Dzisiaj jest 17 cze 2024, 11:06

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 126 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 07 cze 2006, 16:33 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Należy mu się coś od służby zdrowia i miasta :?
wracając zaś do pamiętnika, uruchomiłem swoje mechanizmy 8) we Wrocławiu i czekam na efekty :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 cze 2007, 10:13 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
Jan Bohdan Glinski


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 cze 2007, 12:11 
Offline
gaduła
gaduła

Rejestracja: 27 paź 2005, 22:45
Posty: 383
No cóż fax,niby pomysł z przekazaniem całości pamiętników drGlińskiego do powstającego /w wielkich,jak tu czytam bólach/ Muzeum Zgorzeleckiego,może nie jest taki zły,tylko - niepraktyczny.
O ile wiem eksponaty w mauzeum ogląda się dość pobieżnie,zobronione jest też dotykanie ich /i słusznie,bo po wielu osobach,eksponat bardzo byłby zniszczony/.
Wielu forumowiczów,również mnie,interesują szczegóły,a trudno je przeczytać w dokumencie zamniętym w szklanej gablotce.
Te pamiętniki,które nam w ub.roku przekazywał bombas - mam.
Interesuje mnie to,czego nie mam.

[ Dodano: Pią Cze 08, 2007 12:14 pm ]
Przepraszam,miałam na myśli Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 cze 2007, 13:09 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 gru 2006, 10:54
Posty: 534
Lokalizacja: Zgorzelec/ krakus
Mój wujek w 1945 wysiedlał niemców i zakwaterowywał polaków ( W Zgorzelcu,Łagowie,Żarskiej Wsi,Jędrzychowicach) mieszkał na kościuszki a obecnie mieszka w Sosnowcu :grin:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 cze 2007, 13:54 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Cytuj:
Mój wujek w 1945 wysiedlał niemców i zakwaterowywał polaków ( W Zgorzelcu,Łagowie,Żarskiej Wsi,Jędrzychowicach) mieszkał na kościuszki a obecnie mieszka w Sosnowcu :grin:
i co z tego? , skoro te jego wspomnienia odejdą razem z nim /ma już swoje lata/ :cry: ,
pożycz szybko magnetofon, lub dyktafon i wypytaj o co się da, zarejestruj, bo to cenne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 cze 2007, 14:17 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 gru 2006, 10:54
Posty: 534
Lokalizacja: Zgorzelec/ krakus
popytam a jeżeli będą jakieś rezultaty to podziele się informacjami, byłem w tamte wakacje w sosnowcu i troche mi mówił np. które budynki były zniszczone, niektóre nazwiska pierwszych polaków w zgorzelcu jak i o pozostałościach po wojnie 8)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 cze 2007, 14:50 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
no to - powodzenia :smt023


