Dzisiaj jest 27 kwie 2024, 14:22

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 07 lis 2005, 11:50 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Aha,
myślałem, że masz jakieś bliższe informacje w rodzaju fot przyczóków, lub tp.
Czyli dalej tylko domniemania, może zorganizować wyprawę "w poszukiwaniu siódemki" (nie mylić z górną prawą :D ).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 lis 2005, 11:55 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 sty 2005, 0:32
Posty: 867
Lokalizacja: wlaczam GPS
bombas3 pisze:
może zorganizować wyprawę "w poszukiwaniu siódemki" (nie mylić z górną prawą :D ).


tylko czy szukamy w papierach czy raczej w terenie, bo jakoś druga opcja nie wprawia mnie w zachwyt, ponieważ to jak szukanie igły w stogu siana. Nie sądze, że coś mogło się do tego czasu zachować.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 lis 2005, 12:51 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 12 cze 2005, 21:32
Posty: 127
Lokalizacja: Zgorzelec
szamo pisze:
Nie sądze, że coś mogło się do tego czasu zachować.

Niezgodze się z tym. Oto co zostało po kładce przy wiadukcie kolejowym:
http://www.zinfo.hostings.pl/trueRAP/sobota/schodki.jpg
(foto by true bublikowane już kiedyś na forum)

A co do twojej mapki to zaznaczyłeś ten siódmy most chyba nad jedną z zatoczek na nysie a nie nad faktycznym biegiem rzeki :wink:

I zgadzam się z bombasem że przydałoby sie zweryfikować w terenie tą teorie o siódmym moście a nie gdybać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 lis 2005, 15:26 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Są nowe hipotezy co do tajemniczej siódemki. Wygląda, że szukamy nie tam, gdzie trzeba, nie jest to na razie sprawdzone, ale niebawem podam o co chodzi :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 lis 2005, 20:21 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Most Stołowy był prawdopodobnie tym siódmym tajemniczym mostem na Nysie.
Michael Guggenheimer w swojej książce pt. GÖRLITZ pisze:
Cytuj:
„Ponieważ sowieckie dowództwo wojskowe zabroniło fotografowania wysadzonych mostów na Nysie, nauczyciel rysunków Paul Seifert w samą porę odwiedził z ołówkiem i pędzlem siedem miejsc, w których do 7 maja 1945 r. można było jeszcze przekraczać Nysę na obszarze miejskim Görlitz. Zniszczenia, jakie wyrządzili niemieccy żołnierze w ostatnich godzinach wojny, chociaż nie stanowiły już dla Görlitz żadnego militarnego zagrożenia, zostały utrwalone w kolorach i należą do graficznych zbiorów Muzeum Miejskiego. Wrażenie robią także owe zdjęcia wiaduktu kolejowego zrobione bezpośrednio po zakończeniu działań wojennych: rumowisko pośrodku Nysy, cienkie metalowe druty podobnie jak tory kolejowe zanurzające się w głębinę.
Kto dzisiaj idzie wzdłuż Nysy, może jeszcze odnaleźć kilka takich miejsc, w których obie części miasta na wschodzie i na zachodzie rzeki były spojone ze sobą. Takie nazwy ulic, jak choćby „Ulica Mostowa” i „Most Stołowy” wskazują tak samo na nieistniejące mosty, jak resztki filarów albo fundamenty u brzegu.
Na północy od miasta znajdował się Most Stołowy, owo miejsce w stronę Ludwigsdorfu, które — niczym bród — można było przejść prawie suchą stopą, kiedy Nysa nie niosła zbyt dużo wody.”
Z powyższego wyciągam kilka wniosków. Pierwszy to taki, że należy się zwyczajnie wybrać do Miejskiego Muzeum, aby sobie to pooglądać i nie wyważać otwartych drzwi. Po drugie, nikt o ile pamiętam nie wspomniał nawet o istnieniu tego mostu. Próbowałem dziś odnaleźć to miejsce, ale już się ściemniało.
Istnieje po niemieckiej stronie ulica o nazwie Zur Tischbruecke, prowadząca najprawdopodobniej do mostu, którą można bez trudu zlokalizować na planie miasta:
http://stadtplan.goerlitz.de/Stadtplan/Index.HTML
Napisałem wcześniej, że szukamy nie tam, gdzie trzeba, bo Most Stołowy był na północy miasta a nie na południu.
Ale: przeczytałem raz jeszcze Guggenheimera i wątpliwości wzbudziły we mnie fragmenty:
Cytuj:
Na północy od miasta znajdował się Most Stołowy
skoro "od miasta", to nie był w jego obrębie i trudno zaliczyć go do mostów miejskich :cry:
i drugi:
Cytuj:
owo miejsce w stronę Ludwigsdorfu, które — niczym bród — można było przejść prawie suchą stopą, kiedy Nysa nie niosła zbyt dużo wody.
czy była to w takim razie w ogóle konstrukcja budowlana, czy tylko właśnie: bród :?: :?
Na tym poprzestanę, albowiem mam problemy z umieszczaniem czegokolwiek na serwerze i nie moge sie z tym uporać. Jak kto może, niech pomoże :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 lis 2005, 20:50 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 12 cze 2005, 21:32
Posty: 127
Lokalizacja: Zgorzelec
No faktycznie jest taka ulica której nazwa jest bardzo wymowna. Na stronie naszego urzędu miasta (najciemniej pod latarnią heh) jest taka oto notka o Tischbrucke:
"Dawny folwark Tischbrucke wzmiankowany już w 1382 r. Nazwa folwarku pochodzi od położonego w najbliższej okolicy prowizorycznego mostu na Nysie Łużyckiej. Most ów pojawiał się w wielu dokumentach miejskich. Na przykład w czerwcu 1697 r. przeprawiał tędy swą armię August Mocny, kiedy wyruszał do Krakowa w celu objęcia tronu polskiego."

