Dzisiaj jest 17 maja 2024, 10:29

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Czy uważasz że zgorzeleckie samorządy są w swych działaniach przejrzyste dla mieszkańców ?
tak 0%  0%  [ 0 ]
nie 92%  92%  [ 11 ]
nie mam zdania 8%  8%  [ 1 ]
Liczba głosów : 12
Autor Wiadomość
Post: 05 cze 2007, 21:19 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 sie 2005, 12:18
Posty: 1387
Lokalizacja: z mieszkania obok
Pytanie stanowiące temat tego wątku nurtuje mnie od dawna. Czy macie poczucie że samorząd działa dla Was (Nas) czy dla samego siebie ? Czy rozumiecie mechanizmy obsadzania ważnych stanowisk ? (vide sprawa powiatowego rzecznika praw konsumenta, gdzie zostałem twórcą mentakontekstów, cokolwiek to znaczy) Czy nasze samorządy spełniają "model przejrzystej gminy" (model stworzony przez A. Szaniawskiego dla fundacji im Batorego, dla potrzeb akcji Przejrzysta Polska) nie tylko formalnie ale także w odczuciu mieszkańców ? Czy podnoszą się standardy życia publicznego, nie zmieniają się czy wręcz opadają ? I z góry zastrzegam, że pytania są czysto "akademickie", żeby znów nie było że "zza węgła" atakuje kogokolwiek. Nie tym razem w każdym bądź razie :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Model przejrzystej gminy (podstawowe założenia)

I. Zasada przejrzystości
Opis zasady:
Zgodnie z zasadą przejrzystości działalność finansowana ze środków publicznych jest jawna. Gmina przejrzysta potrafi skutecznie przekazać mieszkańcom podstawowe informacje o zasadach swego funkcjonowania. Potrafi także na bieżąco docierać do zainteresowanych mieszkańców z informacjami na temat ważnych dla społeczności spraw, którymi zajmują się władze.

II. Zasada braku tolerancji dla korupcji
Opis:
Zgodnie z zasadą braku tolerancji dla korupcji władze lokalne jasno deklarują, konsekwentnie demonstrują i wcielają w życie postawę braku tolerancji dla korupcji w swojej gminie. W gminie nietolerującej korupcji podejmowane są działania dla wyjaśnienia zaobserwowanych przypadków korupcji i likwidacji ich przyczyn, a ich przebieg i wyniki podawane są do publicznej wiadomości.

III. Zasada partycypacji społecznej
Opis:
Zgodnie z zasadą partycypacji społecznej władze samorządowe systematycznie prowadzą działania na rzecz podniesienia świadomości społeczności lokalnej w obszarze tematyki etyki w życiu publicznym oraz pomagają w tworzeniu organizacji wspierających społeczność lokalną w pełnieniu roli nadzorczej i kontrolnej w tych obszarach. Jednocześnie samorząd, uznając swój pomocniczy charakter, wspiera różne inicjatywy obywatelskie mające na celu rozwiązywanie problemów lokalnych i rozwój społeczno – ekonomiczny gminy.

IV. Zasada przewidywalności
Opis zasady:
Zgodnie z zasadą przewidywalności funkcjonowanie instytucji publicznych i realizowanie zadań publicznych odbywa się w sposób planowy i przewidywalny. Władze potrafią skutecznie włączyć społeczność lokalną w proces tworzenia długofalowych planów działania.

V. Zasada fachowości
Opis zasady:
Zgodnie z zasadą fachowości, w instytucjach lokalnych zadania realizowane są przez osoby kompetentne, potrafiące w efektywny sposób wykorzystać gminne zasoby dla realizacji celów publicznych oraz coraz lepszej obsługi mieszkańców. Gmina fachowa wypracowuje metody stałej, systemowej poprawy swojego funkcjonowania dążąc do coraz lepszego spełniania oczekiwań swoich klientów.

VI. Zasada rozliczalności (odpowiedzialności)
Opis zasady:
Zgodnie z zasadą rozliczalności działalność instytucji publicznych jest prowadzona w sposób mierzalny i rejestrowany, dający możliwość przeanalizowania ilości sił i środków zaangażowanych w poszczególne działania oraz określenie odpowiedzialności konkretnych osób za podjęte działania. Gmina rozliczalna potrafi skutecznie poinformować społeczność lokalną o finansowych i organizacyjnych aspektach swojego funkcjonowania.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 cze 2007, 22:19 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 paź 2005, 20:03
Posty: 999
Lokalizacja: Zgorzelec
Cytuj:
Czy macie poczucie że samorząd działa dla Was (Nas) czy dla samego siebie ?


