Dzisiaj jest 28 mar 2024, 22:11

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 101 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna
Autor Wiadomość
Post: 28 sty 2008, 21:10 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 03 sty 2005, 0:32
Posty: 3636
Lokalizacja: Warszawska 15
Zgorzelecki deptak gwiazd

W dzisiejszych czasach niemal każde miasto na świecie walczy o turystów. W 2006 roku w Görlitz ich liczba wyniosła ponad 700 tys. (podczas gdy w Zgorzelcu zaledwie 70 tys.). Spekuluje się także, że w minionym 2007 roku wynik uległa podwojeniu. Można śmiało stwierdzić, że bratnie miasto jest już "potentatem" turystycznym. Tymczasem po polskiej stronie nadal brakuje pomysłów na rozruszanie. Dwa lata temu we Wrocławiu zostało odsłonięte "Przejście 1977-2005" składające się z kompozycji rzeźb Jerzego Kaliny (patrz: foto). A gdyby tak przenieść wrocławską ideę do naszego miasta ?


Przedmieście Nyskie zaczyna nabierać coraz to bardziej magicznego wyglądu. Niestety zbyt mało "szczegółów" powoduje, że nie jest jeszcze tak bardzo atrakcyjne jak u naszych sąsiadów. Dodatkowo kierowcy nie zważający na ograniczenie prędkości sprawiają, że ta część miasta zamiast kwitnąć.. obumiera.

Wyobraźmy sobie "spacerujące" po ulicy pomniki Jakuba Böhme, Scultetusa oraz mieszkańców Zgorzelca odzianych w stroje od współczesnych po średniowieczne. Tacy mieszkańcy z pewnością byliby nie lada atrakcją dla turystów nawet zza Nysy, którzy podobnego widoku uświadczyć nie mogą po stronie niemieckiej.

Innym atutem jest to, że jeśli owe rzeźby staną na drodze, zamiast na chodniku, to cały odcinek wyłożony kostką pomimo zachowania funkcji przejezdności stanie się mało atrakcyjny dla ruchu tranzytowego psującego obecny klimat spacerów i bezpieczeństwa najmłodszych. Z punktu widzenia prawa zabieg jest możliwy, gdyż niebieski znak D-40, informuje także o możliwości występowania urządzeń wymuszających powolną jazdę (np. progi zwalniające, kwietniki itp.) bez oznaczania ich znakami ostrzegawczymi.

foto reportaż: http://www.wroclaw.pl/m37614/p50564.aspx


Ostatnio zmieniony 06 lut 2008, 21:34 przez aleksander, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 sty 2008, 21:48 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lis 2006, 0:38
Posty: 657
Lokalizacja: tu i tam
Pomysł sam w sobie dobry. Ale kto się tego podejmie? W-ce Burmistrz nie ma chyba, aż takich znajomości, żeby "ktoś" zrobił mu (nam) to za "darmo"? Zdanie Rady na temat "Lasitzmuseum" chyba znasz i wygląda na to, że wszystko co zaczął Fiedia, dla obecnej ekipy jest tylko (aż) niepotrzebnym balastem. Przykre te moje SUBIEKTYWNE odczucia. :oops:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 sty 2008, 7:14 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Popieram ideę, bo to sposób na turystyczne uatrakcyjnienie Przedmieścia. Jednak Zgorzelec to nie tylko Przedmieście Nyskie i dobrze o tym pamiętać.
W powojennej historii miasta nie stanął w nim żaden nowy pomnik niepolityczny. Jest parę motywów, które czekają na realizację. Jednym z nich jest postać J. Boehmego siedzącego na ławeczce przed swoim Domem. Stowarzyszenie Euroopera realizuje go kolejny rok, w jakiej jest fazie, nie wiem.
Jestem natomiast przeciwny kopiowaniu wrocławskiego projektu i przenoszeniu go na grunt zgorzelecki.
Kultura miejska to także pomniki a Przedmieście Nyskie jest idealnym miejscem, aby tam właśnie stanął pierwszy, szczególnie że jedyny tego typu obiekt nad Nysą: słup poczty polsko-saskiej ma być rozebrany :cry:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 sty 2008, 8:55 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 23 gru 2006, 12:36
Posty: 27
Mam rozumieć, ze tego rodzaju ciekawostki mają przyciągnąć do Zgorzelca tysiące turystów?Chyba was poniosło.Ciekawe co zobaczą dalej poza Przedmieściem Nyskim.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 sty 2008, 11:40 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
zgadzam się z rsd.
moje zdanie jest takie, że Goerlitz powstawało razem ze swoimi pomnikami kilkaset lat i szczerze mówiąc nie widze najmniejszych oznak tego aby Zgorzelec miał się w krótszym czasie czegoś podobnego dorobić :/
co do ławeczki, jakby kogoś to interesowało to pomysł ma się nijak, miasto oczywiście bardzo chciało i chce pomóc ale samym bardzo chceniem to można niewiele. EO rozmawiała z burmistrzem o tym już jakiś czas temu ale niestety na symbolicznych poparciach się zaczęło i skończyło.
w przyszłym miesiącu powstanie nowy zarząd EO, więc pewnie do niego będzie należało pociągnięcie tej sprawy, ja jestem z odchodzącego zarządu i z punktu widzenia odchodzącego zarządu sprawy tak się mają.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 sty 2008, 11:59 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 03 sty 2005, 0:32
Posty: 3636
Lokalizacja: Warszawska 15
neandertalski - zgadzam się z Tobą w kwestii Goerlitz... ale moim zdaniem dzisiaj także możemy budować swoje historyczne miasto. Kilkaset lat temu, kiedy powstawało Goerlitz nikt nie robił wielkiego bumu w związku z kamienicami, kościołami itp. Zwyczajnie je budowano.. odsłaniano tablice pamiątkowe, rzeźby itd.. Dlatego my także dzisiaj możemy stworzyć coś, co będzie na tyle dobrze wykonane że przetrwa kilkaset lat i wtedy będzie naszą wizytówką.