Czyli niby prowizoryczny ale jakby nie było most i to znacznie bliżej od centrum miasta niż ten w dzelnicy Weinhubel o którym była mowa wcześniej.

Jak coś trzeba na ftp wrzucić to można do mnie podesłać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 lis 2005, 21:36 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
No tak... Niby tak.
Bo chociaż był most, "Most Stołowy", i z całą pewnością był zlokalizowany w obrębie miasta, mniej , więcej na wysokości gazowni; to nijak nie przypomina kładki z pocztówki którą podesłał mi Bombas, a której lokalizacji trudno się domyślić.
Nie sposób jej zlokalizować, a sąsiadujący z nią budynek nie przypmina niczego co przetrwałoby do naszych czasów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 lis 2005, 23:17 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Wygląda więc, że ilość mostów zaczęła niepokojąco :shock: rosnąć. Z niedawnych sześciu zrobiło się osiem, albo i dziewięć :!: :? :

1. most na południe od wiaduktu (jakieś kilkaset metrów) - kartka Ajrona,
2. Most Stołowy (ciekawa nazwa, od czego się wzięła :?: ), o którym wspomina Guggenheimer w swojej książce i chyba Bena na stronach miasta, ok. 1200 m na północ od Mostu Staromiejskiego,
3. Mostek na Nysie uwieczniony na pocztówce z kominem i małym budynkiem w tle: do zlokalizowania.

Czyli: dziewięć :!:

A tak przy okazji: pół roku dziś mija od założenia tego watku, czyli 60,5 lat od wysadzenia mostów nyskich, no i 87 lat od rewolucji październikowej :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 lis 2005, 0:35 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 12 cze 2005, 21:32
Posty: 127
Lokalizacja: Zgorzelec
bombas3 pisze:
3. Mostek na Nysie uwieczniony na pocztówce z kominem i małym budynkiem w tle: do zlokalizowania.

Ten odpada, już wiem gdzie to jest :D Rzut oka na starą mape i bingo. To jest kładka łącząca wysepke na Nysie obok wiaduktu kolejowego. Na pocztówce jest Neisse Insel - na mapie z tamtego okresu tą wysepke tak poprostu określają. Czyli ta kładka jest znana a na dodatek nie łączy obu brzegów Nysy. Faktem jest że budynek i komin który jest na tej pocztówce już nie istnieje.

Oto ta pocztówka którą odnalazł viper:
http://zinfo.hostings.pl/Ajron/mostek.jpg

Fragment mapki z zaznaczoną tą właśnie kładką:
http://zinfo.hostings.pl/Ajron/kladka.jpg


Ostatnio zmieniony 08 lis 2005, 2:26 przez Ajron, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 lis 2005, 1:33 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Ja też tak myślałem, jak dostałem tą kartkę, ale później zaczęły się wątpliwości. Teraz, po głębszym przeanalizowaniu zdjęcia i porównaniu z mapką wydaje się to prawdopodobne. Zdjęcie musiało być robione w stronę południową, czyli fotograf miał za plecami kładkę parkową i wiadukt, bo ich nie widać na zdjęciu. Budynek widoczny na zdjęciu stoi na brzegu, natomiast wyspa jest po lewej, zasłonięta drzewem, nie widać także budynku na wyspie (na mapce są dwa zabudowania w tym rejonie). W miejscu budynku i komina jest teraz miejsce odpoczynkowe dla rowerzystów i strudzonych rolkarzy. Zdjęcie zrobiono prawdopodobnie z łódki na wodzie albo z kładki parkowej dla pieszych. To jest prawdopodobne, że jest to właśnie ten mostek.
Pozostaje jednak nadal sprawa ilości pozostałych. Wychodzi 8 :lol: (z Mostem Stołowym i tym na Weinhublu) a nawet Guggenheimer pisze o 7 :!: No i te tajemnicze przęsła widziane od strony wiaduktu :?

