Dzisiaj jest 23 kwie 2024, 11:39

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
Post: 28 sty 2005, 11:36 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 15 sty 2005, 21:14
Posty: 264
Lokalizacja: Zgorzelec
Nom, ja myśle ze w tym kościele tez sa jakies tejemnice..... Myśle, że też powinniśmy o tym pogadac


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 sty 2005, 12:27 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
Jest to zabytkowy barokowy kościół z przłomu XV/XVI wieku. Budowla została gruntownie przebudowana w 1721 roku wg. projektu architekta drezdeńskiego J.S. Hammera. nawę kościóla przykrywa smukły dach kalenicowy, zaś wieżę strzelisty chełm. Wikół kościoła znajduje sie zabytkowy, bardzo zaniedbany cmentarz. Za murem cmentarza, na szczycie wzniesienia zachował się fragment grodziska Bieśniczan z IX - XII wieku. Podkowiasty wał o długości 120m, szerokości 5 - 12m i wysokości 2 - 4m obejmował przestrzeń o wymiarach 36/46m. Od północnego wschodu przylega wyraźna platforma 25/30m miejsce niezachowanego podgrodzia.
Powyższy tekst zaczerpnąłem z broszury ,,Między Nysą łużycka a Kwisą,, wydanej przez KAW w 1980r.

Od siebie dodać chcę jeszcze parę słów na temat przykościelnego cmentarza.
Zachowało sie na nim wiele starych, ciekawych nagrobków i wpitafiów, które niestety są notorycznie rozkradane i niszczone. Istnieje tam też wiele podziemnych komór grzebalnych, również potwieranych, rozgrabionych i zdewastowanych.
Obiekt naprawdę warty zainteresowania, chociażby przy okazji letnich pobytów nad zalewem Witka.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 sty 2005, 12:30 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 15 sty 2005, 21:14
Posty: 264
Lokalizacja: Zgorzelec
Racja, czesto sa tam wlamania ... :(, ale co poradzimy na tych zlodzieji .... Szkoda słow, nie dosc ze kradna, to jeszcze niszcza .... Ale obiekt ciekawy :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 sty 2005, 12:54 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
W naszej okolicy mnóstwo jest tak ciekawych obiektów. Kościoły, kaplice, pałace... Wiele by o nich pisać. Ja jednak proponuję, abyśmy tymczasem zostali jednak przy tematyce związanej bezpośrednio z naszym miastem. Bo tak naprawdę to jeszcze nawet na dobre nie rozpoczeliśmy tego tematu i sporo jeszcze wody w Nysie upłynie zanim go zgłębimy, bo temat ten jest jak rzeka.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 sty 2005, 15:40 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 sty 2005, 23:14
Posty: 440
Lokalizacja: Queensbridge
Niestety kościołowi w Niedowie nie służy istniejący tam kopalniany ośrodek wypoczynkowy, w lecie cmentarz przy nim jest główną drogą ktorą podążają delikwenci nie mający zamiaru płacić za wejscie na jego teren. Na obecnym terenie ośrodka zachowało też się kilka, niestety nie wszystkie stare budynki. Zostały one odnowione i służą w/w instytucji.

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 sty 2005, 8:48 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
Coś wymyśliłem. Skoro już wszyscy w swych wspólnych historycznych zainteresowaniach i miłości do naszego miasta stworzyliśmy grupę, mająca przed sobą jakieś cele, może jednym z takich celów mogło by być wypowiedzenie walki wszelkim dewastatorom i wandalom. Mam pewne w tym doswiadczenia 8) . Z tym że to co robiłem z kumplami to była taka trochę zabawa i pomoc bezradnej policji, a tu trzeba by podejść poważnie do sprawy. Może pierwszym krokiem byłoby dobranie sie do faceta który buchnął obelisk i trzyma go sobie w ogródku. Zadanko na dziś. :?: Exprorer już wychodził do nas z taką propozycją. Ja jestem za. Poprostu po obejżeniu sobie DK i innych miejsc nad Nysą pójdziemy do tego facia zrobimy parę fotek i pomyślimy co dalej. Niech ludzie widzą że zajmujemy się też poważnymi sprawami, a nie tylko jak jakieś świstaki zaglądamy w dziury. :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 sty 2005, 10:04 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 15 sty 2005, 21:14
Posty: 264
Lokalizacja: Zgorzelec
Viper, to swietny pomysl !!!!!! Ale na ten temat to mozemy pogadac na dzisiejszym spotkaniu, ktore odbedzie sie niebawem kolo DK :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 sty 2005, 10:45 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
Nie wiem czy dziś znajdzie się na tyle czasu, aby poswięcić go dyskusji w jakże interesującym temacie. Zawsze jednak można zorganizować dodatkowe spotkanie dla osób zinteresowanych sprawą.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 lut 2005, 16:23 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Niedów, cmentarz, fotki z ub. roku:

