja, a teraz przyznam się szczerze nie wiem jak się funkcjonujący tam lokal nazywa? Oprócz tego Röhr był autorem dużej części pawilonów jakie stanęły w 1905 na terenie dzisiejszych terenów parkowych w ramach Niederschlesische Gewerbe und Industrie Ausstelung no i przede wszystkim bezpośrednio uczestniczył w powstaniu budynku dzisiejszego MDK-u ponieważ był członkiem Komitee zur Errichtung der Ruhmeshalle.
bardzo ciekawa postać.
a co ma do tego wystawa ibanezbassa? ano rzuciły mi się w oko zdjęcia willi Hagspihla,
http://qbanez.wordpress.com/2011/09/27/ ... na-szkola/
to willa a w zasadzie pałac po drugiej stronie rzeki przy Goethestrasse 5, naprawdę imponujący, zwłaszcza jak się na niego patrzy od ogrodu. W środku też podobno była wykonana bardzo przemyślanie zaprojektowana i wykonana, jest tam nawet pokój przewidziany tylko i wyłącznie do umierania członków rodziny... co ciekawe zarówno Röhr jak i Hagspihl, właściciel domu, znali się dobrze i łączyły ich nie tylko sprawy biznesowe, obaj należeli do tej samej loży noszącej dumnie imię Koronowanej Żmiji, żeby było jeszcze śmieszniej obaj należeli do Komitee zur Errichtung der Ruhmeshalle, czyli już wiadomo z grubsza kto nam dom kultury zbudował ;)
Swoją drogą ciekawa sprawa z tą lożą "Zur gekrönten Schlange", zdaje się że należy do tych najstarszych i istnieje zresztą do dziś:
http://www.loge49.de/

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz.
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/