Dzisiaj jest 27 kwie 2024, 16:35

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
Post: 22 kwie 2005, 15:14 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Każdy dorabia jakąś ideologię..
Nie bardzo widzę obecnie możliwość połączenia 2010 i Zatonia, Niedowa, itd. Biuro po niemieckiej stronie nie ma powszechnej akceptacji swoich działań wśród wszystkich goerliczan, zakres ich działań skoncentrowany jest na samym mieście i tu jest wiele potencjalnych kierunków działania, wokół których będą się oni koncentrować (poczytaj aplikację 2010). Niemniej, strona polska może do projektu wnosić, moim zdaniem, każde działanie związane z kulturą, także ratowanie pozostałości obiektów sakralnych. Nie wiem, jak to można zrobić, ale wierzę, że możliwości takie istnieją. Tylko, że sprawa nr 1 to jest miasto, bo ono ma być Stolicą, dopiero później region wokół. Temat jest ciekawy i można powiedzieć wielowątkowy. Z doświadczenia jednak wiem, że wszystko opiera się na ludziach.
Ubolewam, że nie ma czasu pogadać o takich właśnie sprawach na naszych czwartkowych spotkaniach. Coraz bardziej odczuwam potrzebę uporządkowania i niestety, pewnego sformalizowania naszych działań.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 kwie 2005, 22:12 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lut 2005, 16:52
Posty: 49
Lokalizacja: Bogatynia
A tak w ogóle to kiedy kościół przestaje być "Domem Boga"? Bo kiedy zaczyna to wiadomo - po poświęceniu (wszystko tam wówczas zaczyna być święte - od fundamentów po iglicę wieży). I co? ksiądz chce sprzedać "Dom Boży" za złotówkę? Nie przypominam sobie żeby było coś co anulowało by święcenia kościoła. Przecież to dalej jest "Dom Boży" A tu co? jest kulą u nogi bo nie przynosi zysków, i trzeba by tam było zainwestować trochę grosza - to niech lepiej idzie za złotówę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 kwie 2005, 6:18 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 mar 2005, 17:57
Posty: 534
Nie jestem specjalista od kościołów, ale tak mi przyszło do głowy, że moralnie odpowiedzialne w jakiś sposób za obecny stan rzeczy są elektrownia i kopalnia Turów. Mają kasy jak lodu, rozdają na lewo i prawo na różne społeczne cele, więc może do nich należy się udać w sprawie uratowania kościoła. Radzę tylko wymyśleć jakieś mądre przeznaczenie docelowe kościoła.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 kwie 2005, 6:30 
Jakoś nie pasuje mi cokolwiek innego niż nabożeństwo w kościele.
W Zgorzelcu będzie budowany kościół przy ulicy Cmentarnej, może wystarczy "przenieść " kościół zatoński do Zgorzelca. To technicznie jest możliwe. Jest już projekt kościoła, ma być parterowy, dzwonnica dla obniżenia kosztów będzie obok co myślisz neandentarski o tym pomyśle (chociaż nie widziałem Ciebie na mszach niedzielnych)?

pozdrawiam wszystkich


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 30 kwie 2005, 10:34 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Neandertalski stoi zawsze ukryty w kąciku, za konfesjonałem :lol:
Na poważnie: czy są w tym zatońskim kościele jakieś dzwony, czy już zostały "zagospodarowane", czy ktoś wie :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 kwie 2005, 10:39 
Zdaje się, że większość rzeczy włącznie z organami zagospodarowano na rzecz innych kościołów, mogę się dowiedzieć ze źródeł kościelnych, a więc wiarygodnych.

pm


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 30 kwie 2005, 11:02 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lut 2005, 16:52
Posty: 49
Lokalizacja: Bogatynia
A czy parafianie sie na to zgodziłi? Przecież ponoć kościół i dobra w nim zawarte są włsnością parafii i parafian. Oni to ufundowali. I co? Dobra zostały zagospodarowane, a parafianie złożyli się na nowy kościół i wyposażenie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 kwie 2005, 11:04 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 15 sty 2005, 21:14
Posty: 264
Lokalizacja: Zgorzelec
Organy znajdują sie w kosciele pw. Św. Józefa Robotnika w Zgorzelcu :) (jakby cos - kosciol kolo lidla - gorny)


Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 maja 2005, 10:38 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lut 2005, 11:38
Posty: 41
a dzwony :?: , w koncu to kupa złomu :roll: :P


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 maja 2005, 14:45 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 mar 2005, 19:54
Posty: 192
I to kolorowego! Po ile chodzą takie spiże i brązy?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 maja 2005, 14:41 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 03 kwie 2005, 17:00
Posty: 7
Faktycznie Kościół jest własnością parafian, ale dopiero na samym końcu. Przecież struktura Kościelna ma swoją hierarchię i kiedy trzeba było rozdysponować dobra znajdujace sie w zatońskim kościele - to (chetnych) właścicieli było wielu (choćby "Maria Magdalena u stóp krzyza" F. Greisa - o który upomniała się kuria biskupia w Legnicy). Przecież nie tak dawno w niedalekim sąsiedztwie powstał nowy Kościół włśnie dla owych parafian, którym za daleko było do starego Zatonia. Elektrownie i Kopalnia raczej nie interesuja sie takimi perełkami, bo i po co - przecież już inne cenne budowle były niszczone nieodwracalnie (choćby pałac w Rybarzowicach) i nikt nawet nie kwiknął.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 maja 2005, 14:44 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 03 kwie 2005, 17:00
Posty: 7
fax pisze:
I to kolorowego! Po ile chodzą takie spiże i brązy?

brąz - średnio 7 zł/kg a taki dzwon pewnie ważył (waży) około tony :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 maja 2005, 13:09 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Może znów odbiegam , ale wywołany tu temat dzwonów kościelnych przywołał wspomnienie sprzed może 15 laty, kiedy to widziałem na warsztacie mechanicznym w Elektrowni Turów wiszące rzędem dzwony kościelne w ilości na pewno kilkunastu, ze średnicą dolną od 30 cm do 1 m. Większość z pięknymi inskrypcjami i zdobieniami. Robotnicy, czasem, dla rozrywki, walili młotkami w wiszące dzwony i weselej im się wtedy pracowało.
Co się z tymi dzwonami dalej stało - nie wiem. :(


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 cze 2005, 11:06 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 03 kwie 2005, 17:00
Posty: 7
Na stronie http://e-bogatynia.pl ukazał się artkuł o Zatoniu ze zdjęciami pochodzący z prezentacji multimedialnej wykonanej przez ZSEiE pt.:"Bogatynia i okoliczne miejscowości. Przeszłość-teraźniejszość-przyszłość"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 83 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..