Dzisiaj jest 28 mar 2024, 8:57

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: komunistycznie
Post: 17 maja 2009, 11:43 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 paź 2006, 15:00
Posty: 1013
Lokalizacja: STĄD
Zaczął się okres pierwszych komunii świętych. Temat pojawia się przy okazji prezentów komunijnych, nic natomiast na sam temat.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2009, 10:16 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
Chuck Norris jr pisze:
nic natomiast na sam temat.


A co byś chciał? Internetowe wyznanie wiary przed przyjęciem komunii czy co? ;)
Czy może wynurzenia 9-cio latka jakie to dla niego wielkie wydarzenie? Coś podskórnie czuję , że to ta druga wersja...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2009, 11:45 
Offline
obserwator
obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 sty 2005, 18:31
Posty: 205
Lokalizacja: Zgorzelec
Komunia to jest fajna rzecz :D Tylko nie wiem, kto wymyslal zeby dzieci w tym wieku w ogole rozumialy oco chodzi, kiedy ich wiara w cokolwiek sie dopiero buduje. No chyba ze wmowi sie im ze to ze sa grzeczne w lawce koscielnej swiadczy o niej...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2009, 11:58 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
Nicram pisze:
kto wymyslal zeby dzieci w tym wieku w ogole rozumialy oco chodzi

a w jakim wieku zaczyna się "rozumienie"? tak z ciekawości pytam...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2009, 12:21 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 lut 2007, 22:35
Posty: 751
Lokalizacja: Zgorzelec
tadam pisze:
a w jakim wieku zaczyna się "rozumienie"? tak z ciekawości pytam..


Wiary?..dobrze po 20-25 latach jak sądzę, zgłębisz z grubsza chociaż z 20% wyznań...to może wtedy zacznie się rozumienie...dlatego właśnie w szkołach jest religia a nie religioznawstwo..żeby nie rozumiec


Ostatnio zmieniony 18 maja 2009, 12:26 przez jaro28, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2009, 12:45 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
tadam pisze:
a w jakim wieku zaczyna się "rozumienie"? tak z ciekawości pytam...


Pewnie w tym w którym ja akurat zrozumiałem , że nie po drodze mi z polskim kościołem kat. ;) czyli około 20 :|

Czekajcie , czekajcie - czy to aby nie temat zastępczy?
No dobra - żartowałem 8)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2009, 12:46 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
A to ciekawe! Dlaczego niby mam zgłębiać 20% (a nawet 100%) wyznań by w coś wierzyć lub nie? Czy muszę poznać buddyzm i bahaizm by wierzyć w latający talerz spagetti?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2009, 13:46 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 lut 2007, 22:35
Posty: 751
Lokalizacja: Zgorzelec
tadam pisze:
Czy muszę poznać buddyzm i bahaizm by wierzyć w latający talerz spagetti?



Uuuu stary.......dla mnie możesz wierzyć nawet w jednorożce....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2009, 13:49 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
jaro28 pisze:
tadam pisze:
Czy muszę poznać buddyzm i bahaizm by wierzyć w latający talerz spagetti?



Uuuu stary.......dla mnie możesz wierzyć nawet w jednorożce....

więc dlaczego dzieci nie mogłyby w coś wierzyć?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2009, 13:53 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 08 lut 2007, 21:52
Posty: 596
Lokalizacja: Zgorzelec
YELLO_35 pisze:
Czekajcie , czekajcie - czy to aby nie temat zastępczy?


No, jakby nie patrzeć :grin: :grin: :grin:
Ale za to fajnie się go czyta kto w jakim wieku zaczyna rozumieć w co wierzy. :lol:
Tadam to chyba już się urodził ze świadomoscią swojej wiary :grin:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2009, 14:08 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
makaron pisze:
Tadam to chyba już się urodził ze świadomoscią swojej wiary :grin:

żeby wierzyć w świętego Mikołaja to trzeba się z tym urodzić czy studiować odpowiedni fakultet (ew. 20% fakultetu :P )? :grin:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2009, 15:01 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 lut 2007, 22:35
Posty: 751
Lokalizacja: Zgorzelec
tadam pisze:
żeby wierzyć w świętego Mikołaja to trzeba się z tym urodzić czy studiować odpowiedni fakultet (ew. 20% fakultetu :P )? :grin:


Ja rozumiem, że masz prześmiewczą naturę..lubisz błaznować ze wszystkiego..Twoja sprawa..powiem tak..dzieci do pewnego momentu wierzą również w bociana jako tego, który przynosi dzieci..ale przecież nie w tym rzecz prawda?..za jakiś czas w taki czy inny sposób dowiadują się, że poza naturalną metodą prokreacji istnieje również inwitro..w tym miejscu odnieś sobie te 20% przestudiowania innych religii..mam na myśli WŁASNY pogląd na pewne sprawy...bo przecież po kilkunastu latach indoktrynowania w domu i w szkole na religii...ciężko o własny pogląd w kwestii wierzę czy nie wierzę..Wracając do meritum sprawy, którą poruszył Nicram myślę, że jemu chodziło o to aby sakramenty święte..min. komunię przyjmować świadomie...a nie dlatego, że wypada bo 28-iu innych kolegów i koleżanki tak robią.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2009, 15:37 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
jaro28 pisze:
dzieci do pewnego momentu wierzą również w bociana jako tego, który przynosi dzieci..ale przecież nie w tym rzecz prawda?..za jakiś czas w taki czy inny sposób dowiadują się, że poza naturalną metodą prokreacji istnieje również inwitro..w tym miejscu odnieś sobie te 20% przestudiowania innych religii..mam na myśli WŁASNY pogląd na pewne sprawy...

Rozumiem, że Ty dopuszczałbyś (oczywiście hipotetycznie gdybyś miał taką możliwość) do pierwszej komunii po 25 roku życia i po egzaminie z religioznawstwa - no i git - natomiast Kościół Katolicki (bo o tym mowa) udziela tego sakramentu dziesięciolatkom twierdząc, że mają wystarczającą świadomość - i też gites. W czym problem?

A propos świadomości - wydaje mi się, że ludzie są tak na prawdę świadomi po siedemdziesiątce i zgłębieniu 66% wyznań :roll:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2009, 16:23 
Offline
obserwator
obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 sty 2005, 18:31
Posty: 205
Lokalizacja: Zgorzelec
tadam pisze:
a w jakim wieku zaczyna się "rozumienie"? tak z ciekawości pytam...


Aha, to myslisz ze to jest jakis konkretny wiek? No to gratuluje podejscia :) Widze ze jednak niektorzy koledzy z forum mnie zrozumieli, i wiedza ze chodzi tutaj o samoswiadomosc tego co sie dzieje. Niestety biologii sie nie przeskoczy, i poza bardzo wyjatkowymi przypadkami, trzeba przejsc faze dojrzewania zeby nagle zaczac sobie zadawac pytanie co tak naprawde "ja" mysle, zamiast chlonac to co mowia inni i uznawac to za obowiazujaca prawde. Kosciol indoktrynuje ludzi od najmlodszych lat a przyjmowanie waznych sakramentow bez swiadomosci tego co naprawde znacza, moim skromnym zdaniem, zupelnie podwaza ich sens i prawdziwe znaczenie.


Ostatnio zmieniony 18 maja 2009, 16:26 przez Nicram, łącznie zmieniany 3 razy

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2009, 16:44 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 lut 2007, 22:35
Posty: 751
Lokalizacja: Zgorzelec
tadam pisze:
Rozumiem, że Ty dopuszczałbyś (oczywiście hipotetycznie gdybyś miał taką możliwość) do pierwszej komunii po 25 roku życia i po egzaminie z religioznawstwa

Nie..ale chciałbym aby w szkole religia katolicka nie była obowiązkowa lecz przedmiotem wybieralnym..

tadam pisze:
natomiast Kościół Katolicki (bo o tym mowa) udziela tego sakramentu dziesięciolatkom twierdząc, że mają wystarczającą świadomość


no właśnie Kościół udziela twierdząc..na jakiej podstawie?..odbytych godzin religii w szkole?? na których uczniowie robią sobie jaja z księdza czy katechetki?....a może dzieci proszą?..czy rodzice? to kwestia światopoglądu ty masz taki ja mam inny..Ty masz swojego Św Mikołaja a ja chciałbym wolnego wyboru w szkole...czy chcę chodzić czy nie na lekcję katechezy..


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..