Nie. Znaczy: dla samego siebie. Perpetuum mobile.


Cytuj:
Czy rozumiecie mechanizmy obsadzania ważnych stanowisk ?


Nie.

Cytuj:
Czy nasze samorządy spełniają "model przejrzystej gminy" (model stworzony przez A. Szaniawskiego dla fundacji im Batorego, dla potrzeb akcji Przejrzysta Polska) nie tylko formalnie ale także w odczuciu mieszkańców ?


Nie.

Cytuj:
Czy podnoszą się standardy życia publicznego, nie zmieniają się czy wręcz opadają ?


Nie zmieniają. Od lat.

Przejrzałem wszystkie zasady i żadnej nie widziałem w akcji na terenie Zgorzelca. Jeżeli władzunia jakąś stosuje, to jest to zasada TKM. Też od lat.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 cze 2007, 7:42 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 19 maja 2006, 8:07
Posty: 799
Rz


Ostatnio zmieniony 29 sty 2012, 23:38 przez mieszczuch, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 cze 2007, 9:20 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo

Rejestracja: 06 kwie 2006, 22:37
Posty: 1428
Lokalizacja: Zgorzelec-Ujazd
Za bardzo liczycie na zmiany w skali mikro. Niestety sygnały dochodzace z góry powodują, że polityka samorzadowa przestała być lokalna i kieruje się makrozasadami w obawie mo partyjna czy tez układową "ekskomunikę". I ten aspekt jest moim największym rozczarowaniem i to nie tylko wobec osoby Rafała / cóż jednostka ma prawo mieć słabości/ ale totalnie wobec zgorzeleckiego establichmentu lat 2006+.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 cze 2007, 10:45 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 15 kwie 2005, 14:46
Posty: 689
Lokalizacja: Zgorzelec - Ujazd
Widzę Krytyczny, że znalazłeś kolejną "wodę na swój młyn" krytyki naszej, jak to czule pisze mieszczuch, władzuni ;) Nie trudno wyobrazić sobie wyniki sondy - sam mimo tego, że niejednokrotnie nie zgadzałem się z krytyką pracy niektórych urzędników, teraz z czystym sumieniem przyznałbym, ze w wielu punktach nasza gmina nie spełnia "modelu przejrzystej gminy" To, że nie jest wzorcowo widzi każdy kto chcę się temu wszystkiemu przyglądnąć. Ale tego już chyba nie trzeba udawadniać Czy nie sądzisz, że to trochę za wcześnie robić tego typu sondę? Chyba, że chcesz ją robić systematycznie by wykazać zaistniałe zmiany (oby)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 cze 2007, 14:14 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 gru 2006, 10:54
Posty: 534
Lokalizacja: Zgorzelec/ krakus
Dla mnie samorząd nie jest przejrzysty, większość "samorządowców" to przed wyborcza zbieranina która w większości dostała się tam dzięki partyjnemu szyldowi ( patrz min. PIS)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 cze 2007, 19:48 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 sie 2005, 12:18
Posty: 1387
Lokalizacja: z mieszkania obok
menelopa pisze:
Widzę Krytyczny, że znalazłeś kolejną "wodę na swój młyn" krytyki naszej, jak to czule pisze mieszczuch, władzuni)


Normalnie boję się już napisać coś pozytywnego i tak by było odebrane jako krytyka ( metakonkekst i takie tam) Edit: usilnie na to pracowałem :) .

Na poważnie jednak, tak się zastanawiam kiedy, pozostając w poetyce Mieszczucha władzunia zrozumie że nie da się wprowadzić obiecywanych nowych standardów (władzy, urzędniczych) tkwiąc w okowach starego myślenia. Myślenia spod sztandaru "Kto nie z nami ten przeciw nam". Jeszcze trochę a zgorzelecki magistrat popadnie w syndrom "oblężonej twierdzy", każde słowo które padnie poza jego murami będzie traktowane niczym szturm Turków. Sądzisz że to rozsądne ?

menelopa pisze:
Czy nie sądzisz, że to trochę za wcześnie robić tego typu sondę?