Dobrze byłoby wrzucić na serwer te wszystkie zdjęcia, mapki i pocztówki. Jak wspomniałem mam kłopoty z ftp, z którymi sobie dotąd nie poradziłem (i znikąd pomocy :cry: ), a tematem interesuje się sporo ludzi i czytając tylko, nie wiedzą o co chodzi. :?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 lis 2005, 7:42 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
Gdyby jednak pozostać przy wersji że Most Stołowy nie był tworem typowo budowlanym, a jedynie czymś, co powstało przy wykorzystaniu naturalnego ukształtowania terenu, to mostów będziemy mieć 7.
Z innego punktu widzenia, coś, co widać na mojej pocztówce w perspektywie, w okolicach wodociągów, wcale nie musi być też mostem. Zdjęcie nie jest na tyle wyraźne, aby nawet przy dużym powiększeniu, można było określić co tam się dokładnie znajduje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 lis 2005, 12:19 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 12 cze 2005, 21:32
Posty: 127
Lokalizacja: Zgorzelec
A zobaczcie jeszcze jedną rzecz. Na stronie www.ulica.de w dziale galerie są wizje parku mostów. Na jednym z rysunków http://ulica.de/images/src/00002365.jpg (most pierwszy z lewej) zaplanowana jest kładka łącząca w lini prostej nasz MDK ze stroną niemiecką. Po stronie niemieckiej jest ulica która dochodzi praktycznie do samego brzegu, nazywa się Heyne str. I teraz pytanie czy ta kładka jest całkowicie nowym pomysłem czy wizją odbudowy istniejącej kiedyś? Może strona niemiecka wie coś czego my nie wiemy :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 lis 2005, 14:33 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 sty 2005, 0:32
Posty: 867
Lokalizacja: wlaczam GPS
Nie no to już będzie 10 (słownie: dziesięć) widać, że Park Mostów nie jest wcale taką przesadzoną nazwą :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 lis 2005, 15:39 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 maja 2005, 18:05
Posty: 12
Lokalizacja: Zgorzelec
Witam wszystkich, wiem gdzie mogl sie znajdowac jeden z mostow na Nysie ten przy ul o nazwie Zur Tischbruecke. Otóż jadac ulicą Henrykowska w strone Pienska ok kilkaset metrow za budynkami po bylej szkole rolniczej w miejscu gdzie jest pierwsza brama na ogródki dzialkowe po prawej stronie od ulicy. Na przeciwko tej bramy po drugiej stronie ulicy od strony Nysy jest niewielki ubity placyk, czasem stoja na nim zaparkowane samochody dzialkowiczow, a czasami Straz Graniczna. Od strony rzeki widac wyraznie ze placyk ten znajduje sie na wzniesieniu co sugerowalo by ze wlasnie tam stal most, zreszta miejsce to na pierwszy rzut oka wyglada tak...nienaturalnie. Takze porownanie tego miejsca z mapka (ta od Bomasa chyba) wskazuje ze ul Zur Tischbruecke od niemieckiej strony prowadzilaby wlasnie w to miejsce....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 lis 2005, 18:03 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Cytuj:
czy ta kładka jest całkowicie nowym pomysłem czy wizją odbudowy istniejącej kiedyś? Może strona niemiecka wie coś czego my nie wiemy
plany budowy tam kładki są przedwojenne, widziałem na którymś planie miasta z tego okresu narysowany w tamtym miejscu linią przerywaną projektowany mostek.
Cytuj:
niewielki ubity placyk, czasem stoja na nim zaparkowane samochody dzialkowiczow, a czasami Straz Graniczna. Od strony rzeki widac wyraznie ze placyk ten znajduje sie na wzniesieniu co sugerowalo by ze wlasnie tam stal most
to jest mniej więcej to własnie iejsce, byłem tam wczoraj, ale się zmierzchało i nic już nie można było zobaczyć.
Dziś natomiast zrobiłem sobie wycieczkę po zgorzeleckich wodociągach i wodociągowiec zgorzelecki musiał mnie wypuścić przez zamkniętą bramę z tego zamkniętego terenu. Nie sądzę, aby tam gdziekolwiek istniał jakiś most, o którym wspomniał Viper. Chodzi tu najprawdopodobniej o most na Weinhublu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 72 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..