Rzeźby na przejściu we Wrocławiu dzisiaj są traktowane tylko jako wydarzenie kulturalne, jednak za kilkadziesiąt (kilkaset) lat być może będą stanowiły zabytek... Moje zdanie jest takie, że to my tworzymy historię, więc jeżeli stworzymy coś, co będzie nas godnie reprezentowało, to kiedyś zostanie to docenione i stanie sie zabytkiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 sty 2008, 12:07 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
aleksander pisze:
Kilkaset lat temu, kiedy powstawało Goerlitz nikt nie robił wielkiego bumu w związku z kamienicami, kościołami itp. Zwyczajnie je budowano..

dokładnie! nikt nie budował "pod turystę". Pod turystę to można hotel albo aquapark wybudować a nie pomniki. Pomniki buduje sie by coś upamiętnić, oddać komuś hołd, cześć itd. lub jeśli artysta (w tym przypadku rzeźbiarz) ma coś do przekazania. Nie wyobrażam sobie wybudowania pomnika tylko po to by turyści przychodzili go oglądać! Turysta nie jest idiotą i nie przyjeżdża gdzieś po to by nabierać sie na jakieś sztuczki z kopiami pomników - nawet jeśli podobny pomnik we Wrocławiu odniósł sukces. Turyści chcą oglądać oryginały!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 sty 2008, 13:02 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 03 sty 2005, 0:32
Posty: 3636
Lokalizacja: Warszawska 15
dokładnie, dlatego myślałem o przeniesieniu samej idei... czyli upamiętnieniu ludzi, lub strojów różnych epok, które występowały na naszych terenach.. możliwości jest wiele i reszta zależy od naszej interpretacji. Ważne żeby całość spełniała dwie funkcje: główną - miała ścisłe odniesienie do naszej lokalnej historii i poboczną na tyle spowolniła ruch na przedmieściu nyskim, żeby to stało się miejscem pierwotnie do tego stworzonym... do spacerów


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 sty 2008, 13:26 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Cytuj:
dokładnie! nikt nie budował "pod turystę". Pod turystę to można hotel albo aquapark wybudować a nie pomniki.
niemniej, pomniki stanowią jedną z atrakcji miasta, w sensie turystycznym również. Zgadzam się z poglądem, że stawianie ich 'pod turystów' nie ma większego sensu. Ale dla pamięci o zdarzeniu/osobie - tak. Jeśli da się połączyć te dwie sprawy, to szczęście jest tuż.
Informacja o nowym zarządzie Euroopery jest optymistyczna, dodałbym: umiarkowanie :grin:
Pomniki itp podobne urządzenia dodają miastu kolorytu i atmosfery, nie one jedne wszakże. To pod adresem pana Burmistrza :smt058
a za to:
Cytuj:
na tyle spowolniła ruch na przedmieściu nyskim, żeby to stało się miejscem pierwotnie do tego stworzonym... do spacerów
masz u mnie Alex + :smt023


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 sty 2008, 14:40 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
w sumie to się zgadzamy ale nie sądzicie, że przez ostatnie 60kilka lat mieszkańcy Zgorzelca pokazali jak widzą ubarwianie swojego miasta? jaki jest koń każdy widzi.
to miasto jest pochodną zbiorowości która tu mieszka i nie spodziewałbym się specjalnie zmiany tej zbiorowości w najbliższym czasie, nic nie zastąpi ewolucji a już z pewnością nie rewolucja.
swoją drogą zaznacze, ze moim zdaniem w tej materii jednak przyszłość nie należy do organizacji społecznych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 sty 2008, 17:13 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 sie 2005, 22:46
Posty: 1694
Lokalizacja: Kraina Baśni
Super pomysł Alex :)
Faktycznie mogłyby stanąć tam rzeźby dotyczące Zgorzelca, p[rzedstawiające zarówno ludzi jak i również scenki np. na podstawie starych zdjęć z tamtych okolic. Albo moim zdaniem dobrym pomysłem byłaby też wystawa zdjęć przedstawiających stary Zgorzelec na dużych planszach co o tym myślicie. I super gdyby faktycznie mogło to stanąć na drodze bo w obecnej chwili niebezpieczne są tam spacery. Chdzę często z wózeczkiem i muszę stwierdzić że auta jeżdżą tamtędy zdecydowanie za szybko co często przestrasza mojego maluszka.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 sty 2008, 22:23 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 lis 2006, 17:57
Posty: 1432
Lokalizacja: z za monitora
neandertalski pisze:
w sumie to się zgadzamy ale nie sądzicie, że przez ostatnie 60kilka lat mieszkańcy Zgorzelca pokazali jak widzą ubarwianie swojego miasta? jaki jest koń każdy widzi.