http://www.zinfo.hostings.pl/bombas3/DSC00729.JPG
http://www.zinfo.hostings.pl/bombas3/DSC00730.JPG
http://www.zinfo.hostings.pl/bombas3/DSC00731.JPG
http://www.zinfo.hostings.pl/bombas3/DSC00732.JPG
http://www.zinfo.hostings.pl/bombas3/DSC00733.JPG

wydaje się, że to co jeszcze pozostało na tym cmentarzu domaga się jakiegokolwiek zainteresowania, czy nie ma kogoś, kto POWINIEN się tym zająć :?:

i jeszcze dla zainteresowanych Niedowem, wstawiam linki do dwóch numerów Szkiców Górnołużyckich wydawanych przez Euroopere, w których są materiały na temat tego grodu Bieżuńczan:

http://www.zinfo.hostings.pl/bombas3/sz ... om%202.pdf
http://www.zinfo.hostings.pl/bombas3/sz ... om%204.pdf


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 lut 2005, 21:24 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 08 sty 2005, 10:06
Posty: 100
Lokalizacja: Aut+ Zg
Wow.Super!
jestem pod wrazeniem!
Szkoda ze sie takie dzielo sztuki marnuje.
Gdzie dokladnie jest ta miejscowosc?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 lut 2005, 21:26 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
A co w tym temacie ma do powiedzenia konserwator zabytków? Przecież ten obiekt można jeszcze uratować! To właśnie nasza polska rzeczywistość do k.... nędzy. Nie szanujemy histori (bo ta to ponoć nie nasza), to jak mamy szanować otaczający nas współcześnie świat i samych siebie. Na wymioty mi sie zbiera jak patrzę na to bezczeszczenie i jest mi wstyd :!: :cry:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 lut 2005, 22:29 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 sty 2005, 23:14
Posty: 440
Lokalizacja: Queensbridge
To tylko jeden z niekończącej się listy przykładów gdy administracja i wszystkie organy utworzone w celu ochrony zabytków po prostu mówiąc trywialnie mają w pupie los starych obiektów. Dba się o Kościoły Mariackie, rynki w Kazimierzu itp zapominając o równie interesujących zabytkowych obiektach które spokojnie niszczeją, zagubione w zaciszu wsi czy innych miejsc w których nie przewijają się tłumy turystów z pieniędzmi.Sukcesywnie niszczone przez czas a niejednokrotnie prze ludzi u których wciąż żywa jest wpajana za czasów realnego socjalizmu mentalność "co niemieckie jest złe, trzeba rozebrać,zniszczyć, znieść z powierzchni ziemi". Niestety.

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 lut 2005, 6:32 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
:cry: Jeszcze raz napiszę że jest mi ogromnie wstyd z tego powodu iż cała rzecz dzieje się w kraju, w którym się urodziłem i w którym mieszkam.
Być może gdy zmieni się mentalność ludzi za kilka dziesięcioleci, podobne przypadki przestana mieć miejsce. teraz jednak musimy bezradnie patrzec jak zabytki niszczeją z powodu bezsilności ludzi którzy chcieliby coś robić by je ratować. Wszystko przez to że władza ma inne priorytety, a pasjonatom stawia zapory prawne, nie do obejścia dla zwykłego człowieka które uniemożliwiają jakiekolwiek działanie mające na celu przywrócenie dawnej świetności popadającym w ruinę zabytkom.
No ale po co ta cała gadka - to przecież nie nasze - to niemieckie! :cry:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 mar 2005, 17:12 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 sty 2005, 23:14
Posty: 440
Lokalizacja: Queensbridge
W najnowszej "Wojewódzkiej" jest krótka informacja o tym że zabiegają o środki na remont tego koscioła. Pewnie ktoś z partyzanta czyta forum i zabiera się za rzeczy o których piszemy :D akurat w tym wypadku to chwała mu za to.

pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 mar 2005, 18:36 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 15 sty 2005, 21:14
Posty: 264
Lokalizacja: Zgorzelec
Słyszałem jedna rzecz (nie wiem czy to prawda), ale prawdopodobnie w kosciele jest wejscie do piwnic, a z piwnic wychodzi tunel, ktory doprowadza pod ta wielka gore, ktora jest za kosciolem... Ciekawe po co by to bylo :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..