Dzisiaj jest 28 mar 2024, 21:18

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
Post: 25 lut 2015, 8:07 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
Witajcie :)

Gorąca prośba o lokalizację grobu w/w.

Nieco cytatów od osoby, która się ze mną w tej sprawie skontaktowała :

... może ktoś też tak jak ja bardzo lubi kopać w przeszłości regionalnej i szukał już dokumentów skazanych z lat 1943-44 w Gerlitz . Szusterkiewicz Bolesław został aresztowany i skazany za rozpowszechnianie gazetki DLA CIEBIE POLSKO i różnych ulotek. Mamy wyrok więc wiemy na pewno że tam się taki odbył.

... artykułu w tygodniku katolickim . Może dopisze Panu szczęście i ktoś podpowie gdzie tego grobu szukać lub będzie miał możliwośc zrobić zdjęcie . Oto ten artykuł :

Odnalezione groby w Görlitz
Ofiary wojny

Piotr Grzybowski

Bolesne rany, jakie zadała polskim rodzinom II wojna światowa, goją się do dzisiaj. Halina Góral po kilkudziesięciu latach odnalazła grób swojego ojca Bolesława Bednarskiego, zamordowanego w Niemczech w 1944 r. Historia jej rodziców na zawsze pozostanie tragiczna. Pani Halina swoje życia zawdzięcza ojcu. Wstawił się on za żoną Antoniną, pozostającą w stanie błogosławionym, którą właściciel gospodarstwa w Belmansdorf w Niemczech kierował do najcięższych prac. Ojca aresztowano, a matkę odesłano do Polski. Miesiąc później urodziła dziecko. Ojciec nigdy jednak nie zobaczył córki.
Pierwsze starania, mające na celu ustalenie losu męża, Antonina Bednarska podjęła kilka lat po wojnie. Początkowo miała nadzieję, że mąż wróci z wojennej zawieruchy. Niestety, po kilku latach starań, pod koniec lat 60., otrzymała odpowiedź z Polskiego Czerwonego Krzyża, że jej mąż zginał w czasie wojny, a jego grób znajduje się Görlitz. Lata 60. i 70. nie sprzyjały wyjazdom za granicę. Potem okazało się, że grób Bolesława został przeniesiony na inne miejsce. Dopiero w 2001 r., dzięki zaangażowaniu naszych znajomych mieszkających w Zgorzelcu, udało się nam znaleźć grób ojca. Obok spoczywa kilkudziesięciu Polaków, a dalej są groby Rosjan, Francuzów i Włochów - powiedziała Niedzieli Halina Góral. Poniżej publikujemy listę nazwisk Polaków zamordowanych w czasie wojny w Görlitz. W większości są to ludzie młodzi w wieku 25-35 lat. Daty ich śmierci wskazują, że zostali zamordowani pod koniec wojny, jakby w obawie że mogą przeżyć i dać świadectwo. Może jeszcze nie
wszyscy odnaleźli swoich bliskich...

Nazwiska osób, których groby odnaleziono w Görlitz:
Antoni Kołodziej, Stefan Jankowski, Józef Pisera, Karol Pacek, Bronisław Kwiatek, Wojciech Karmata, Bolesław Szusterkiewicz, Józef Lewandowski, Czesław Wolny, Fabian Świerczyński, Henryk Pozłowski, Piotr Natkanski, Zbigniew Słowik, Leon Malicki, Konstanty Smak, Antoni Pielka, Mieczysław Jabłoński, Halina Okurowska, Maria Kłysiak, Krystyna Bernard, Leokadia Bernard, Józef Majsiński, Aleks Tarnowski, Kasemir Malecki, Michał Zuranitiew, Franciszek Brulfton, Michał Pielaszke, Józef Miedeński,
Antoni Zachnister, Franciszka Mrowska, Bronisława Celkowska, Małgorzata Nowak, Antoni Gawron, Wanda Pawur, Marianna Suckowska.



Jest ktoś kto mi pomoże? Cmentarz jest dość spory i wolałbym żeby nieco mnie naprowadzono na to miejsce.

Swego czasu byłem chyba w tym rejonie :
http://forum.fujiklub.pl/viewtopic.php?f=25&t=2724
http://forum.fujiklub.pl/viewtopic.php?p=81610#p81610
Wygląda mi na to, że to w tym rejonie miałbym szukać..


