Dzisiaj jest 16 cze 2024, 0:27

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 22 sty 2007, 20:15 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
neandertalski pisze:
rzuciłem Ci kilka uwag

spoko, zgłebiam obecność Sowietów w Stalagu... jak cos wyczytam to dopisze.

neandertalski pisze:
nie jestem z żadnej grupy historycznej

zasugerowałem się pewnym zdjęciem na tym forum.

pozdrawiam :smt023

---
musze cos dopisać, bo viper126pzgc jeszcze w 'miedzyczasie' cos mądrego powiedział:
Cytuj:
Czytanie książek nie boli. Uwierz.

stary - no po prostu skad ty takie rzeczy wiesz - chyba gdzieś to musiales wyczytać!

i dzięki viper za porady, są dla mnie bezcenne, i ten... tego..., jak chcę coś zrobić to co co mam zrobić? :smt021


Ostatnio zmieniony 22 sty 2007, 20:47 przez tadam, łącznie zmieniany 2 razy

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 sty 2007, 20:30 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
http://www.indianamilitary.org/German%2 ... ARTERS.GIF

Co to jest ???

Opisane jest jako kwatera główna Stalagu VIIIA.

Pierwszy raz o czymś takim słyszę, ale budynek wydaje mi się znajomy.

Jakie bzdury można znaleźć w Internecie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 sty 2007, 20:35 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
viper - imponujesz mi!!! swoją wiedzą!!!!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 sty 2007, 20:48 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
Skoro wiesz cwaniaczku więcej, to podziel się swoją wiedzą ze mną, niedouczonym ignorantem. Co tam jeszcze ciekawego w sieci znalazłeś, coś tak zaskakującego, że znów zwali mnie pod biurko... ze śmiechu.
Z kwatery Stalagu VIIIA kamień, na kamieniu nie pozostał, a budynek przedstawiony na fotografii ma sie dobrze i jeszcze ładnych parę lat postoi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 sty 2007, 20:56 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
viper126pzgc pisze:
podziel sie swoja wiedzą ze mna niedouczonym ignorantem


nie wiem czy douczony czy niedouczony jesteś, po postach w tym temacie trudno to stwierdzić, a moja wiedza na temat Stalagu została zawarta w haśle. cwaniaczku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 sty 2007, 21:22 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 maja 2005, 20:08
Posty: 34
Lokalizacja: Zgorzelec
Spoko, tadam, wrzuć na luz :smt021
Przeczytałem dokładnie twoją notkę na stronach Wiki. Podzielam tu zdanie większosci moich przedmówców. Tekst, który popełniłes błyskotliwością nie grzeszy. Mogłeś się chłopie postarać.
Sugerowałbym więcej pokory odnośnie uwag, jakie inni próbują ci poczynić.
Umieszczenie tego linka z kiczowatymi zdjęciami, to już totalna porażka.
VIPer ma rację co do kwatery stalagu, nie został z niej kamień na kamieniu.
Popraw się chłopie, miast prawic morały. Weź sie w garść i popraw swój wpis na Wiki, aby był godny mieszkańca naszego miasta. (zakładam, że jesteś ze Zgorzelca)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 sty 2007, 21:34 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 lip 2005, 22:04
Posty: 37
Lokalizacja: Zgorzelec
tadam pisze:
moja wiedza na temat Stalagu została zawarta w haśle. cwaniaczku


Oj, to za wiele tego nie ma. :(
No i ten link... Bez komentarza zostawię.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 sty 2007, 21:38 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
Dajcie już spokój panowie. Chłopak się stara.

Ponawiam pytanie.
Co to jest:

http://www.indianamilitary.org/German%2 ... ARTERS.GIF

Budynek wydaje mi się znajomy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 sty 2007, 21:53 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
Krzaku pisze:
Przeczytałem dokładnie twoją notkę na stronach Wiki.

ciesze się, ze coraz więcej osob to czyta, czyli jest jakaś szansa na lepsze ;-)

Krzaku pisze:
Sugerowałbym więcej pokory odnośnie uwag, jakie inni próbują ci poczynić.


poczekaj niech policze ile juz uwag mi poczyniono...hmmm
Neandertalski i batosza cos konkretnego napisali... hmmm, kto tam jeszcze

poczekaj, jeszcze raz przelece temat:
- jak masz coś robić na odwal - to nie rób nic - wykasuj to hasło i tyle.
- chcesz coś zrobić, to przysiądź i dokończ to co zacząłeś.
- Co to jest ???
- Pierwszy raz o czymś takim słyszę
- Jakie bzdury można znaleźć w Internecie.
- Co tam jeszcze ciekawego w sieci znalazłeś, coś tak zaskakującego, że znów zwali mnie pod biurko... ze śmiechu.
- Oj, to za wiele tego nie ma.