A kiedy ? Za rok, dwa , na koniec kadencji ? Ciągle coś odsuwamy w czasie. Burmistrzowi Fiedorowiczowi na takim odsuwaniu oceny zleciały 2 kadencje... I to był błąd. Nasz, mieszkańców. Być może gdyby istniała krytyka, kontrola społeczna, jako miasto bylibyśmy w innym miejscu niż jesteśmy. Znaczeni dalszym.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 cze 2007, 7:22 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 15 kwie 2005, 14:46
Posty: 689
Lokalizacja: Zgorzelec - Ujazd
Cytuj:
A kiedy ? Za rok, dwa , na koniec kadencji ?


Np. za pierwszy kwartał kadencji czyli po roku rządzenia w mieście. Dobrze wiesz, a przynajmniej powinieneś ;) , że wszystkie działania w mieście wymagają procedur, które niestety trwają. Zamówienie publiczne wymaga ogłoszenia przetargu, rozstrzygnięcia...etc. Wielu spraw nie da się przyśpieszyć gdyż wymagało by to "pójścia na skróty", co prawdopodobnie wiązałoby się ze złamaniem przepisów i mimo, że zostałoby zrobione w dobrej wierze, byłoby potraktowane jak kolejna woda na Twój młyn.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 cze 2007, 9:27 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 sie 2005, 12:18
Posty: 1387
Lokalizacja: z mieszkania obok
menelopa pisze:
Cytuj:
A kiedy ? Za rok, dwa , na koniec kadencji ?


Np. za pierwszy kwartał kadencji czyli po roku rządzenia w mieście. Dobrze wiesz, a przynajmniej powinieneś ;) , że wszystkie działania w mieście wymagają procedur, które niestety trwają. Zamówienie publiczne wymaga ogłoszenia przetargu, rozstrzygnięcia...etc. Wielu spraw nie da się przyśpieszyć gdyż wymagało by to "pójścia na skróty", co prawdopodobnie wiązałoby się ze złamaniem przepisów i mimo, że zostałoby zrobione w dobrej wierze, byłoby potraktowane jak kolejna woda na Twój młyn.


Menelopa z całym szacunkiem ale co ma piernik do wiatraka ? Jak rozumiem przetargi są niezbędne do : wprowadzenia przejrzystości w działaniach, partycypacji społecznej i dalsze punkty modelu przejrzystej gminy. Ten post dotyczy jakości sprawowania władzy a nie jej technicznego wymiaru jakim są procedury przetargowe itp. Żaden z punktów tegoż modelu nie wymaga niczego po za dobrą wolą władz miasta, co więcej większość z nich jest do wprowadzenia od "zaraz". U nas panuje taka dziwny sposób myślenia, że tylko wytwory materialne świadczą o czyimś dorobku. To co się zrobi owszem jest miernikiem osiągnięć władzy, ale równie istotne jest jak to się robi. Na to jak nie mają wpływu żadne przetargi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 cze 2007, 10:30 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 15 kwie 2005, 14:46
Posty: 689
Lokalizacja: Zgorzelec - Ujazd
Ok, może źle to wyraziłem. Pisząc o tych prztargach chodziło mi o to, że oceniamy pracę urzędu nie w sposób globalny lecz przez pryzmat obecnej sytuacji... trochę namieszałem :oops:
Więc aby odnieść się do Twoich akademickich wywodów uważam, że jeżeli chodzi o:

I. Zasada przejrzystości

Obecnie jest to przejrzyste bo… nikt jeszcze niczego nie podliczył – jest to pierwszy okres realizacji zadań budżetowych przez ten skład.

II. Zasada braku tolerancji dla korupcji

Nie przekupywałem i nie sugerowano mi aby sprawy, z którymi zwracałem się do Urzędu „podpierać grantami”

III. Zasada partycypacji społecznej

Władze wspierają różne inicjatywy obywatelskie mające na celu rozwiązywanie problemów lokalnych i rozwój społeczno – ekonomiczny gminy. Czy są to tylko działania propagandowe i czy będą to działania systematyczne – czas pokaże.

