Dzisiaj jest 27 kwie 2024, 16:17

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Post: 30 kwie 2005, 13:04 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 mar 2005, 19:54
Posty: 192
Cześć pracy! Fax nierychliwy, ale sprawiedliwy. Siadłem w końcu do rozgryzania inskrypcji z pałacu w Łomnicy, brzmiących: Ista pius struxit Goltbergae tecta senatus declarans ducibus pectora grata suis / (druga tablica) / Hoc igitur facto laudem gratesque meretur nomen et a sera posteritate feret. Składnia tych zdań jest co najmniej horrendalna, przynajmniej w porównaniu z prozą Cezara, mowami Cycerona i żargonem średniowiecznego dokumentu;) A oto moje (dość dowolne) tłumaczenie: Te sklepienia wzniosła pobożna rada Goldbergu, obwieszczając się wierną z serca swym książętom / Po czynie tym zatem, imię [jej] zasługuje na chwałę i dzięki, i doniesione niech będzie do odległej potomności. Jakby moje tłumaczenie przeczytał filolog klasyczny, toby się pewnie ze śmiechu przewrócił, ale sądzę, że oddaję sens napisu: rada jakiegoś Goldbergu (czyżby Złotoryja?) wykonała właścicielom pałacu remont sufitów, albo wręcz generalny samej chałupy (bo tectum to wg słownika dach/powała/strzecha, ale też bardziej przenośnie dom/mieszkanie/grota). Nie wyjaśnione pozostaje: po kiego grzyba i kiedy? Jakbym miał datować po kroju pisma, to powiedziałbym że po pożarze w 1. poł. XVIII w., bo tablice były, o ile pomnę, pisane kapitałą. Ale głowy nie dam, bo mam jedną, a w końcu jak znam się na jakiejkolwiek epigrafice, to raczej gotyckiej. Frapujące jest dla mnie, kto to u licha byli ci książęta? Wydawałoby się na pierwszy rzut oka, że chodzi o właścicieli zamku, ale znów pierwsze słyszę, by którykolwiek z nich, nawet jeśli nosił tytuł książęcy, był WŁAŚCICIELEM Złotoryi, bądź co bądź miasta od początku książęcego, ale w sensie przynależności do Piastów, więc potem Habsburgów i Hohennzollernów. Z drugiej strony, jeśli "duces" oznaczają monarchów władających Śląskiem, to czemu mają tylko tytuł książęcy??? Chyba że "duces" oznaczają tu po prostu 'władców', no ale z samej inskrypcji to my tego nie wywnioskujemy. Najbardziej prawdopodobne wydaje mi się jednak, że pod retoryką inskrypcji kryje się po prostu jakaś transakcja wiązana, w stylu: miasto Złotoryja nie ma gotówki by zapłacić za coś tam władcy, więc wykonuje fuchę na zamku jednego z królewskich przyjaciół, wobec którego to znów król ma jakieś zobowiązania. Od głębokiej starożytności prowadzono tak interesy. No ale żeby dokładnie rozkminić o co idzie, trzeba by specjalnego studium nad właścicielami Łomnicy;) Pozdrawiam i szczególne ukłony dla Alexa, któremu obiecałem szybkie tłumaczenie... Już miało być dobrze, a znowu jest jak zwykle;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 maja 2005, 10:07 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
No to wypada podziękować za tzw "kawał dobrej roboty" Fax. :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 maja 2005, 14:38 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 mar 2005, 19:54
Posty: 192
Ha! Dziękowć to byśmy sobie mogli, jakbyśmy tak komplet inskrypcji z powiatu rozczytali i zinwentaryzowali;) Chociaż nie wiem, czy aby nie wyszedł już był odpowiedni tom Corporis Inscriptionum Poloniae, z napisami z naszej okolicy. Jak będę w Kraku, to spróbuję go namierzyć. A może być też tak, że ktoś to już dawno odpisał, ale nie zdołał wydać drukiem- nieraz tak się dzieje, wiem z doświadczenia. A nieraz jest też tak, że expedycja z dużego miasta omija w terenie różne perełki, i to jest właśnie miejsce dla nas, miejscowych, żeby takie "spady" obczaić i też ratować od zapomnienia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 maja 2005, 15:17 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 03 sty 2005, 0:32
Posty: 3636
Lokalizacja: Warszawska 15
Fax, no problem :) JA cierpliwy czlowiek jestem. Super ze udalo ci sie to przetluamczyc. Ale zastanawia mnie tylko jeden szczegol. Dlaczego jest tam tylko jedno pomieszczenie (tak nam powiedzial ten czlowiek ktorego spotkalismy) z tym pieknym sufitem, po drugie co oznacza herb na gorze na dziedzincu budynku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 maja 2005, 21:51 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sty 2005, 20:10
Posty: 1379
Lokalizacja: Zgorzelec
Fax - ten herb nad inskrypcją jest chyba ... ksiażęcy - i to Piastowski (nie jestem pewien - ks świdnicko jaworskich???!
ale skad tam sie znalazł????!!???
moze to być jeszcze hohbergów, ale ci nasi nie byli książetami (baronowie) i trochę rózni sie od tego w Łomnicy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 maja 2005, 19:25 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 mar 2005, 19:54
Posty: 192
No to mamy niezły kipisz! Trzeba będzie pzperać po herbarzach...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 79 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..