:roll:

dzisiaj w nocy skompiluje te dane i rozbuduje hasło, naprawdę pomogliście mi niezmiernie, będziecie ze mnie dumni, a jako zrodło informacji podam odpowiednie nicki.

jeszcze raz dziękuje, zwłaszcza "historykom".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 sty 2007, 22:46 
Offline
obserwator
obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 23:26
Posty: 284
Lokalizacja: Wrocław
Co miało być powiedziane, to zakładam, że było. Co nie powinno zresztą też było. Koniec marudzenia, że Marynia ma takie a nie inne kształty. A jak nie, to zamknę temat.
Tadam, wyluzuj. Bronisz się jakbyś popełnił jakieś morderstwo tą notatką, a nikt Cię o to przecież nie posądza... To zaczyna być podejrzane :P


Cytuj:
Ponawiam pytanie.
Co to jest:


Siedziba STALAGU VIII B w Łambinowicach? Może tam byłeś, skoro wydaje Ci się znajoma. Ja niestety nie, więc może to jakieś Żary (nie wiem gdzie była komendantura stalagu VIIIB Lamsdorf).
EDIT: no i się wyjaśniło było:
http://www.cmjw.pl/www/index.html

EDIT2: a więc, żadne bzdury (chyba, że gdzieś jest opisane jako siedziba S VII A, ale ja nie znalazłem); mam za to pamiętnik:
http://www.indianamilitary.org/German%20PW%20Camps/Prisoner%20of%20War/PW%20Camps/Stalag%20IV-B%20Mulberg/John%20Collins/Collins-John.pdf
kto przetłumaczy część o naszym stalagu, bo jest bardzo ciekawa...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 sty 2007, 23:12 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
batosza niezły jesteś z tym Lamsdorfem! dzięki za to rozszyfrowanie
kurde ostatnio własnie o Lamsdorfie rozmyślałem z tytułu polskiego obozu koncentracyjnego jaki tam był po wojnie, zdaje się, ze to czarna plama na naszej historii :(
póki co w każdym razie zgłębiam cały czas historię innych polskich obozów tzn sanacyjnej Berezy Kartuskiej i obozu w Rothesay na wyspie Bute - z czasów Sikorskiego.
trzeba przyznać, że mamy czym się nie-chwalić
aha, tadam nie łam się! i ja pozdrawiam serdecznie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 sty 2007, 23:55 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
jest OK, cierpliwy jestem.

niestety(albo stety) jedyne zrodło mojej informacji to internet i czasem ciezko cos zweryfikowac. Wiec bede weryfikował tu na tym forum.

batosza - obiecuje juz nie odpyskowywać, wiec tematu nie zamykaj.

pytanie 1.
czy link zamieszczony na Wikipedii jest do usuniecia, czy nie. Prosze o uzasadnienie.
ot on
[url=link w hasle Stalag VIII A]http://www.indianamilitary.org/German%20PW%20Camps/Prisoner%20of%20War/PW%20Camps/Stalag%20VIII-A%20Gorlitz/Dr%20Tattersall/Dr%20Tattersall.htm[/url]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 sty 2007, 0:29 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
jeśli chodzi o link to za słabo znam angielski aby się odnosić do treści ale zdjecia niestety raczej go dyskwalifikują :(


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 sty 2007, 0:33 
Offline
obserwator
obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 23:26
Posty: 284
Lokalizacja: Wrocław
Cytuj:
czy link zamieszczony na Wikipedii jest do usuniecia, czy nie. Prosze o uzasadnienie.