IV. Zasada przewidywalności

Władze w niewystarczający sposób informują społeczność lokalną o planach i sposobach realizacji zadań publicznych. Co nie oznacza, że ich nie realizuje

V. Zasada fachowości

Trudno żeby laik oceniał fachowość fachowca. Mieszkamy w niedużej miejscowości, której specyfika polega min. na możliwości mienia kontaktu z danym urzędnikiem poza godzinami jego pracy. Niejednokrotnie fakt, że danego dnia ów urzędnik siedział w tym samym lokalu, pił takie samo piwo i równie wesoło zachowywał się jak my, rzutuje na ocenę jego fachowości w godzinach pracy.
Nasze subiektywne oceny poziomu pracy urzędów ma bardziej charakter życzeniowy (co min. można zauważyć na tym forum) niż rzeczowy.
W mojej ocenie poziom fachowości nie zmienił się ponieważ większość urzędników, z którymi mam kontakt to Ci sami pracownicy, którzy dzierżyli swoje stanowiska rok temu.
Trudno mi ocenić czy naszą gminę można nazwać „gminą fachową wypracowującą metody stałej, systemowej poprawy swojego funkcjonowania dążącej do coraz lepszego spełniania oczekiwań swoich klientów”. Miałem za mało czasu aby dostrzec zmiany bądź ich brak.

VI. Zasada rozliczalności (odpowiedzialności)

Tutaj uplasował bym Twoją misję – próbujesz w sposób mierzalny i rejestrowany rozliczyć działalność tej instytucji.
„Gmina rozliczalna potrafi skutecznie poinformować społeczność lokalną o finansowych i organizacyjnych aspektach swojego funkcjonowania” – nie było ku temu okazji gdyż okres realizacji zadań przewidzianych w bieżącym budżecie jeszcze się nie skończył. Poziom realizacji budżetu można będzie ocenić w trzecim kwartale tego roku – tu się mogę mylić, jak pamiętasz sam udzielałeś mi wskazówek jak poprawnie czytać budżet przewidziany na ten rok :P


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 cze 2007, 11:37 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo

Rejestracja: 06 kwie 2006, 22:37
Posty: 1428
Lokalizacja: Zgorzelec-Ujazd
Panowie poszliście bardzo daleko w sformalizowanie sprawy jestescie bardziej biurokratyczni niz biurokracja która chcielibyscie oceniać.
Z tego czy gmina budżet prawidłowo zbuduje i czy go wykona rozliczą osoby do tego powołani a my mieszkańcy odczujemy to na własnych kościach. Natomiast gmina jest przejrzysta decyduje jej działanie przy otwartej kurtynie. Nie mozna oczekiwać ,że zadanie wymagające przetargu publicznego zostanie wykonane w czasie krótszym niz jest potrzebny do jego przeprowadzenia. Ale jeżeli po prawie roku działalności nie podjeto działań do ogłoszenia przetargu - a to co innego tu nie musimy a nawet nie mozemy czekac do końca czy połowy kadencji.
Inna sprawa to wiarygodnośc władzy , grzech głowny wszystkich szczebli władzy samorzadowej na naszym terenie i nie tylko.
Wyswiechtany juz internet to niemal wzorcowy temat. Oparta na nim , zakończona sukcesem kampania wyborcza i prze rok biadolenie, utyskiwanie i ani jednego najmniejszego kroku w tym kierunku. To zwłykłe wyborcze oszustwo!!!! Nikt nie miał ani planu ani zamiaru spełnienia tej obietnicy. Zreszta nie pierwsza to obietnica i nie ostatnia , która umiera smiercią naturalną z powodu bezsilności osób je zgłaszajacych a wręcz brak ich kompetencji.
Gmina Zgorzelec ostro wzięła się przynajmiej na swojej stronie za akcje przejrzysta gmina. Zaprosiła gminy zgorzelca i okolic do wykonania sześciu zadań - ale link z treścia zadań wskazuje taki oto napis "Not found!" podobnie inne odnosniki w treści.

Powstała e-gmina dla wszystkich aktywnych. Gmina jak gmina nie wszyscy wysoko kształceni wiec ktoś zamieścił tam link pomoc i do kad on prowadzi ? do"

Pomoc

15.07.2005, 14:05
Tu będzie pomoc
"
Nie zebym sie akurat czepiał ale własnie to jest ten wyborczy rozpęd i kadencyjny ręczny hamulec . Tu my niefachowcy powinnismy sie w sprawie ocen wypowiadać i machać słowna szabelka zeby urzednicy nie ustawli w pół drogi.
Spoób oceny jaki zaprezentowaliściw dwóch poprzednich postach , jestem przekonany umrze połowie śmiercia własną a jeżeli nawet cos da sie wypunktować to obiektywne trudności wymieniane obok punktrów beda opasłymi tomami i pozwolą usprawiedliwić wszystko chociaż w oczach osób których dotyczą.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..