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lut 2015, 9:45 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
spacerowanie po cmentarzach jest zawsze ciekawe, ale mam wrażenie, że w tym wypadku grobu należałoby raczej szukać w papierach jakiegoś Amtu za rzeką.
cmentarz w Goerlitz jest duży i jego dużą część stanowią trawniki. groby które się ostały podpisane to te, które mają kamienne płyty, a jakoś nie za bardzo chce mi się wierzyć aby ktoś zakopywanym tu Polakom czy tym bardziej Rosjanom kamienne nagrobki stawiał w czasie II wojny.
zapytałem na staedtischer-friedhof@goerlitz.de, zobaczymy czy odpowiedzą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lut 2015, 13:02 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
Cytuj:
ich habe Ihnen einen Friedhofsplan eingescannt. Der Verstorbene liegt auf unserem Friedhof in Abteilung 05a, die Grabnummer lautet 009N. Ob sich alle anderen von Ihnen genannten Verstorbenen auf dem gleichen Grabfeld befinden, habe ich jetzt nicht überprüft.

Mit freundlichen Grüßen

E. Fischer
Städtischer Friedhof Görlitz
Schanze 11b
02826 Görlitz
03581-401012
03581-6490099
staedtischer-friedhof@goerlitz.de

https://picasaweb.google.com/neandertal ... 8749429586


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lut 2015, 14:05 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
neandertalski - dzięki serdeczne - tak w imieniu moim jak i Pani z Jarocina :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lut 2015, 18:49 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
E tam to nie mi się należą podziękowania;) zresztą Pani z Jarocina też dziękuję bo dzięki niej się dowiedzieliśmy czegoś nowego - ja przynajmniej o tych grobach nie miałem dotąd pojęcia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 mar 2015, 8:37 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
nie mogłem się powstrzymać i w sobotę zajechałem na cmentarz
https://picasaweb.google.com/neandertal ... 9643368114
wyszło na to, że przypadkiem odwiedziłem grób w rocznicę śmierci... cała kwatera wygląda mniej więcej tak:
https://picasaweb.google.com/neandertal ... 0463408578
https://picasaweb.google.com/neandertal ... 3223679026
i jeśli dobrze policzyłem znajduje się na niej 36 polskich grobów, jak widać ktoś czasami na te groby zagląda bo przy niektórych stoją znicze. wszystkie nagrobki zrobiono w tym samym czasie w tej samej formie jak na znajdującej się obok kwaterze rosyjskiej:
https://picasaweb.google.com/neandertal ... 1847698130
obok jest też kwatera włoska ale nie ma niej żadnych nagrobków z nazwiskami, tylko tablica informująca o tym, że spoczywają tu żołnierze włoscy:
https://picasaweb.google.com/neandertal ... 5705068178
cała rosyjsko-włosko-polska kwatera przez krzaki sąsiaduje z cmentarzem żołnierskim z pierwszej wojny światowej, na którym można znaleźć m.in. swojsko brzmiące nazwiska...
https://picasaweb.google.com/neandertal ... 7410837346
https://picasaweb.google.com/neandertal ... 0960872610


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 mar 2015, 21:36 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
neandertalski - Pani jest bardzo wdzięczna i zaskoczona, że tak szybko zdobyła materiały :)
Podziękowania :smt023

Ale powiedz mi - to ten rejon?
http://forum.fujiklub.pl/viewtopic.php?f=25&t=2724
bo tak mi na oko wygląda :| A przynajmniej okolica.

Ja zajadę jak aura i kolory będą bardziej przyjazne.
Podałem Twoje dane - bo zdjęcie/zdjęcia w książce zostaną podpisane.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 mar 2015, 8:58 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
tak to jest dokładnie ta okolica, kwatery polskie sąsiadują przez krzaki z kwaterami z pierwszej wojny światowej z tą częścią gdzie nagrobki są ułożone jakby po łuku/okręgu.
to ciekawe miejsce swoją drogą. niedaleko - bardziej na północ są kwatery Greków z pierwszowojennego obozu, o którym swego czasu pisał tadam.
z kolei idąc jeszcze dalej na północ, bliżej kościoła można trafić na niemieckie groby wojskowe z II wojny światowej, niektóre nawet z września 1939. kościół swoją drogą też jest ciekawostką, bo został uratowany z kopalnianej odkrywki:
http://www.goerlitz.de/pl/turystyka/god ... dziei.html


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 mar 2015, 20:25 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 03 mar 2015, 14:51
Posty: 4
Witam

Bardzo dziękuję YELLO_35 oraz neandertalski . Postanowiłam również zagościć na Waszym forum . To ja jestem tą osobą z Jarocina, która poszukuje informacji o Szusterkiewiczu.
Jestem mile zaskoczona tak ekspresową pomocą . Z moich rejonów kilka osób było skazanych
w Zgorzelcu , ale niektórzy przeżyli . Jeżeli ktoś już prawdziwą wiosną wybrałby się na ten cmentarz może mógłby zrobić zdjęcia wszystkich (ponad 30)grobów polskich ??,może jeszcze będzie możliwość dodać więcej fotografii .
Jeszcze raz dziękuję Bożena