Jak dla mnie tak. Uzasadnienie: o Stalagu VIII A jest niewiele, a są błędy w fotografiach, zauważone zresztą przez vipera.
Ja za to dałbym link, do pamiętnika zamieszczonego powyżej. Przetłumaczyłem dzień pierwszy w Goerlitz, ale zarzucam to dzieło, bo za ciężko i idzie:

Cytuj:
14 Stycznia, niedziela [jak w tym, 2007 roku – przyp. Tłumacza, czyli mój]
Przybyliśmy do Stalagu VIII A, w Goerlitz, w Niemczech – tuż przy granicy Polski i Czech. Inni Amerykanie przybyli dzień czy dwa temu i odprawiali mszę. Zostaliśmy ugoszczeni przez Anglików i Południowoafrykańczyków herbatą, a była to herbata prawdziwa. W południe Serbowie (Jugosławianie) dali nam ryżu. Wszyscy spośród 3667 Amerykanów, którzy tu przyszli to podoficerowie. Dziewięćdziesiąt procent stanowią ludzie, a reszta?!? Siadłem z naszą małą grupką i z niesmakiem obserwowałem jak te 10% w naszym baraku dosłownie atakowało, walczyło o jedzenie kiedy tylko zostały zapowiedziane dokładki. Rozumiem, że głodujący są w stanie zrobić wszystko dla jedzenia, ale niektóre rzeczy są prawie niewiarygodne. Naszym barakowym podoficerem był Msgt. [starszy sierżant] Ray Davis (17 lat służby), żołnierz pierwsza klasa, który miał oko na to, by każdy dostał swoją porcję. Człowiek nadający się do każdej roboty.

Nasze łóżka są czteropoziomowe, sypiamy w siedmiu na drugiej pryczy. Nic poza deskami co 5 centymetrów, a każdy poziom to 2 x 3 metry. Po wstaniu nasze plecy wyglądały jak tektura falista. Było nas po około 250 w każdym baraku (nasz barak był dwuczęściowy [?] z jednego końca II A, z drugiego II B). Brukowana podłoga była brudna od śladów z latryny naprzeciwko ulicy. Pod latryną było szambo.

Gdy zaczynało się zapełniać przysłali Rosjan aby je opróżnili, a w czasie tego ścieki wypełniły całą podłogę, która nigdy nigdy nie została posprzątana. Chorzy na dyzenterię nie pomogli zbyt wiele bo sami też często tego nie robili [sprzątali?]. Te latryny były po drugiej stronie wąskiej uliczki ale po określonej godzinie – chyba to była 19 – nasze drzwi były zamykane do 5 czy 6 rano. To dolewało oliwy do ognia naszych frustracji.
Nikt nie mógł nic z tym zrobić, nie było rady. Wydaje mi się, że Msgt. Davis w końcu zdobył leki dla ciężkich przypadków dyzenterii. Wiem także, że próbował powoływać się na respektowania konwencji genewskiej w stosunku do jeńców, ale go całkowicie zignorowano. Nie obchodziły ich Genewskie zasady postępowania. Rozumieliśmy, że jeśli wyściubisz nosa po 19, a przed 5, to będzie dobra okazja, żeby cię ustrzelić. W tym względzie byli myślami dokładnie tam, gdzie my...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 sty 2007, 0:42 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
kurde może ja nie dowidzę batosza ale gdzieś Ty to wyczytał? ja znalazłem o Goerlitz pod tym linkiem tylko tyle:

5th February 1945. Stalag VIII A, Görlitz-Moys, Silesia
Reveille 0715 hrs.

Breakfast - Haferflocken. Tea. Bread + Honey (Treacle).

Sick parade 1015-1100 hrs.

Issue - Good pea soup [for men]. Bread ¼ loaf.

[Met the Graf and] saw one or two rooms of Schloss. Dept 1230 hrs No 2. 15 sick on waggons. Easy marching muddy roads through Schönbronn to Görlitz-Moys. Arr 1630 hrs.

Distance 16 kilos.

Large mixed camp. Very muddy and crowded. Conditions very bad. Men - majority on damp stone floor. No Red X food. S.B.M.0.[14]Major Bramlow-Downing[15].Quarters - Room for Mac, Wes[16] + Self in Revin barrack. Usual beds + wood wool mattresses. Capt Gibbons[17] R.A.M.C. – here unable to reach Lamsdorf on return from repat.[18] train. Capt Stallard - looking all-in, having arrived Sat 3rd Feb. Bucket bath in room. Changed clothing, shirt etc first time for 14 days. Good meal with Soup. Rice, meat. Toast. Dried Bananas. Tea. [Total Min 282 Max 287.]

9th February 1945. Stalag VIII A, Görlitz-Moys, Silesia.

[Gibby and Wes Clare for Lazaret. Took over Gibbons' ward 22B and A. i.e. 150 beds.] + adjacent annexe, about 90 patients. Chiefly Exhaustion, Debility, Influenza, Diarrhea + Pneumonias +. U.S.A. troops very bad condition. Very thin, anaemic + emaciated + No resistance. (22B + taken over from Capt Gibbons)[19]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..