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 cze 2007, 20:23 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 gru 2006, 10:54
Posty: 534
Lokalizacja: Zgorzelec/ krakus
dzięki :grin: 8)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 cze 2007, 11:36 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Cytuj:
Jan Bohdan Gliński, lek. med., ftyzjatra, z zamiłowania historyk medycyny, Warszawa.
Urodzony w 1915 r. w Wiedniu w rodzinie lekarskiej. Ojciec Bohdan i matka Helena byli wychowankami Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1934 r. wstąpił na Wydział Lekarski Uniwersytetu im. J. Piłsudskiego w Warszawie, który ukończył w 1939 r., ale końcowe egzaminy zdawał już w konspiracji. Uczestnik kampanii wrześniowej w grupie "Polesie" gen. F. Kleeberga. Przez rok w niewoli w stalagu w Altengrabow. Podczas okupacji podjął pracę lekarza w Szpitalu Powiatowym w Opatowie, gdzie, jak mówi, przez półtora roku nauczył się w praktyce tajników zawodu. Dyplom lekarza odebrał dopiero w 1947 r.
Od 1942 r. w Warszawie. Pracował jednocześnie w Szpitalu Zakaźnym św. Stanisława na Woli pod kierunkiem dr. Aleksandra Pruszyńskiego oraz jako asystent dr. Jana Stopczyka na oddziale gruźliczym Szpitala Dzieciątka Jezus. Dydaktyk tajnych studiów. Działał w Armii Krajowej pod pseudonimami: "Gbur" i "Doktor Jan". W powstaniu warszawskim był dowódcą punktu sanitarnego przy ul. Nowogrodzkiej. Wypędzony z Warszawy, powrócił, by zorganizować szpital powstańczy na Górcach.
Od 1945 do 1952 r. pracował w Zgorzelcu, gdzie stworzył od podstaw Szpital Powiatowy i był lekarzem-omnibusem: chirurgiem, wenerologiem, ftyzjatrą. W 1954 r. przeniósł się do sanatorium przeciwgruźliczego w Rudce, gdzie został najpierw ordynatorem, a następnie dyrektorem. Tam uzyskał specjalizację w dziedzinie ftyzjatrii i pełnił funkcję specjalisty wojewódzkiego dla woj. siedleckiego.
Po przejściu na emeryturę w 1981 r. zamieszkał w Warszawie i podjął pracę w poradni przeciwgruźliczej w Otwocku. Społecznie oddaje się swemu hobby historycznemu w Polskim Towarzystwie Lekarskim. Założyciel i wieloletni prezes sekcji historycznej PTL. Od 1964 r. do chwili obecnej działa w Społecznym Komitecie Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc, a od 1972 r. jest skarbnikiem ZG tego komitetu. Odznaczony Krzyżami Komandorskimi Orderu Odrodzenia Polski. Autor wielotomowego dzieła zawierającego ponad 3300 biogramów lekarzy - ofiar II wojny światowej. Obecnie pisze czwarty tom tej monografii. Ma już gotowych ponad 500 nowych not biograficznych. Żonaty z żoną Krystyną od 62 lat, ma dwoje dzieci, trzech wnuków i pięciu prawnuków.

czy człowiek nie zasłużył sobie na pamięć tego miasta choćby w postaci nazwy jednej z jego ulic?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 sie 2007, 18:30 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 mar 2005, 19:54
Posty: 192
Bombasku, nie zdołam ruszyć pamiętnika (oryginału) dopóki siedzę w Zgo (wcześniej byłem pod Strzelinem i na Ukrainie), ale jak wrócę do Wroca to ruszę temat- ponoć wreszcie się znalazł w rzekomo "porządniejszym od Historycznego Instytucie Scijologii, gdzie źródeł się nie gubi"- aczkolwiek- to już mój komentarz- czasem długo się ich szuka;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 sie 2007, 19:36 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
'Bombasku' powiadasz :grin: zabrzmiało mi to protekcjonalnie, czyżbym już był taki stary? :o
Czekam na efekt śledztwa w sprawie pamiętnika, bo z czasem mam coraz większe wątpliwości, co do istnienia jego rozszerzonej wersji.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 paź 2007, 17:17 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 mar 2005, 19:54
Posty: 192
Mnie o "rozszerzoności" tej oryginalnej wersji mówił Dziadek Zbyszek, który miał oryginał pamiętnika widzieć na własne oczy jeszcze na początku lat 90-tych ponoć. Pani Szlachcic już odgrzbała ten pamiętniczek, muszę tylko dopaść dra Żurkę w celu wydębienia go dla nas. A odnosząc się do posta Lenki (sorry że dopiero w październiku, rzadko zaglądam na forum), to taki pamiętnik musi przejąć instytucja- ja nie przesądzam, która i jaka, byle się sprawą zajęła (osobiście stawiam na Bombasa jako głównego wykazującego zainteresowanie).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 paź 2007, 0:25 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Cytuj:
taki pamiętnik musi przejąć instytucja- ja nie przesądzam, która i jaka, byle się sprawą zajęła (osobiście stawiam na Bombasa jako głównego wykazującego zainteresowanie).
widziałbym tu nasze nowe muzeum, mnie interesuje wyłącznie treść, rezerwuję sobie możliwość skopiowania.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 paź 2007, 18:23 
Offline
gaduła
gaduła

Rejestracja: 27 paź 2005, 22:45
Posty: 383
A ja ponownie liczę na Twoją życzliwość bombas i ustawiam się w kolejce....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 paź 2007, 19:37 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
ok :grin:

już do ściągnięcia:
http://zgorzelec.info/forum/viewtopic.php?p=45152#45152

na razie w wersji graficznej, nad tekstową obiecał popracować gojac, wtedy będzie mniej 'wazyła' :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 126 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..