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 mar 2015, 10:19 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
jeśli o mnie chodzi - nie ma problemu, jak znajdę chwilę to podjadę i pofotografuję wszystkie - dzień robi się coraz dłuższy. ale w ramach rewanżu proszę o historię :) co Pani wie o Polakach, którzy leżą na tym cmentarzu? przywołany na początku artykuł w sumie niewiele mówi na ten temat. wspomina Pani też o innych ludziach z wyrokami, którzy przeżyli.
czy chodzi po prostu o robotników przymusowych, którzy pracowali w tutejszych zakładach?
z tego co pisze Scholz wyroki wykonywane były na strzelnicy, koszar po naszej stronie rzeki - przynajmniej pod sam koniec wojny.
Cytuj:
O godzinie 11.00 woła mnie oficer stacjonarny, abym wnet przygotował skazanego na śmierć dezertera, który znajduje się teraz w koszarach Courbiere'a. Właśnie wczoraj wieczorem go złapali. Blady jak trup stoi on teraz przede mną. Dopiero z chwilą mojego przybycia uświadamia sobie, że musi umrzeć. "W przeciwnym razie nie przyszedłby ksiądz". Z sędzią wojennym szukamy w zdezorganizowanych z powodu zbliżającego się frontu koszarach, pomieszczenia, gdzie zostanie mu przeczytany wyrok i gdzie mogę z nim porozmawiać. Dotarliśmy do pomieszczenia grupy bojowej w sąsiednim biurze. Często nam przeszkadzają. Co znaczy życie jednego człowieka, podczas gdy w odległości kilku kilometrów od nas ginie ich dużo - bezimiennie Skazany nie był już w stanie odmówić pacierza. Związany przeszedł przez ulicę na miejsce egzekucji, jak zwykle, do strzelnicy koszarowej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 mar 2015, 21:36 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 03 mar 2015, 14:51
Posty: 4
neandertalski,

WITAM

Napisałam na pw , ale mam jeszcze pytanie czy ten urywek o wykonaniu wyroku jest z jakiejś książki ??
Bozena


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 mar 2015, 8:20 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
nic na pw w mojej skrzynce nie ma niestety... może napisz na maila?
Franz Scholz, był tutejszym księdzem, znał język polski i w związku z tym miał dużo kontaktów z Polakami, których rzuciła tu wojna. wspomina nawet, że raz w miesiącu odprawiał dla nich mszę po polsku. napisał książkę "Georlitzer Tagesbuch" w której zebrał swoje zapiski, głównie dotyczące lat 1945/46. książka ta po polsku ukazywała się w różnych dziwnych okolicznościach i tłumaczeniach, jedno z nich jest dostępne w internecie:
http://www.genealogia.okiem.pl/forum/vi ... =31&t=3329
jest tu jeszcze jeden opis egzekucji:
Cytuj:
Najmniejsze uchybienia zostają celem "uratowania dyscypliny" ukarane śmiercią przez rozstrzelanie. 30 stycznia przygotowałem dwóch mężczyzn na śmierć i towarzysząc im na miejsce egzekucji, pozostałem przy nich do końca Jeden z nich oświadczył "tak czy siak wszystko jest stracone". Tego drugiego zatrzymał jeden z licznych patroli w pobliżu dworca głównego po kilkugodzinnym oddaleniu się od oddziału. Wieczorem o godz. 18-ej zostali skazani, a rozstrzelani punktualnie o godz. 7.30 rano na strzelnicy w koszarach im. Kleista obok wału kolejowego. W międzyczasie przez całą noc byłem ich pocieszycielem. A było to 30 stycznia w jedenastą rocznicę moich prymicji.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 mar 2015, 8:30 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
bozena19 pisze:
Bardzo dziękuję YELLO_35...


Mała sprawa :)
Czuję się już zwolniony z pomocy ;)
Fotki w moim linku powyżej są z tego rejonu. neandertalski dopełni resztę :)
Pamiętaj tylko o naszej cichej umowie 8)



neandertalski pisze:
...nic na pw w mojej skrzynce nie ma niestety...


Niestety tutaj tak podobno bywa - mail to lepsze rozwiązanie :|


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 mar 2015, 21:26 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 03 mar 2015, 14:51
Posty: 4
YELLO_35,

Witam
Oczywiście pamiętam , ale proszę o cierpliwość , odezwę się wkrótce.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 mar 2015, 21:31 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 03 mar 2015, 14:51
Posty: 4
neandertalski,

meila????


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..