A czy Twoim zdaniem mieszkańcy nie zasługują na to aby przestać ich oceniać przez pryzmat ostatnich 60-ciu lat? Ja nie winię za obecny stan Przedmieścia Nyskiego mieszkańców, ale obwiniam system, który minął - mam nadzieję bezpowrotnie - bo to ludzie poprzedniego systemu zasiedlali stare kamienice, które dzisiaj ogromnym nakładem finansowym staramy się odnowić, ludźmi z tzw. marginesu. To ONI uznali tę dzielnicę za kraniec miasta, w którym można skupić element (oczywiście z wieloma wyjątkami, jak się okazuje) i który nigdy nie będzie wizytówką miasta w świetle nowego, wielkopłytowego budownictwa, które jest przyszłością narodu. Takich i innych sloganów nasłuchali się ówcześni mieszkańcy i niestety uwierzyli. Z jakim skutkiem, to widać dzisiaj, ale na przekór Twoim opiniom neandertalski, powiem, że widać w naszym lokalnym społeczeństwie coraz więcej ludzi wrażliwych nie tylko na to co zagra mu zespół z estrady, ale również na to co ich otacza na co dzień. I dumny jestem z tego, że przyszło mi żyć w tych dziwnych, ale jakże pozytywnie zakręconych czasach.

[ Dodano: Wto Sty 29, 2008 10:30 pm ]
PS. co do wypowiedzi Jagny
Jagna pisze:
I super gdyby faktycznie mogło to stanąć na drodze bo w obecnej chwili niebezpieczne są tam spacery. Chdzę często z wózeczkiem i muszę stwierdzić że auta jeżdżą tamtędy zdecydowanie za szybko co często przestrasza mojego maluszka.


jestem kierowcą, ale przyłączam się do Twojego pomysłu. Ustawmy tablice pokazujące historię Zgorzelca w taki sposób, aby konieczny był między nimi slalom, który spowolni do maximum prędkość przejeżdżających tam pojazdów. O ile się nie mylę znaki ustawione na początku tej ulicy od strony centrum jak i od strony ul.Bolesławieckiej mówią o pierwszeństwie dla pieszych itp., jak i o ograniczeniu prędkości do 20 km/h. Skoro nie ma policjantów, którzy mogliby nauczyć kierowców poruszania się po takim miejscu, jakim jest deptak, to gwarantuję, że przeszkody w postaci tablic na pewno to zrobią.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 sty 2008, 7:08 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
grengo ja -po prostu uważam, ze ludzie tworzą systemy a nie odwrotnie. nie wiem też dlaczego uważasz, ze przez ostatnie 60 lat ludzie w tym mieście chcieli czegoś dla miasta złego? każdy chce dobrze - to chyba największy paradoks tego świata.
obecna władza pewnie też chce dobrze i co z tego? nic.
gadanie o dzisiejszeych czasach jako wyjątkowych, ciekawych i pokręconych to zwykłe krótkowidztwo, czasy w których tu ludzie od 60 lat żyją są ciekawe i pokręcone cały czas, tym bardziej, ze na ostatnie 63 lata po wojnie, lat 19 można traktować jako okres który byś pewnie nazwał po-komunie, czy Twoim zdaniem to mało? 19 lat to sporo to prawie jedna trzecia naszych czasów na tej ziemi. spróbuj porównać np czas między latami 1989 i 2008 oraz 1945 i 1964, to też 19 lat i wcale nie mało.
ja tam wierzę w teorie kontynuacji a nie przełomów i może to nas różni.
poza tym nie bardzo kumam jaki masz właściwie stosunek do historii, z jednej strony twierdzisz, ze co było to było i się nie liczy, teraz są nowe super czasy a z drugiej to chcesz aby wielkie zdjęcia z historii miasta spowalniały ruch na ulicach :-)


Ostatnio zmieniony 30 sty 2008, 8:43 przez neandertalski, łącznie zmieniany 2 razy

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 sty 2008, 8:30 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
ja myślę, że nie jakieś banalne gabloty na ulicy postawić a prawdziwe zabytki: studnie z lewej a słup pocztowy z prawej :smt026


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 sty 2008, 8:40 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
tadam, bomba :-)
to ja jeszcze dorzucę do tego kilka starych nagrobków z cmentarza na Moysie i szczątki poniemieckich pomników. problem lapidarium miejskiego sam by się rozwiązał i to jeszcze jakże praktycznie!
skoro można było w Zatoniu z nagrobków zrobić ołtarz to możnaby i w Zgorzelcu zrobić leżących policjantów :-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 101 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..